χρονικη αυταπατη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196

    χρονικη αυταπατη

    Καλησπερα σας.Πασχω χρονια απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και πριν 6 χρονια περασα ενα μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο με ψυχωσικα στοιχεια.Ο λογος που γραφω ειναι οτι μεσα μου ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει ορισμενα απο τα συμπτωματα.Ειχα την πεποιθηση οτι εφταιγα για οτιδηποτε κακο γινοταν στον κοσμο,πως ειμαι κακος ανθρωπος ,οτι ολοι ειναι εναντιον μου,θλιψη ,φοβερη αυπνια,πονους στο σωμα και διαφορα αλλα...Αυτο ομως που με ειχε τρελανει ηταν οτι ειχα μια πολυ περιεργη αντιληψη του χρονου.Εκεινες τις μερες που περνουσα το επεισοδιο ενοιωθα καθε μερα σαν να μικραινε η ωρα ,μπορουσα ολο και λιγοτερο να την παρακολουθησω (δεν μπορουσα να παρακολουθησω με τιποτα το ρολοι ) κι ενοιωθα οτι ολα τα γεγονοτα στριμωχνονταν μεσα σ αυτη την ωρα που ολο και μικραινε...το χειροτερο ειναι οτι πιστευα οτι καθοριζω την ωρα...πιστευα οτι συμβαινει κατι μεταφυσικο ...μολις καταφερα να ξανακοιμηθω μετα απο μερες και με την καταλληλη αγωγη ολα επανηλθαν...αλλα μεσα μου ακομα παλευω να εξηγησω τι συνεβη τοτε.Ηταν η χειροτερη περιοδος της ζωης μου κι ελπιζω να μην την ξαναζησω εγω ουτε κανεις αλλος.ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας...

  2. #2
    εδω ειμαι παλι, να σου πω δεν σκεφτεσαι να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια ? να μιλησεις για ολα αυτα τα οποια πραγματικα ειναι παλουκια να τα βιωνεις και μετα να λες "ειμαι καλα" και να το πιστευεις ?

    Διαφορετικα, υπαρχει κατι που να σε βοηθαει ? γραφεις ? σχεδιαζεις ? κανεις γυμναστικη ? κατι θα υπαρχει για να συντονιζεις τις σκεψεις σου.
    Ξερεις περασα πολυ χρονο να φοβαμαι μην ξανα παθω μειζον αλλά τελικα επετρεπα καθε μερα στο νου μου να κοιταει πισω... και ενω νομιζα οτι δεν με καταβαλλει ψυχολογικα, τελικα οχι, με επηρεαζε, ξανα γεννουσε μεσα μου ανασφαλειες. Μπορεις σε αυτο το Thread παντως να γραψεις ολη σου την εμπειρια, ο εξομολογητικος τονος γραφης βοηθαει πολυ στον εξορκισμο ( δηλαδη ισως η καταγραφη να βοηθαει το θετικο κομματι του εαυτου σου γραφοντας να αποδομησει πληρως τις κακες αναμνησεις σε βαθμο που πια να μην σε επηρεαζουν ) .

    Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Εγω ανεκαθεν το εκανα και συνεχιζω... μονο γραφοντας νιωθω οτι βρισκομαι σε επαφη με την συνειδηση μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Τα παρατησα και ηρεμησα... ηρεμησα ομως ή αλλη μια αυταπατη;;;;
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 22-03-2015, 15:54
  2. Χρονική διάρκεια θεραπείας της ΙΔΨ .
    By Raindrop in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2009, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •