Παρέα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Παρέα...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    5

    Question Παρέα...

    Καλησπέρα σε όλους...Είμαι 31 χρονών και τους τελευταίους μήνες που βγήκα από μία σχέση που κράτησε αρκετά χρόνια,νοιώθω πολύ μοναξιά...Δεν έχω απολύτως καμία παρέα με αποτέλεσμα να με πνίγουν οι αρνητικές σκέψεις με την βοήθεια και της ανεργίας...Ψάχνω τρόπους να βρω μία παρέα,δεν εννοώ ερωτική,πιο πολύ φιλική να πω με ένα άνθρωπο δυο κουβέντες...Έχει περάσει κανείς κάτι ανάλογο?Και πως βρήκε κάποιο <<φως>> στο τούνελ?

  2. #2
    Γεια σου, ειμαι κοπελα.
    Αν ο Δημος της περιοχης σου που μενεις εχει δωρεαν δραστηριοτητες τσαμπα ξεκινας κατι και αρχιζεις να γνωριζεις κοσμο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Εθελοντησ μπορεισ να πασ καπου η πραξισ εχει νεολαια οι γιατροι τ κοσμου εχουν γιατρουσ για γιατρουσ χωρισ τσινορα δεν ξερω τι παιζει κι η εκκλησια βοηθαει υπσρχουν τροποι εναλακτικοι γναστξριο γισ γνωριμιεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Καλησπέρα Φίλλιπε. Ένα συχνό λάθος που πολλοί κάνουμε όταν είμαστε σε μακροχρόνιες σχέσεις είναι ότι δίνουμε όλο μας το είναι σε αυτές και αφήνουμε λίγο τους φίλους στην απεξω. Νομίζουμε ότι ο σύντροφος μας είναι γκόμενος, φίλος, πατέρας, συνάδελφος και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Και ενώ φαίνεται ότι τα έχουμε όλα στην ζωή μας, ξυπνάμε ένα πρωινό, αυτός ο άνθρωπος για τον χ,ψ,ζ λόγο έχει φύγει από την ζωή μας και τότε αντιλαμβανόμαστε πόσο λάθος κάναμε που αφήσαμε τα χρόνια να περάσουν και επενδύσαμε μόνο στην σχέση μας και όχι στις φιλίες μας.

    Δεν ξέρω αν μένεις σε μικρή ή μεγάλη πόλη και τι επιλογές έχεις εκεί που βρίσκεσαι, δεν ξέρω αν έχεις ξεκινήσει κάποιες καινούργιες δραστηριότητες αλλά μόλις βρεις εναν, δυο ανθρώπους που θα μπορείς να αντέχεις τα χνώτα τους τότε θα αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα από διαφορετικό μάτι. Τότε ίσως καταλάβεις πόσο σημαντικές είναι οι φιλίες και πόσο πολύ πρέπει να επενδύουμε σε αυτές. Εγω το πήρα το μάθημα μου και από τότε δεν βάζω ποτε μα ποτε ξανά την εκάστοτε γκόμενα πάνω από τις φιλίες. Είχα τον φίλο μου κοντά μου επι 10 σχεδόν χρόνια και μαζί του δεν είχα βγει ποτε ούτε για έναν καφε, μόνο ένα γεια λέγαμε κάθε τόσο όταν βρισκόμασταν...και όταν έμεινα μόνος, αυτός εμφανίστηκε από το πουθενά, και από τότε μέσω αυτού γνώρισα πολλά άτομα, έκανα γνωριμίες και τώρα ειλικρινά από εκεί που ήμουν στην θέση σου, δεν προλαβαίνω να μείνω στο σπίτι μου. Σε αυτόν χρωστάω όλη μου την θετική ενέργεια και είμαι πολύ κοντά στο να γυρίσω και να του πω πόσο πολύ τον αγαπώ για όλα όσα έχει κάνει για μένα. Βέβαια μέχρι σήμερα αυτός δεν ξέρει τίποτα από όλα όσα νιώθω για αυτόν.

    Είναι ευλογία να έχεις φίλους δίπλα σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για δοκίμασε και διαδικτυακά.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    somewhere far away
    Posts
    41
    Τις φίλες μου τις γνώρισα πριν αρκετά χρόνια διαδικτυακά.
    Το παλιό μου παρεάκι το οποίο το είχα απο εποχή σχολείου,με εγκατέλειψε όταν έσκασε μύτη στην ζωή μου η κατάθλιψη.
    Πού θέλω να καταλήξω; Μέσα απο το νετ μπορείς να κερδίσεις πολλά.
    Το υποτιμάνε μερικές φορές. Δεν λέω να γίνει η ζωή σου και να είσαι όλη μέρα μέσα σε αυτό,αλλά μέσα απο αυτό μπορείς να γνωρίσεις σπουδαίους ανθρώπους.
    Μπορείς ,αν θέλεις, να δοκιμάσεις καμια γνωριμία έξω, είτε απο κάποια δραστηριότητα, αλλά όπως πρότεινε ο kerasi και διαδυκτιακά.
    Φυσικά δε θα μείνει εκεί η γνωριμία..αν βρεις άτομα που σου ταιριάξουν φιλικά,μπορείς να επιδιώξεις να βγεις για ένα χαλαρό καφεδάκι και βλέπεις στην πορεία αν ταιριάξετε σαν παρεάκι. :) Μην το αποκλείεις..στο λέω απο καρδιά, γνώρισα ανθρωπους που είναι η οικογένειά μου πια..
    Κατά τα άλλα σε καταλαβαίνω περί μοναξιάς..Μην σου φαίνεται παράξενο βρε..βγήκες απο μια πολυετή σχέση..φυσικά και θα νιώθεις μοναξιά,αλλά να θυμάσαι πως μπορείς να το αλλάξεις.
    Αν θελήσεις κάτι, είμαστε εδώ για σένα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ για την απόκρισή σας...Θα δοκιμάσω τις ιδέες σας και εύχομαι σε κάτι καλό...Κάποιος μου είπε και για μία εθελοντική οργάνωση Νέα Ακρόπολη ξέρεις κανείς τίποτα???
    Last edited by filipposv.; 02-03-2016 at 10:51.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα φιλιππε.
    οι φιλοι και οι παρεες σου τι εχουν γινει? δεν υπηρχαν αλλοι δικοι σου ανθρωποι περα απο την κοπελα σου?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    5
    Ένας φίλος υπήρχε και αυτός έπεσε στο ίδιο λάθος της σχέσης και δεν λέει,δεν θέλει να ξεκολλήσει.Είναι ο μόνος που είχα...Αλλά πληρώνω το τίμημα της επιλογής τόσον χρόνων να <<κλειστώ>> δλδ σε μία σχέση...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by filipposv. View Post
    Ένας φίλος υπήρχε και αυτός έπεσε στο ίδιο λάθος της σχέσης και δεν λέει,δεν θέλει να ξεκολλήσει.Είναι ο μόνος που είχα...Αλλά πληρώνω το τίμημα της επιλογής τόσον χρόνων να <<κλειστώ>> δλδ σε μία σχέση...
    ενταξει, πολλοι το κανουμε αυτο το "λαθος" και δεν βγαζω ουτε τον εαυτο μου απ εξω. ωστοσο αν εχουν υπαρξει καλοι φιλοι μπορουμε να αναθερμανουμε σχεσεις και να δημιουργησουμε νεες.
    εργαζεσαι? το περιβαλλον της δουλειας ειναι πολυ καλη ευκαιρια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    5
    Όχι δεν εργάζομαι...Το ξέρω πως η δουλειά θα ήταν μια καλή λυση αλλα...Το προσπαθω οπως όλοι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by filipposv. View Post
    Όχι δεν εργάζομαι...Το ξέρω πως η δουλειά θα ήταν μια καλή λυση αλλα...Το προσπαθω οπως όλοι...
    δεν ειχες κανει σπουδες στο παρελθον? δεν ειχες συμμαθητες στο σχολειο? δεν εχεις καποια ξαδερφια που εχετε χαθει?
    γιατι δεν εμφανιζεσαι σε καποιους απο αυτους να προσπαθησεις να ξεκινησεις μια νεα παρεα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by filipposv. View Post
    Σας ευχαριστώ για την απόκρισή σας...Θα δοκιμάσω τις ιδέες σας και εύχομαι σε κάτι καλό...Κάποιος μου είπε και για μία εθελοντική οργάνωση Νέα Ακρόπολη ξέρεις κανείς τίποτα???
    Ναι μακριά από αποκρυφιστικές ομαδες και απατεώνες. Κάνουν σεμιναρια φιλοσοφιας και χρησιμοποιουν τον εθελοντισμο προκειμενου να στρατολογησουν μέλη.

    Διάβασε και εδω http://eqqarsaat.com/h-%CE%BD%CE%AD%...5%CF%85%CF%81/
    και μαρτυριες ηγετικών της στελεχων.
    http://www.filosofia.gr/forum/viewto...er=asc&start=0

    αν θες να ασχοληθεις με κατι, υπαρχουν κοινωνικά ιατρεία που προσφέρουν δωρεαν υπηρεσιες σε ανασφάλιστους και ανέργους και χρειαζονται εθελοντες

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    somewhere far away
    Posts
    41
    Προσπάθησε να μην αυτομαστιγώνεσαι επειδή κλείστηκες σε μια σχέση κ επικεντρωθηκες εκεί.
    Παρόλο που δε το έκανα ποτέ,θέλω να σου πω πως είναι κάτι που αλλάζει,μη μείνεις εκεί.
    Μαθαίνουμε απο τα λάθη μας (αν το θεωρείς λάθος) και πάμε παρακάτω.
    Σίγουρα μπορείς να δημιουργήσεις καινούριες φιλίες και εύχομαι να είσαι ουσιαστικά ανοιχτός προς αυτό! :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    filipposv Aθήνα μένεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν έχω παρέα!
    By aisiodoksos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 04-05-2015, 03:50
  2. Καμια παρεα...
    By Dante in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-01-2014, 10:14
  3. Φιλία ή παρέα
    By skata in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 19-10-2013, 00:51
  4. θελω παρεα
    By in_flames in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 84
    Last Post: 04-09-2013, 10:37
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •