Ανάμεσα σε δύο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    2

    Unhappy Ανάμεσα σε δύο

    Ναι ξέρω, πιο κλασική περίπτωση δεν γίνεται. Είναι η αλήθεια όμως. Εδώ και 7 μήνες έχω χωρίσει απ'τον 3 χρόνια σχέση μου και έπειτα γνώρισα άλλον (κατευθείαν). Ο λόγος που χώρισα τον πρώην ήταν ότι ένιωθα παραμελημένη. Και όταν γνώρισα τον άλλον, απλά ενθουσιάστηκα τα παράτησα όλα και επέλεξα να είμαι μαζί του. Το θέμα όμως είναι πως έχουν περάσει τόσοι μήνες, κι όμως ο πρώην είναι στο κεφάλι μου. Όχι δεν αισθάνομαι ερωτευμένη μαζί του, αλλά μια αγαπη, μια ζεστασια... μου έχει λείψει η κατανόηση του, οι μέρες που περνούσαμε μαζί. Γενικά συμπλήρωνε ο ένας τον άλλον υπέροχα. Όντας αντικοινωνικό άτομο εγώ, εκείνος ήταν αυτός που θα μας κοινωνικοποιούσε :p Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, με αυτόν που είμαι τώρα νιώθω φουλ ερωτευμένη, αλλά μου σπάει τα νεύρα γιατί είναι υπερβολικός (σε όλα). Κάποιες φορές τον βαριέμαι τόσο πολύ. Η αλήθεια είναι πως όταν τον γνώρισα δεν ήθελα κάτι σοβαρό. Οι απαιτήσεις του όμως αυξάνονται και εγώ απλά νιώθω περίεργα.
    Μου λείπει τόσο εκείνο το συναίσθημα που είχα με τον πρώην, μετανιώνω που έφυγα. Έπρεπε να το είχα παλέψει. Απλά πλέον ενώ λαχταρώ να μιλάω μαζί του - και όντως όταν μιλάμε χάνομαι και κατενθουσιάζομαι - δεν μου αρέσει ωστόσο και τόσο εξωτερικά (δεν τον βλέπω δηλαδή και τόσο ερωτικά).
    Γιατί ρε παιδιά γιατί να είμαι ανάμεσα σε δυο. Δεν μ'αρέσει καθόλου. Καμία βοήθεια? :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κλασσική περίπτωση θέλω άντρα πακέτο δηλαδή τα καλά του πρώην με τα καλά του νυν άμα τον βρεις αυτόν που ψάχνεις σφύρα μου κλέφτικα είσαι τυχερή πέτυχες δυο που σου δίνουν πράγματα αλλά όχι εσύ δε θες τα πολλά τα θες όλα όπου και πάλι κατά κάποιο μυστήριο λόγο θα φανείς αχάριστη μέχρι να βάλεις μυαλό κάπως
    Φιλικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    2
    μπα δεν νομίζω πως θέλω κανένα πακέτο :)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    συνηθως ο-η κατευθειαν μετα τον-την πρωην ειναι λίγο "σκαλοπάτι".. και αυτο γιατι αμεσως μετα απο έναν χωρισμό αισθανομαστε τοση μοναξια και αυτη η μοναξια ειναι που μας οδηγει να επιλέξουμε
    η επιλογη αυτή μετα απο λίγο καιρο, δεν μας γεμιζει αλλα μας εχει απαλύνει την μοναξια αρκετα ωστε να μπορεσουμε να προχωρήσουμε παρακατω. ακουγεται εγωιστικο και ειναι. Ποτε δεν μπλεκουμε σοβαρα με καποιο ατομο που μολις εχει βγει απο μακροχρονια σχεση για αυτον ακριβως τον λόγο, συν τα πιθανα απωθυενα που ισως ξερασει επάνω μας. ο νυν σου πήρε ενα τρομερο ρισκο που συντομα θα σκασει στα χερια του σαν βομβα.
    ακριβως επειδη δεν σε γεμιζει ο νυν, επεστρεψες στον πρωην.
    στην πραγματικοτητα δεν εισαι αναμεσα σε δυο..εισαι αναμεσα σε κανεναν.. γιατι κανεναν απο τους 2 δεν θες πραγματικα. αυτο που θες ειναι να μην εισαι μονη σου..και αυτο γενναει ολα τα προβλήματα.
    συνηθως η κατηγορια των ανθρωπων που δεν μπορουν να ειναι μονοι τους περνανε ετσι την κατασταση αυτη αναμεσα σε 2 μεχρι να ερθει ο 3ος που θα μονοπωλήσει το ενδιαφερον κτλ κτλ

    το θετικο της περιπτωσης αυτης ειναι οτι ο 3ος ερχεται σε συντομο χρονικο διαστημα και ετσι προχωρανε παρακάτω και συνεχιζουν την ζωη τους ανωδυνα.
    το αρνητικο ειναι οτι τελικα αποφευγοντας την μοναξια, χανουν την ευκαιρια να προσανατολιστουν στο τι πραγματικα θελουν και ετσι οι επιλογες γινοντε σκαλι σκαλι ..ολο και πιο ψυχοφθορες.

    σου λεω τι γινετε συνηθως ... εσυ μπορει να μην εισαι αυτη η περιπτωση φυσικα..:)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by rea View Post
    αυτη η μοναξια ειναι που μας οδηγει να επιλέξουμε
    η επιλογη αυτή μετα απο λίγο καιρο, δεν μας γεμιζει αλλα μας εχει απαλύνει την μοναξια αρκετα ωστε να μπορεσουμε να προχωρήσουμε παρακατω. ακουγεται εγωιστικο και ειναι......στην πραγματικοτητα δεν εισαι αναμεσα σε δυο..εισαι αναμεσα σε κανεναν.. γιατι κανεναν απο τους 2 δεν θες πραγματικα. αυτο που θες ειναι να μην εισαι μονη σου..και αυτο γενναει ολα τα προβλήματα.
    Αυτό ακριβώς... Πάνω κάτω αυτά θα έλεγα. Αν ήσουν πραγματικά ερωτευμένη και έτοιμη για να προχωρίσεις, δεν θα αναρωτιόσουν και ο πρώην δεν θα χωρούσε καν στο μυαλό σου με τον τρόπο που χωράει τώρα. Σε συμβουλεύω να κάτσεις να σκεφτείς τι πραγματικά θες και να βάλεις για λίγο τον εαυτό σου στην θέση του φίλου σου. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως δεν του αξίζει, η αμφιβολία δηλητηριάζει την σχέση σας (και για μένα απιστία θεωρείται και η ερωτική σκέψη για άλλους) και αν ήμουν εγώ στην θέση του και ήξερα τι σκέφτεσαι, θα σε άφηνα στην ησυχία σου όσο ερωτευμένη κι' αν ήμουν. Εγώ θα χώριζα ή τελοσπάντων θα τα έβαζα όλα κάτω για να έβρισκα μια λύση που θα αφορούσε την ευτυχία και των 2...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Με τον πρώην δηλαδή μιλάτε συχνά? Όταν είσαι μόνη σου ποιον σκέφτεσαι περισσότερο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    καλημέρα
    τ ότι μπήκες σε μια σχέση κατευθείαν δεν ήταν η καλύτερη επιλογή ίσως έπρεπε να κάτσεις έναν δυο μήνες μόνη σου να χαλαρώσεις και να δεις τη θέλεις από την σχέση σου
    3 χρόνια δεν διαγράφονται έτσι εύκολα
    θα συμφωνήσω με την ρεα ότι ο νυν είναι το σκαλοπάτι μέχρι να βρεις τον επόμενο που απλά θα σε κάνει να ξεχάσεις
    τ ότι μιλάς με τον πρώην δεν είναι κι ότι καλύτερο κάνεις γιατί σου βγάζει αναμνήσεις
    θα μπορούσες να κάτσεις ένα σ/κ μόνη σου και να δεις τα συν και τα πλην της τωρινής σχέσης και να πάρεις την καλύτερη δυνατή απόφαση για εσένα


    όταν είσαι ανάμεσα σε δυο ανθρώπους διάλεξε τον τρίτο ;)

  8. #8
    όταν είσαι ανάμεσα σε δυο ανθρώπους διάλεξε τον τρίτο


    ^ αυτό ;)
    που σημαίνει, καλύτερα να μείνεις μόνη για να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θες. Είναι κρίμα και άδικο να είσαι με έναν άνθρωπο που βαριέσαι πολύ κάποιες φορές.Ερωτευμένη δεν σε κόβω...απλά έχεις συμβιβαστεί μαζί του. Η φιλική συμβουλή που θα σου δώσω είναι να μην κάνεις συμβιβασμούς ούτε να μένεις σε σχέσεις που δεν καλύπτεσαι πλήρως συναισθηματικά και φτάνεις στο σημείο να σκέφτεσαι πρώην ή άλλους άντρες.

  9. #9
    Μαλλον ο πρωην ''φορτωνε'' καλυτερα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν ηθελες καποιον, θα το ηξερες. δεν θα ρωτουσες εμας :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Μαλλον ο πρωην ''φορτωνε'' καλυτερα
    χαχαχα ειχε μεγαλο φορτηγω :p :cool:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Δεν νομιζω οτι περιμενεις απο εμας να διαλεξουμε, εχεις ηδη διαλεξει μεσα σου απλα δεν το εχεις συνειδητοποιησει ακομα. Την επομενη φορα παντως μην πας με τα μουτρα σε μια νεα σχεση, κατσε λιγο μονη σου να 'ξεφορτισεις' απο τον προηγουμενο, να σκεφτεις τι φταιξατε και οι 2 (γιατι μονο ο ενας δεν φταιει) και μετα συνεχιζεις με τον επομενο. Ε εδω δεν εχεις κανει αυτη την εκτονωση. Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις :)

Similar Threads

  1. αναμεσα σε δυο περιπλοκες καταστασεις....
    By melinakii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 14-04-2015, 19:28
  2. Αναμεσα στα δυο ακρα!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-03-2015, 02:34
  3. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 18-02-2014, 17:55
  4. Ψυχές αναμέσα σε θηρία...
    By troubledman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 10-02-2013, 20:21
  5. Ανάμεσα σε παρόν και παρελθόν
    By Don't Know in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 16-08-2011, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •