Ολη μερα ταχυκαρδιες και πονος στο στηθος !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Ολη μερα ταχυκαρδιες και πονος στο στηθος !

    Οπως εχω ξαναγραψει το 2012 μπηκαν και εμενα στην ζωη μου οι κρισεις πανικου . Μετα απο απειρες εξετασεις σε γιατρους , εγινε διαγνωση αγχωδους διαταραχης με μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο . Ξεκινησα θεραπεια με χαπια , ψυχοθεραπεια παραλληλα και μεχρι και 3 μηνες πριν ημουν σε ενα καλο επιπεδο ζωης και μαλιστα χωρις την βοηθεια των χαπιων μιας και απο το καλοκαιρι ειχα μεινει μονο ενα αντικαταθληπτικο το οποιο διεκοψα εντελως 2 εβδομαδες πριν μαθω για την εγκυμοσυνη . Δυστυχως η εγκυμοσυνη δεν προχωρησε , παραλληλα εχασα και την δουλεια μου . Αρχισαν παλι να επανερχονται οι κρισεις πανικου , αλλα αποφασισα να το παλεψω με ψυχοθεραπεια μονο χωρις χαπια . Περιστασιακα επαιρνα ζαναξ το οποιο με ηρεμουσε προσωρινα . Τις τελευταιες 3εβδομαδες ομως οι κρισεις ειναι καθημερινες . Ακομα και με ζαναξ εχω ολη μερα ταχυκαρδιες 90 με115 παλμους σε κατασταση ηρεμιας . Χτυπανε νευρα σε ολο το κορμι μου , ποδια , χερια ,πλατη , στομαχι . Πηγα πριν 2 εβομαδες στα εκτακτα , μου εκαναν εξετασεις αιματος ,καρδιογραφημα , αερια αιματος - για τυχον εμφραγμα - ακτινογραφια θωρακος και ο καρδιολογος τα βρηκε ολα οκ . Μου ειπε να κανω και υπερηχο αλλα ειχα ηδη φαει 5 ωρες αναμονης εκει δν μπορουσα να περιμενω αλλο . Αλλωστε εχω κλεισει ραντεβου σε καρδιολογο του νοσοκομειου την Πεμπτη που μας ερχεται . Και του το ανεφερα οποτε μ λεει οκ ελα τοτε . Την τελευταια εβδομαδα ομως υποφερω κυριολεκτικα απο τις ταχυκαρδιες και δεν ξερω τι να κανω . Τα οικονομικα δν μου επιτρεπουν να παω σε ιδιωτη γιατρο αλλα και ετσι δν αντεχω . Το περιβαλλον μου λεει οτο ειναι ολα ψυχολογικα αλλα εχω τρομερες αμφιβολιες . Νομιζω πως κατι οντως δεν παει αυτη την φορα . Ειμαι σε απογνωση . . Να ξαναπαω νοσοκομειο η να κανω υπομονη μεχρι την πεμπτη ; Επισης την τεταρτη εχω ραντεβου με τον ψυχιατρο . . .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Και μένα μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά για κρίσεις πανικού
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Αρα να την κανω για το νοσοκομειο ; Προφανως και δν εχω αλλη επιλογη .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κοίτα εγώ δε σ λέω τι να κάνεις αλλά πρέπει να το δει γιατρός σίγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Μου φαινεται υπερβολικο-σε κρισεις λογικης - να παιζει κατι παθολογικο μιας και ειμαι 33 και γυναικα , με πληρη καρδιολογικο ελεγχο πριν απο 3 χρονια και μηχανημα holtet , και με μονους αρνητικους παραγοντες το καπνισμα και την ελλειψη ασκησης . Αλλα οπως λενε better safe than sorry . Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Συνδέονται αυτά σώμα και μυαλό απλά η κρίση πανικού κρατάει λίγο δεν κρατάει όλη μέρα μετά ηρεμείς είχα κ εγώ αλλά σπάνια να πάθω κάτι σοβαρό έχω λιποθυμήσει καμία πέντε έξι φορές τέτοια όχι τίποτα σοβαρό εδώ και είκοσι πέντε χρόνια λέμε τώρα άμα έχεις ταχυκαρδία όλη μέρα μπορεί και να μην είναι αλλά είναι για να στο περιγράψω κάπως νομίζεις ότι το περιβάλλον έχει κίνδυνο κι αγχώνεσαι πολύ νιώθεις ότι δεν είσαι ασφαλής σε μένα έτσι γίνεται κ έχω φοβίες όλη μέρα καμιά φορά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Τελικα κατεληξα στα εκτακτα . Εκανα και υπερηχο καρδιας , ο καρδιολογος με διαβεβαιωσε πως η καρδια μου ειναι εξαιρετικη . Η ταχυκαρδια ειναι φλεβοκομβικη , κατα συνεπεια αθωα , προφανως προερχεται απο την χαμηλη μου πιεση και επειδη ειμαι πολυ αδυνατη . Περισσοτερο φαγητο και καταπολεμηση αγχους γτ αν συνεχισω ετσι σιγουρα θα αποκτησω προβλημα με την καρδια . Επειδη ειμαι απο επαρχια με εκραξε και μια παθολογος σε φαση οχι συνεχεια εδω , βρες ενδιαφεροντα και καταπολεμησε το αγχος σου . Οκ ευκολο θεωρω να το λεει καποια που δεν εχει αντιμετωπισει τετοια θεματα . Αυριο εχω ραντεβου με τον ψυχιατρο , θα δουμε τι εχει να μου προτεινει και αυτος . Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον .

Similar Threads

  1. Πόνος στο στήθος, ταχυκαρδίες, έκτακτες, κρυάδες τι είναι πως ξεπερνιούνται?..
    By dcat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 06-04-2015, 14:08
  2. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 28-12-2011, 12:55
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2011, 13:04
  4. πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.
    By pas75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2011, 18:24
  5. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 11:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •