Ας βοηθησει καποιος βρε παιδια!!!!Χρειαζομαι τη γνωμη σας!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Συμφωνώ ότι είναι φυσιολογικο να φοβαται ενας ανθρωπος αυτου του ειδους σκεψεις απο την στιγμή που τις κάνει. Το θέμα λοιπόν είναι το γιατί κάποιος σκέφτεται εμμονικά τέτοια πράγματα και όχι το αν ο φόβος που προκαλούν αυτές οι σκέψεις είναι κάτι το φυσιολογικό ή όχι. Στο περιβάλλον σου υπήρξαν όπως γράφεις αρκετά περιστατικά από συγγενικά πρόσωπα, γεγονός που ενισχύει την πεποίθηση ότι πρόκειται για κληρονομικότητα και συνεπώς οι πιθανότητες να συμβούν όλα αυτά σε εσένα είναι αυξημένες. Πόσο πολύ το πιστεύες αυτό?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ ότι είναι φυσιολογικο να φοβαται ενας ανθρωπος αυτου του ειδους σκεψεις απο την στιγμή που τις κάνει. Το θέμα λοιπόν είναι το γιατί κάποιος σκέφτεται εμμονικά τέτοια πράγματα και όχι το αν ο φόβος που προκαλούν αυτές οι σκέψεις είναι κάτι το φυσιολογικό ή όχι. Στο περιβάλλον σου υπήρξαν όπως γράφεις αρκετά περιστατικά από συγγενικά πρόσωπα, γεγονός που ενισχύει την πεποίθηση ότι πρόκειται για κληρονομικότητα και συνεπώς οι πιθανότητες να συμβούν όλα αυτά σε εσένα είναι αυξημένες. Πόσο πολύ το πιστεύες αυτό?

    Πλεον ολα ειναι ξεκαθαρα και δεν πιστευω ουτε σε κληρονομικοτητες ουτε σε γονιδια.Απλα υπηρχαν μεγαλα χρονικα διαστηματα που τα πιστευα και οι πεποιθησεις μου αυτες καταγραφηκαν στο υποσυνειδητο μου.Ολα ηταν σε χειμερια ναρκη ωσπου η μητερα μου επαθε αυτο.Υποθετω ετσι?Και τοτε η φουσκα εσπασε και οτι ειχα μεσα μου τοοοοσα χρονια απο εμπειριες παρομοιες και βιωματα ηρθαν στην επιφανεια.Αυτο δινω εγω σαν εξηγηση και ο ψυχολογος μου αυτο ειπε.Το καλοκαιρι επαθες <<δυστηχημα>> και τωρα χρειαζεται χρονος αποκαταστασης.Δωσε χρονο στον εαυτο σου να το ξεπερασει κ να διαχειριστει αναλογα.Μεχρι πριν επισκεφτω τον ειδικο ειχα πειστει κι εγω μεσα μου οτι κατι ειχα.Σε συνδυασμο ολων αυτων ο υποσυνειδητος νους που εχει καταγραψει οοοολα αυτα απο μικρο παιδι θελει επανεκπαιδευση και ειναι φυσιολογικο μου ειπε να σκεφτεσαι ολα αυτα.
    Υπαρχει ο υποσυνειδητος νους που ειναι καταγεγραμμενες ολα τα βιωματα και οι πεποιθησεις μας και ο συνειδητος νους.
    Μονο που ο υποσυνειδητος νους ειναι ισχυροτερος ολων!!!Οποτε επανεκπαιδευση του υποσυνειδητου νου,απαλλαγη απο πεποιθησεις τετοιας φυσεως,ψυχοθεραπεια για αυτοβελτιωση και ολα θα πανε καλα!!!Ειμαι πολυ αισιοδοξη!!!

  3. #18
    Quote Originally Posted by jule View Post
    Υπαρχει ο υποσυνειδητος νους που ειναι καταγεγραμμενες ολα τα βιωματα και οι πεποιθησεις μας και ο συνειδητος νους.
    Μονο που ο υποσυνειδητος νους ειναι ισχυροτερος ολων!!!Οποτε επανεκπαιδευση του υποσυνειδητου νου,απαλλαγη απο πεποιθησεις τετοιας φυσεως,ψυχοθεραπεια για αυτοβελτιωση και ολα θα πανε καλα!!!Ειμαι πολυ αισιοδοξη!!!

    Μου εδωσες και εμενα αισιοδοξια, να σαι καλα !!! :):):)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by jule View Post
    Πλεον ολα ειναι ξεκαθαρα και δεν πιστευω ουτε σε κληρονομικοτητες ουτε σε γονιδια.Απλα υπηρχαν μεγαλα χρονικα διαστηματα που τα πιστευα και οι πεποιθησεις μου αυτες καταγραφηκαν στο υποσυνειδητο μου.Ολα ηταν σε χειμερια ναρκη ωσπου η μητερα μου επαθε αυτο.Υποθετω ετσι?Και τοτε η φουσκα εσπασε και οτι ειχα μεσα μου τοοοοσα χρονια απο εμπειριες παρομοιες και βιωματα ηρθαν στην επιφανεια.Αυτο δινω εγω σαν εξηγηση και ο ψυχολογος μου αυτο ειπε.Το καλοκαιρι επαθες <<δυστηχημα>> και τωρα χρειαζεται χρονος αποκαταστασης.Δωσε χρονο στον εαυτο σου να το ξεπερασει κ να διαχειριστει αναλογα.Μεχρι πριν επισκεφτω τον ειδικο ειχα πειστει κι εγω μεσα μου οτι κατι ειχα.Σε συνδυασμο ολων αυτων ο υποσυνειδητος νους που εχει καταγραψει οοοολα αυτα απο μικρο παιδι θελει επανεκπαιδευση και ειναι φυσιολογικο μου ειπε να σκεφτεσαι ολα αυτα.
    Υπαρχει ο υποσυνειδητος νους που ειναι καταγεγραμμενες ολα τα βιωματα και οι πεποιθησεις μας και ο συνειδητος νους.
    Μονο που ο υποσυνειδητος νους ειναι ισχυροτερος ολων!!!Οποτε επανεκπαιδευση του υποσυνειδητου νου,απαλλαγη απο πεποιθησεις τετοιας φυσεως,ψυχοθεραπεια για αυτοβελτιωση και ολα θα πανε καλα!!!Ειμαι πολυ αισιοδοξη!!!
    Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά γιατί φαίνεται ότι έχεις κάνει αρκετή δουλειά με τον εαυτό σου και μπράβο γι' αυτό. Καλή συνέχεια!

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά γιατί φαίνεται ότι έχεις κάνει αρκετή δουλειά με τον εαυτό σου και μπράβο γι' αυτό. Καλή συνέχεια!
    Προσπαθωωωω πολυ....Δεν τα καταφερνω παντα με επιτυχια,απογοητευομαι,πελ αγωνω,ηρεμω ξανα παλι απ την αρχη.
    Ξεκιναω με θετικη σκεψη το καθετι.ΠΧ Ειμαι καλα,ειμαι ασφαλης,το ξερω οτι κ αυτο δε θα με πειραξει,υπαρχει κατι σε ολο αυτο που ειναι για το υπερτατο καλο μου.Εχει κατι να με μαθει,κατι να με διδαξει.Μην ανησυχεις,ολα εινα καλα.....Απλως χρειαζεσαι κ αλλη εξασκηση...
    Η οταν ερχεται καποια σκεψη που δεν κ μου χρειαζεται,απαντω δυνατα η απο μεσα μου:Σευχαριστω που μου το υπενθυμιζεις,δεν χρειαζομαι πλεον αυτη τη πληροφορια.Αντι γι αυτη κρατα οτι ειμαι ενας ανθρωπος που τον χρειαζεται αυτος ο κοσμος για να γινει καλυτερος και ωωωωπ ηρεμω.Πραγματικα πιανει απλα θελει πολυ υπομονη κ προσπαθεια κ την ωρα που κατακλυζεσαι απο σκεψεις να εχεις ψυχραιμια να το κανεις,Εγω δεν το καταφερνω παντα.
    Ειναι το στοιχημα της ζωης μου ολο αυτο η η επισκεψεις σε ψυχοθεραπευτη <<δανειο ζωης>> γιατι δυστυχως απο την οικογενεια δεν πηρα τιποτα απολυτως μα τιποτα ομως,ουτε αγαπη,ουτε θαλπωρη,ουτε εμψυχωση,ουτε να μαθω ν αγαπαω τον εαυτο μου τιιιιιιποτα τιιποτα τιιιιιιιιιιιποτα.Βρισιες,φ ωνες,ρομπα μας κανανε μπροστα σε αλλους,ξυλο,φτωχια.Προσπαθ� � μπας κ θυμηθω κατι καλο αλλα εως τωρα που ειμαι 30 δεν εχω βρει.Η μαλλον ψεμματα!!!!Με εμαθαν πως να μην γινω!!!!Φιλια σε ολους σας!!!
    Last edited by jule; 11-03-2016 at 16:51.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μου εδωσες και εμενα αισιοδοξια, να σαι καλα !!! :):):)

    Αγαπητε-η μου ξερεις ποοοοοοοοοοσο δυσκολα εχω περασει τους τελευταιους 3 μηνες????Θα σου στειλω κατι να διαβασεις που ισως βοηθησει κι αλλους ανθρωπους....Διαβασε το οπωσδηποτε και πιστεψε σ αυτο!!!



    Η δραστηριότητα των γονιδίων μπορεί να αλλάξει. Σύμφωνα με τον δρα Μπρους Λίπτον, η υγεία του σώματος επηρεάζεται από τις σκέψεις που κάνουμε καθημερινά και όχι από τα γονίδια. Αν, σύμφωνα με το καθιερωμένο μοντέλο, οι σκέψεις σου αντικατοπτρίζουν τη χημεία του σώματός σου και αν το νευρικό σου σύστημα διαβάζει και ερμηνεύει το περιβάλλον και μετά ελέγχει τη χημεία του αίματος, τότε μπορείς να αλλάξεις τη μοίρα των κυττάρων σου κυριολεκτικά, αλλάζοντας τη σκέψη σου.

    Οι έρευνες του δρα Μπρους Λίπτον δείχνουν ότι αλλάζοντας την αντίληψή σου, το μυαλό σου μπορεί να αλλάξει τη δραστηριότητα των γονιδίων σου και να δημιουργήσει πάνω από 30.000 ποικιλίες προϊόντων από κάθε γονίδιο. Επειδή τα προγράμματα των γονιδίων βρίσκονται στον πυρήνα των κυττάρων, μπορεί κανείς να ξαναγράψει αυτά τα γενετικά προγράμματα αλλάζοντας την χημεία του αίματος.

    Με απλά λόγια, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεπτόμαστε, αν θέλουμε να θεραπεύσουμε τον καρκίνο.

    Ο ρόλος του μυαλού, λέει ο καθηγητής Λίπτον, «είναι να δημιουργεί έναν συνδετικό κρίκο ανάμεσα στις πεποιθήσεις μας και στην πραγματικότητα που βιώνουμε.

    Αυτό σημαίνει ότι το μυαλό σας θα προσαρμόσει τη βιολογία και τη συμπεριφορά του σώματος έτσι ώστε να ταιριάζει με τις πεποιθήσεις σας. Αν σας πουν ότι θα πεθάνετε σε έξι μήνες και το μυαλό σας το πιστέψει, το πιθανότερο είναι ότι θα πεθάνετε σε έξι μήνες. Αυτή η διαδικασία, που είναι το αποτέλεσμα μιας αρνητικής σκέψης, αποκαλείται “υποβολή nocebo”, και δρα αντίθετα από το placebo, όπου η θεραπεία γίνεται μέσω μιας θετικής σκέψης».

    Placebo (πλασίμπο) είναι το εικονικό φάρμακο που σε θεραπεύει επειδή έχεις πειστεί ότι θα σου κάνει καλό. Σύμφωνα με τον καθηγητή Λίπτον, αυτή η δυναμική οδηγεί σε ένα σύστημα που έχει τρία σκέλη:

    α) Το μέρος του εαυτού σας που δεν θέλει να πεθάνει (συνειδητός νους).

    β) Το κομμάτι του εαυτού σας που επειδή “κουρδίστηκε” από τη γνωμάτευση του γιατρού πιστεύει ότι θα πεθάνει (υποσυνείδητος νους, στον οποίο καταγράφηκε η γνωμάτευση)

    γ) Τις χημικές αντιδράσεις που παράγονται στο σώμα (μέσω της χημείας του εγκεφάλου), έτσι ώστε το σώμα να “συμμορφωθεί” με την πεποίθηση που έχει κυριαρχήσει, δηλαδή ότι θα πεθάνετε.

    Στο πιο πάνω σύστημα βλέπουμε ότι οι χημικές αντιδράσεις του σώματος υπακούουν στα κελεύσματα του υποσυνείδητου νου. Το ερώτημα που προκύπτει είναι: Τι γίνεται με το μέρος του εαυτού που αρνείται να πεθάνει, τον συνειδητό νου; Δεν επηρεάζει καθόλου τη χημεία του σώματος;

    Η απάντηση είναι «όχι». Αλλεπάλληλες έρευνες της νευροεπιστήμης έχουν δείξει ότι το υποσυνείδητο είναι πιο ισχυρό από τον συνειδητό νου και ελέγχει το 95% της ζωής μας.

    Με τα λόγια του δρα Λίπτον, «στο υποσυνείδητο βρίσκονται οι βαθύτερες και πιο στέρεες πεποιθήσεις μας. Είναι αυτές οι πεποιθήσεις που ρίχνουν την καθοριστική ψήφο».

    Σύμμορφη απειλή

    Το υποσυνείδητο (ή υποσυνείδητος νους) είναι το πιο αρχέγονο κομμάτι του εαυτού μας και παίζει βασικό ρόλο στις αποφάσεις που παίρνουμε με τον συνειδητό νου. Σύμφωνα με τον Γιουνγκ, το υποσυνείδητο είναι η μητέρα του συνειδητού.

    Το υποσυνείδητο είναι ένας χώρος με τη δική του αυτονομία, οργανωμένος με βάση τις αρχέγονες εικόνες που αποτελούν κοινή κληρονομιά της ανθρωπότητας, δηλαδή τα πρότυπα του συλλογικού ασυνείδητου. Επιπλέον εκεί καταγράφονται όλες οι απωθημένες οδυνηρές σκέψεις, συναισθήματα και παραστάσεις που για διάφορους λόγους δεν συγκεντρώνουν την προσοχή του συνειδητού, επηρεάζουν ωστόσο την ατομική δραστηριότητα του κάθε ανθρώπου.

    Το υποσυνείδητο επομένως έχει μεγάλη δύναμη και εκεί καταγράφονται όλες οι πληροφορίες και οι παραστάσεις που έχουμε μέχρι την ηλικία των έξι ετών.

    Μέχρι την ηλικία αυτή προγραμματίζεσαι, λέει ο καθηγητής Λίπτον. Ο συνειδητός νους, που λειτουργεί σαν φίλτρο, δεν έχει ακόμη αναπτυχθεί∙ δεν υπάρχει κριτική σκέψη, επομένως δεχόμαστε και καταγράφουμε, δίχως καμιά αντίσταση ή επεξεργασία, οτιδήποτε συμβαίνει στο περιβάλλον.

    Αν για παράδειγμα κάποιο πρεσβύτερο μέλος της οικογένειάς μας παρουσιάσει ένα πρόβλημα υγείας (π.χ. διαβήτη, καρκίνο, Αλτσχάιμερ) αυτό καταγράφεται στο υποσυνείδητό μας, με αποτέλεσμα να πιστεύουμε ότι σε ανάλογη ηλικία θα εμφανίσουμε κι εμείς, λόγω κληρονομικότητας, παρόμοια ασθένεια.

    Τέτοιες καταγραφές αποτελούν σύμμορφες απειλές και δρουν σαν ωρολογιακή βόμβα, απειλώντας να ανατινάξουν στον αέρα την υγεία του σώματος.

    Η κληρονομικότητα δεν ισχύει

    Όπως εξηγεί ο δρ. Λίπτον, ανάλογα με το πώς είναι προγραμματισμένος ο υποσυνείδητος νους, θα αντιδράσουν τα γονίδια που ελέγχουν την υγεία του σώματος.

    Όταν ήταν καθηγητής, ο δρ. Λίπτον δίδασκε στους φοιτητές του την κλασική θέση της βιολογίας, ότι δηλαδή οι παράγοντες που εξασφαλίζουν την κληρονομικότητα είναι τα χρωμοσώματα, αλλά προπάντων τα γονίδια.

    Την εποχή εκείνη έκανε έρευνες πάνω στην ανάπτυξη των μυϊκών κυττάρων στο Ιατρικό Κέντρο του Πανεπιστημίου του Στάνφορντ. Σε ένα πείραμα κλωνοποίησης που έκανε, παρατήρησε πως όταν τα γονίδια εκτίθονταν σε διαφορετικό περιβάλλον, άλλαζαν συμπεριφορά και εκείνα που επρόκειτο να δημιουργήσουν μυς έδιναν οστά, εκείνα που επρόκειτο να δημιουργήσουν οστά έδιναν λιπώδη ιστό κ.ο.κ.

    Συνειδητοποίησε τότε πως τα γονίδια δεν είναι προγραμματισμένα in vitro, αλλά in vivo και πιο συγκεκριμένα in vivo mutagenesis, αλληλεπιδρώντας με το περιβάλλον και αντλώντας πληροφορίες από αυτό.

    Ανέπτυξε τότε τη θέση ότι δεν ελέγχουν τα γονίδια τα κύτταρα, μέσα στα οποία βρίσκονται, και κατ’ επέκταση την υγεία, αλλά το περιβάλλον και η αντίληψη που σχηματίζει ο νους.

    «Όταν πιστεύεις ότι τα γονίδια κυβερνούν τα πάντα στη ζωή, τότε γίνεσαι θύμα τους. Γίνεσαι θύμα της κληρονομικότητάς σου», λέει ο δρ. Λίπτον και συνεχίζει:

    Όταν πάρεις υγιή κύτταρα και τα βάλεις σε ένα άρρωστο περιβάλλον, τότε τα κύτταρα θα αρρωστήσουν. Για να τα θεραπεύσεις δεν τους χορηγείς φάρμακα, αλλά τα μεταφέρεις σε ένα υγιές περιβάλλον και τότε θεραπεύονται

  7. #22
    :D Πραγματι, υλικο για περισυλλογη και συμμορφωση, σε ευχαριστω πολυ που το μοιραστηκες :D
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    :D Πραγματι, υλικο για περισυλλογη και συμμορφωση, σε ευχαριστω πολυ που το μοιραστηκες :D
    Παρακαλω να εισαι παντα καλα.Οπως καταλαβαινεις αναλογα με τα βιωματα του καθενος κ το ποσο τα εχει βαλει μεσα του και τα εχει κανει δικα του υπαρχουν κ αναλογα αποτελεσματα.Κατι παρομοιο συνεβη κ σε εμενα.Οταν πρωτο πηγα στο Σταθη ειχα πειστει οτι λογω κληρονομικοτητας ακολουθω τα ιδια των αλλων.Αυτο ειχα σας δεδομενο κ φυσιολογικο εως εκεινη τη στιγμη κ αυτο ηξερα κ εβλεπα παντου γυρω μου να συμβαινει,οποτε ο φοβος μου ηταν τερααστιος.Ο σταθης(ψυχολογος) μου ειπε τα ιδια!!!Δεν υπαρχει κληρονομικοτητα απλα ατομα που ζουν κ μεγαλωνουν σε τετοια περιβαλλοντα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να τους συμβουν.
    Μετα αρχισα να διαβαζω κ ψαχνω το καθετι.Περισυλλογη οπως ειπες σωστα,θετικη σκεψη,ψυχραιμια,υπομονη που δεν εχω καθολου,θα αποκτησω κ αυτην την αρετη τωρα που θα παει,ευγνωμοσυνη για οοοολα οσα εχουμε,αγαπη στον εαυτο μας και ολα θα πανε καλα σε ολους!!!Εχουμε ολα τα εργαλεια για να βρουμε τον εαυτο μας κ να γινουμε καλυτεροι μεσα απ ολο αυτο.Πιστεψτε το!

  9. #24
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    :cool::cool::)

  10. #25
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    42
    ki egw etsi pisteuw pws einai ta pragmata,alla h epanekpaideush tou uposuneidhtou kai h apallagh apo palies pepoithhseis pws ginetai? pono se psuxologo?monoi mas den mporoume?

  11. #26
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by faihkaps View Post
    ki egw etsi pisteuw pws einai ta pragmata,alla h epanekpaideush tou uposuneidhtou kai h apallagh apo palies pepoithhseis pws ginetai? pono se psuxologo?monoi mas den mporoume?
    Αναλογως την ιδιοσυγκρασια του καθενος.Αν εχεις πεισμα και οταν παρεις μια αποφαση την τηρεις τοτε μπορεις να συμβουλευτεις καποιο βιβλιο.Θα σου προτεινα το << η δυναμη ειναι μεσα σου>>
    Απλα απιστευτο.Απλα χρειαζεται κ πολυ υπομονη στην αρχη.Σκεψου ποσων χρονων εμπειριες και πεποιθησεις πας να μεταμορφωσεις.Χρειαζεται ψυχραιμια γιατι οτιδηποτε εχεις θαμμενο εκει και ποναει μολις βγει στην επιφανεια θα πονεσεις....

  12. #27
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Ειναι κανεις εδω?Εχει κανεις ορεξη για συζητηση???

  13. #28
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by jule View Post
    Αναλογως την ιδιοσυγκρασια του καθενος.Αν εχεις πεισμα και οταν παρεις μια αποφαση την τηρεις τοτε μπορεις να συμβουλευτεις καποιο βιβλιο.Θα σου προτεινα το << η δυναμη ειναι μεσα σου>>
    Απλα απιστευτο.Απλα χρειαζεται κ πολυ υπομονη στην αρχη.Σκεψου ποσων χρονων εμπειριες και πεποιθησεις πας να μεταμορφωσεις.Χρειαζεται ψυχραιμια γιατι οτιδηποτε εχεις θαμμενο εκει και ποναει μολις βγει στην επιφανεια θα πονεσεις....
    prospathw tous teleutaious mhnes kanontas EFT kai alla parakolouthontas kapoia video sto youtube...s'euxaristw polu gia thn sumvoulh sou tha koitaksw na to parw to vivlio,apo poies ekdoseis einai?esu pws eisai ?kalutera?

  14. #29
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by faihkaps View Post
    prospathw tous teleutaious mhnes kanontas EFT kai alla parakolouthontas kapoia video sto youtube...s'euxaristw polu gia thn sumvoulh sou tha koitaksw na to parw to vivlio,apo poies ekdoseis einai?esu pws eisai ?kalutera?
    Εγω πηγα τη τριτη στο Σταθη κ του ζητησα υποστηριξη με med.Ηταν επιφυλακτικος και οχι τοσο προθυμος να μου δωσει καθως θεωρει πως δεν το χρειαζομαι απλα του τονισα οτι επειδη μεγαλωνω μονη μου ενα αγορακι 5 χρονων κ η καθημερινοτητα ειναι δυσκολη και μονο γι αυτο μου εδωσε την ελαχιστη δυνατη δοση που μπορει να λαβει ενας ενηλικας απο το Cipralex 10mg 1 την ημερα.Με καθυσηχασε πως δεν ειναι εθιστικο,ουτε δυνατο φαρμακο απλα θα σε βοηθησει να ανταπεξερχομαι στην καθημερινοτητα μου κ σε συνδυασμο με τη ψυχοθεραπεια να εχουμε τα μεγιστα αποτελεσματα...Αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτο το βοηθημα πολυ ευχαριστως να μου πει.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by jule View Post
    Boom εχω παει σε ψυχιατρο και κανω ψυχοθεραπεια.Εχω βοηθηθει παρα πολυ.Απλα εχτες επαθα κριση με ολα τα αρχικα συμπτωματα και ηταν πολυ εντονο ολο αυτο...Γι αυτο πηρα κ την αποφαση να γραψω την εμπειρια μου εδω σ αυτο το φορουμ.Δε μου εδωσε αντικαταθλιπτικο παρολο που του ζητησα αν απαιτηθει να μου προτεινει καποιο απλα μου ειπε οταν θα ερχονται ολα αυτα να περνω ενα ζαναξακι των 0,25
    Υπεφερα χρονια απο κρισεις πανικου και ειχα παρει και ξαναξ... ξερεις τι με βοηθησε περισσοτερο? πηγα σε καποιο ψυχοθερπαευτη ο οποιος μου προκαλουσε με γρηγορες ανασεσ κρισεις πανικου στο ιατριο του και μετα με καθοδηγουσε να χρησιμοποιω την ανασα μου για να ηρεμω τον εαυτο μου. Ειχα να ταξιδεψω 18 χρονια διχως χαπι και το εκανα το χειμωνα πρψ\ωτη φορα. Το χαπι απλα βοηθαει να φυγει το συμπτωμα αλλα δε σου λυνει το προβλημα....πρεπει να παψεις να φοβασε και οπως με ολα ο καλυτερος τροπος ειναι να το κανεις ξανα και ξανα. Οι ανασες παντα βοηθανε....παντα!!!!! το χαπι ειναι προσωρινη λυση αλλα το θεμα παραμενει

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κάποιος Άγιος να βοηθήσει
    By Kentavros3 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 18
    Last Post: 22-12-2020, 15:03
  2. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 02:10
  3. χρειαζομαι τη γνωμη σας παιδια...
    By stauroula 123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-01-2013, 22:48
  4. ας με βοηθησει καποιος...:(
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2012, 13:26
  5. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2011, 21:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •