Σχολείο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Σχολείο.

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    1

    Σχολείο.

    Γεια σας, με λένε Σάββα και είμαι 13,5 ετών. Έχω φοβερό άγχος και κατάθλιψη γενικά με το σχολείο και δεν μου αρέσει, όταν ξεκίνησα το σχολείο δεχόμουνα όλο bullying από συμμαθητές μου ( και ακόμα δέχομαι λίγο ) και δεν το έλεγα στους γονείς μου. Στην πρώτη δημοτικού που είμουνα, είχα μία πολύ αυστηρή δασκάλα που έβαζε καθημερινά χιλιάδες ασκήσεις και δεν ήταν καλή δασκάλα. Και τώρα που πήγα στο γυμνάσιο είναι όλα μία χαρά αλλά έχω πολύ άγχος και έχω κατάθλιψη με το σχολείο ( όπως είπα πριν ) και έχω διάφορες φοβίες. Κάποιες φοβίες μου είναι μην τυχόν και μου βάλουν τις φωνές γιατί είμαι πολύ ευαίσθητο παιδί, και όταν έχω μαθήματα συνήθως τα ξεχνάω και χάνω τις σημειώσεις μου και φοβάμαι μην μείνω γιατί πάω πρώτη γυμνασίου ενώ κανονικά πάω δευτέρα γυμνασίου γιατί έχω κάνει επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο και πιέζομαι πολύ με το σχολείο και θέλω να το τελειώσω γρήγορα το σχολείο. Όταν με ρωτάει η μητέρα μου άμα έχω κάνει τα μαθήματα μου με εκνευρίζει πολύ. Γενικά το σχολείο μου έχει γίνει εφιάλτης και όταν ακούω την λέξη σχολείο τρελαίνομαι. Κάποιες φορές που φεύγω για σχολείο φεύγω με κλάματα. Πως να ξεπεράσω όλο αυτό το πράγμα;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    και εμενα το σχολειο και τα μαθηματα μου προκαλουσαν φοβο και αγχος σε σημειο που υπεφερα
    αρχικα ως προς το διαβασμα κανε οσο μπορεις και αντεχεις να μαθαινεις καλα εστω και λιγο αλλα αυτο το λιγο να το ξερεις, μηπως να βρεις καποιον δασκαλο στο σπιτι να σε βοηθησει?
    προσπαθησε να κανεις καποια κουβεντα με τους γονεις σου για τους προβληματισμους σου ισως μπορουν να σε καταλαβουν και να σε βοηθησουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Αν σου κανει καποιος bulling να το πεις η στους γονεις σου η στον διευθυντη οσο για το αγχος ζητα νσ μιλησεις με την ψυχολογο του σχολειου σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    θα συμφωνήσω με την pavlina για το bulling να το πείς στους γονείς σου και εκείνοι να μιλήσουν σε διευθυντή και καθηγητές , για να μην ξεχνάς τις ασκήσεις σου πάρε ένα ντοσιέ πλαστικό με διαφάνειες και βάζε τις ασκήσεις σε διαφάνειες με ημερομηνία , σημείωνε πάνω στο βιβλίο homework HW και στο πρόχειρο σου τετράδιο με ημερομηνία τις ασκήσεις που έχεις κάθε μέρα ..η μανούλα σε ρωτάει γιατί την νοιάζει όταν θα μεγαλώσεις να είσαι χαρούμενος με το δικό σου μυαλουδάκι , ματάκια και χεράκια ..τέλος το σχολείο προκαλεί άγχος και φόβο στα περισσότερα παιδιά .. μόνο με την προσπάθεια αντιμετωπίζεται αυτό το άγχος ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ψηλέ το σχολείο είναι το ένα μετά ιΕκ μετά δουλειά μετά στρατός κάτσε έχεις ακόμα υγιής να είσαι κ μη σε νοιάζει τίποτα εμένα μου κάνανε μπόουλινγκ οι μεγαλύτεροι τα αντιμετώπιζα κάπως μετά κάναμε πλάκα σε μερικά παιδιά κι αυτό μαλακιά δε λέω εγώ προσωπικά την έπεφτα σε όλες δούλευα κι όλα κάτι μεροκάματα έπαιζα κ μπάλα γενικά πολλά μπορείς να κάνεις σε αυτή την ηλικία κ εσείς κάθεστε εμείς περάσαμε καλά πάντως εγώ τουλάχιστον με τον αθλητισμό χωρίς να είμαι σε ομάδα κάθε διάλειμμα παίζαμε μπάσκετ στο γυμνάσιο μετά που μυαλό για μάθημα κι έτσι περνούσε η ώρα μετά κάναμε πλάκες ο ένας στον άλλο μετά στο λύκειο κοπάνες και για καφέ στις εξετάσεις βοηθούσαμε ο ένας τον άλλο είμασταν πολύ ζωηρόι γενικά όλοι μας υπάρχουν τόσα πράγματα να κάνετε κ εσείς κάθεστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Ηρεμισε και για μενα φρικτο ειναι και θα ειναι ....σκεψου ομως οτι πρεπει να διαβασεις ωστε να περασεις καπου και να μην μεινεις γτ μενω ισον περισσοτερα χρονια σχολειο και ξανα δινω περισσοτερο διαβασμα σχολειο το τελευταίο δεν ει.αι απαιρετητα κακο μονο απο την δικη σου οπτικη γωνια ....εγω ομως φετος 3 λυκειου να περασω και αντε γεια στο υποσχομαι οτι δν θα μου λυψει κανένας απο κει μεσα ....ουτε απεξω δεν θα περναω ....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Αν σου κανει καποιος bulling να το πεις η στους γονεις σου η στον διευθυντη οσο για το αγχος ζητα νσ μιλησεις με την ψυχολογο του σχολειου σου
    Στους γονεις ναι ...τωρα οι δασκαλοι και οι διευθηντες μας εχουν γραμενους εκει που ξερετε...και ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ??? Ε? Pavlina σε ιδιωτικο πηγες?
    Γτ στα δημοσια ουτε μια φορα τον χρονο δν ερχετε ο ψυχολόγος.. ..
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πω , πω , αν και το σχολειο ηταν ευκολο στην εποχη μου , χρειαζοταν ελαχιστο διαβασμα , ημουν και καλος μαθητης , ταπαιρνα τα γραμματα , ευκολα , μπουλιιν ουτε υποψια , κι ομως , στους εφιαλτες μου , βλεπω οτι ξαναπηγαινω σχολειο .......................... το ξυπνημα , η ΒΑΡΕΜΑΡΑ , το Σαββατο σχολειο , μια φρικη ...................ενω στο κολλεγιο μετα και στο στρατο περασα καλα , το σχολειο μουχει μεινει σαν εφιαλτης ...................

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πω , πω , αν και το σχολειο ηταν ευκολο στην εποχη μου , χρειαζοταν ελαχιστο διαβασμα , ημουν και καλος μαθητης , ταπαιρνα τα γραμματα , ευκολα , μπουλιιν ουτε υποψια , κι ομως , στους εφιαλτες μου , βλεπω οτι ξαναπηγαινω σχολειο .......................... το ξυπνημα , η ΒΑΡΕΜΑΡΑ , το Σαββατο σχολειο , μια φρικη ...................ενω στο κολλεγιο μετα και στο στρατο περασα καλα , το σχολειο μουχει μεινει σαν εφιαλτης ...................
    Γι μενα δενυπαρχει τα πιρνω και δεν τα παιρνω ταα γραμματα ....υπαρχει καλος και μη εκπαυδευμενος δάσκαλος.. ..
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κανείς δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει στο σχολείο και πολλοί συνεχίζουν και στο πανεπιστήμιο υπάρχουνε μαθητές με καλή μνήμη δηλαδή παπαγάλοι και υπάρχουνε κι οι άλλοι που θέλουνε να το καταλάβουν για να το πούνε αυτούς δεν τους βοηθάει κανείς ο δάσκαλος έπρεπε να εξηγεί με απλά λόγια τις μαλακές που γράφουν τα βιβλία τις ίδιες μαλακές γράφουν και τα πανεπιστημιακά σε άλλο βάθος και με άλλη παπαρολογία για να καταλάβετε τα πανεπιστημιακά μπορεί να διαβάζεις μια σελίδα και το ζουμί να είναι δέκα σειρές ο καθηγητής μπορεί να παραδίδει τριάντα σελίδες σε ένα τρίωρο άμα εμφανιστεί κλπ αυτά που θα σ μείνουν από όλα αυτά που διάβασες είναι η πραγματική μόρφωση σου πχ εμένα από όλα τα μαθήματα στο ΤΕΙ μου μείναν κάποια ψηφιακά κάτι ψιλά ηλεκτρονικά και να διαβάζω σχέδια καθώς και να σχεδιάζω πολύ μετά έμαθα να προγραμματίζω μετά έμαθα βασικά ηλεκτρολογικό και μηχανολογίκα μετά έμαθα λίγα υδραυλικά και πνευματικά και γενικά άμα δεν τα δουλέψεις να μάθεις μην περιμένεις εγώ ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια φοίτησης και αποφοίτησης θεωρούμαι καλός τεχνικός και είμαι περήφανος κι όλα γτ είναι άλλοι που δε σκαμπάζουν τίποτα από αυτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    γεια σου απο μενα...σε καταλαβαινω κατα καποιο τροπο,ετσι ημουν και εγω στη πρωτη γυμνασιου,ειδικα το bullying που δεχομουν ειχε φτασει σε αλλα επιπεδα (σκεψου οτι ειχα φτασει σε σημειο να θελω να αυτοτραυματιστω,τοσο καλα!)..αυτο που πιστευω,χωρις βεβαια να ειμαι ειδικη σε αυτα,ειναι οτι το αγχος σου κατα πασα πιθανοτητα προερχεται απο το bullying..φοβασαι μηπως σε πειραξουν,φοβασαι τι θα πουν και ολο αυτο σου προκαλει μια συγχυση..ετσι ενιωθα κι εγω,μη νομιζεις οτι το νιωθεις μονο εσυ...αρχικα,οπως ειπαν και οι υπολοιποι καλο ειναι να ενημερωσεις τους γονεις σου..δεν ειναι καθολου ντροπη,ισα ισα θα νιωσεις ενα βαρος να φευγει απο πανω σου..μη το αφηνεις να σε πνηγει,γιατι ετσι το αγχος γινεται εντονοτερο,κατι που ειλικρινα δεν θελεις να γινει...οσο για τα μαθηματα,αν διατηρησεις ενα προγραμμα,μην ανησυχεις,θα τα κανεις ολα..κι εγω βαριομουν να τα κανω πολλες φορες,και ακομα βαριεμαι,αλλα ειχα το χαρισμα να εχω φωτογραφικη μνημη και να θυμαμαι πολλα πραγματα χωρις διαβασμα...απλα προσπαθησε,μην τα παρατας..και οπως σου ειπα πες το στους γονεις σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εσύ φένια φαίνεται ότι είσαι ώριμη για την ηλικία σου κι ότι διαβάζεις και όταν βλέπετε τέτοια μνήματα παρακαλώ να απαντάτε πρώτες γιατί εμείς τα χουμε ξεχάσει κ αλλιώς θα ακούσει έναν έφηβο που πάει σχολείο κ αλλιώς εμένα που χω τελειώσει και δε θυμάμαι και μη νομίζετε κι εγώ δεν πέρασα καλά αλλά τα ξέχασα πρώτον και δεύτερον πάντα τα αντιμετώπιζα κάπως όλα αυτά αλλά θεωρώ ότι ήμουν από τους πιο ανεγκέφαλους γενικά παρόλο που διάβαζα λίγο σα χαρακτήρας ήμουνα πολύ χύμα και χοντρός κι αυτό τραβούσε κοινωνική κριτική χώρια σου έλεγα βλακείες σε όλους κάνοντας χαβαλέ πάντα τους πείραζα κι αυτό τους πείραζε σκέψου ένα χοντρό χύμα τύπο να σ κάνει χαβαλέ όλη μέρα Ε θα τον βρίζεις μετά από λίγο καιρό αλλά κάναμε καλό χαβαλέ εγώ μπορώ να βγάλω αστείο από εκεί που δεν υπάρχει α ήμουνα και κακοντυμένος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    13,5 που είσαι επιτρέπεται να συμμετέχεις σε αυτό το φόρουμ; Για ρώτα το σε παρακαλώ με πμ στον Αεον.

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Σάββα καλησπέρα,

    πράγματι για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στο φόρουμ αυτό χρειάζεται να έχεις κλείσει τα 18 χρόνια. Καταλαβαίνω ότι αντιμετωπίζεις κάποια ζητήματα για τα οποία αναζητάς απαντήσεις, ωστόσο θα χρειαστεί να κλείσουμε τον λογαριασμό σου στο φόρουμ.

    Ελπίζω να βρεις τη δύναμη που έχεις μέσα σου, να αντιμετωπίσεις αυτά που σε ταλαιπωρούν. Μην αμελήσεις όμως να επικοινωνήσεις τα θέματα σου με τους γονείς σου ή και με ανθρώπους που εμπιστεύεσαι ότι θα μπορέσουν να σε κατευθύνουν κατάλληλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Σαββα εαν θες στειλε στο μειλ αφου θα σε κλεισουν εδω [email protected]
    Ειμαι 18 εγω
    Κατι κατι αλλο γινετε καποιος που ειναι μπαν να εχει πρασινη κουκιδα? ερωτησει προε ολους ενοητε γτ ειναι απορια
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Να παρατησω το σχολειο;
    By BIl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2022, 21:57
  2. Προβλημα στο σχολειο...
    By billi1996 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 09-08-2013, 18:21
  3. Μετα το σχολειο......Τι;;
    By Μητσάκος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 21:35
  4. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 21:49
  5. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •