Φόβος για ψυχική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Exclamation Φόβος για ψυχική διαταραχή

    Καλησπέρα παιδιά,
    Έχω ξαναγράψει στο φορούν παλιότερα για διάφορα ζητήματα και πραγματικά είναι πολύ παρηγορητικο να βλέπεις άτομα με παρόμοιες εμπειρίες να σου στέκονται.Για να μην τα πολυλογω εγώ ήμουν από πολύ παλιά υποχονδριος...φοβόμουν πολύ για την υγεία μου και συχνά εξέταζα το σώμα μου για διάφορα...ωστόσο ποτέ δεν είχα φτάσει σε ακραίο σημείο πανικού και γενικά το έλεγχα...αργότερα όντας φοιτητής μετά από μια απώλεια στυσης που είχα με την κοπέλα μου ήρθαν οι κρίσεις πανικού για πρώτη φορά με υψηλούς καρδιακους ρυθμούς...και τότε μου κόλλησε μια ιδεοληψια ομοφυλοφιλίας η οποία με ταλαιπωρησε αρκετά άλλα γενικά την είχα υπό έλεγχο...πέρασα ένα μεγάλο διάστημα σχετικά ήρεμα με λίγο περιοδικό άγχος αλλά ήμουν καλά...ωστόσο από φέτος τον Ιανουάριο που αποφάσισα να το ελέγξω σε μια συμπεριφοριστικη ψυχολόγο ξεκίνησε ένα απίστευτο πράγμα...φοβάμαι συνεχώς μήπως νοσησω από σχιζοφρενεια ή κάποιου άλλου είδους ασθένεια ψυχική αυτή τη φορά ενώ το στρες μου είναι τόσο αυξημένο που πολλές φορές σωματοποιειται με εμβοες στα αυτιά,αυπνιες,υπερδιεγερση ενώ πολλές φορές πέφτει η διάθεση μου στα πατώματα...γνωρίζω κατά βάση ότι αυτές οι σκέψεις είναι ιδεοληπτικου τύπου αλλά δεν μπορώ να τις ελέγξω...υπάρχει περίπτωση από αυτό να πάθω σχιζοφρενεια ή κάποια άλλη ασθένεια ψυχική;Να πω ότι είμαι γενικά δραστηριος έχω παρέες ασχολίες κλπ...

  2. #2
    Παίδες επειδή βλέπω ότι αρκετοί διαβάζετε το μήνυμα μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε μια κουβέντα κάτι που να με κάνει να νιώσω καλύτερα;Ξέρω ότι δεν είναι και το καλύτερο να δίνεις συμβουλές σε κάποιον 1 η ώρα το βράδυ αλλά πραγματικά θα με βοηθούσε μια καλή συμβουλή ή επιβεβαίωση...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    με την ψυχολόγο έχεις μιλήσει για αυτά ή έχεις σταματήσει ; πάντως, αν έχεις παρέα, σχέση κλπ είσαι σε καλό δρόμο, γιατί αυτό δείχνει ότι διατηρείς τη λειτουργικότητά σου. Τώρα για το αν πάθεις κάποια ασθένεια ψυχική, και αυτό που περιγράφεις ψυχικό πρόβλημα είναι, το να έχεις άγχος, να μην ηρεμείς κλπ. Μη νομίζεις ότι όσοι αντιμετωπίζουν θέματα ψυχικής υγείας είναι για ζουρλομανδύα. Σχετικά με σχιζοφρένεια, πιστεύω ότι οι περισσότεροι πανικοβάλλονται λόγω της λέξης, χωρίς ακριβώς να ξέρουν τι είναι. Αν ήταν θα είχε εκδηλωθεί.

    μάλλον πρέπει να ηρεμήσεις (κάτι είπα τώρα). η ψυχολόγος δεν σου έδειξε τίποτα τεχνικές χαλάρωσης;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Δημήτρης001 View Post
    ...γνωρίζω κατά βάση ότι αυτές οι σκέψεις είναι ιδεοληπτικου τύπου αλλά δεν μπορώ να τις ελέγξω...υπάρχει περίπτωση από αυτό να πάθω σχιζοφρενεια ή κάποια άλλη ασθένεια ψυχική;Να πω ότι είμαι γενικά δραστηριος έχω παρέες ασχολίες κλπ...

    Οχι , με τιποτα .......................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Υποτίθεται όταν έχεις νεύρωση δε μπορείς να πάθεις ψύχωση κάτσε διάβασε κι εγώ δεν τα ξέρω καλά αλλά θα σου πω ότι αν φτωχύνεις απότομα πχ χρεοκοπία ελληνικού κράτους θα τα δεις αλλιώς και μπορεί να πάθεις ψύχωση μέχρι τότε καλή νεύρωση το με τίποτα δεν υπάρχει άμα σας στρατό και σε πεθάνουν στην αγγαρεία θα σου πω εγώ πως αλλάζεις φιλικά σου λέω ότι για να βάλεις ψύχωση είναι πολύ δύσκολο αλλά γίνεται δεν είναι απίθανο αλλά είναι πολύ σπάνιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Elis τι ακριβώς εννοείς οτι μπορεί να πάθω ψύχωση αμα γίνει κάτι κακό?Πχ φτωχύνω ή οτιδήποτε?Βασικά με τυρανούν πολλές ιδεοληψίες οι οποίες πηδάνε από το ένα θέμα στο άλλο.Σήμερα μου ήρθε η ιδεοληψία οτι επειδή μια φορά ήμουν σε ένα μαγαζί και καναμε μος πιτ με ρειβιές επειδή έσπρωξα κάποιον μήπως πέθανε εξαιτίας μου?Τρελό ακούγεται αλλά μου έχει μπει σαν σκέψη και μου δημιουργεί τρόμο και άγχος....βέβαια τον ρώτησα μετά αμα είναι καλά και μου είπε οκ το παιδί,και γενικά υπάρχουν πολύ χειρότερες καταστάσεις και δεν μπορεί απλώς να πεθάνει καποιος από ένα σπρώξιμο αλλά μου έχει καρφωθεί η εμμονή στο κεφάλι.Η αλήθεια είναι οτι την λειτουργικότητά μου την διατηρώ σε ένα βαθμό,απλώς πολλές φορές με παίρνει από κάτω,κλαίω ενώ έχω και πολλές αϋπνίες....κάποιος που να έχει περάσει ή να περνάει κάτι ανάλογο?Να τον έχει απασχολήσει ποτέ μήπως κατα λάθος με μια απλή στάση να προξένησε κακό σε κάποιον?Το πρόβλημα είναι οτι με την λογική αναγνωρίζω οτι όλο αυτό είναι ιψδ και προέρχεται από το έντονο άγχος αλλά τυπικά δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω και αυθυποβάλομαι συνεχώς...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    δημητρη μου, μηπως ο γιατρος σου δεν σε βοηθαει οσο θα ήθελες? μηπως πρεπει να κανετε συχνοτερες συνεδριες?..ειναι κριμα να βασανιζεσαι ετσι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Δημήτρη001 ..εάν δεν έχεις την προδιάθεση να αναπτύξεις σχιζοφρένεια , δεν θα σου συμβεί ..εκτός και αν βρεθείς σε κάποιο μέρος του πλανήτη όπου γίνεται πανικός και μπορεί να σου βγουν διάφορα .
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Δημήτρη001 ..εάν δεν έχεις την προδιάθεση να αναπτύξεις σχιζοφρένεια , δεν θα σου συμβεί ..εκτός και αν βρεθείς σε κάποιο μέρος του πλανήτη όπου γίνεται πανικός και μπορεί να σου βγουν διάφορα .
    χμμ... ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ!! δεν υπάρχει τετοιο μερος σε αυτον τον πλανητη!!:p

  10. #10
    Επιχείρησα να κάνω συμπεριφοριστική με μια άλλη ψυχολόγο αλλά στις 2 συνεδρίες το παράτησα γιατί και η ίδια μου φάνηκε οτι με περνούσε στο ντούκου αλλά και επειδή με άγχωσε πολύ περισσότερο.Τώρα έχω κλείσει ραντεβού με μια άλλη ψυχολόγο η οποία με είχε βοηθήσει πολύ παλιότερα.Απλώς όλες οι ιδεοληψίες που είχα πριν αντικαταστάθηκαν τώρα από τον φόβο μήπως έκανα κακό κάποιον.Κάνω σενάρια με το μυαλό μου οτι επειδή τον έσπρωξα μήπως έπαθε καμιά αιμοραγία κλπ...ενώ το παιδί δεν είχε κάτι και μου είπε οτι όλα ήταν οκ...εμένα όμως γυρνάει συνεχώς στο κεφάλι μου.Φοβάμαι απλώς μήπως χάνεται το μυαλό σου έτσι και στο τέλος τρελαθείς...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Δημητρης001-η πιθανοτητα να επαθε κατι κακο ο οποιοσδηποτε συμπεριλαμβανομενος στις ιδεοληψιες σου απο εσενα ειναι ΜΗΔΕΝ.
    οχι 1/100
    οχι 1/1000
    οχι 1/10000000000000000

    αλλα ειναι :1/απειρο---κ επειδη θα αμφιβαλεις ακόμα κ για την μαθηματικη επιστημη

    ειναι Μ-Η-Δ-Ε-Ν

    ΘΑ στο εξηγουσα αναλυτικα...αλλα οι αμφιβολιες κ η ιδψ δεν επιδεχεται της λογικης των αλλων για την καταρρευση της αλλα μαλλον γνωση κ πίστη στις γνωσεις κ στον εαυτο μας

    το μονο που μπορεις να αναρωτηθεις ειναι πως γινεται ενας αγνωστος(μη παρων στο-μη υπαρχων -συμβαν-(-π.χ εγω)- να ειναι τοσο σιγουρος για το πειρστατικο

    οι ιδεοληψιες θα εναλλασονται κ θα αλλαζουν μεχρι να αδιαφορεις γι αυτες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by rea View Post
    χμμ... ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ!! δεν υπάρχει τετοιο μερος σε αυτον τον πλανητη!!:p
    μη χειρότερα ..να λέμε..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Άμα φτωχύνεις ποτέ θα καταλάβεις τώρα τι να σ πω είναι απλό άμα φτωχύνεις την άλλη μέρα βάζεις ψύχωση δεν πάνε έχεις ότι θέλεις πιο πριν υπάρχουν γεγονότα δυνατά που μπορεί να βγάλεις ψύχωση σε ένα δευτερόλεπτο αλλά μην αγχώνεσαι δεν είναι πολύ εύκολο αυτό απλά είπαμε δεν υπάρχει δε γίνεται αυτό ξεχνά το
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Ψύχωση βγάζεις κι από αντίξοες συνθήκες δε βγάζεις μόνο από τα ναρκωτικά η δεν ξέρω πως αλλιώς πάνε σε κανένα μαύρο στρατόπεδο και θα καταλάβεις τι είναι αντιξοότητα μέχρι τότε θα λέμε βλακείες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Διογένη σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...και εγώ σε περιπτώσεις λογικής το εκλογικεύω και βλέπω πόσο χαζό είναι να σκέφτομαι τέτοια πράγματα...απλώς όταν ο πανικός έρχεται γίνεσαι ανίσχυρος!Κάτι άλλο για όποιον το έχει ψάξει η έχει ρωτήσει...εμείς που λίγο πολύ τυραννιόμαστε από ιδεοληψίες γίνεται από το έντονο άγχος να αλλοιωθεί ο εγκέφαλός μας ή να πάθουμε γενικά κάτι άσχημο?

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Στη Ψυχική Υγεία
    By iraklis1 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2015, 15:09
  3. Replies: 0
    Last Post: 26-05-2015, 22:16
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. Ψυχική καταστροφή
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •