ψυχολογικη υποστήριξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    8

    ψυχολογικη υποστήριξη

    Καλησπερα .....

  2. #2
    Παμε... τι σε απασχολει ? τι διαλυεται γυρω σου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    8
    νομιζω ολα ....και οταν λεω ολα θα αρχισω..πρεπει να ειμαι αρκετα καλη η ηλιθια ας πουμε για να αφηνω τουσ υπολοιπουσ να με κανουν οτι θελουν ...πραγματικα να βλεπω την κοροιδια γυρω μου και να μην μπορω να κανω κατι γιατι φοβαμαι οτι θα μεινω μονη μου

  4. #4
    Ναι, σε καταλαβαινω που νιωθεις ηλιθεια. Η μαγεια της υποθεσης δεν ειναι το γιατι το επετρεψες μονο αλλα το πως θα το αλλαξεις.
    Εισαι ετοιμη για αλλαγες ? Εγω για να μπορεσω να κανω αλλαγες ξεκινησα ψυχοθεραπεια. Εχει πονο το θεμα αλλά προχωρας. Προχωρας, πεφτεις, ξανα σηκωνεσαι, σταματας αλλά η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα κατι αλλαζει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    8
    φοβαμαι οτι θα μεινω μονη μου....γιατι να υπαρχει τοση κακια τργυρω ....πωσ να το αλλαξω ....πωσ να βρω κατι που να μου αξιζω ...ναμ ην αφηνω αλλο να με πατανε και να νομιζουν οτι δεν το καταλαβαινω ....δεν ξερω τι κανω λαθοσ και πεφτω ολο σε σκατα

  6. #6
    Χμ...
    1. Μιλας καπως γενικα --- θα εχεις τους λογους σου.
    2. Συνηθως μας συμβαινουν αυτα που πιστευουμε οτι μας αξιζουν. π.χ Μου αξιζει να με κοροιδευουν αρα επιλεγω ανθρωπους που την κοροιδια την εχουν στο τσεπακι τους.
    3. Τον φοβο της Μοναξιας νομιζω ολοι τον εχουμε, ανθρωπινη φυση βλεπεις.
    4. Οπως υπαρχει η Κακια ετσι υπαρχει και η Καλοσυνη.
    5. Για να μαθεις πως να μην αφηνεις να σε πατανε καλο ειναι να βρεις μια καλη ψυχοθεραπευτρια.

    Στο thread δωρεαν ή ασφαλιστικα ταμεια καποια μελη εχουν links για να απευθυνθεις σε δωρεαν υποστηριξη. Αν θες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    8
    λιγο δυσκολο να κανω ψυχαναλυση με αυτο το ωραριο που εχω τον εαυτο μου δεν μπορω να δω καλα καλα...για αυτο το λογο μπηκα εδω μηπωσ μπορει καποιοσ με εμπειρια επι του θεματοσ να με βοηθησει....ασ μιλησω λιγο συγκεκριμενα...αναφερομαι αρχικα στισ φιλεσ που νομιζα οι ειχα αλλα που πραγματικα δεν εχω ....φιλιεσ εκμεταλλευσησ και μονο ...οχι αλληλουποστηριξησ και ενδιαφερον αν εισαι καλα η οχι ....δεν μπορω να βρω το λαθοσ που κανω....πωσ να μπορεσω να βρω κατι που θα με χαροποιει δεν ζηρ=ταω και πολλα ....εναν ανθρωπο τουλαχιστον να με καταλαβαινει .

  8. #8
    Συνηθως στο φορουμ δεν μας απαντανε δωρεαν ειδικοι Ψυχολογοι. Πιο πολυ μελη ανθρωποι με παρομοια ή πολυ συγκεκριμενα θεματα ανοιγουμε διαλογο για τις ανησυχιες μας.

    Οσο δυσκολο ωραριο και να εχεις 60 λεπτα μεσα σε 5 μερες μπορεις πιστευω να διαθεσεις για συμβουλευτικη θεραπεια.
    Τον εαυτο σου ισως να μην τον βλεπεις γιατι δινεις πολυ χωρο σε ολους τους αλλους και ζεις μεσα απο τους αλλους.
    Πολλοι ανθρωποι το κανουμε.

    Ελπιζω και καποιο αλλο μελος του φορουμ να σου απαντησει με εναν βοηθητικοτερο τροπο απο τον δικο μου.

    --- Δικο μου συμπερασμα = κανεις δεν μπορει να μας δωσει αυτο που δεν εχουμε μαθει πρωτα να δινουμε σε εμας και κατοπιν στους αλλους με αυθεντικη καρδια.


    Θα την βρεις την ακρη... απλα εχει αγωνα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    8
    ισως να εχεισ δικιο ...δινω περισσοτερο χωρο και χρονο στουσ αλλουσ πρα στον ιδιο μου τον εαυτο ...πρπει να ξυπνησω ...το πολεμαω ...

  10. #10
    Μην πτοεισαι, κανεις την μεγαλυτερη αρχη, αναγνωριζεις οτι κατι δεν παει καλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by βασιαα View Post
    ισως να εχεισ δικιο ...δινω περισσοτερο χωρο και χρονο στουσ αλλουσ πρα στον ιδιο μου τον εαυτο ...πρπει να ξυπνησω ...το πολεμαω ...
    Δυστυχως οι ανθρωποι οσο βλεπουν αδυναμια τοσο σε πατανε πρεπει να βρει κανεις τα ορια του και να βαλει φρενα ακομα και για τους ιδιους μας τους γονεις αν η συμπεριφορα τους ειναι εγωπαθης και αυταρχικη

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    8
    πωσ να κανω την αρχη δεν ξερω .....θελω να ξεφυγω τοσο απο αυτουσ τουσ ανθρωπουσ αλλα φοβαμαι να μεινω μονη μ .....θελω τοσο να νιωσω ευτυχισμενη αλλα η απελπισια μου μεγαλωνει

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ναι, σε καταλαβαινω που νιωθεις ηλιθεια. Η μαγεια της υποθεσης δεν ειναι το γιατι το επετρεψες μονο αλλα το πως θα το αλλαξεις.
    Εισαι ετοιμη για αλλαγες ? Εγω για να μπορεσω να κανω αλλαγες ξεκινησα ψυχοθεραπεια. Εχει πονο το θεμα αλλά προχωρας. Προχωρας, πεφτεις, ξανα σηκωνεσαι, σταματας αλλά η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα κατι αλλαζει.
    Constantly Curious, η ψυχοθεραπεία απευθύνεται και σε τέτοιες περιπτώσεις πιο απλές? Και όταν λες ψυχοθεραπεία απο ψυχολόγο γίνεται ή απο ψυχίατρο?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Καλημέρα Βάσιαα. Πρωτού ξεκινήσεις να βρεις ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή, συνιστώ να αναλογιστείς το τι θα επενδύσεις σε αυτή την προσπάθεια και το τι απαιτήσεις ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις από τον ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή σου προκειμένου να επιλύσεις τα θέματα σου μια και καλή.

    Δυστηχώς, στην Ελληνική πραγματικότητα όπου οι ψυχολόγοι /ψυχοθεραπευτές δρούν ανεξέλεγκτοι, όπως εξηγώ εδώ (*1) και εδώ (*2), το να βρεις θεραπευτή ο οποίος δεν θα σε εκμεταλλευτεί σπανίζει (εξωτικό είδος, ένα πράγμα). Ακόμα και αυτοί με τους οποίους νιώθεις ότι "υπάρχει βοήθεια" συχνά - αν όχι πάντα - αποθαρρύνουν ή αποτρέπουν τους θεραπευόμενους τους από το να επιλύσουν τα κύρια προβλήματα τους, δηλαδή αυτά τα οποία θα επέτρεπαν στον θεραπευόμενο να αποθεραπευθεί. Κάποιοι από τους τρόπους με τους οποίους το κάνουν αυτό αναφέρονται εδώ (*3). Ο χρόνος των συνεδριών αναλώνεται στην επίλυση δευτερευόντων προβλημάτων προκειμένου αφ' ενός να παρατείνεται η θεραπεία (και φυσικά οι εισπράξεις) και αφ΄ ετέρου να μπορείς και εσύ να παίρνεις "ψίχουλα" βοήθειας συντηρώντας την ψευδαίσθηση σου ότι "βλέπεις αποτέλεσμα" ενώ αυτό [το αποτέλεσμα το οποίο βλέπεις] είναι πολύ μακριά από το ΒΕΛΤΙΣΤΟ αποτέλεσμα. Το τραγικό είναι ότι μεγάλο ποσοστό των δευτερευόντων προβλημάτων επιλύεται "από μόνο του" με την επίλυση των κύριων προβλημάτων καθότι δημιουργήθηκαν λόγω της ύπαρξης αυτών. Δηλαδή ένα μέρος των χρημάτων, του χρόνου και του κόπου που επενδύεις το πληρώνεις "τζάμπα".

    Είναι σαν να σου λέει ο θεραπευτής: "Θα σε βοηθήσω με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα θέματα τα οποία θα σε βοηθήσουν να απεξαρτηθείς από εμένα".

    Σε ότι αφορά τον τρόπο συνδιαλλαγής σου με έναν θεραπευτή, συνιστώ να διαβάσεις την παρακάτω ανάρτηση (*4).

    (*1) ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ 2
    (μετά από σύμπτυξη, βρίσκεται στη 14η σελίδα του νήματος ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ)

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9%CE%9D/page14)

    (*2) ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9D%CE%A9%CE%9D)

    (*3) ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D)

    (*4) ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A5%CE%A4%CE%97)
    Last edited by M87; 24-03-2016 at 13:57.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Aggressive1 View Post
    Constantly Curious, η ψυχοθεραπεία απευθύνεται και σε τέτοιες περιπτώσεις πιο απλές? Και όταν λες ψυχοθεραπεία απο ψυχολόγο γίνεται ή απο ψυχίατρο?
    Ψυχοθεραπεια μπορει να κανει ενας ανθρωπος και επειδη εχασε την δουλεια του ξαφνικα. Για οποιονδηποτε λογο μπορει να ξεκινησει καποιος. Συνηθως δεν ξεκιναει κανεις γιατι θεωρειται και καλα εγωιστικη σπαταλη πλουσιων και εγωκεντρισμος. Ναι οκ...

    Δεν ειναι αναγκη να πιασεις πατο και ψυχιατρο για να ξεκινησεις.
    Οχι ψυχολογος σκετος. Αρκει να βρεις επαγγελματια, οχι καποιον που θελει μονο τα φραγκα, ρωτας μαθαινεις, και εχει γραψει ο M87 ολοκληρο thread με σημεια που πρεπει να προσεχει ενας πελατης.

    Υπαρχουν Ψυχιατροι- ψυχοθεραπευτες
    Ψυχολογοι σκετο
    Ψυχιατροι- Νευρολογοι
    κτλ κτλ
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη
    By Siouki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2014, 20:59
  2. ψυχολογικη υποστηριξη online?
    By koukouvagia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2013, 03:14
  3. Μια μικρή ψυχολογική υποστήριξη
    By nikosopen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 24-05-2013, 00:32
  4. Ψυχολογική υποστήριξη
    By fania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2011, 15:55
  5. Καταλήψεις και ψυχολογική υποστήριξη
    By righttochange in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2006, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •