Cipralex και σχεση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    3

    Cipralex και σχεση...

    Μολις γραφτηκα στο φορουμ,Καλησπερα σε ολους..
    Εχω εδω και 2 μηνες σχεση με μια 23χρονη κοπελα που μετα απο ενα περιστατικο -νομιζε οτι εχει ΑΙDS επειδη δουλευε σε μκο με οροθετικους και της ειχε γινει εμμονη παρολο που εκανε πολλαπλα αρνητικα τεστ- αρχισε να παιρνει Cipralex.Γενικοτερα εχει φοβιες οτι κατι θα συμβει οπου κ αν βρισκεται και θα πεθανει..
    Ολα ηταν τελεια (οπως παντα) στην αρχη. Μετα απο ενα διαστημα μου ειπε οτι παιρνει αντικαταθλιπτικα..
    Στην αρχη τρομαξα αλλα το προσπερσα γιατι περνουσα καλα οποτε δεν εδωσα σημασια..
    Το προβλημα ξεκινησε το δευτερο μηνα,αρχισε να γινεται πιο κλειστη, να μην εκδηλωνεται καθολου.Ειτε απο κοντα, ειτε στα μηνυματα...Να μην εχει ερωτικη διαθεση ,να θελει συνεχεια να κοιμαται κτλ.
    Απ'οτι εμαθα τα σταματησε για 15 μερες περιπου και τωρα τα ξανα αρχισε.. Ισως γιατι περνουσε καλα και φανταστηκε οτι δε τα εχει αναγκη (?).
    Πραγματικα της παρεχω τα παντα και θελω να τη βλεπω να χαμογελα ,ενας λογος παραπανω που ειμαι ετσι ειναι λογω των αντικαταθλιπτικων.Εχω βαλει στοιχημα με τον εαυτο μου να την κανω να μη τα ξαναπαρει..
    Η διαθεση της πλεον εχει πααρα πολλα σκαμπανεβασματα.. Τη μια μερα περναμε τελεια..και την ακριβως επομενη ειναι χαλια λεγοντας μου χαρακτηριστικα "νιωθω κενη "
    Και εδω θελω τη βοηθεια σας...Ειναι ετσι η ζωη σε μια σχεση με καποια που χρησιμοποιει cipralex ? Η καποια στιγμη ολα παιρνουν το δρομο τους προς το καλυτερο ??
    Την αγαπω και τη βλεπω μακροπροθεσμα, κανω στο μυαλο μου σχεδια μαζι της.. Αλλα φοβαμαι με αυτα τα σκαμπανεβασματα μηπως της την βαρεσει καμια ωρα και το διαλυσει χωρις λογο.
    Εχω μπερδευτει γιατι πρωτη φορα νιωθω ετσι για καποια ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχει καποια σαφη απαντηση. Ασχετως τα συμπτωματα ή τη ψυχολογικη ασθενεια που εχει καποιο ατομο , ειναι μια προσωπικοτητα που μπορει να διαφερει στα παντα απο μια αλλη που περναει τα ιδια.

    Σιγουρα οι σχεσεις ειναι δυσκολες και ισως πιο δυσκολες με καποιο ατομο με ψυχολογικα προβληματα, αλλα και παλι ειναι θεμα χημειας. Σταματαω εδω γιατι δεν ξερω και τι να γραψω :)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Την αγαπας, κανεις ονειρα για ενα κοινο μελλον, ειναι τοσο υπεροχο αυτο αλλά θα σταθω εκει που νιωθω οτι πρεπει να σταθω.
    1." Πραγματικα της παρεχω τα παντα και θελω να τη βλεπω να χαμογελα ,ενας λογος παραπανω που ειμαι ετσι ειναι λογω των αντικαταθλιπτικων.Εχω βαλει στοιχημα με τον εαυτο μου να την κανω να μη τα ξαναπαρει.."

    ---Δεν εξαρταται απο εσενα μονον παιδι μου η παλη της με τους εσωτερικους της δαιμονες. Εσυ και μονον αν της κρατας το χερι, την κανεις μια αγκαλια, της λες πως θα το ξεπερασει ακομα και οταν σου πει με βεβαιοτητα πως αποκλειεται... η παρουσια σου ειναι τοσο σημαντικη για εκεινην που ισως δεν ξερει πως να το εκφρασει. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλά δεν πιστευω πως ενας ανθρωπος χωρις ειδικες γνωσεις μπορει να λυσει οριστικα βαθυτερα ψυχολογικα ζητηματα ενος αλλου ανθρωπου οσοοοοο καλη διαθεση και αν εχει.

    Εφοσον εχεις τοσο ομορφα αισθηματα, εαν η ιδια αποδεχθει οτι χρειαζεται μια πιο εξειδικευμενη βοηθεια για να δουλεψει τις φοβιες της, θα κανει πρωτα καλο σε εκεινην, μετα σε εσενα. Σε περιπτωση που δεν θελει αγωγη φαρμακευτικη καλο ειναι εστω να δοκιμασει ψυχοθεραπευτικη ή συστημικη αντιμετωπιση αγχους.

    Εσυ σε αυτη τη φαση μπορεις να ενημερωθεις για το τι ειναι η διαταραχη αγχους ας πουμε. Δεν ξερω με βεβαιοτητα να σου πω αν ειναι διαταραχη αγχους ή νοσοφοβια ή τι ακριβως αλλά μπορεις ακομα και με την ιδια να πατε παρεα στον γιατρο της ετσι ωστε να της βγει απο το μυαλο οτι την βλεπεις ως προβληματικη, αρρωστη, κατι λιγο τελος παντων.
    Να εισαι ο εαυτος σου.

    Να την καθησυχαζεις οταν θα κανει σαν μωρο παιδι λογω φοβου... σας ευχομαι καλη πορεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    3
    Ευχαριστω για τις απαντησεις !
    Σιγουρα ολα ειναι θεμα χημειας Και καθε προσωπικοτητα ειναι διαφορετικη..
    Απλα εγω ειδα τη διαφορα απο οταν εκοψε τα Cipralex για λιγο καιρο...
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    ---Δεν εξαρταται απο εσενα μονον παιδι μου η παλη της με τους εσωτερικους της δαιμονες. Εσυ και μονον αν της κρατας το χερι, την κανεις μια αγκαλια, της λες πως θα το ξεπερασει ακομα και οταν σου πει με βεβαιοτητα πως αποκλειεται... η παρουσια σου ειναι τοσο σημαντικη για εκεινην που ισως δεν ξερει πως να το εκφρασει.
    Βασικα εχεις δικιο,απλα και γω ειχα καποια θεματακια, δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο-ουτε εχω παρει αγωγες κτλ. και ειδα οτι μια σχεση με ενα ατομο που περνας υπεροχα ηταν αυτο που μου ελειπε.Οποτε φανταστηκα οτι και για αυτην θα ισχυει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    τα είπε όλα η Constantly curious....:)
    Μια που αναφέρεις ότι θελει συνεχεια να κοιμαται κτλ. αυτού του είδους οι φαρμακευτικές αγωγές πάντα έχουν κάποιες παρενέργειες. Η υπνηλία είναι μία από αυτές. Αν ψάξεις εδώ μέσα θα διαβάσεις τις καταθέσεις αρκετών που παίρνουν αντίστοιχες αγωγές ή το ίδιο φάρμακο που αναφέρεις.

Similar Threads

  1. Cipralex
    By [email protected] in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2016, 10:11
  2. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 17:08
  3. cipralex
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-12-2013, 10:35
  4. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 15:27
  5. Cipralex kai odontostoixia
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2008, 01:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •