Wellbutrin - ποσο καιρο εκανε να σας πιασει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13

    Question Wellbutrin - ποσο καιρο εκανε να σας πιασει?

    Γεια σας παιδια.

    Η πρωτη μου μειζων καταθλιψη συνεβη το 2003 και τη θεραπευσα με remeron που μετα αλλαξαμε σε ladose και ετησια ψυχοθεραπεια.
    Υστερα εζησα 7 χρονια χωρις φαρμακα ουτε ψυχοθεραπεια.

    Ομως το 2012 ξαναεπαθα καταθλιψη και απο τοτε εχω περασει 5 επισοδεια σχεδον κανοντας φυσικα 2 φορες το λαθος να τα κοψω πριν την ωρα τους παρακουοντας τον γιατρο.Ολες αυτες τις φορες το ladose βοηθησε αλλα μια φορα δεν επιασε και επιασε το cymbalta ομως ολα αυτα μου σκοτωνουν τη λιμπιντο και με παχαινουν.

    Εχω κανει και εκ νεου 1 χρονο εκτενη ψυχοθεραπεια και γκρουπ θεραπυ με δεξιοτητες.

    Ακομη και οταν παμε να τα κοψουμε σωστα και σταδιακια, μεσα σε 3 μηνες η καταθλιψη επιστρεφει και ειναι συνηθως καθε φορα και πιο δυσκολο να βρω απο αυτην.
    Την τελευταια φορα που πηρα 6 μηνες ladose δοκιμασα να παρω το st johns υστερα αλλα 3 μηνες υστερα ξανα επεσα. Υποθετω γιατι κι αν ειμαι καλα μετα απο μηνες με χημικα φαρμακα, το φυτικο δεν κανει για μειζονες καταθλιψεις οποτε καθως εγω απο αυτο πασχω, γι αυτο δε βοηθησε..\

    Τωρα λοιπον ειμαι στην 3 εβδομαδα με wellbutrin και παραλληλα με αυτο ξεκινησα και γυμναστικη απο Δευτερα εως Παρασκευη αλλα ενω δεν σερνομαι οσο στα προηγουμενα επισοδεια γιατι ανταποκριθηκα αμεσως κ δεν περιμενα να φτασω σε πολυ κακο σημειο για να παρω τον γιατρο μου, δε βλεπω ακομη καποια αλλαγη. Καθε πρωι δε θελω να σηκωθω απο το κρεβατι και το κανω με βαρεια καρδια. Ως ανεργη αυτην την περιοδο περιοριζομαι στα απαραιτητα να παω σουπερμαρκετ δηλαδη, να μαγειρεψω κ να φροντισω το σπιτι κ τα ζωα μας. Με το ζορι εχω παει για 2-3 καφεδες με κοσμο που ξερει τι περναω αλλα κι αυτοι δεν ειναι οτι τους απολαυσα. Μονο η γυμναστικη με κανει να νιωθω λιγο καλυτερα λογω παραγωγης ενδορφινων οποτε κρατα για λιγο κι αυτο.

    Θα ξεκινησω σε 2 εβδομαδες ομως μια δουλεια part time και αγχωνομαι αν θα τα καταφερω...κλασικο συμπτωμα της καταθλιψης. Γιατι υπο κανονικες συνθηκες εχω πολυ δυναμικο χαρακτηρα. Ειμαι ακτιβιστρια και πολυ δραστηρια (οταν ειμαι υγιης). Μονο η καταθλιψη μπορει να με σταματησει...

    Θα ηθελα να μου πειτε αν το εχετε παρει και σας εχει βοηθησει, ποσο καιρο εκανε να σας πιασει?

    Εχω κουραστει πολυ απο αυτη την ασθενεια και τις παρενεργειες των SSRI και πραγματικα χρειαζομαι θετικα feedbacks απο ανθρωπους που το πηραν αυτο το συγκεκριμενο φαρμακο γιατι εχω κουρασει και τους γυρω μου και καθως ζω σε πολλα διαφορετικα μερη απο τοτε που με ξαναχτυπησε, ειμαι πολυ μονη γιατι οι φιλοι μου ειναι σκορπισμενοι σε αλλες πολεις και χωρες. Οικογενεια δεν εχω πια γιατι εχασα τη μητερα μου το 2008 κ ολοι οι παππουδες επισης εχουν φυγει, μονη της με μεγαλωσε η μητερα μου και καθως δεν ειχε αδερφια δεν υπαρχουν θειοι κλπ οποτε εχω μονο τον φιλο μου που με στηριζει αλλα ποσο να αντεξει κι αυτος? Χασαμε και τον πρωτο μου σκυλο προ εβδομαδος και πια κλαιω καθημερινα και για αυτη την ξαφνικη απωλεια. :'(

    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μπει στον κοπο να μου γραψει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by carpediem View Post
    Γεια σας παιδια.

    Η πρωτη μου μειζων καταθλιψη συνεβη το 2003 και τη θεραπευσα με remeron που μετα αλλαξαμε σε ladose και ετησια ψυχοθεραπεια.
    Υστερα εζησα 7 χρονια χωρις φαρμακα ουτε ψυχοθεραπεια.

    Ομως το 2012 ξαναεπαθα καταθλιψη και απο τοτε εχω περασει 5 επισοδεια σχεδον κανοντας φυσικα 2 φορες το λαθος να τα κοψω πριν την ωρα τους παρακουοντας τον γιατρο.Ολες αυτες τις φορες το ladose βοηθησε αλλα μια φορα δεν επιασε και επιασε το cymbalta ομως ολα αυτα μου σκοτωνουν τη λιμπιντο και με παχαινουν.




    Εχω κανει και εκ νεου 1 χρονο εκτενη ψυχοθεραπεια και γκρουπ θεραπυ με δεξιοτητες.

    Ακομη και οταν παμε να τα κοψουμε σωστα και σταδιακια, μεσα σε 3 μηνες η καταθλιψη επιστρεφει και ειναι συνηθως καθε φορα και πιο δυσκολο να βρω απο αυτην.
    Την τελευταια φορα που πηρα 6 μηνες ladose δοκιμασα να παρω το st johns υστερα αλλα 3 μηνες υστερα ξανα επεσα. Υποθετω γιατι κι αν ειμαι καλα μετα απο μηνες με χημικα φαρμακα, το φυτικο δεν κανει για μειζονες καταθλιψεις οποτε καθως εγω απο αυτο πασχω, γι αυτο δε βοηθησε..\

    Τωρα λοιπον ειμαι στην 3 εβδομαδα με wellbutrin και παραλληλα με αυτο ξεκινησα και γυμναστικη απο Δευτερα εως Παρασκευη αλλα ενω δεν σερνομαι οσο στα προηγουμενα επισοδεια γιατι ανταποκριθηκα αμεσως κ δεν περιμενα να φτασω σε πολυ κακο σημειο για να παρω τον γιατρο μου, δε βλεπω ακομη καποια αλλαγη. Καθε πρωι δε θελω να σηκωθω απο το κρεβατι και το κανω με βαρεια καρδια. Ως ανεργη αυτην την περιοδο περιοριζομαι στα απαραιτητα να παω σουπερμαρκετ δηλαδη, να μαγειρεψω κ να φροντισω το σπιτι κ τα ζωα μας. Με το ζορι εχω παει για 2-3 καφεδες με κοσμο που ξερει τι περναω αλλα κι αυτοι δεν ειναι οτι τους απολαυσα. Μονο η γυμναστικη με κανει να νιωθω λιγο καλυτερα λογω παραγωγης ενδορφινων οποτε κρατα για λιγο κι αυτο.

    Θα ξεκινησω σε 2 εβδομαδες ομως μια δουλεια part time και αγχωνομαι αν θα τα καταφερω...κλασικο συμπτωμα της καταθλιψης. Γιατι υπο κανονικες συνθηκες εχω πολυ δυναμικο χαρακτηρα. Ειμαι ακτιβιστρια και πολυ δραστηρια (οταν ειμαι υγιης). Μονο η καταθλιψη μπορει να με σταματησει...

    Θα ηθελα να μου πειτε αν το εχετε παρει και σας εχει βοηθησει, ποσο καιρο εκανε να σας πιασει?

    Εχω κουραστει πολυ απο αυτη την ασθενεια και τις παρενεργειες των SSRI και πραγματικα χρειαζομαι θετικα feedbacks απο ανθρωπους που το πηραν αυτο το συγκεκριμενο φαρμακο γιατι εχω κουρασει και τους γυρω μου και καθως ζω σε πολλα διαφορετικα μερη απο τοτε που με ξαναχτυπησε, ειμαι πολυ μονη γιατι οι φιλοι μου ειναι σκορπισμενοι σε αλλες πολεις και χωρες. Οικογενεια δεν εχω πια γιατι εχασα τη μητερα μου το 2008 κ ολοι οι παππουδες επισης εχουν φυγει, μονη της με μεγαλωσε η μητερα μου και καθως δεν ειχε αδερφια δεν υπαρχουν θειοι κλπ οποτε εχω μονο τον φιλο μου που με στηριζει αλλα ποσο να αντεξει κι αυτος? Χασαμε και τον πρωτο μου σκυλο προ εβδομαδος και πια κλαιω καθημερινα και για αυτη την ξαφνικη απωλεια. :'(

    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μπει στον κοπο να μου γραψει.
    Γεια σου καλως ηρθες στο forum η καταθλιψη και δη η μειζων θελει το χρονο της για να περασει πρεπει να παιρνεις τα χαπια του γιατρου σου και μετα απο καποιο διαστημα θα πρεπει να νοιωθεις καλλιυερα αυτα τα χαπια δεν τα ξερω...η γυμβαστικη πιυ κανεις ειναι πολυ καλο παρεπθπτοντως τι ειναι ακτιβιστρια?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    πρωτα απο όλα συλλυπητήρια για τον σκυλάκο σου. ειμαι και εγω σκυλομανουλα και μπορω να φανταστω πόσο μπορει να κοστίσει μια τέτοια απώλεια. λυπάμαι που δεν εχω γνωσεις για το φάρμακό σου, αλλα δειχνεις δυνατος άνθρωπος και έχεις περάσει πολλά..έχω καταθλιψη και εγω και βρίσκομαι αρκετο καιρό στην διαδικασεια αποθεραπείας. πιστη και θέληση ..καλή δυναμη κορίτσι μου!


    Παυλίνα σου στελνω καποιες πληροφορίες γενικα για τον ακτιβισμο
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91...BC%CF%8C%CF%82

  4. #4
    Στεναχωρηθηκα πολυ, γνωριζω απο μειζον.
    Ευχομαι να κανει δραση συντομα αλλά και εσυ να μην εγκαταλειψεις την θεραπεια.
    Καποια στιγμη ενας μελος ειχε μπει προ μηνων και ειχε πει καλα λογια για το συγκεκριμενο. Νομιζω ομως οτι ηδη το λαμβανε για μηνες και το ειχε κρατησει στην ζωη του ως στανταρακι.
    Σε καθε περιπτωση να εισαι σε επαφη με τον ψυχιατρο σου. Μπορει να χρειαστει αυξηση δοσης, μπορει να προτεινει κατι καινουργιο.
    Μπραβο για τα 7 χρονια που κατορθωσες να σταθεις χωρις ολα αυτα. Ομως οταν ερχονται σημαντικες αλλαγες και εχουμε ευαισθησια στον πονο ειναι και ψιλο αναμενομενο να παρουμε βοηθεια.

    Μακαρι να ειχα κι αλλες απαντησεις πιο καθησυχαστικες. Μακαρι. Εμενα το ρεμερον με βοηθησε μονο σε ενα κομματι κατα τα αλλα δεν το θεωρω και θαυματουργο.

    Ο ανθρωπος σου ξερει οτι δεν εισαι ετσι απο επιλογη και επιτηδες, ξερει και ποσα αλλα ομορφα στοιχεια καλα εχεις. Αν δεις οτι στις 4 εβδομαδες καμια αλλαγη οπως δηποτε να επικοινωνησεις με τον γιατρο.

    Ευχομαι συντομα να νιωσεις λιγο πιο αναλαφρη.
    *Εγω με μειζον παντως οταν ακουγα το να γινεις καλα εκλαιγα περισσοτερο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το wellbutrin μου το προτεινε ενας καλος γιατρος που ηξερε πολλα απο αντικαταθλιπτικα φαρμακα, που στο τελος μου αφησε την εντυπωση πως εχει δοκιμασει και αυτος διαφορα...1!!! εγω το παιρνω στην δοση των 150mg... υπαρχει και σε 300... βασικα αυτην την περιοδο το συγκεκριμενο ειναι σε ελλειψει, δεν το εχουν οι φαρμακο-αποθηκες και πολλα φαρμακεια το προμηθευονται απευθειας απο την εταιρεια που το παρασκευαζει... Ειναι ενα φαρμακο με εντελως διαφορετικο μηχανισμο λειτουργιας απο τα αλλα κοινα αντικαταθλιπτικα..εμενα με επιασε στην πρωτη κιολας εβδομαδα ληψης και μου δινει πολυ ενεργεια.. φυσικα δεν αντιμετωπισα πληρως την καταθλιψη, αλλα για μενα ειναι πολυ καλυτερο απο το efexor και το ladose που θεωρουν καποιοι οτι ειναι το καλυτερο.. φυσικα σε καθε οργανισμο, δεν λειτουργουν το ιδιο τα φαρμακα.. βασικα στην Ελλαδα μονο κυκλοφορει στην μορφη xr δηλαδη εκτεταμενης αποδεσμευσης..... εχω δοκιμασει και το 300 αλλα ειναι παρα πολυ δυνατο για εμενα και δεν μπορω να το ανεχτω... Ελπιζω να σε καλυψα με οσα γνωριζω, διαφορετικα ξαναστειλε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το wellbutrin , κυκλοφορει στην Αμερικη με την ονομασια zyban , διδεται κυριως για την διακοπη τσιγαρου , τοχω φθσικα δοκιμασει ( οχι , θα το αφηνα ) για αντικτθλκο , αποτελεσμα 0 , αλλα οπως λεει κι ο menis64 , ειναι αναλογα τον οργανισμο , εχω δει πολυ τρελλα πραματα στην αντικαταθλιπτικη φαρμακολογια ...........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν μου έκανε τίποτα στην κατάθλιψη. Ίσα ίσα μου έφερε νεύρα, υπερβολικό άγχος και θυμό γιατί παίζει με ντοπαμίνη και νοραδρεναλίνη και όχι σεροτονίνη όπως τα ssri's

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εμενα μουφερε μια ενταση το φαρμακο αυτο , οπως μου φερνει το τσιγαρο ( δεν καπνιζω ) ................

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για το χρονο σας να μου απαντησετε.

    Δυστυχως σημερα εκλεισα μηνα με το φαρμακο και δε βλεπω διαφορα. Νιωθω σχετικα καλυτερα μονο οταν γυμναζομαι και οταν κανω πραγματα με το φιλο μου οπως βολτα στη φυση με τους σκυλους η επισκεψη σε φιλικο ζευγαρι.
    Πρεπει να ξεκινησω δουλεια σε 10 ημερες και δε βλεπω πως θα γινει αυτο με εμενα σε αυτην την κατασταση.
    Πηγα στο γιατρο μου να μου τα γραψει την Τριτη και ειπε να περιμενουμε το 40ημερο γιατι στο παρελθον εχει δειξει ο οργανισμος μου να θελει καπου τοσο. Αν τοτε δε νιωθω καλυτερα, θα αυξησουμε τη δοση.

    Θυμαμαι οτι καποτε με το λαντοζ πετουσα αλλα αλλη φορα δεν εγινε τιποτα κ ετσι πηρα cymbalta. Οπως επισης πως το cymbalta αφου το εκοψα με το γιατρο σιγα σιγα, οταν υποτροπιασα στην αλλη ακρη του κοσμου μετα απο 3 μηνες πηγα να το ξεκινησω κ με διελυσε στις παρενεργειες, εμετους, αυπνια κλπ οποτε πηρα παλι ladose που ομως αργοτερα του βαλαμε και remeron το οποιο ομως μου εφερε τρελες τασεις αυτοκτονιας οποτε και το κοψαμε κ συνεχισα με το ladose.Το remeron ομως στα 18 μου με εβγαλε απο την καταθλιψη....

    Εν ολιγοις ο ιδιος οργανισμος δεν απαντα με τον ιδιο τροπο στα ιδια φαρμακα παντα.

    Παρενεργειες δεν εχω δει με το wellbutrin. Η τουλαχισοτον πολυ ενοχλητικες. Γιατι δε με αφηνει να κοιμηθω πανω απο 7-8 ωρες βασικα και αυτο με ενοχλει γιατι γενικα ειμαι ανθρωπος του υπνου κ ειδικα στην καταθλιψη τι αλλο να θελω να κανω απο το να κοιμηθω?

    Ο φιλος μου λεει πως εχω ξεμπλοκαρει απο τοτε που το αρχισα και δεν το βλεπω εγω αλλα εχει βοηθησει λεει...
    Μια φιλη γιατρος στην Αμερικη που το παιρνει χρονια μου ειπε πως αν εχω σταματησει να κλαιω με ευκολια οπως πριν τοτε σημαινει πως εχει αρχισει να πιανει.
    Εγω κλαιω γοερα αλλα οταν σκεφτομαι τον σκυλο μου που πεθανε....

    Διαβαζω κριτικες για το wellbutrin online και βλεπω πως σε καποιους την 5η εβδομαδα επιασε κ παιρνω ελπιδες αλλα δε μπορω αλλο ειλικρινα. Μολις εστειλα στο γιατρο μου αν γινεται να το αυξησω απο αυριο σε 300 απο 150.

    Ξερω οτι παιζει με ντοπαμινη κ οχι οπως τα ssri αλλα ελπιζω πως αφου δε μου εχει φερει νευρα, ημικρανιες κ αγχος οτι θα πιασει αλλα σιγα σιγα. Το γεγονος πως σηκωνομαι απο το κρεβατι, παω γυμναστηριο και μαγειρευω κλπ ειναι αξιοθαυμαστο για εμενα σε καταθλιψη που συνηθως δεν κανω τιποτα κ παραλυω ολη μερα στα σκοταδια.Αλλα δεν ξερω αν εχει βοηθησει το χαπι σε αυτο η αν απλα ειναι διαφορετικης βαρυτητας καταθλιψη.

    Εχω κουραστει να λεω στον κοσμο πως δεν ειμαι καλα, ακομη, οταν ρωτανε αν νιωθω καλυτερα κλπ.
    Και εχω κουραστει γενικα να υποτροπιαζω. Πιστευα βεβαια πως ειμαι πιο δυνατη κ αφου μπορεσα να ζησω χωρις φαρμακα για 6χρονια στο παρελθον θα μπορουσα κ τωρα αλλα που...ειτε τα κοψω ειτε τα αντικαταστησω με st john wart, παντα μετα απο 3 μηνες (παντα ιδια χρονικη διαρκεια για να ξανακυλησω) υποτροπιαζω. Και για ενα ατομο δυναμικο και κοινωνικο σαν εμενα, ειναι σκοτωμα η καταθλιψη. Οι μηνες που χανω μεχρι να συνελθω ειναι σαν χρονια. Οι ανθρωποι που εχουν φυγει απο κοντα μου λογω αυτων των σκαμπανεβασματων γιατι προφανως τους φαινεται τρελο και ξενο κ αλοπροσαλο ολο αυτο, ειναι πολλοι.

    Πασχιζω μεσω αναρτησεων για public awareness να ξε ρετσινιασω την καταθλιψη και την αγχωδη διαταραχη...αλλα βλεπω πως μονο οσοι πασχουν κι αυτοι σχολιαζουν η δειχνουν να καταλαβαινουν. Βαρεθηκα να εξηγω οτι ειναι ασθενεια και δεν αρκει να βγεις λιγο εξω η να πας ταξιδι για να ισιωσεις.Θυμαμαι στη Γαλλια αφισες στο μετρο για καμπανια ενημερωσης σχετικα με την σοβαροτητα της καταθλιψης....που τετοια τυχη να ειχαμε κι εδω....

    Ουφ, σας κουρασα κι εσας μαλλον. Συγγνωμη...
    Ευχηθειτε μου να πιασει το wellbutrin επιτελους....δε μπορω τα ssri ειλικρινα μου διαλυουν τη λιμπιντο και με κανουν να πειναω συνεχως...................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ta ssri s δεν αυξανουν την ορεξη , μονο το remeron το κανει αυτο , και επειδη το πηρες , νομιζεις οτι ολα κανουν το ιδιο , την λιμπιντο κι εμενα την επηρρεαζουν δραματικα , ολα τα ssri s , αλλα το γουελμπουτριν δεν μεπιασε καθολου , ανηκει σε μια ξεχωριστη κατηγορια , οπως και το valdoxan , ουτε εκνευρισμο μουφερε , μια ενταση θαλεγα , προτιμω το εφεξορ , μου κανει αντικαταθλιψη , μου δινει και μια ενταση , ειναι και νοραδρενιλικο , αλλα μου φερνει και μια δυσκοιλιοτητα .................... αγκομαχαω στην τουαλετα , αμα δεν ειχε αυτην την παρενεργεια , θα το συνεχιζα ........ τωρα με την λιμπιντο ειναι προβλημα , σιγουρα ................................ειναι ειρωνεια , αλλα εχω διαβασει μια μελετη , που κατεληγε οτι κατα κυριον λογο η κτθλψη χτυπαγε τα πρισσοτερο δραστηρια /δημιουργικα ατομα , εγω να δεις δραστηριος που ημουν , ειναι παλιοαρρωστια .........σκαταθλιψη..................... .........η γυμναστικη , ειναι το καλυτερο φαρμακο , αποδεδειγμενα ...............

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Κι ομως αν το ψαξεις θα δεις πως τα SSRI γενικα δημιουργουν ταση για καταναλωση αμυλουχων τροφων.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το wellbutrin ειναι απο τα φαρμακα που δεν ανοιγουν την ορεξη! Ακομα ειναι απο τα φαρμακα που δεν επηρεαζουν την λιμπιντο και την στυτικη λειτουργια στους αντρες! αυτο στο λεω απο εγκυρες πηγες! εγω θα σου ελεγα να συνεννοηθεις με τον γιατρο σου και να αυξησεις την δοση στα 300, αφου το θελεις και εσυ... απλα να ξερεις οι παρενεργειες αυτες που προκαλει αυξανονται στο διπλασιο, αφου διαπλασιαζεις την δοση...σε εμενα ειχε απιστευτο πονοκεφαλο και διπλασιασμο του αγχους, ειναι απο τα φαρμακα που δεν βοηθουν στο αγχος, αν εχεις και αυτο το συμπτωμα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το wellbutrin ειναι απο τα φαρμακα που δεν ανοιγουν την ορεξη! Ακομα ειναι απο τα φαρμακα που δεν επηρεαζουν την λιμπιντο και την στυτικη λειτουργια στους αντρες! αυτο στο λεω απο εγκυρες πηγες! εγω θα σου ελεγα να συνεννοηθεις με τον γιατρο σου και να αυξησεις την δοση στα 300, αφου το θελεις και εσυ... απλα να ξερεις οι παρενεργειες αυτες που προκαλει αυξανονται στο διπλασιο, αφου διαπλασιαζεις την δοση...σε εμενα ειχε απιστευτο πονοκεφαλο και διπλασιασμο του αγχους, ειναι απο τα φαρμακα που δεν βοηθουν στο αγχος, αν εχεις και αυτο το συμπτωμα
    Δυστυχως αυτο ακριβως μου συμβαινει,απο χτες αυξησαμε τη δοση στο 300 και σημερα νιωθω παρα πολυ αγχος.
    Πηγα να συναντησω μια φιλη σε ενα καφε κ ενιωθα πολλη αγωνια οσο τα λεγαμε, εφαγα ολα μου τα νυχια κλπ. Φτιαχνει αυτο αραγε? Στρωνει μετα απο καποιες μερες δηλαδη?

    Ειλικρινα δν αντεχω αλλο αν πρεπει να αλλαξω φαρμακο τι θα κανω? ξανα ενα μηνα υπομονη?
    Κουραστηκα, κουρασα κ τον φιλο μου και νιωθω οτι ειμαι σε αδιεξοδο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by carpediem View Post
    Δυστυχως αυτο ακριβως μου συμβαινει,απο χτες αυξησαμε τη δοση στο 300 και σημερα νιωθω παρα πολυ αγχος.
    Πηγα να συναντησω μια φιλη σε ενα καφε κ ενιωθα πολλη αγωνια οσο τα λεγαμε, εφαγα ολα μου τα νυχια κλπ. Φτιαχνει αυτο αραγε? Στρωνει μετα απο καποιες μερες δηλαδη?

    Ειλικρινα δν αντεχω αλλο αν πρεπει να αλλαξω φαρμακο τι θα κανω? ξανα ενα μηνα υπομονη?
    Κουραστηκα, κουρασα κ τον φιλο μου και νιωθω οτι ειμαι σε αδιεξοδο.
    οχι δυστυχως το αγχος σου και η ανησυχια δεν θα φειγουν αν συνεχισεις να παιρνεις αυτην την δοση...ειναι απο τα φαρμακα που δεν βοηθουν στο αγχος να το ξερεις. Εγω για αυτο παρεμεινα στην δοση των 150 και απο εκει και περα συνεννοηθηκα με τον γιατρο μου να προσθεσω και ενα δευτερο αντικαταθλιπτικο νορμαλ, τυπου ssri οπως τα λενε, και ειμαι ενταξει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    οχι δυστυχως το αγχος σου και η ανησυχια δεν θα φειγουν αν συνεχισεις να παιρνεις αυτην την δοση...ειναι απο τα φαρμακα που δεν βοηθουν στο αγχος να το ξερεις. Εγω για αυτο παρεμεινα στην δοση των 150 και απο εκει και περα συνεννοηθηκα με τον γιατρο μου να προσθεσω και ενα δευτερο αντικαταθλιπτικο νορμαλ, τυπου ssri οπως τα λενε, και ειμαι ενταξει.
    Υπαρχει και το plan B που καναμε εμεις απο σημερα, ενα ηρεμιστικο τις πρωτες μερες μεχρι να φυγει αυτη η παρενεργεια.Γιατι σου θυμιζω πως παλευουμε να βρουμε μια θεραπεια χωρις ssri. Μου ειπε πως αυτη η παρενεργεια του αγχους θα φυγει σε καποιες μερες και γι αυτο ως τοτε για να μη βασανιζομαι να παιρνω μαζι λιγο ηρεμιστικο το οποιο οντως μετα απο 48 ωρες τσιτα, αγωνια, χτες δεν εκλεισα καν ματι...μολις πηρα, συνηλθα.
    Fingers crossed να φυγει η παρενεργεια και να πιασει η δοση των 300 που αποτι διαβαζω ειναι η συνηθης που πιανει για μειζονες καταθλιψεις.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. xanax.....??ποσο καιρο θα τα περνω πια?
    By dinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 22-06-2020, 12:07
  2. Ποσο καιρο εχετε να κανετε σχεση ?
    By deleted-member30-03 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 285
    Last Post: 25-10-2015, 17:33
  3. Ποσο καιρο θα παρει???
    By Φωτεινή μ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2014, 19:53
  4. Ποσο καιρο πρεπει να εισαι καλα...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 12-08-2012, 20:15
  5. Ποσο καιρό κρατάει η κατάθλιψη?
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-12-2010, 01:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •