Dying to be thin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sparta
    Posts
    11

    Dying to be thin

    Γεια σας,
    Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Λοιπόν παλεύω με την νευρική ανορεξία εδώ και 5 χρόνια και ενώ ήμουν σε θεραπεία, υποτροπίασα άγρια με αποτέλεσμα να έχω φτάσει ξανά ένα βήμα πριν το θάνατο. Έχω διαγνωστεί με ανορεξία καθρτικού τύπου με εμετούς και καθαρτικά και είμαι 1,65 και 45 κιλά πλέον. Έχω φτάσει στα 35 κιλά και νοσηλεύτηκα και δεν θέλω με τίποτα να φτάσω εκεί ξανά. Το φαγητό είναι ο εχθρός μου και πριν καν φάω, σκέφτομαι πως θα το βγάλω. Υπάρχουν μέρες που τη βγάζω μόνο με νερό και μέρες που ξεσπάω στο φαγητό και προκαλώ εμετό. Έχω 2 μέρες να φάω και είμαι χάλια αλλά πριν λίγο πήρα 80 υπακτικά χάπια γιατί νιώθω χοντρή και πρέπει να τιμωρηθώ που έφαγα 2 μέρες αυτή την εβδομάδα. Ακόμα έχω επεισόδια αυτοτραυματισμών και ενώ προσπαθώ να τα σταματήσω όλα αυτά, υπάρχουν μέρες που τα πάω καλά και άλλες που κλείνομαι στο σπίτι και αυτοκαταστρέφομαι. Δεν αντέχω άλλο, φοβάμαι πάρα πολύ πλέον ότι θα με σκοτώσω έτσι όπως πάω. Σταμάτησα την φαρμακευτική μου αγωγή με τα αντικαταθλιπτικά και τις συνεδρίες με το γιατρό μου. Νιώθω τελειωμένη πλέον, χρειάζομαι βοήθεια και υποστήριξη να σταθώ στα πόδια μου. Συγγνώμη για όλο αυτό το κείμενο αλλά είμαι σε απόγνωση, δεν θέλω να ζω άλλο έτσι και είμαι μόνο 22 χρονών.
    "Nothing tastes as good as skinny feels"

  2. #2
    Τι προεκυψε και ξανα υποτροπιασες ?
    Σταματησες αγωγη, σταματησες συνεδριες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Γεια σου κουκλιτσα μου η νευρικη ανοτεξια ειναι σοβαρη ασθενεια και πρεπει νσ ειδαι υπο ψυχιαυρικη παρακολουθηση να μην στανατησειε την θεραπεια σου και νσ σε παρακολουθει ψυχιατρος

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μην το σκεφτεσαι καν!!... επρεπε ηδη να ειχες επικοινωνησει με εναν ειδικο ... τι το αμελεις? αφου ξερεις που θα πάει το πραγμα!

  5. #5
    Demmy γεια σου! Γιατί σταμάτησες τις συνεδρίες και τα αντικαταθλιπτικά;
    Αν κουράστηκες από τον γιατρό και δεν είδες αποτέλεσμα πήγαινε σε άλλον.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    Πρεπει να καταλαβεισ οτι η ομορφια δεν ειναι στα κοκκαλα ειναι στο μυαλο να κανεισ μια ωραια συζητηση προφανωσ κ αμσ παλευεισ με το φαγητο κατι παει λαθοσ το φαγητο ειναι κατι κοινο για ολουσ ειναι μια αναγκη αν δε φασ πεινασ αμα φασ δεν πεινασ γτ εχεισ αναγαγει αυτη την αναγκη που ολοι δεχομαστε ακριτα σε πολεμο γτ δε θεσ να εχεισ αυτη την αναγκη κι εγω ασ πουμε οταν δεν ειμαι καλα τρωω ολη μερα δεν το γουσταρω αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω τιποτα αλλο δεν πιανει ουτε φαρμακα ουτε γιατροι ωσ αντισταθμιστικπ κανω γυμναστικη κι ετσι διατηρουμαι τελοσ παντων η ανορεξια εχει πολλεσ αιτιεσ στην ηλικια που εισαι ψυχολογικεσ αρκει να βγεισ απο το καβουκι τ ειμαι αδυνατοσ αρα θα χω καλο γκομενο λεφτα κλπ τιποτα απο αυτεσ τισ παπαντζεσ δεν ισχυει σε μεγαλυτερη ηλικια απο τη δικια σ που παιζει η εμφανιση μετα παιζει ρολο η δουλεια κ η υγεια μη νομιζεισ οτι θα σε κανει κανεισ παρεα α δεν εχεισ υγεια κ δεν παροθσιαζεισ κατι μετα τριαντα πρεπει κ να παρουσιαζεισ κατι κ να εισαι κ σχετικα υγιησ καθενασ εχει προβληματα δεν μπορει να ανεχεται καποιον αμα δεν τ προσφερει κατι ασ πουμε εγω τουσ κανω που κ που κ γελανε επισησ ξερω τι δουλεια μου παρα πολυ καλα κι εκει μπορω να βοηθησω αλλα δεν ειμαι υγιησ ματια μου κι δε θελουνε πολλα πολλα δεν εχω προβλημα ουτε εγω θελω πολλα πολλα αυτο που θελω να σ πω ειναι οτι ξυπνα γτ ειναι κριμα να φευγουνε τα χρονια κι εσυ να παλευεισ με αορατουσ για τουσ αλλουσ εχθερουσ κανε οτι καλυτερο μπορεισ για τον εαυτο σου κ με γιατρουσ κ με φαρμακα για να διατηρησε σε ενα επιπεδο γτ ειδεσ κ μονη σ χωρισ φαρμακα αρχιζουν οι βλακειεσ κι ειναι κριμα νεο παιδι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    Βλεπεισ αμα εισαι ωραια ντυμενη περιποιημενη κλπ ολοι μιλανε αλλιωσ ενταξει μεσα στο παιχνιδι ειναι κι αυτο αλλα μη σ γινεται εμμονη αμα τα βλεπεισ ετσι πιθανο να εχεισ κ κοινωνικη φοβια κ αλλα κ ολα μαζι τα ξεσπςσ στο φαγητο εγω αυτεσ που γουσταρω παντωσ να ξετεισ τισ γουσταρω με τα τζιν δεν τισ εχω δει ποτε με την στολη εξοδου παντα με τζην αυτεσ κι εγω παντα με φορμεσ κ ενταξει δεν ειμαι κ τοσο ασχημοσ εχω καποια καλα χαρακτηριστικα αλλα ενταξει ωραιοσ δεν ειμαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    1) δεν υπάρχει λόγος να σταματάς την θεραπεία σου με τον ψυχίατρο
    2) και τον διατροφολόγο που θα σου φτιάξει το πρόγραμμα διατροφής σου ! απαραιτήτως !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    μη μασάς με τα πρότυπα ομορφιάς και κάποιους που θέλουν να σε ψαρώσουν με αυτά είναι ανώριμοι άνθρωποι ..και μείνε κοντά σε ανθρώπους που σε αποδέχονται ότι κιλά κι αν είσαι ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα σου πω εγω κατι.....
    κανε τα παντα πολυ νοστιμοτερα απο πριν κ μπορει να πετυχει.
    αλλιως πηγενε σε γιατρους ψυχολογους κλπ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    ...έχοντας περάσει από μια φάση 40 και 42 κιλών καταλαβαίνω λιγάκι την αδυναμία που μπορεί να νοιώθεις ή μέσες άκρες ότι μπορεί να βρίσκεσαι για κάποιους δικούς σου λόγους σε άσχημη φάση .. με σωστή γνώση και ενημέρωση σχετικά με τα οφέλη της κάθε τροφής και δει κατάλληλης τροφής στην υγεία σου .."τροφογνωσία" και με ένα θρεπτικό όπως φαίνεται να σου χρειάζεται διαιτολόγιο αργά και σταθερά θα το παλέψεις ...δεν ξέρω τι μπορεί να σε έχει επηρρεάσει για να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα σου πω εγω κατι.....
    κανε τα παντα πολυ νοστιμοτερα απο πριν κ μπορει να πετυχει.
    αλλιως πηγενε σε γιατρους ψυχολογους κλπ.
    γίνε ψώνιο με την μαγειρική χεχεχε !!!
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  13. #13
    Γεια σου Demmy την φαρμακευτικη αγωγη μονη σου την εκοψες? αν ναι τοτε αυτο ειναι λαθος.Η ανορεξια και ο αυτοτραυματισμος ειναι σοβαρο προβλημα.Σου ευχομαι να το ξεπερασεις αλλα πρεπει να πας σε γιατρο να σε βοηθησει.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •