Αναβολή από στρατό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24

    Αναβολή από στρατό

    Μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ κι έχω αγχωθεί οσο δεν πάει άλλο. Έχω κατάθλιψη και είμαι χάλια. Δεν μπορώ καλά καλά από το κρεβάτι να σηκωθω,τρέμω στην ιδέα ότι θα με κρατήσουν. Για μένα είναι υπέρβαση ακόμα και το να πάω μέχρι το στρατόπεδο. Χρειάζεται να πάρω χαρτί από ψυχίατρο για να πάρω αναβολή; Γίνεται εκεί εξέταση από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας;Πραγματικά δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα. Δεν θέλω και δεν μπορώ να πάω ειλικρινά. Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει παρακαλώ πολύ γιατί δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω η για να πω την αλήθεια ντρέπομαι. Συγγνωμη για το παραλήρημα αλλά πραγματικά πάω να σκάσω από το άγχος. Αν πάω έτσι όπως είμαι στρατό θα σαλταρω και δεν ξέρω και φοβαμαι μην κάνω κακό στον εαυτό μου. Πφφ ρε γαμωτο πάνω που είχα ξεκινήσει ψυχοθεραπεια και αρχιζα να νιωθω λιγο καλυτερα ήρθε αυτό και έγινα χειρότερα κι από πριν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ηρέμησε,αν δεν θέλεις να πας και έχεις κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα μπορείς να πάρεις αναβολή αρκετά εύκολα.
    1)Πρώτα χρειάζεσαι μια γνωμάτευση από ιδιώτη ή δημόσιο ψυχίατρο ότι πάσχεις από κάποιο πρόβλημα και αν παίρνεις αγωγή τι φάρμακα παίρνεις.Λένε κάποιοι ότι προτιμάνε γνωμάτευση από δημόσιο γιατρό αλλά προσωπικά σε μένα δεν έπαιξε ρόλο.
    2)Μετά πηγαίνεις στο φρουραρχείο της περιοχής σου και στην στρατολογία όπου κάνεις κάποια χαρτιά τουλάχιστον 5 μέρες πριν την ημέρα κατάταξης σου
    3)Μετά σε στέλνουν σε επιτροπή αναβολών δηλαδή σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο και ανάλογα την πάθηση εξετάζεσαι από κάποιον γιατρό της συγκεκριμένης ειδικότητας.

    Για περισσότερες πληροφορίες πήγαινε σε κάποιο φόρουμ ή σελίδα για θέματα στράτευσης.Εγώ αυτά έκανα και πήρα 2χρονη αναβολή για ψύχωση.Λήγει σε λίγες μέρες και σκέφτομαι να μπω με την σειρά του Ιουλίου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24
    Σεριε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου όμως τώρα αγχωθηκα ακόμα περισσότερο. Είμαι ανασφαλιστος οπότε δεν μπορώ να πάω σε κρατικό νοσοκομείο να πάρω χαρτί. Κι επίσης είμαι άφραγκος ώστε να πάω σε κάποιον ιδιώτη. Δεν παίρνω φάρμακα, ψυχοθεραπεια σε δωρεάν κψυ.Θα σκάσω από το άγχος. Η μόνη μου λύση είναι να πάρω αναβολή από το στρατόπεδο. Αλλά φοβαμαι μην πιστέψουν ότι προσπαθώ να τους ξεγελασω για να λουφαρω και με κρατήσουν. Στο στρατόπεδο γίνεται εξέταση από ψυχίατρο κατά την άφιξη;τι θα κάνω ρε γαμωτο; Ειλικρινά δεν είμαι καλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οπως τα λεει ο serios γινονται , δεν μπορεις να παρεις αναβολη απο στρατοπεδο , στο κρατικο νοσοκομειο/γιατρο θα πας θες δε θες για εξεταση , ας εισαι ανασφαλιστος , ολοι σε αυτην την ηλικια , ανασφαλιστοι ειναι , αλλοιμονο μην δηλωναμε οτι δεν ειμαστε καλα και μας διναν αναβολη , προσεξε να κανεις τις σωστες κινησεις , οπως λεει ο serios , μην σε κηρυξουν ανυποτακτο , οπως εμενα , που ημουν τοσο αφασια , που τους εγραψα στα τετοια μου , σιγα ελεγα μην παω στρατο , και εφαγα 2 χρονια εξτρα θητεια , δλδ 2+2 χρονια , την οποια εξαγορασα ( τα 2 ) ...............οχι φτηνα .......................νιατα τοτε , δεν καταλαβαινα τιποτα ......................ημουν και κακομαθημενος ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Macgyver νομίζω μπορείς να πάρεις και από το στρατόπεδο αναβολή. Απλά στην περίπτωση αυτή μπαίνεις κανονικά, μένεις μέσα, αν έχω καταλάβει καλά. Ενώ η διαδικασία η άλλη είναι μέσω φρουραρχείου.

    Ανικαν : σε φόρουμ για το στρατό κάποιος έγραφε ότι άλλοι με δυνατά χαρτιά δεν πήραν, ενώ άλλοι πήραν την αναβολή. και εγώ νομίζω ότι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο κρατικό-ιδιώτης, μάλλον για κατάλοιπο μου φαίνεται. Στο ΚΨΥ δεν μπορούν να σου δώσουν μια βεβαίωση κάτι, ότι παρακολουθείσαι;

    Τα ψάχνω και εγώ γιατί είμαι σε παρόμοια φάση. Πάντως απο ο,τι έχω αντιληφθεί όλοι αγχώνονται όταν έρχεται το σημείωμα. μπορώ να πω ότι και σε εμένα όταν ήρθε, αγχώθηκα και δεν μπορούσα ούτε να σκεφτώ την ιδέα. Σεριος: χρειάζεται οπωσδήποτε γνωμάτευση ή αρκεί πχ και η συνταγή του γιατρού;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.stratologia.gr/Stratologikh_Nomouesia



    Για πασα διευκρινηση , στην πηγη , κατευθειαν ........

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φιλος μου ο οποιος ειχε προβλημα, απλα παρουσιαστηκε στο στρατοπεδο οταν του ηρθε το χαρτι παρεμεινε εκει 3-4 μερες μεχρι να τους περασουν απο γιατρους και στην συνεχεια πηρε αναβολη στον ψυχιατρο...αλλα αφου δεν μπορεις να κανεις αυτο ακολουθησε τα βηματα του σεριος!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Περνάς από ψυχολόγο μόλις πας όλοι περνάνε και από γιατρούς τους λες τι πρόβλημα έχεις σας μαζεύουν όλους και σας πάνε σε νοσοκομείο για τα υπόλοιπα αυτοί που δε θέλουν νοσοκομείο κάθονται μέσα οι άλλοι που θέλουν νοσοκομείο περιμένουν να μαζευτούν και μετά πάνε αρκεί να πεις στον ψυχολόγο ότι δε θες να υπηρετήσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    2
    Γενικά ναι, να πας πριν την μέρα που σε έχουν καλέσει, θα γλιτώσεις τρέξιμο. Και να πας με συνοδό οπωσδήποτε, βοηθάει πολύ, δίνουν προτεραιότητες κλπ σε όποιον έχει συνοδό, αν παιχτεί μαλακία δεν τον κρατάνε στο στρατόπεδο και του δίνουν άδεια και άλλα πράγματα. Για παράδειγμα, περιμέναμε 2 ώρες έξω από τον ψυχίατρο ένα σωρό κόσμος, και σε μια φάση λένε να έρθουν μπροστά όσοι είναι με συνοδό, και επιταχύνθηκε έτσι η διαδικασία, τελειώσαμε σε κανένα τρίωρο, ειδάλλως μπορεί να έπαιρνε πολύ παραπάνω. Αν δεν έχεις λεφτά για ιδιωτικό ή χρόνο για δημόσιο δεν έρχεται και το τέλος του κόσμου, γενικά δεν θα ρισκάρουν οι στρατιωτικοί γιατροί το να αυτοκτονήσεις ή να σκοτώσεις κάποιον, άμα δεν μπορείς να πας δεν πας και δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να πας. Απλά θα σε κουράσουν μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Yπαρχει εκτος απο τι Ι5 , που θελει ενα σωρο χαρτια , και το Ι6 , χωρις χαρτομανι , αμα γινει πολεμος , απλως γινεσαι ομηρος ...........

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Anikan View Post
    Σεριε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου όμως τώρα αγχωθηκα ακόμα περισσότερο. Είμαι ανασφαλιστος οπότε δεν μπορώ να πάω σε κρατικό νοσοκομείο να πάρω χαρτί. Κι επίσης είμαι άφραγκος ώστε να πάω σε κάποιον ιδιώτη. Δεν παίρνω φάρμακα, ψυχοθεραπεια σε δωρεάν κψυ.Θα σκάσω από το άγχος. Η μόνη μου λύση είναι να πάρω αναβολή από το στρατόπεδο. Αλλά φοβαμαι μην πιστέψουν ότι προσπαθώ να τους ξεγελασω για να λουφαρω και με κρατήσουν. Στο στρατόπεδο γίνεται εξέταση από ψυχίατρο κατά την άφιξη;τι θα κάνω ρε γαμωτο; Ειλικρινά δεν είμαι καλα
    Για καλό και για κακό ζήτα από το γιατρό στο ΚΨΥ να σου γράψει μια βεβαίωση ότι έχεις το τάδε πρόβλημα και παρακολουθείσε.

    Άμα αποφασίσεις να πας στο στρατόπεδο, να μη ντραπείς να τα πεις όλα. Κάποιους τους πιάνει η ανάγκη να το παίξουν 'άντρες' δηλαδή να παίξουν το ρόλο - στερεότυπο του τύπου που δεν παθαίνει τίποτα, δε κρυώνει, και αντέχει τα πάντα. Σε ρωτάνε όταν πας αν έχεις κάτι. Τότε να τους πεις αυτά που έχεις τα ψυχικά, όλα. Λογικά ο υπεύθυνος εκεί θα σε πάει στο γιατρό της μονάδας, ο οποίος θα σε παραπέμψει σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο, και μετά θα σας παν εκεί, και εκεί άμα είναι θα σου δώσουν είτε αναβολή είτε ι5.

    Είχα και εγώ πρόβλημα λόγο άγχους. Τελικά πήρα ι5, αλλά δε μου το δωσαν απ' ευθείας.
    Τη πρώτη φορά που πήγα, πήγα με το σκεπτικό να κάτσω, αλλά λιποθύμισα απ' το άγχος και έτσι μου έδωσαν 1 χρόνο αναβολή ιατρικών λόγων χωρίς να κάνω πολλά.
    Τη δεύτερη είχε ΠΟΛΥ κόσμο και γινόταν της Πόπης, και ο γιατρός μας ξεπέταγε τσακ-μπαμ σε στυλ 'Θες να κάτσεις η να φύγεις ?' και μοίραζε τις αναβολές έτσι.
    Τη τρίτη φορά φοβήθηκα ότι θα με κρατήσουν. Τους είπα το πρόβλημά μου, με πήγαν κλασικά στη Πεντέλη, τους είπα ότι δε μπορώ να κάτσω, και εκεί η επιτροπή μου είπε με ειρωνικό υφάκι ότι θα με κρατήσουν να δουν αν μου πέρασε το άγχος...
    Αφού μας γύρισαν πίσω, είχα γίνει χειρότερα. Είχα αγοραφοβία. Δε με έπιανε ύπνος από το άγχος. Έκοβα βόλτες αργά τα ξημερώματα και κάπνιζα έξω από το κτίριο. Με βλέπει ένας αστεράκιας και με ρωτά γιατί δε κοιμάμαι και του εξήγησα. Το είπα στον τύπο με τα αστεράκια, και με έβαλε σε ένα άδειο κτίριο / λόχο να είμαι μόνος μου! Βέβαια αυτό θα ήταν για λίγες μέρες γιατί με ειδοποίησε πως σε λίγες μέρες περίμεναν και άλλους να έρθουν. Οι άλλοι φαντάροι ήδη με κοιτούσαν περίεργα και συζητούσαν διάφορα στα πηγαδάκια...
    Μετά μερικών ημερών, έτυχε και ρώτησε κάποιος άλλος με αστεράκια αν είμαστε όλοι καλά ενώ πηγαίναμε νύχτα ακόμα να φάμε το πρωινό μας.
    Εκείνη τη στιγμή ήταν η ευκαιρία μου σκέφτηκα. Πήρα το θάρρος και μες τη σιωπή μίλησα! "Εγώ δεν είμαι καλά! Θέλω να δω το ψυχίατρο!".
    Και.. με έστειλε στο ψυχολόγο ή ψυχίατρο της μονάδας, δε θυμάμαι με ακρίβεια, με συνοδεία 2 φαντάρων! Μου έλεγαν να περπατάω μερικά μέτρα μπροστά κιόλας για να με έχουν σε πεδίο όρασης, και γιατί... φοβόντουσαν να περπατάν δίπλα μου, κοντά μου... :P

    Πάω στο γιατρό και του λέω: Ότι στο κρεβάτι ένιωσα σαν να είμαι μέσα σε φέρετρο, ότι που ξέρω γω ποιοι είναι όλοι αυτοί οι άγνωστοι, και ότι φοβάμαι μην είναι τίποτα κακοί άνθρωποι και μου κάνουν κακό, και άλλα τέτοια. Πράγματα που φοβόμουν. Μου πε να κοιμηθώ σε κρεβάτι ιατρείου της μονάδας επειδή ήταν ερημιά εκεί για να νιώσω καλύτερα, και έτσι και έκανα, και ότι θα με στείλουν παλι στο νοσοκομείο, και ότι θα γράψει ένα χαρτάκι για να το δώσω εκεί, για να πάω σπιτάκι μου να ηρεμήσω. Και έτσι και έγινε, ξανά μανά επιτροπή απαλλαγών, πίσω πάλι μονάδα, πήρα το χαρτάκι και έφυγα! Η περιέργεια με έκανε να ανοίξω όμως το φάκελο πριν το δόσω στην επιτροπή. Έγραφε με 'επίσημο' / 'σοβαρό' στυλ πως εμφάνισα συμπτώματα κλεισοτοφοβίας και αγοραφοβίας και πως με έκρινε μη κατάλληλο / απροσάρμοστο στο περιβάλλον του στρατού.
    Ο φόβος όμως ότι θα μείνω εκεί για να κάνω τη θητεία μου αυτές τις 10 μέρες που τράβηξε η όλη ιστορία ήταν το κάτι άλλο.

Similar Threads

  1. Ψύχωση μετά από αναβολή στο στρατό.Help......
    By peter28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 63
    Last Post: 30-06-2017, 23:36
  2. Αναβολη στρατου λογω ψυχολογικης διαταραχης.
    By arketa in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2016, 00:25
  3. Στρατο
    By giorgos96 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2015, 13:42
  4. θεραπεια η αναβολη του προβληματος????
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2015, 18:03
  5. μεταπτυχιακο φοβος αναβολη και δε συμμαζευεται
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-05-2010, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •