Γειά σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7

    Γειά σας!

    lol! θα προσπαθήσω με νύχια και με δόντια να είμαι όσο το δυνατόν πιό περιληπτικός!

    Κατα καιρούς έχω ψάξει στο διαδίκτυο για διάφορες ασθένειες να το πώ? χωρίς όμως να έχω καταφέρει να βρώ κάτι το οποίο με χαρακτηρίζει μιάς και τα συμπτώματα μου είναι κάπως αντικρουόμενα.. επομένως και δέν ξέρω εάν πάσχω απο κατάθλιψη ή αν συμβαίνει κάτι άλλο.. άν λοιπόν διάλεξα λάθος τόπικ συγχωρέστε με!


    Απο μικρός έιχα ιδιαίτερη αγάπη για τις τέχνες. Επειδή όμως οι γονείς μου δέν τις εκτιμούν προσπάθησα να το ξεχάσω. Πέρασα στο πανεπιστήμιο και σπουδάζω οικονομικά. Όπως είναι όμως λογικό αργά η γρήγορα συνηδειτοποίησα ότι τα οικονομικά τα σιχαίνομαι και ότι έχω ανάγκη να κάνω κάτι πιό δημιουργικό και καλλιτεχνικό στη ζωή μου.
    Απο μικρός προσπαθούσα να είμαι για τους γονείς μου το τέλειο παιδί, μιάς και η αδερφή μου τους έιχε προκαλέσει πολλά προβλήματα. Έτσι λοιπόν μου έχει γίνει εμμονή να μήν κάνω λάθη και οτιδήποτε θα μπορούσε να τους απογοητεύσει. Γιαυτόν λοιπόν τον λόγο και δέν τολμώ να τους πώ ότι δέν μου αρέσει αυτό που σπουδάζω και θέλω να κάνω κάτι διαφορετικό και γιαυτό και επίσης΄δέν τολμώ να τους ζητήσω να επισκεφτώ κάποιον ψυχολόγο.

    Το θέμα με τα λάθη δέ, μου έχει γίνει εμμονή με αποτέλεσμα να έχω μεγάλες ανασφάλειες και να ελέγχω απλά και καθημερινά πράγματα 5-10 φορές παραπάνω όπως πχ άν κλείδωσα την πόρτα έκλεισα το θερμοσίφωνο κλπ.

    Θεωρώ ότι όλη αυτή η κατάσταση μου έχει προκαλέσει κατάθλιψη.. Ενώ μέχρι πρίν 2 χρόνια δέν είχα πρόβλημα με το πρωινό ξύπνημα, πλέον τα πρωινά δέν μπορώ να σηκωθώ αποτο κρεβάτι. Δέν μου αρέσει η ζωή που κάνω.
    Είμαι αρκετά αντικοινωνικό άτομο, μου αρέσει να είμαι μόνος μου. Πολλές φορές όταν κάποιος άγνωστος έρχεται απρόσμενα να μου μιλήσει δέν μπορώ να αντιδράσω και χάνω τα λόγια μου.
    Έχω την τάση να δίνω την εντύπωση στους γονείς μου ότι δέν έχω κανένα πρόβλημα και δέν τους λέω τίποτα ουσιαστικό για μένα, έχουμε μια τυπική επαφή και πολλές φορές χωρίς λόγο με εκνευρίζουν, χωρίς όμως να αντιδράω ιδιαίτερα.
    Τις περισσότερες μέρες νιώθω αδύναμος και συνέχεια αναβάλλω τις υποχρεώσεις μου με αποτέλεσμα να μήν κάνω και πολλά.
    Δέν έχω ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση και γενικά δυσκολεύομαι να λάβω αποφάσεις η να συγκεντρωθώ. Το μόνο που κάνω συνεχώς είναι να ονειρεύομαι το μέλλον μου όταν επιτέλους θα κάνω αυτό που πραγματικά θέλω.
    Πάντα είχα πρόβλημα με το διάβασμα αλλά το γεγονός ότι σπουδάζω κάτι που δέν με ενδιαφέρει το κάνει ακόμα χειρότερο με αποτέλεσμα να χρωστάω πολλά μαθήματα και να μήν προσπαθώ κάν να διαβάσω.

    Κάτι όμως που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι κάθε μέρα που περνά γίνομαι ολοένα και πιό αναίσθητος.. Μου είναι αδύνατο να κλάψω, αδύνατο να χαρώ η να στεναχωρεθώ ακόμα και να αγχωθώ, οτιδήποτε και άν συμβεί. Αντιμετωπίζω τα πάντα με μεγάλη αναισθησία...

    Όλο και κάτι θα μου έχει ξεφύγει να αναφέρω τώρα αλλά τέλοσπάντων... Ελπίζω να μήν σας κούρασα και ελπίζω να μπεί κάποιος στον κόπο να το διαβάσει και να μου πεί την άποψή του...


  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7
    αυτό που με λίγα λόγια θέλω να τονίσω είναι ότι ενώ δείχνω να έχω κατάθλιψη, δέν είμαι θλιμμένος ούτε κλαίω ούτε νιώθω άσχημα ποτέ, αντιθέτως είμαι πάρα πολύ αναίσθητος. Γιαυτόν λοιπόν τον λόγο δέν ξέρω άν έχω κατάθλιψη ή άν έχω κάτι άλλο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Καλημέρα,

    Το φόρουμ αυτό έχει τίτλο Κατάθλιψη - Δυσθυμία.
    Από τα δύο, περισσότερο η κατάσταση που περιγράφεις ταιριάζει στο δεύτερο.

    Περισσότερα στο
    http://www.psychologyinfo.com/depression/index.html

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Dopamine deficiency signs/symptoms:

    • Physically fatigued easily
    • Sleep too much and trouble getting out of bed
    • Reduced ability to feel pleasure
    • Flat, bored, apathetic
    • Low drive, motivation & enthusiasm
    • Depressed
    • Difficulty getting through a task even when interesting to me
    • Procrastinator/little urgency
    • Shy/introvert
    • Mentally fatigued easily
    • Difficulty paying attention and concentrating
    • Slow thinker and/or slow to learn new ideas
    • Put on weight easily
    • Crave uppers (e.g. caffeine/sugar/nicotine/diet soft drinks/cocaine/amphetamines)
    o Use these improve energy/motivation/mood
    • Prone to addictions (e.g. alcohol)/addictive personality
    • Light headedness
    • Reduced libido and/or impotence
    • Family history of depression/alcoholism/ADD

    http://www.nutritional-healing.com.au/content/articles-content.php?heading=Dopamine%20deficiency

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7
    Ερώτηση: Υπάρχει σχέση ανάμεσα στην Κατάθλιψη και την Έλλειψη πειθαρχίας?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •