Σχολείο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19

Thread: Σχολείο.

  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    1

    Σχολειο ή μαρτυριο?

    Με λενε Ηρακλη και ειμαι 14 χρονων. Ειμαι καλος μαθητης και οι γονεις μου αν και σε διασταση προσπαθουν να με ευχαριστησουν οσο μπορουν. Ομως δεν νιωθω ευτιχησμενος γιατι ειμαι ατυχος στο κομματι των ενδοσχολικων σχεσεων. Απο το δημοτικο μου εκαναν μπουλινγκ γιατι ηταν η μανα μου δασκαλα και δεν ειχα φιλους για αυτο το λογο. Φυσικα τους γονεις μου δε τους καιγοταν καρφι για το πως νιωθω και ετσι δεν εκφραζομουνα συναισθηματικα πραγμα που με οδηγησε να νιωθω πολλα ψυχοσοματικα οπως ταχυκαρδια, δυσπνοια και αλλα. Τωρα που πηγα γυμνασιο μου ελεγαν οτι ολα θα αλλαξουν αλλα το ιδιο χαλια ειναι. Για καποιο περιεργο λογο οι περισσοτεροι στην ταξη μου με αντιπαθουνε χωρις να εχω κανει κατι. Δεν εχω παρεες. Κανω παρεα μονο με κατι παιδια που ειναι κακοι μαθητες και με κοροϊδευει ολο το σχολειο που κανω παρεα με αυτους. Πηγα σε εναν ψυχολογο για τα προβληματα με τους γονεις μου. Τελως παντων του ειπα και το προβλημα που αντειμετωπιζω μου στστησε να κανω facebook για να βρω φιλους για να ξεφυγω απο την κατασταση στο σπιτι και να μην ακουω τους γονεις μου να τσακωνονται. Δε βρηκα ομως τιποτα. Το χειροτερο τωρα ειναι οτι αρχησα να ερωτευομαι. Ρωτησα συμβουλες τον ψυχολογο και μου ειπε να πατησω κανα like και να γραψω κανα καλω κοπλιμεντο π.χ. ομορφη και τετοια. Μετα μου ειπε να αρχησω τη συζητηση. Τελως παντων εγω το εκανα και εφαγα "μπλοκ"του το ειπα και μου λεει ξαναπροσπαθησε σε αλλη και μου ελεγε η αλλη πραγματα οπως ιου εισαι απαισιος, κακασχημος, θα πεθανεις μονος και παρομοια. Πηγα και ρωτησα των ψυχολογο αν ειμε οντως τοσο ασχημος και μου λεει οτι ειμαι μια χαρα. Ειμαι 1,73 με κανονικο σωμα μελαχρινος με μαυρο μαλλι. Ειμαι σχετικα ομορφος αλλα και παλι με βρισκουν αποκρουστικο. Το χειτοτερο ειναι οτι ειμαι φτωχος και αρχιζω να πιστευω οτι για αυτο κανω παρεα με αυτα τα παιδια και δεν μπορω να βρω φιλους οσο στο ερωτικο κομματι το ιδιο παλι. Αν και φτωχος η μανα μου αγοραζει καλα ρουχα και ντυνομαι κανονικα οπως ολοι. Τωρα γιατι ειμαι αποκρουστικος? Εφτασα στο σημειο να μην ασχολουμαι με τα μαθηματα και το ποδοσφαιρο και να ασχολουμαι με την εμφανιση γιατι ηταν και ειναι πηγη μπουλινγκ. Τωρα πως καταφερα και εβγαλα γενικο 19 2/15 ειναι θαυμα αφου σταματησα να ασχολουμαι. Για να συνοωιζω ειμαι αποτυχημενος σε ολα εκτος απο τα μαθηματα και το ποδοσφαιρο ειμαι ψυχικο ρακος και αρχιζω να πιστευω οτι το σχολειο μου κανει κακο αντι καλο και εχω χασει το νοημα της υπαρξης μου. Τι να κανω ?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ηρακλη για μενα καλο το φβ αλλα ακομα καλυτερη ειναι η ζωη εξω στο φβ μπορεις να κεχαστεις να κατσεις οταν βαριεσαι δεν εχεις τι να κανεις κλπ οσο για το σχολειο μπορει να σε ζηλευουν γτ εισαι καλος μαθητης πολυ καλος θα ελεγα ....μπορεις να κανεις deals που κανουν οι καλοι μαθητες χωρις να σε εκμεταλευονται ομως πχ θα σε βοηθησω στο ταδε κι εσυ θα κανεις εκεινο και αμα θες ....γενικα πρεπει να φυγεις απο την αμυνα και να κανεις επιθεση να σε φοβηθουν
    Στο ποδοσφαιρο δεν εχεις φιλους/παρεες που να μιλατε?
    Εαν θες μπορουμε να μιλησουμε και μεσω μειλ γτ νομιζω θα το κλεισουν το θεμα λογω της ηλικιας σου ειμαι 18 εγω τελειωσα φετος το σχολειο
    Οσο για τα κοριτσια μολις δειξεις επιθεση θα ερθουν και αυτα
    Α και για την εμφανηση ενα περιποιημενος αντρας ειναι ενας ομορφος αντρας μονο αυτο μετραει
    Περιμενω απαντηση σου
    [email protected]
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Eσύ με αυτά τα παιδιά δεν περνάς καλά ? Μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος ειδικά στο σχολείο....τους καλούς δεν τους θέλουν , τους κακούς πάλι δεν τους θέλουν......ήθελα να ξερα τι θέλουν...........
    Το φτωχός δεν έχει καμία σημασία, το άριστος μαθητής όμως έχει, γιατί αυτόματα σε ξεχωρίζει....Δεν ξέρω πως φέρεσαι , καλό θα είναι να μην είσαι ανταγωνιστικός με αυτούς...γιατί καμιά φορά φταίει αυτό.....Η εμφάνιση με τα χρόνια πιστεύω παίζει λιγότερο ρόλο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Γεια σου Ηρακλη.Εχω υποστει κι εγω bullying στο γυμνασιο λογω υψους,βαθμων κτλ απο παιδια που δεν ειχαν αποδεχθει την διαφορετικοτητα των αλλων.Απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου πω πως αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τους "γραψεις" εκει που δε πιανει μελανι.Βεβαια θα μου πεις "μα δε μπορω" ή "ειναι πολυ δυσκολο".Ναι.Συμφωνω σε αυτο.Δυστυχως ή ευτυχως ειναι αρκετα δυσκολο το ξεκινημα.Αλλα ξερεις οπως λεει και ενα ρητο "καθε αρχη και δυσκολη".Εμενα να φανταστεις μου πηρε 2 χρονια.Αλλα προσπαθησα.Και η αληθεια ειναι οτι η προσπαθεια ανταμειβεται :) .Αυτο να το θυμασαι.Τωρα,σχετικα με τη κοπελα που σου ειπε αυτες τις παπαριες,γραψτην και αυτην.Τα περισσοτερα κοριτσια σε αυτην την ηλικια εχουν καβαλησει το καλαμι στο θεμα αγορια και σχεσεις.(εννοειται πως δεν αναφερομαι σε ολες,υπαρχουν και εξαιρεσεις και αυτες πρεπει να βρεις).Επιπλεον,ναι το facebook ειναι ενα καλο μεσο να γνωρισεις ατομα και να βρεις κοπελα,αλλα θελει πολυ προσοχη.Μπορεις να ερθεις σε επαφη με πολυ καλα ατομα αλλα αντιθετα και με πολυ υπουλα.Ωστοσο,αν προσεχεις τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Τελος,αν χρειαζεσαι περαιτερω βοηθεια πιστευω μπορω να σε βοηθησω γιατι προσφατα τελειωσα το γυμνασιο και ξερω πως ειναι ολο αυτο που περνας.(ειχα κι εγω ψυχοσωματικα και ακομα εχω)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Να παρατησω το σχολειο;
    By BIl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2022, 20:57
  2. Προβλημα στο σχολειο...
    By billi1996 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 09-08-2013, 17:21
  3. Μετα το σχολειο......Τι;;
    By Μητσάκος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 20:35
  4. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 20:49
  5. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •