Γιατι υπαρχει αυτο το "κλεισιμο" γυρω μας στην Ελλαδα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    6

    Γιατι υπαρχει αυτο το "κλεισιμο" γυρω μας στην Ελλαδα;

    Καλησπερα. Είμαι 29 χρονων και (σχεδον) παρθενος και με μπερδεμενο σεξουαλικο προσανατολισμο.. Αλλα ας έρθουμε στο θεμα.. Αυτο που θελω να συζητήσω είναι μια τάση που παρατηρω στον Ελληνα που με κανει να θελω να φυγω απο τη χωρα. Ειναι η δική μου κατασταση που με κανει να τα βλεπω τοσο χάλια; Δεν ξερω αλλα βλέπω και αντιμετωπιζω πολλη μοναξια γύρω μου. Στα μπαρ οι ανθρωποι δεν γνωριζονται και ολοι ειναι μόνο παρεες οπου "χορευουν" και κανουν πως περνανε καλα κρατωντας απο ενα ποτο. Στο δρομο δεν υπαρχει περιπτωση να σου μιλησει κανενας αν δε σε ξερει το ιδιο και σε καφετερια. Και σε κοινη δραστηριοτητα να εισαι σιγα μη ρίξει τα μουτρα του ο αλλος να σε προσεγγισει. Οι γυναίκες που βλέπω στο δρόμο έχουν πολλες πρόσωπα σφιγμενα και είναι σκυθρωπές και μοιαζουν απομακρες και γενικα στον κόσμο τους. Γενικα οι άνθρωποι δεν ανοιγονται ευκολα για γνωριμια αν δεν είναι σε κοινες παρεες και παλι δυσκολο.

    Ειδικα αν εχεις γεννηθει ντροπαλος και ησυχος στην Ελλαδα είσαι χαμένος απο χερι.. Πολλη ψευτομαγκια ειδικοτερα στους αντρες την οποια πρεπει να υιοθετησεις για να ανηκεις καπου. Και είναι αδυνατο να γνωρισεις κοσμο αν δεν ανηκεις πουθενα! Γενικα σκεφτομαι να μεταναστευσω μηπως σωσω εστω καποια λιγα χρονια απο τη ζωη μου, αν και δεν ξερω αν καπου αλλου η κατασταση ειναι πολυ διαφορετικη. Αλλα αυτο το τουπε εδω δεν το καταλαβα ποτε μου.. Ηταν ετσι η Ελλαδα των παπουδων μας; τι πηγε στραβα; Ισως εχω εγω ψυχολογικα προβληματα και τα βλεπω ετσι

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    47
    Η αληθεια ειναι οτι ειμαστε κουλτουρα εξωστρεφειας. Οι εσωστρεφεις θεωρουνται "περιεργοι", τα χω ζησει και ξερω. Ενω μ'αρεσουν τα θετικα που εχουμε σα λαος, νιωθω συχνα οτι δεν "κολλαω" εδω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    6
    Μα τι περιεργη επιλεκτικη εξωστρεφεια ειναι αυτη οταν δεν καταδεχεται να μιλησει ο ενας στον αλλο; Αυτο που εχουμε εδω ειναι ο ορισμος της εξωστρεφειας;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by taseis-fygis View Post
    Καλησπερα. Είμαι 29 χρονων και (σχεδον) παρθενος και με μπερδεμενο σεξουαλικο προσανατολισμο.. Αλλα ας έρθουμε στο θεμα.. Αυτο που θελω να συζητήσω είναι μια τάση που παρατηρω στον Ελληνα που με κανει να θελω να φυγω απο τη χωρα. Ειναι η δική μου κατασταση που με κανει να τα βλεπω τοσο χάλια; Δεν ξερω αλλα βλέπω και αντιμετωπιζω πολλη μοναξια γύρω μου. Στα μπαρ οι ανθρωποι δεν γνωριζονται και ολοι ειναι μόνο παρεες οπου "χορευουν" και κανουν πως περνανε καλα κρατωντας απο ενα ποτο. Στο δρομο δεν υπαρχει περιπτωση να σου μιλησει κανενας αν δε σε ξερει το ιδιο και σε καφετερια. Και σε κοινη δραστηριοτητα να εισαι σιγα μη ρίξει τα μουτρα του ο αλλος να σε προσεγγισει. Οι γυναίκες που βλέπω στο δρόμο έχουν πολλες πρόσωπα σφιγμενα και είναι σκυθρωπές και μοιαζουν απομακρες και γενικα στον κόσμο τους. Γενικα οι άνθρωποι δεν ανοιγονται ευκολα για γνωριμια αν δεν είναι σε κοινες παρεες και παλι δυσκολο.

    Ειδικα αν εχεις γεννηθει ντροπαλος και ησυχος στην Ελλαδα είσαι χαμένος απο χερι.. Πολλη ψευτομαγκια ειδικοτερα στους αντρες την οποια πρεπει να υιοθετησεις για να ανηκεις καπου. Και είναι αδυνατο να γνωρισεις κοσμο αν δεν ανηκεις πουθενα! Γενικα σκεφτομαι να μεταναστευσω μηπως σωσω εστω καποια λιγα χρονια απο τη ζωη μου, αν και δεν ξερω αν καπου αλλου η κατασταση ειναι πολυ διαφορετικη. Αλλα αυτο το τουπε εδω δεν το καταλαβα ποτε μου.. Ηταν ετσι η Ελλαδα των παπουδων μας; τι πηγε στραβα; Ισως εχω εγω ψυχολογικα προβληματα και τα βλεπω ετσι
    Καλως ηρθες στο φορουμ, η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα για τους αντρες παρα για τις γυναικες..ειναι κριμα ολα αυτα που λες να ισχυουν εγω εχω κανει τον κυκλο μου καθως ειμαι 50 χρονων και εχω 2 γιους 24 και 20 χρονων αλλα οντως παρατηρω οτι ο καθενας ειναι για την παρτη του και οι κοινωνικες σχεσεις ειναι πανδυσκολες αυτο παντως πιυ εχω παρατηρησει ειναι οτι ενω στην ελλαδα δεν εκανα φιλες αντιθετα στο εξωτερικο εκανα πανευκολα φιλες..για τις σχεσεις οντως υπαρχει μια παρανοια και μαλλον πρεπει να εισαι τσαμπουκας και περπατημενος και να το παιζεις ξυπνιος για να εχεις γκομενα...τοσο κοβει στα σημερινα κοριτσια...μεγαλωνουν με ολα στα πιδια τους πιστευω και παιρνουν τα μυαλα τους αερα το παιζουν δυσκολες οσο τους παιρνει και μετα θα τρεχουν και δεν θα φτανουν....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    και εγώ τις ίδιες απορίες έχω. και μάλιστα, μη μπορώντας να δώσω πάντα απάντηση για όσα υποπίπτουν στην αντίληψή μου, λέω και εγώ το ίδιο : ότι είναι τα θέματα που έχω και με κάνουν τα έχω τέτοιους προβληματισμούς. Δεν είναι, νομίζω ,ότι είμαστε εξωστρεφείς (η εξωστρέφεια δεν συνδέεται με αυτά που βλέπουμε) αλλά ότι είμαστε εγωιστές σαν λαός (και κακώς χρησιμοποιώ το α' πληθυντικό). Ειδικά σε νεαρές ηλικίες πολύ μόστρα ρε παιδί μου, φιγούρα και πώς θα φανώ εγώ και όχι εσύ. Και στη ζούγκλα δεν ξέρω αν είναι έτσι συνεχώς.
    Ειδικά από κοπέλες νεαρής ηλικίας θα τα δεις όλα. Νομίζουν ότι όλοι τους χρωστάνε, ότι έχουν το γενικό πρόσταγμα. Αλλά και από νέους δεν έχω δει και τα καλύτερα. Καφρίλα, εγωισμός μέχρι αηδίας.

    Η απορία μου ήταν : πώς τέτοια άτομα -γιατί ήμουν συνομίληκος- συμπεριφέρονταν έτσι, ενώ εγώ ούτε κατά διάνοια; και δεν ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά γενικευμένη κατάσταση. Και μπορώ να πω ότι άτομα με τέτοιες δήθεν συμπεριφορές μια χαρά περνούσαν, ήταν και αποδεκτοί και όλα ωραία. Έχουν "τη ζωάρα", όπως μου είπε ένας. Αηδία μόνο (ξέφυγα λίγο αλλά είμαι στο πνεύμα ,νομίζω)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by taseis-fygis View Post
    Καλησπερα. Είμαι 29 χρονων και (σχεδον) παρθενος και με μπερδεμενο σεξουαλικο προσανατολισμο.. Αλλα ας έρθουμε στο θεμα.. Αυτο που θελω να συζητήσω είναι μια τάση που παρατηρω στον Ελληνα που με κανει να θελω να φυγω απο τη χωρα. Ειναι η δική μου κατασταση που με κανει να τα βλεπω τοσο χάλια; Δεν ξερω αλλα βλέπω και αντιμετωπιζω πολλη μοναξια γύρω μου. Στα μπαρ οι ανθρωποι δεν γνωριζονται και ολοι ειναι μόνο παρεες οπου "χορευουν" και κανουν πως περνανε καλα κρατωντας απο ενα ποτο. Στο δρομο δεν υπαρχει περιπτωση να σου μιλησει κανενας αν δε σε ξερει το ιδιο και σε καφετερια. Και σε κοινη δραστηριοτητα να εισαι σιγα μη ρίξει τα μουτρα του ο αλλος να σε προσεγγισει. Οι γυναίκες που βλέπω στο δρόμο έχουν πολλες πρόσωπα σφιγμενα και είναι σκυθρωπές και μοιαζουν απομακρες και γενικα στον κόσμο τους. Γενικα οι άνθρωποι δεν ανοιγονται ευκολα για γνωριμια αν δεν είναι σε κοινες παρεες και παλι δυσκολο.

    Ειδικα αν εχεις γεννηθει ντροπαλος και ησυχος στην Ελλαδα είσαι χαμένος απο χερι.. Πολλη ψευτομαγκια ειδικοτερα στους αντρες την οποια πρεπει να υιοθετησεις για να ανηκεις καπου. Και είναι αδυνατο να γνωρισεις κοσμο αν δεν ανηκεις πουθενα! Γενικα σκεφτομαι να μεταναστευσω μηπως σωσω εστω καποια λιγα χρονια απο τη ζωη μου, αν και δεν ξερω αν καπου αλλου η κατασταση ειναι πολυ διαφορετικη. Αλλα αυτο το τουπε εδω δεν το καταλαβα ποτε μου.. Ηταν ετσι η Ελλαδα των παπουδων μας; τι πηγε στραβα; Ισως εχω εγω ψυχολογικα προβληματα και τα βλεπω ετσι
    Άντε επιτέλους, και νόμιζα οτι μόνο εγώ τα βλέπω έτσι τα πράγματα! Νομίζω το πρόβλημα είναι οτι έχουν γίνει όλοι πολύ επικριτικοί και περίεργοι και δεν αφήνουν περιθώρια στον άλλον.

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μάλλον ζούμε σε μια χώρα,μπ.....λο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν μεγαλωνεις τοσο πιο δυσκολο ειναι γενικα οι παρεες. Συνηθως εαν δεν εχεις ηδη παρεες , καλη λυση ειναι τα στεκια. Κανεις ενα μαγαζι στεκι ... ,συνηθως οχι πολυ in που να γινεται χαμος απο κοσμο και να χανεσαι μες το πληθος, και γνωριζεσαι με τους θαμωνες σιγα-σιγα. Ολα φυσικα ειναι αναλογα πολλων παραγοντων , οπως σε ποιο μερος ζεις. Για παραδειγμα η βορεια Ελλαδα συνηθως οι ανθρωποι ειναι πιο "ανοικτοι" απο οτι στη Νοτια. Εαν μενεις σε χωριο , δυσκολα να μην εγκλιματιστεις κλπ.
    Για τις γυναικες εχω διαφορες θεωριες. Για παραδειγμα , θεωρω οτι η κοινωνια της Ελλαδας ειναι ακρως συντηρητικη και κουτσομπολιστικη. Ακομα ισχυει με λιγα λογια το οτι η γυναικα που εχει πολλα "παρε-δωσε" ειναι ******* (αναλογα φυσικα το μερος που ζεις). Οποτε τυχαινει αυτοι οι ιδιοι που κακοχαρακτηριζουν μια γυναικα και την κουτσομπολευουν ακραια , πολλες φορες τους βλεπεις να αναρωτιουνται ... μα γιατι οι γυναικες ειναι τοσο .... ντιβες και κλειστες :P Ειναι λιγο οξυμωρο. Αλλα και για να μη κατηγοριοποιουμε απο ολα εχει ο μπαξες , αρκει να προσπαθησεις. Χωρις προσπαθεια δεν γινεται τιποτα και ναι εαν εισαι ντροπαλος συνηθως ειναι δυσκολα τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    1
    Καλησπέρα, είμαι 27 και ομοφυλόφιλος. Συνεπώς μπορώ να σου μιλήσω μόνο από το πρίσμα του gay. Ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός δεν ήταν ποτέ μπερδεμένος. Το καταλάβαινα από πολύ μικρός. Και εγώ άργησα πολύ να έχω τη πρώτη μου σεξουαλική επαφή, μόλις πριν ένα χρόνο. Μάλιστα πληγώθηκα πολύ από ανθρώπους (αλλά αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο). Οι παρατηρήσεις σου σχετικά με το κόσμο δεν είναι λάθος. Τα είχα παρατηρήσει και εγώ. Ειδικά άμα ζεις στην επαρχία βιώνεις ρατσισμό. Ένα καλό στοιχείο ήταν που μου έκοβε στα γράμματα. Πήραν λοιπόν πριν μερικούς μήνες τη βαλίτσα μου( και γεμάτος με όνειρα να ζήσω επιτέλους αυτό που βλέπω στις ρομαντικές ταινίες) έφυγα για σπουδές σε μια χώρα του βορρά. Εδώ οι lgbt έχουν δικαιώματα. Ωστόσο μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι το να μεταναστεύσεις δεν είναι πάντα εγγυημένη λύση στο πρόβλημα σου. Και εδώ υπάρχει ρατσισμός. Βέβαια καμία σχέση όπως στην Ελλάδα. Ωστόσο, υπάρχει ένα χάσμα στη κουλτούρα. Οι άνθρωποι ανοίγονται πολύ δύσκολα. Δεν είναι εξωστρεφής. Δε λειτουργούμε με τον ίδιο τρόπο. Οπότε καταλαβαίνεις πως ζορίζομαι να προσαρμοστώ. Η σχολή μου είναι απίστευτα δύσκολη. Φοβάμαι μήπως δε πάρω πτυχίο. Μου τρώει πολύ χρόνο, οπότε δεν έχω χρόνο για να εξερευνήσω περισσότερο τον εαυτό μου. Βλέποντας το καιρό και τη κουλτούρα των ανθρώπων υπάρχουν μέρες που δε τη παλεύω καθόλου. Δε ξέρω τι θα κάνω μετά τις σπουδές. Από τη μια θέλω απεγνωσμένα να γυρίσω στην Ελλάδα. Από την άλλη όλα αυτά τα όνειρα που σχεδίαζα θα τα πετάξω; Συγγνώμη αλλά όπως βλέπεις δε τη παλεύω και εγώ. Πρόσεξε δε σου λέω να μη φύγεις. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εγω σου μιλάω από τις εμπειρίες της ζωή μου( και συγχρόνως βγάζω τα σόψυχα μου που με τρώνε μέρες). Εσύ μπορεί να σταθείς πιο τυχερός!! Που στο εύχομαι με όλη μου τη καρδία. Σχεδίασε το όμως καλά πριν το κάνεις.. Και μια τελευταία συμβολή. Μη φοβάσαι! Αυτό που σχεδόν πάντα μας κρατά πίσω είναι ο φόβος μας. (Μέχρι να γνωρίσω τον πρώτο normal άνθρωπο με το οποίο έκανα σχέση, γνώρισα 15 άστα να πάνε). Άλλαξε την εμφάνιση σου. Μόλις την άλλαξα(πήγα gym) είδα κάπως πιο διαφορετική αντιμετώπιση από το κόσμο. Πειραματίσου. Γενικά όλα αυτά ξέρω δεν είναι εύκολα και καμία φορά είναι ψυχοφθόρα. "Η ζωή είναι όπως το ποδήλατο. Για να ισορροπήσεις πρέπει συνεχώς να κάνεις πετάλι. "Λόγια του Αϊνστάιν. Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα! (Ένιωσα πως ένα κομμάτι του εαυτού μου το είδα σε εσένα).
    Last edited by misi; 29-02-2016 at 02:20.

  10. #10
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    για τις σχεσεις οντως υπαρχει μια παρανοια και μαλλον πρεπει να εισαι τσαμπουκας και περπατημενος και να το παιζεις ξυπνιος για να εχεις γκομενα...τοσο κοβει στα σημερινα κοριτσια...μεγαλωνουν με ολα στα πιδια τους πιστευω και παιρνουν τα μυαλα τους αερα το παιζουν δυσκολες οσο τους παιρνει και μετα θα τρεχουν και δεν θα φτανουν....
    Χαζο******* θα λεγα οσες σκεφτονται ετσι και δυστυχως ειναι η πλειοψηφια.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    γιατί το περιορίζεις στην ελλαδα? πιστεύειςοτι στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα? ... οι ιαπωνες μοσχοπουλάνε ενα μαξιλαράκι που εχει το σχημα ενος μπράτσου ..για να εχει καποιος την αισθηση οτι κοιμάται σε αγκαλια
    στην αμερικη οι απομονωμένοι εφηβοι σαλευουν απο την μοναξια και το μπουλινγκ και βαράνε στο ψαχνο με την καραμπίνα του πατερα του... δεν ειμαστε η πρωτη χωρα σε καταθλιψη σε αυτοκτονιες σε μοναξια... ( το πήρα πατριωτικα :p)

    πάντως οσο εξελιγμενη ειναι μια χωρα παρατηρω οτι τόσο πληθαινουν τα κρουσματα μοναχικοτητας...

    αν παρατηρήσεις στο φόρουμ θα βρεις πολλους ανθρωπους στην ιδια κατασταση με εσενα.. γιαυτο ειμαστε εδω...γιατι αισθανομαστε μονοι, μην το βαζεις κατω!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Χαζο******* θα λεγα οσες σκεφτονται ετσι και δυστυχως ειναι η πλειοψηφια.
    υπερβαλεις!..δεν ειναι καθολου πλειοψηφεια αυτες...αλλα τι σου λεω εσενα τωρα ε?... οπως υπάρχουν υσηχα αγορια που δεν τα παρατηρεις ..ετσι υσχυει και απο το αλλο φύλλο. το μονο που εχεις να κανεις είναι να παρατηρησεις πραγματικα εκει εξω...λίγο δυσκολο βεβαια .. το ξεκωλ@ προκαλουν μερικη τυφλωση:p

  13. #13
    Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι μονο τα ξεκωλα εμπιπτουν στην κατηγορια του χαζοπουτανου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι μονο τα ξεκωλα εμπιπτουν στην κατηγορια του χαζοπουτανου.
    χαχα..ειμαι περιεργη να μάθω και τις υπόλοιπες ομαδες... γιατί εγω προσωπικα δεν μπορω να σκεφτω καποια αλλη

  15. #15
    Γενικα θεωρω χαζο******* ανεξαρτητως ντυσιματος οσες μπλεκουν με εμφανως ακαταληλλους ανθρωπους πχ βιαιους,μαγκακια,απιστους κλπ,και εχουν την προσδοκια οτι θα τις ερωτευτουν και θα κανουν σοβαρη σχεση μαζι τους.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  2. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 16:58
  3. ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 27-09-2012, 01:34
  4. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  5. Replies: 2
    Last Post: 12-05-2010, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •