Mείωση δόσης!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Mείωση δόσης!!!

    Πρόσφατα μου έγινε μείωση δόσης και στην διάρκεια των τριών χρόνων μου έγινε μείωση των φαρμάκων σε ποσοστό λίγο παραπάνω από 50%.
    Ξεκίνησα με υψηλές δόσεις γιατί είχα υποτροπή και δεν την πρόλαβα και έπρεπε να με πιάσουν τα φάρμακα.Έπαιρνα 12 mg invega και 800 mg solian.
    Tώρα είμαι στα 6mg invega και 300 mg solian.Επειδή δεν υπάρχει χάπι των 300 mg μου έγραψε γενόσιμο isofredil oral δηλ σε υγρή μορφή.Αυτό λίγο με χαλάει γιατί δεν το βρίσκω πολύ εύχρηστο αν θες να το κουβαλάς μαζί σου πχ.Δεν είναι ότι πιο διακριτικό σε σχέση με ένα χαπάκι.

    Γενικά τα πηγαίνω καλά από άποψη συμπτωμάτων και από ότι μου λέει δεν θα μου αφήσει κουσούρι.Δεν ξέρω,νομίζω ότι όλα αυτά κάτι αφήνουν αλλά ο χρόνος θα δείξει.
    Δεν έχω θετικά εδώ και καιρό και τα αρνητικά συμπτώματα είναι σε μικρό βαθμό.Το μυαλό καθάρισε νομίζω σχεδόν 100% από την θολούρα αλλά στην λειτουργία του δεν είμαι ικανοποιημένος.Έχω πρόβλημα να σχηματίσω μια άποψη με επιχειρήματα και είναι λες και δεν έχω άποψη για τίποτα στην ζωή.Είναι λίγο νεκρό από άποψη δημιουργίας σκέψεων,κριτικής ικανότητας,έμπνευσης.Επίση ς ένα άλλο πρόβλημα που είναι συχνό έχει να κάνει με την αίσθηση του εαυτού και την ταυτότητα του.Φυσικά δεν έχουμε να κάνουμε με διχασμένη προσωπικότητα αλλά επηρεάζεται η εικόνα για αυτόν.Έτσι και γω πλέον δεν γνωρίζω τις δεξιότητες μου και δεν έχω σαφή εικόνα για μένα κάτι που είναι δύσκολο και καταθλιπτικό.

    Θέλω να πιστεύω πως και αυτά τα προβλήματα κάποια στιγμή θα επιλυθούν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Σειριε, η μειωση δειχνει φυσικα οτι προοδευεσες και αποθεραπευεσαι σε ενα καλο επιπεδο.
    Ευχομαι συντομα να ξανα νιωσεις δημιουργικη σκεψη ή κατι να σου τραβηξει το ενδιαφερον ετσι ωστε να μπει σε λειτουργια η ακολουθια σκεψεων και κρισεων !!!

    Σου ευχομαι ολα προς το καλυτερο :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @C.C Ευχαριστώ για τις ευχές σου!!Πηγαίνει καλά το πράγμα αν και νιώθω μερικές φορές πεσμένος και στραγγισμένος από δυνάμεις :p Eίναι κουραστική διαδικασία μέχρι να δεις φως.
    Προσπαθώ να εξασκώ το μυαλό μου με παιχνίδια και διάβασμα.Κάνω ότι μπορώ.Θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή θα επανέλθει σε καλό σημείο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ενα μεγαλο μπραβο serios!Σου ευχομαι να πας παντα καλα και σε λιγο καιρο να πεσεις στη δοση συντηρησης!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εσύ έχεις ελπίδα αν κατάλαβες ότι χάθηκαν οι δεξιότητες το επόμενο βήμα είναι να βρεις τρόπο να δημιουργήσεις νέες είτε να θυμηθείς τις παλιές κ εξηγώ αναλυτικά αν δουλεύεις πρέπει κάθε μέρα να προσπαθείς να γίνεσαι καλύτερος είτε επικοινωνιακά είτε ότι χρειάζεται η δουλειά εγώ όταν ξεκίνησα δε μπορούσα να κάνω διαδρομή με τα αυτοκίνητο πάνω από δέκα λεπτά είχα κι εξωπυραμίδΙΚΑ γενικά όλοι περίμεναν να πεθάνω σε κάποια φάση τους την έκανα πέντε έξι φορές κ τώρα παίζω παράταση αλλά εσύ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να χτίσεις δεξιότητες πάνω στον κατεστραμμένο από ψύχωση εγκέφαλο γίνεται εγώ το κάνα αλλά θέλει αγώνα κάθε μέρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @mihali ευχαριστώ,ελπίζω και εσύ να τα πηγαίνεις καλά και να καταφέρνεις ότι βάζεις στόχο.

    @elis σε θαυμάζω που ανταπεξέρχεσαι μέσα από τόσες δυσκολίες και βρίσκεις τρόπους να το αντιμετωπίζεις.Νομίζω πέρασες πολλά και αγωνίστηκες όσο λίγοι.Έχεις δίκιο για τις δεξιότητες.Είναι ένας μαραθώνιος όπου πρέπει να μάθουμε την ζωή και τον εαυτό μας από την αρχή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Και να τα καταφέρεις θα χεισ τον κοινωνικό ρατσισμό να αντιμετωπίσεις δηλαδή εγώ είμαι σχιζοφρενής με επιχείρηση καταλαβαίνεις να είμαι εγώ κι άλλοι δέκα που δεν το λένε το τι κοινωνικό ρατσισμό έχω συναντήσει άλλο πράγμα αλλά όσο ζήσουμε φίλε το καθήκον μας είναι αυτό να ζούμε καλά όχι με λεφτά καλά κι όπου βγει εγώ τουλάχιστο έχω άλλη μια επταετία άμα τη βγάλω καλά θα ναι άμα δεν τη βγάλω χέστηκα τι να το κάνω να ζήσω μέχρι τα εξήντα κουτσός θα τρέξω κι ας χτυπήσω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Και μη θαυμάζεις ανθρώπους δεν προχωράς έτσι εσύ να κοιτάς τον εαυτό σου πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    η ελλειψη δημιουργικοτητας, εμπνευσης κλπ. δεν ειναι απο την αρρωστεια αλλα απο τα χαπια που μας ζομποποιουν.

    αναγκαστικα πληρωνεις αυτο το τιμημα...

    τουλαχιστον ειμαστε κουλ...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δυστυχώς ακόμα δεν γνωρίζουν πως λειτουργούν στον εγκέφαλο τα αντιψυχωσικά.
    Δεν γνωρίζω αν κάνει ένα καλό και δημιουργεί άλλα αρνητικά.Δεν το αποκλείω.
    Πάντως στη φάση της ψύχωσης που ήμουν με το να έχω σταματήσει τα φάρμακα το μυαλό μου δεν το έλεγες δημιουργικό. Ήταν λες και είχε σταματήσει από την αϋπνία και υπολειτουργούσε γνωστικά κάτι που ήταν φυσικό επακόλουθο της αϋπνίας και της φάσης της ψύχωσης.
    Σίγουρα σε μεγάλες δόσεις τα φάρμακα εντείνουν τα αρνητικά και φέρνουν θολούρα και μαγκώματα.Από κει και πέρα νομίζω είναι και θέμα εξάσκησης όταν φτάσεις σε δόση συντήρησης καθώς και τύχης.Δεν είναι όλοι στην ίδια μοίρα.Ας μη ξεχνάμε ότι ένα 10% δεν βελτιώνεται και ένα 15% αυτοκτονεί.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    favvel
    Guest
    μια και μιλάτε για μείωση δόσης..θα μιλήσω πάλι για μένα..δεν ξέρω αν θα κάνει καλό που θα το πω όμως..
    εγώ πήρα από μόνη μου την πρωτοβουλία να μειώσω τη δόση γιατί δεν αντέχω την απάθειά μου και αυτό που είμαι..όπως είπατε χωρίς κριτική σκέψη,χωρίς δημιουργικότητα,χωρίς φαντασία κλπ..
    Θέλω κάθε μέρα να πεθάνω..
    Παίρνω κανονικά 10mg abilify..έχω διαβάσει κάπου ότι αν θέλουμε να μειώσουμε τα ψυχοφάρμακα καλό είναι για όσους τα παίρνουν πάνω από 1 ή 2 χρόνια δε θυμάμαι,μπορούν σε διάστημα 2 ετών να τα κόψουνε ελαττώνοντας κάθε φορά τη δόση κατά 10%..
    Έτσι όπως το υπολόγισα μου βγαίνει να ελαττώνω κατά 10% κάθε 3 μήνες..
    Έτσι παίρνω το χάπι και το ξύνω λίγο στην άκρη με ένα μαχαίρι για να αφαιρέσω το 10%..
    Κάθε φορά όμως δεν παίρνω την ίδια ακριβώς δόση..δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα ξύσω ακριβώς..
    Μέχρι στιγμής δεν έχω πάθει τίποτα..
    Ελπίζω σε 2 χρόνια να τα έχω κόψει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @favvel Δεν είμαι σύμφωνος με αυτό που κάνεις αλλά δεν θα σε προτρέψω για κάτι γιατί νομίζω είσαι μεγάλος άνθρωπος και πλέον κάνεις τις επιλογές σου.
    Δεν συμφωνώ για τους εξής λόγους:
    1)Πολλά συμπτώματα είναι της πάθησης και όχι αποτέλεσμα των φαρμάκων.Έτσι μη περιμένεις να σου έρθουν όλα αυτά με το να κόψεις τα φάρμακα.Πιο πιθανόν είναι να παρουσιάσεις υποτροπή μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα και φτου και πάλι από την αρχή.
    2)Η μείωση της δόσης γίνεται μόνο με παρακολούθηση γιατρού.Αυτή που παίρνεις τώρα δεν νομίζω πως θεωρείται κ πολύ μεγάλη δόση αλλά δεν έχω πάρει abilify για να ξέρω σίγουρα.

    Εγώ έπαιρνα διακοπτόμενα τα φάρμακα και μέσα σε ένα εξάμηνο άρχισαν τα σημάδια της υποτροπής.Αρχικά νόμιζα ότι ήταν άγχος.Δεν είχα πολύ καλή σχέση με τον ψυχίατρο μου και δεν τον πήρα να τον ενημερώσω...αποτέλεσμα ήταν οξύ ψυχωτικό επεισόδιο σε διάστημα 2 μηνών από τα πρώτα ήπια σημάδια.Θα μπορούσα να το είχα προλάβει κ να μη βασανίζομαι τόσο αν εμπιστευόμουν τον γιατρό μου.
    Πλέον λέω τα πάντα στον καινούριο μου γιατρό και τον εμπιστεύομαι γιατί έδειξε πως έχει διάθεση να με πάει γρήγορα,όχι απότομα όμως σε δόση συντήρησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    favvel
    Guest
    σίγουρα αυτό που κάνω δεν είναι το καλύτερο και το ξέρω..απλά είμαι απελπισμένη..δεν μπορώ να ξέρω ότι θα τα παίρνω για πάντα και ότι θα είμαι για πάντα έτσι όπως είμαι τώρα με 10 κιλά παραπάνω και απαθής..
    μου είχε πει μια φορά μια κυρία ότι αν τα κόψω πολύ σιγά θα επανέλθη το συναίσθημά μου ξανά πιο έντονο..όχι ότι τώρα δεν έχω συναίσθημα απλά η ζωή μου δεν είναι ούτε κρύο ούτε ζέστη..
    να ρωτήσω κάτι άλλο?
    για να βγουν τα ψυχοφάρμακα στην αγορά σε ποιον γίνονται πειράματα?
    δυστυχώς ο υπολογιστής μου έχει ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να γράψω περισσότερα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ αυτό που κάνω είναι να ζυγίζω τα θετικά και τα αρνητικά.
    Στα θετικά των φαρμάκων είναι πως αναρρώνεις πιο γρήγορα (όχι όλοι) και μπορεί να σου προσφέρουν την ευκαιρία για μια φυσιολογική ζωή και να σε προφυλάξουν από υποτροπές κάτι που χωρίς αυτά δεν θα είχες την δυνατότητα να έχεις.
    Τα αρνητικά είναι οι πολλές παρενέργειες που όμως με υπομονή μπορεί να ελαττωθούν όταν πηγαίνει κάποιος σε δόση συντήρησης.

    Δεν τρέφω αυταπάτες.Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να έχεις αυτή την πάθηση για την οποία δεν υπάρχει θεραπεία και είναι η 3η πιο αναπηρική νόσος στην ενεργό φάση της και σιγά σιγά αποδέχομαι και αναγνωρίζω τα εμπόδια που πρέπει να ξεπεράσω.
    Κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να έχω κ πάλι την ζωή μου πίσω και τα φάρμακα μου δίνουν αυτή την ευκαιρία.Ναι θα τα παίρνω μια ζωή και όπου με βγάλει.Δεν τα θεωρώ όμως εχθρό μου αλλά σύμμαχο.

    Πόσο καιρό είσαι σε θεραπεία χωρίς υποτροπή,δηλ ξαναγύρισμα από το μηδέν;;Εγώ μπήκα Νοέμβριο στον 4ο χρόνο.
    Ίσως έχεις καταθλιπτική διάθεση και νιώθεις αυτό το ουδέτερο συναίσθημα γιατί δεν σε γεμίζει η ζωή σου.Ίσως πρέπει να της δώσεις μια κατεύθυνση βάζοντας μικρούς και επιτεύξιμους στόχους.
    Από ένα σημείο και μετά δεν είναι μόνο η πάθηση αλλά και δικές μας επιλογές.Δεν σταματάει η ζωή έχοντας αυτή την πάθηση.Καλούμαστε να συνεχίσουμε και να επαναπροσδιορίσουμε τις επιλογές μας για να φτάσουμε σε έναν προορισμό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάντως το καλύτερο θα ήταν να τα συζητάς με τον γιατρό σου και με κάποιον που σε ακούει και να μη πειραματίζεσαι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπη-Αυξηση δοσης κ συμπτωματα
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 13:41
  2. μειωση δοσης και ευφορια!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 27-03-2015, 17:27
  3. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 00:53
  4. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •