Φόβος για την συνεχή πρόοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    2

    Φόβος για την συνεχή πρόοδο

    Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου post και το κάνω μετά απο πολύ σκέψη και αυτοκριτική. Το θέμα αυτού του thread αφορά την αποφυγή κάποιων ατόμων να βελτιώνονται συνεχώς, σε διάφορους τομείς (κοινωνικό,επαγγελματικό κλπ), με τον φόβο οτι τα αποτελέσματα των προσπαθειών τους θα τους εξουθενώσουν περισσότερο.
    Συγκεκριμένα είμαι απο αυτά τα άτομα και το πρόβλημα αρχίζει να γίνεται κάτι περισσότερο απο ενοχλητικό. Κάνωντας εσωτερικό διάλογο με τον εαυτό μου και μετά απο πάρα πολύ καιρό παρατήρησης των αντιδράσεων μου σε καταστάσεις πίεσης και άγχους έχω καταλάβει το εξής:
    Όταν αρχίζω και καταφέρνω αρκετά στη ζωη μου και φτάνω σε ένα σημείο "καμπής" έχω την τάση να τα χαλάω όλα. Δεν ξέρω τους ακριβείς λόγους που αυτό συμβαίνει και κάθε φορά νιώθω σαν να πεθαίνω μέσα μου και να ξανα αρχίζω. Είναι κάτι σαν βαθιά εσωτερική επιθυμία, εως αντίδραση του ίδιου μου του νου. Ειλικρινά αυτό το γεγονός έχει προκαλέσει πολλά προβλήματα στη ζωή μου σε προσωπικό επίπεδο, όσο και σε επαγγελματικό, καθώς στο πρώτο ενω έχω σταθερά μία σχέση νιώθω οτι πρέπει να χαλάσω αυτό που έχω γιατί έχω την ανάγκη να το δω να πεθαίνει. Μετά πολύ πιθανόν να το λησμονήσω και να το επαναζητήσω, κάτι που είναι πολύ κουραστικό και για μένα και για την σύντροφό μου.
    Θα ήθελα κάποια γνώμη σχετικά με το τι μπορεί να συμβαίνει κι ένα άτομο που συνεχώς έχει την τάση να βελτιώνεται, αντιδρά τόσο αυτοκαταστροφικά. Πως μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να κατακτήσει την σταθερότητα και να κυριαρχήσει σε αυτές τις καταστροφικές αντιδράσεις;

  2. #2
    Σε αυτον τον φαυλο κυκλο, μια οδο βλεπω, την οδο της ψυχοθεραπειας. Αν μπορεις οικονομικα παρε συστασεις και ξεκινα.

    Αυτη η ενδοτερη αναγκη δηλαδη να καταστραφει η χαρα της επιτυχιας του στοχου δεν λυνεται με μια μονον συμβουλη ή φευγει με αναγνωση βιβλιων αυτο βοηθειας ή με μια σχεση.

    Πιστευω πως απαιτει ατομικη προσπαθεια και ενδοσκοπηση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    2
    "Make sure your worst enemy isn't you" είναι η λεζάντα που έχεις Constantly curious είναι μάλλον η ταυτότητα του προβλήματος μου. Γενικά προσπαθώ να διερευνώ τις καταστάσεις και να ψάχνω στην ρίζα του το πρόβλημα. Με βοηθά να νιώθω αυτοπεποίθηση οτι μπορώ να καταλάβω τον εαυτό μου και να εμβαθύνω σε μενα. Ίσως όμως τώρα να μην έχω την ικανότητα να το κάνω αυτό και να χρειαστεί κάποιος βοηθός.
    Φυσικά το thread παραμένει ανοιχτό για οποιαδήποτε μορφή συζήτησης επάνω στο θέμα.

  4. #4
    Επειδη με ταλαιπωρησα παρα πολυ με το προσπαθω μονη, να βρω την αιτια, να βρω την εξηγηση, να βρω την λυση, αυτο το "μονη" ηταν εν μερει και πηγη μεγαλης θλιψης.
    Αλλά η ομορφια στην ζωη ειναι να αλλαζουμε θεση και οπτικη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    και γω τα ιδια τραβαω φιλε....ακριβως τα ιδια δεν ειμαστε μονοι...απο τι προερχεται ομως ολο αυτο??..εγω πιστευω επδ ειμαετε καποιοι αλλοι απο αυτο που πραγματικα ειμαστε και μας βγαινει σε αρνητικη ενεργεια συναισθηματα και τελικα σκεψεις

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. φοβια αποτυχιας-συνεχη λαθη
    By evita83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2011, 20:12
  5. Φοβος...
    By DonQuixote in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2009, 12:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •