ερωτηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25

    ερωτηματα

    Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω οσοι γνωριζετε απο ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες κατα ποσο μπορει οι ομοφυλοφιλικες εμμονες να σχετιζονται με αυτην και κατα ποσο αυτο μπορει να επηρεασει τον ασθενη;; Θελω να πω υπαρχει περιπτωση να εμφανιζει μονο αυτη την μορφη ψυχαναγαγκασμου ή στις περισσοτερες περιπτωσεις συνοδευεται και με τα αλλα συμπτωματα;; Και τελος τι ρολο διαδραματιζει η εφηβεια σε ολο αυτο το κομματι;; Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Μαρω, μου θυμισες την Lena Dunham απο την σειρα Girls οπου το OCD της ειχε ξεκινησει με το ζητημα της ερωτικης αφυπνισης.

    Αχ... καλο το ερωτημα σου αλλά δεν νομιζω οτι θα βρεθει καποιος πιστοποιημενος ειδικος να σου απαντησει.
    Εγω ως μην ειδικος αλλά με ενσημα στον στοιβο ψυχολογικα ... θα σου πω μονον πως οτιδηποτε καταπιεζουμε στο υποσυνειδητο βρισκει τροπο να βγει ως αντιδραση.

    Εσενα δλδ σε απασχολει ολη μερα και ολη νυχτα μηπως τυχον σου αρεσουν περισσοτερο τα κοριτσια ? Αν ναι.. εφηβεια ειναι εχει μεσα την αμφισβητηση, το πειραματικο στοιχειο.

    ΕΑΝ ομως δεν κοιμασαι, δεν χαμογελας, και εχεις αποκτησει ιδιαιτερες συνηθειες, δεν ξεκινας μια συβουλευτικη θεραπεια ?
    Ισως καλυφθεις καλυτερα απο εναν ειδικο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Η αληθεια ειναι οτι εχω επισκεφθει ψυχολογο και περιεγραψα ολα αυτα που σκεφτομουν και μου ειπε οτι προκειται για ιδεοψυχαναγκασμο ομως εγω συνεχεια ασχολουμαι με αυτο το κομματι και αισθανομαι οτι εχω χασει τον εαυτο μου, νομιζω οτι δεν ξερω τι μου γινεται

  4. #4
    Quote Originally Posted by Maraki2 View Post
    Η αληθεια ειναι οτι εχω επισκεφθει ψυχολογο και περιεγραψα ολα αυτα που σκεφτομουν και μου ειπε οτι προκειται για ιδεοψυχαναγκασμο ομως εγω συνεχεια ασχολουμαι με αυτο το κομματι και αισθανομαι οτι εχω χασει τον εαυτο μου, νομιζω οτι δεν ξερω τι μου γινεται
    Να σε πω, ετοιμαζεσαι για πανελληνιες ? εχεις καποιο χομπυ ? μπορεις δηλαδη ακομα να συγκεντρωθεις σε στοχους ή οχι ?
    Πολλες φορες εχουμε ψευδη εικονα αισθησης του εαυτου μας. Παγιδα αυτο. Συνεχιζεις με την ψυχολογο ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Δινω πανελληνιες και δεν βγαινω σχεδον καθολου οποτε οι σκεψεις μου φουντωνουν διαρκως και ερχονται να επιβεβαιωθουν απο παρελθοντικες σκεψεις και εκει γινεται το μπαμ.. δεν εξασκω καποιο χομπι τον τελευταιο χρονο.. τι εννοεις με την ψευδη εικονα;;

  6. #6
    Το οτι δν βγαινεις δεν ξερω αν ειναι το κυριο προβλημα, το θεμα ειναι αν μπορεις να αποδωσεις το μαξιμουμ στο διαβασμα σου.
    Ψευδης εικονα = εχω την αισθηση οτι ειμαι παχια, ζυγιζω 48 κιλα.

    Ενα τυχαιο παραδειγμα, της δυσκολιας να δουμε ποιοι ειμαστε πραγματικα λογω ψυχολογικης φορτισης.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Υπαρχει περιπτωση η ψυχολογος να εκανε λαθος διαγνωση;; Δηλαδη οι σκεψεις μου αυτες πανω σε αυτο το ζητημα να ειναι αληθινες και απλα εγω να μην μπορω να τις αντιμετωπισω; :/

  8. #8
    Α... δεν μπορω να ξερω. Το θεμα ειναι κατα ποσο εσυ νιωθεις οτι παιρνεις βοηθεια. Κλεισε το κουτακι τις αυτο αμφισβητησης. Στη τελικη αν περασει καιρος και δυσφορεις παιρνεις και δευτερη γνωμη,
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    ειναι κοντα στον ενα μηνα που μου συμβαινει αυτο τοσο εντονα.. Το θεμα ειναι οτι οταν μιλαω με τν ψυχολογο και συζηταμε ειμαι οκ μετα ομως οταν βρισκομαι μονη μου ξανααρχιζουν οι περιεργες σκεψεις με αποτελεσμα να εχω ενα μονιμο αγχος και οταν βρισκομαι με αλλα ατομα μηπως και νιωσω κατι που δεν πρεπει.. Γνωριζεις αν οι ιδεοψυχαναγκασμοι εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα;

  10. #10
    Δεν ειμαι ειδικος. Ξερω μονον οτι μετα την εκαστοτε συνεδρια την δουλεια ολη την κανουμε μονοι μας και για αυτο μας αξιζει και ενα μπραβο. Να κρατησεις σημειωσεις να ρωτησεις την ιδια, ειναι μια καλη ιδεα.
    Ελπιζω να μπουν καποια μελη που εχουν την ιδια διαγνωση και να σε βοηθησουν περισσοτερο απο εμενα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Γεια σου κι από εμένα, ναι μπορεί οι ιδεοψυχαναγκασμοί να έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Πιο σωστά αυτές οι σκέψεις είναι οι ιδεοληψίες. Από εκεί και πέρα μπορεί να τσεκάρεις συνέχεια τον εαυτό σου αν είσαι γκέυ, μπορεί να αποφεύγεις την παρέα με κάποια άτομα επειδή μπορεί να φοβάσαι ότι θα σε ελκύουν (ψυχαναγκασμοί) κ.τ.λ. από όσο έχω διαβάσει είναι συνήθεις οι εμμονές που έχουν να κάνουν με σεξουαλική προτίμηση. Συνέχισε με την ψυχολόγο σου και σου εύχομαι το καλύτερο. Όταν σου έρχονται αυτές οι σκέψεις προσπάθησε να σκεφτείς κάτι άλλο, ηρέμησε και παραδέξου ότι δεν είσαι εσύ αυτή που παράγει τις σκέψεις αλλά η διαταραχή σου. Πρόσφατα διαγνώστικα με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και σε βεβαιώνω ότι όσο τα σκέφτεσαι τόσο θα χειροτερεύεις, τόσο θα δίνεις τροφή στις σκέψεις και θα αυξάνονται. Προσπάθησε να τις παρατηρείς, ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά είναι μια αρχή.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    θα ηθελα ακομα να ρωτησω.. στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη υπαρχει η ταση να δημιουργεις ψευτικες πραγματικοτητες που σε τρομαζουν και σε αγχωνουν; ή να ψαχνεις εκδοχες που να επιβεβαιωνουν τον φοβο σου και τελικα να τον αποδεχεσαι;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Maraki2 View Post
    θα ηθελα ακομα να ρωτησω.. στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη υπαρχει η ταση να δημιουργεις ψευτικες πραγματικοτητες που σε τρομαζουν και σε αγχωνουν; ή να ψαχνεις εκδοχες που να επιβεβαιωνουν τον φοβο σου και τελικα να τον αποδεχεσαι;
    Απολυτως!αυτο εινςι μεσα στην ιψδ!

Similar Threads

  1. Διάφορα ερωτήματα!
    By BloodRazor in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-11-2012, 00:14
  2. Γειά σας, νέο μέλος. Φοβίες και ερωτήματα.
    By siaker in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 28-06-2012, 00:56
  3. Τη γνώμη σας για 2 ερωτήματα
    By kalina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-10-2011, 23:36
  4. να θεσω καποια ερωτηματα..;;;
    By ζουμπι in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2009, 04:45
  5. Ερωτήματα.
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 28-04-2008, 22:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •