Wellbutrin - ποσο καιρο εκανε να σας πιασει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by carpediem View Post
    Υπαρχει και το plan B που καναμε εμεις απο σημερα, ενα ηρεμιστικο τις πρωτες μερες μεχρι να φυγει αυτη η παρενεργεια.Γιατι σου θυμιζω πως παλευουμε να βρουμε μια θεραπεια χωρις ssri. Μου ειπε πως αυτη η παρενεργεια του αγχους θα φυγει σε καποιες μερες και γι αυτο ως τοτε για να μη βασανιζομαι να παιρνω μαζι λιγο ηρεμιστικο το οποιο οντως μετα απο 48 ωρες τσιτα, αγωνια, χτες δεν εκλεισα καν ματι...μολις πηρα, συνηλθα.
    Fingers crossed να φυγει η παρενεργεια και να πιασει η δοση των 300 που αποτι διαβαζω ειναι η συνηθης που πιανει για μειζονες καταθλιψεις.
    ναι καλο το σχεδιο του γιατρου σου, εγω εκανα 10 μερες υπομονη στην δοση των 300 χωρις ηρεμιστικο και μετα ξαναγυρισα πισω στα 150 επειδη δεν αντεξα...εσενα ισως με το ηρεμιστικο σε βοηθησει και μπορεσεις να το λαμβανεις για περισσοτερο διαστημα απο οτι εγω, οποτε ενημερωσε με αν μετα το συνιθηζει ο οργανισμος, ωστε να την ξανα-ανεβασω την δοση.. απο εκει και περα μου ειχε πει ο γιατρος να κανω το αλλο να παιρνω ενα 150 το πρωι και ενα 150 το βραδυ, μονο που ετσι δεν εκλεινα ματι ολη νυχτα...απλα για μενα ειναι ισως το καταλληλοτερο φαρμακο για την μειζονα καταθλιψη!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    10? Εισαι θηριο εσυ. Εγω στις 2 δεν την παλεψα...
    Θα σε ενημερωσω ΟΚ. Ευχαριστω για τις απαντησεις!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    carpediem πως πηγε με τα 300, σε βοηθησε στην καταθλιψη??

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Το δοκίμασα για ένα μήνα με δόση των 150mg αλλά δεν έκανε τίποτα και το έκοψα. Μάλιστα έχω και ένα καινούργιο κουτί το οποίο μάλλον όπως πάει θα λήξει στο συρτάρι ανέγγιχτο.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μαλλον ειναι αντικαταθλιπτικο το οποιο δεν πιανει τον περισσοτερο κοσμο, δεν ξερω γιατι, εμενα ειναι το καλυτερο φαρμακο ever!!!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    menis_64 να σε ενημερωσω πως το plan B επιασε απο αποψη χαλαρωσης της παρενεργειας του αγχους. Επαιρνα οπως σου ειπα μισο ηρεμιστικο με καθε 150αρι (ενα πρωι κι ενα μεσημερι παιρνω) και μισο το βραδυ για να κοιμηθω. Για 10 μερες. Εφυγε η παρενεργεια. Δυο βραδια μαλιστα δεν πηρα καν το μισο ηρεμ. κ κοιμηθηκα κανονικα. Βεβαια και τα 2 μετα απο εντονη γυμναστικη.

    Τωρα απο αποψη ιασης της καταθλιψης δε νιωθω να εχει γινει καμια φοβερη αλλαγη. Εσυ ρε menis μετα απο ποσο καιρο ενιωσες να σε πιανει που λες πως ειναι το καλυτερο ever??

    Δε λεω μεσα σε αυτο το διαστημα, καταφερα και βρηκα δουλεια part time η οποια ομως ξεκινα σε 10 μερες. Αλλα ειχα 2 trials και πηγαν ΟΚ. Κανονισα να επισκεφτω με τον φιλο μου ενα αγαπημενο φιλικο μας ζευγαρι, ειδα κι αλλη μια φιλη...ατομα που ειχα αποκλεισει απο το να δω τοσο καιρο. Ισως αυτο να ειναι ενα βημα?

    Ειμαι στις 2 εβδομαδες με 300αρι δοση αλλα στα reviews που εχω διαβασει υπαρχει κοσμος που θελει ενα μηνα για να τους πιασει.
    Και οι πιο πολλοι παιρνουν 300 mg.

    Λεω του γιατρου μου πως νιωθω πως εξωγενεις παραγοντες με κανουν να νιωθουν καλυτερα οπως η γυμναστικη η οι ωρες που περναω με καλη παρεα κ ξεχνιεμαι...οταν με φροντιζει ο καλος μου η παμε σε ενα τραπεζι πχ. Και μου ειπε να βρεθουμε να συζητησουμε τι θελω γιατι αν περιμενω το hype που δινουν τα SSRI αυτο δε θα συμβει και σε αυτην την περιπτωση να βαλουμε παλι το ladose στο παιχνιδι αλλα μονο για ενα μηνα αλλα ΔΕ ΘΕΛΩ SSRI πια.

    mindcrime εγω τα δινω στο γιατρο μου να τα δωσει στο νοσοκομειο οσα δεν παιρνω πια..ισως να κανεις το ιδιο?
    Παιρνεις καποιο αλλο τωρα? Παντως δεν εχω διαβασει στα reviews πολυ κοσμο να λεει πως με 150 τους βοηθησε..κι ο γιατρος μου ειπε πως ο συναδελφος του που το χορηγει σε πολλους ασθενεις ειδε να πιανει στα 300.

    Αυτα....

    Ειλικρινα θελω να νιωσω μια μερα χαρα ρε γαμωτο...πανε 2 μηνες που το παλευω...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Παίρνω cipralex των 20mg

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Γιατί δεν θες SSRIs? Συγγνώμη που δεν βοηθάω κιόλας στο θέμα σου αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία.

    Είχα διαβάσει περίπτωση κοπέλας ότι πολέμησε την βαριά κατάθλιψη με γυμναστική (χωρίς φάρμακα!)... Το Καλοκαίρι όταν έκανα τακτικά τρέξιμο 3-4 φορές την βδομάδα τα πρωινά (και κάποιες φορές κολύμπι το απόγευμα ή τροχάδι το βράδυ), και όταν ΕΠΙΔΙΩΚΑ να είμαι πολλές ώρες έξω, ένιωθα καλύτερα και γεμάτη ενέργεια. Τότε είχα ήπια κατάθλιψη αλλά ένιωθα πως το πολεμούσα φουλ (ακόμη κι' αν είχα τα κάτω μου κάποιες ώρες), μετά κύλησα τελείως... Αλλά όντως βοηθάει πολύ, φτανεί να κάνεις τα βήματα ακόμα και με το ζόρι και να μην τα παρατάς. Τα λέω για να τα ακούω κι' εγώ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ισχύει πως η γυμναστική βοηθά πολύ όπως και η διατροφή...
    Εγώ την περίοδο που ήμουν χορτοφάγος (περίπου 2 χρόνια αυστηρός χορτοφάγος) και έκανα καθημερινά γυμναστική ήμουν πολύ καλύτερα.
    Ένα 30-40% καλύτερα στα συπμτώματα μου...

    Αν σκεφτεί κανείς πως ένα μέσο ssri σου δίνει περίπου 60% βελτίωση δεν είναι και λίγο το 40%...

    Πάντως χωρίς αντικαταθληπτικά δεν μπορώ και πολλά πολλά.

    Το wellbutrin για μένα παέι μόνο για συν στα ssri γιατί η βασική αιτία κατάθλιψης (από όσο λένε οι ίδιοι οι γιατροί) είναι οι σεροτονίνη...

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    cerpediem εγω με το wellbutrin 150mg ειδα την διαφορα στην καταθλιψη απο την πεμπτη κιολας μερα... ενω προηγουμενως εκανα χρηση υψηλων δοσεων δυο ssri μαζι τα τελευταια 3 τουλαχιστον χρονια, τα οποια και εν τελη δεν με βοηθουσαν αλλα υποτροπιαζα ολο ενα και πιο πολυ...κατα αρχην σε εμενα wellbytrin λειτουργει αρχικα χαλαρωτικα τις πρωτες 2-3 ωρες και μετα μου δινει ενεργεια...μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι μορφης XR, δηλαδη παραταιταμενης αποδεσμευσης...εγω δοκιμασα τα περισσοτερα αντικαταθλπτικα και ειδα οτι αυτο μου παει περισσοτερο...τωρα δεν ξερω αλλα ισως διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο η δραση του και ο χρονος που θα κανει για να σε πιασει... εσυ παιρνεις 2 των 150 ετσι....?? και οχι 1 των 300...??

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Γιατί δεν θες SSRIs? Συγγνώμη που δεν βοηθάω κιόλας στο θέμα σου αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία.

    Είχα διαβάσει περίπτωση κοπέλας ότι πολέμησε την βαριά κατάθλιψη με γυμναστική (χωρίς φάρμακα!)... Το Καλοκαίρι όταν έκανα τακτικά τρέξιμο 3-4 φορές την βδομάδα τα πρωινά (και κάποιες φορές κολύμπι το απόγευμα ή τροχάδι το βράδυ), και όταν ΕΠΙΔΙΩΚΑ να είμαι πολλές ώρες έξω, ένιωθα καλύτερα και γεμάτη ενέργεια. Τότε είχα ήπια κατάθλιψη αλλά ένιωθα πως το πολεμούσα φουλ (ακόμη κι' αν είχα τα κάτω μου κάποιες ώρες), μετά κύλησα τελείως... Αλλά όντως βοηθάει πολύ, φτανεί να κάνεις τα βήματα ακόμα και με το ζόρι και να μην τα παρατάς. Τα λέω για να τα ακούω κι' εγώ.
    Γυμναζομαι απο Δευτερα εως Παρασκευη εδω και 45 ημερες, οσες παιρνω και τα φαρμακα. Ομοιως ακολουθω υγιεινη διατροφη (και ειμαι χρονια χορτοφαγος). Αυτα δεν αρκουν στην περιπτωση της κλινικης καταθλιψης.
    Ισως αν γυμναζεσαι 5 ωρες τη μερα καθημερινα να μπορεις να ιασεις κλινικη καταθλιψη.

    Δε θελω SSRI γιατι νεκρωνουν τη σεξουαλικη μου ζωη (λιμπιντο 0) και εχω σχεση...και δεν ειμαι ουτε 30, δε μπορω να δεχτω οτι θα ζω ασεξουαλ απο τωρα, ηδη απορω με την υπομονη του φιλου μου....
    Επισης μου ανοιγουν την ορεξη.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    cerpediem εγω με το wellbutrin 150mg ειδα την διαφορα στην καταθλιψη απο την πεμπτη κιολας μερα... ενω προηγουμενως εκανα χρηση υψηλων δοσεων δυο ssri μαζι τα τελευταια 3 τουλαχιστον χρονια, τα οποια και εν τελη δεν με βοηθουσαν αλλα υποτροπιαζα ολο ενα και πιο πολυ...κατα αρχην σε εμενα wellbytrin λειτουργει αρχικα χαλαρωτικα τις πρωτες 2-3 ωρες και μετα μου δινει ενεργεια...μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι μορφης XR, δηλαδη παραταιταμενης αποδεσμευσης...εγω δοκιμασα τα περισσοτερα αντικαταθλπτικα και ειδα οτι αυτο μου παει περισσοτερο...τωρα δεν ξερω αλλα ισως διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο η δραση του και ο χρονος που θα κανει για να σε πιασει... εσυ παιρνεις 2 των 150 ετσι....?? και οχι 1 των 300...??
    Ναι ο γιατρος δε θελει ακομη 1 των 300 αλλα 2 των 150.
    Σημερα ενιωσα για πρωτη φορα αισιοδοξια! Και ειχα πολλη ενεργεια οποτε καθαρισα ολο τον κηπο και το πεζοδρομιο αφου πηγα για καφε και φαγητο εξω με τον φιλο μου πριν παει δουλεια. Ισως επιτελους αρχισε να πιανει!!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Δεν το έχω πάρει ποτέ μου αλλά έχω διαβάσει πως είναι διεγερτικό.
    Συνεπώς θα ενδείκνυται σε περιπτώσεις που η κατατονία είναι προεξάρχων σύμπτωμα στην Κατάθλιψη.
    Βέβαια αν εμπλέκεται και αγχώδης διαταραχή είναι λίγο ρίσκο λόγω κινδύνου αύξησης του άγχους!
    Έχει σαφώς λιγότερες παρενέργειες από τα SSRI's-SNRIs αλλά θεωρείται και λιγότερο αποτελεσματικό.
    Αυτό το φάρμακο θα το πρότεινα στην Ρέα εγώ.Για 1 μήνα.Να δούμε αν θα της έδινε ενέργεια.


    Και ειχα πολλη ενεργεια οποτε καθαρισα ολο τον κηπο και το πεζοδρομιο αφου πηγα για καφε και φαγητο εξω με τον φιλο μου πριν παει δουλεια.
    Κατά 99% είναι από το φάρμακο.Έχω διαβάσει πολλά για την Βουπροπιόνη και νομίζω πως ΔΕΝ είναι Placebo Effect αυτό που περιγράφεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Τι ηρεμιστικό παίρνεις και σε τι δοσολογια;

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by carpediem View Post
    Γυμναζομαι απο Δευτερα εως Παρασκευη εδω και 45 ημερες, οσες παιρνω και τα φαρμακα. Ομοιως ακολουθω υγιεινη διατροφη (και ειμαι χρονια χορτοφαγος). Αυτα δεν αρκουν στην περιπτωση της κλινικης καταθλιψης.
    Ισως αν γυμναζεσαι 5 ωρες τη μερα καθημερινα να μπορεις να ιασεις κλινικη καταθλιψη.

    Δε θελω SSRI γιατι νεκρωνουν τη σεξουαλικη μου ζωη (λιμπιντο 0) και εχω σχεση...και δεν ειμαι ουτε 30, δε μπορω να δεχτω οτι θα ζω ασεξουαλ απο τωρα, ηδη απορω με την υπομονη του φιλου μου....
    Επισης μου ανοιγουν την ορεξη.
    Έλα ρε γαμώτο... Γκρεμίστηκαν όλες οι ελπίδες
    Δεν πειράζει, πρέπει να το έχω κι' αυτό στα υπόψην!

    Μάλλον είσαι τυχερή γιατί σ' αγαπάει! Δεκτοί οι λόγοι, δεν έχεις και άδικο
    Εύχομαι να γίνεις σύντομα τελείως καλά!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?
    By dinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 22-06-2020, 12:07
  2. Ποσο καιρο εχετε να κανετε σχεση ?
    By deleted-member30-03 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 285
    Last Post: 25-10-2015, 17:33
  3. Ποσο καιρο θα παρει???
    By Φωτεινή μ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2014, 19:53
  4. Ποσο καιρο πρεπει να εισαι καλα...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 12-08-2012, 20:15
  5. Ποσο καιρό κρατάει η κατάθλιψη?
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-2010, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •