Ας βοηθησει καποιος βρε παιδια!!!!Χρειαζομαι τη γνωμη σας!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37

    Ας βοηθησει καποιος βρε παιδια!!!!Χρειαζομαι τη γνωμη σας!!!!

    Καλησπερα σας
    Ολα στη ζωη μου πηγαιναν αρκετα καλα εως τωρα(30 ειμαι) μεχρι τη στιγμη που ο πρωη αντρας μου μου ειπε να χωρισουμε.Πριν 2,5 χρονια αυτο.Εμεινα ολομοναχη με ενα παιδι 2,5 ετων τοτε και γεματη δυναμη κ αισιοδοξια αρχισα να προσπαθω να βαλω τη ζωη μου σε μια ταξη.Με πολλες δυσκολιες και στεναχωριες και αγχος εν μερει τα ειχα καταφερει.Να αναφερω οτι το τελευταιο χρονο ειχα τοποθετηθει σε θεση με μεγαλη ευθυνη και πααααρα πολυ ψυχολογικη και οικονομικη κουραση(στον τομεα των οικονομικων).
    Ολα πηγαιναν σχεδον τελεια ωσπου καλοκαιρι του 2015 η μητερα εκανε αποπειρα αυτοκτονιας με τραγικο τροπο.Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου.Νοσληλευτηκε για 2 μηνες σε ψυχιατρικη κλινικη,την επισκεφτομουν καθε μερα κ τη φροντιζα,την ενθαρυνα και της ελεγα ολα θα πανε καλα μαμα μου μην φοβασαι.Ημουν δυνατη και αισιοδοξη.Απο την ημερα που βγηκε απο τη κλινικη και μετα ειμαι εγω ενα ρακος.Συνεπεσε με κλεισιμο οικονομικου ετους Νοεμβριο-Δεκεμβριο,επισης συνεπεσε ο ανθρωπος που μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν πλαι μου κ με στηριζε λογω δικων του προβληματων να μην μπορει να ειναι κοντα μου,ουσιαστικα εμεινα μονη και πελαγωμενη.Παθαινω κριση αγχους πρωτη φορα αρχες δεκεμβρη.Οταν το επαθα φωναζα ετσι ξεκινησε κ η μανα μου ετσι ξεκινησε κ η μανα μου,μετα ργοτερα με τοσο σκασιμο που περασα αρχισε να μου κοβεται σταδιακα η ορεξη,μεσα μου η ιδια σκεψη,και η μαμα μου δεν ετρωγε.Και ηρθε σιγα σιγα και το οικειοποιηθηκα.Εβλεπα εφιαλτες με κομμενες φλεβες,μου περναγαν σκηνες που εγω εκανα το ιδιο και ουρλαιζα απο το φοβο,δεν επιανα ξυραφακι να ξυριστω γιατι φοβομουν μην σκεφτω παλι τετοια.Καθε φορα που ασυναισθητα μου περναγε μια τετοια κακη σκεψη απο το μυαλο εβαζα τα κλαματα και ετρεμα απο το φοβο μου?Χρηστε μου τι σκεψεις ειναι αυτες?Γιατι?Εγω αγαπω τη ζωη και θελω να μεγαλωσω το παιδακι μου με αγαπη κ ηρεμια.Καταντησα ζωντανη-νεκρη με ενα μονιμο βαρος μεσα μου,ενα μονιμο φοβο μεσα μου,ενα κενο μεσα μου πολλες φορες.Το Γεναρη που μας περασε πηρα την αποφαση να ζητησω την συμβουλη ενος ειδικου.Αμεσως με καθυσηχασε οτι ειναι φυσιολογικοτατο να βιωνεις ολα αυτα.Μετατραυματικο στρες δωσε χρονο στον εαυτο σου....Τ κατανοω και ειμαι ηδη παααααρα πολυ καλυτερα με ψυχοεθραπεια και μονο.ΑΠλα υπαρχουν μερες που ειμαι πολυ χαλια.Με πιανουν τρεμουλα,κλαιω συνεχως,φοβαμαι μην χαθει η λογικη μου καποια στιγμη κ οι σκεψεις μου γινουν πραξη.Φοβαμαι τις σκεψεις μου.Ειναι βασανιστικα ολα αυτα!!!Σας παρακαλω,οποιος-α εχει παρομοια εμπειρια ας με βοηθησει καπως.Κατι μπορει να ξερει παραπανω.Ευχαριστω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Παιδια σας παρακαλω οσοι διαβαζετε την εμπειρια μου γραψτε κατι.Χρειαζομαι τη γνωμη σας η καποια παρομοια εμπειρια αν εχει καποιος-α

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλησπέρα, δεν εχω παρόμοια εμπειρια και δεν ξερω κάτι παραπάνω.σιγουρα πέρασες χοντρο πακέτο και μπράβο σου που το αντιμετωπισες και πήγες σε γιατρο... βημα βημα θα ισορροπήσεις..καποιες σκιές θα ερχονται, σαν κύμα..και καθε φορα η διαρκεια τους θα ειναι μικροτερη και μικροτερη... κουραγιο κοριτσι μου, μην το βαζεις κατω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by jule View Post
    Παιδια σας παρακαλω οσοι διαβαζετε την εμπειρια μου γραψτε κατι.Χρειαζομαι τη γνωμη σας η καποια παρομοια εμπειρια αν εχει καποιος-α
    Καποιες φορες η ζωη jule μας τα φερνει αναποδα πρεπει να σταθουμε στα ποδια μαε και να συνεχιζουμε...τωρα εγω δεν ξερω απο πανικο να σε συμβουλεψω εχω διπολικη διατ ρπειδη σου ετυχαν πολλα θα προτεινα εναν καλο ψυχιατρο

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Καποιες φορες η ζωη jule μας τα φερνει αναποδα πρεπει να σταθουμε στα ποδια μαε και να συνεχιζουμε...τωρα εγω δεν ξερω απο πανικο να σε συμβουλεψω εχω διπολικη διατ ρπειδη σου ετυχαν πολλα θα προτεινα εναν καλο ψυχιατρο
    Καλημέρα.
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι χρειάζεσαι μια αγκαλιά κι όχι ψυχίατρο.

    Ακριβώς,οι σκέψεις είναι που κάνουν την ζημιά.Δεν σε αφήνουν να σκεφτείς λογικά,να σκεφτείς το τώρα.

    Όσον αφορά αυτά που λές pavlina δεν συμφωνώ.Η ζωή ''κάνει κύκλους'' και όλοι μας θα περάσουμε από μία κατάσταση,άμεσα ή έμμεσα.Το θέμα μας είναι ο τρόπος που διαχειριζόμαστε εμείς τις καταστάσεις και το πόσο αυτές μας επηρεάζουν.Είναι πολύ μεγάλο θέμα αυτό.Δυστυχώς όμως όταν δεν έχεις κάποιον να σε ''φρενάρει'' εσένα και τις σκέψεις σου,τα πράγματα πηγαίνουν σε πιο δύσκολα σημεία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πρωτα απο ολα...ψυχραιμια..πολλοι ανθρωποι εχουμε ολα αυτα που περιγραφεια..εχεις αγχωδη διαταραχη κ ειναι λογικο μετα απο οσα περασες..συμβουλεψου εναν καλο γιατρο ..εννοω ψυχιατρο να σε βοηθησει..συνηθως δινουν αντικταθλιπτικο κ ολα ειναι παρελθον..ολα θα πανε καλα..εγω παιρνω το αντικαταθλιπτικο μου κ εχω μια φυσιολογικοτατη ζωη..αν θες μπορεις να το συνδυασεις κ με ψυχοθεραπεια..σιγουρα ομως ειναι κατι το οποιο δεν πρεπει να αφησεις...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Καποιες φορες η ζωη jule μας τα φερνει αναποδα πρεπει να σταθουμε στα ποδια μαε και να συνεχιζουμε...τωρα εγω δεν ξερω απο πανικο να σε συμβουλεψω εχω διπολικη διατ ρπειδη σου ετυχαν πολλα θα προτεινα εναν καλο ψυχιατρο
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια και εχω ηδη κανει 5 συνεδριες.Δεν μου εχει συνταγογραφησει,απλα οταν εμφανιζονται τα συμπτωματα σε μεγαλη ενταση περνω το ζαναξ 0,25.
    Εχω δει διαφορα μεγαλη απ οταν ξεκινησα.πλεον εχω επανελθει στη καθημερινοτητα μου και στις ασχολιες μου κατι που δεν ισχυει πριν 2 μηνες,απλα χτες με επιασε παλι σε εντονο βαθμο.Τρομαξα,εκλαιγα σα μικρο παιδι,παλι οι ιδιες βασανιστικες σκεψεις και μετα ντομινο δε θελω να ειμαι ετσι,θελω να γινω καλα....
    Παντως σημερα καθισα σπιτι για ξεκοουραση,κοιμηθηκα αρκετα και νιωθω τελεια....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    πρωτα απο ολα...ψυχραιμια..πολλοι ανθρωποι εχουμε ολα αυτα που περιγραφεια..εχεις αγχωδη διαταραχη κ ειναι λογικο μετα απο οσα περασες..συμβουλεψου εναν καλο γιατρο ..εννοω ψυχιατρο να σε βοηθησει..συνηθως δινουν αντικταθλιπτικο κ ολα ειναι παρελθον..ολα θα πανε καλα..εγω παιρνω το αντικαταθλιπτικο μου κ εχω μια φυσιολογικοτατη ζωη..αν θες μπορεις να το συνδυασεις κ με ψυχοθεραπεια..σιγουρα ομως ειναι κατι το οποιο δεν πρεπει να αφησεις...
    Απευνθηθηκα σε ειδικο κ ξεκινησαμε ψυχοθεραπεια.Τωρα γιατι δε ξερω?Εγω οταν πρωτο πηγα που ημουν πολυ απογοητευμενη του ευθεως δεν εχω θεμα να μου δωσεις κατι να με βοηθησει.Μου ειπε δε χρειαζεται,τι να πω?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλημέρα.
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι χρειάζεσαι μια αγκαλιά κι όχι ψυχίατρο.

    Ακριβώς,οι σκέψεις είναι που κάνουν την ζημιά.Δεν σε αφήνουν να σκεφτείς λογικά,να σκεφτείς το τώρα.

    Όσον αφορά αυτά που λές pavlina δεν συμφωνώ.Η ζωή ''κάνει κύκλους'' και όλοι μας θα περάσουμε από μία κατάσταση,άμεσα ή έμμεσα.Το θέμα μας είναι ο τρόπος που διαχειριζόμαστε εμείς τις καταστάσεις και το πόσο αυτές μας επηρεάζουν.Είναι πολύ μεγάλο θέμα αυτό.Δυστυχώς όμως όταν δεν έχεις κάποιον να σε ''φρενάρει'' εσένα και τις σκέψεις σου,τα πράγματα πηγαίνουν σε πιο δύσκολα σημεία.


    Συμφωνω μαζι σου οτι χρειαζομαι εναν ανθρωπο κοντα μου αυτη τη δυσκολη περιοδο.Απλα δεν μπορει καποιος να ειναι κοντα μου.Εχω μια καλη φιλη που μενουμε εδω στη πολυκατοικια που την εχω σα μαμα μου.Ειναι ασχημο πραγμα να μην εχεις στηριξη και οικογενεια πισω σου.Εγω ειμαι σε τετοια κατασταση.Εχω το παιδακι μου και δοξαζω το θεο!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by rea View Post
    καλησπέρα, δεν εχω παρόμοια εμπειρια και δεν ξερω κάτι παραπάνω.σιγουρα πέρασες χοντρο πακέτο και μπράβο σου που το αντιμετωπισες και πήγες σε γιατρο... βημα βημα θα ισορροπήσεις..καποιες σκιές θα ερχονται, σαν κύμα..και καθε φορα η διαρκεια τους θα ειναι μικροτερη και μικροτερη... κουραγιο κοριτσι μου, μην το βαζεις κατω!
    Ευχαριστωω παρα πολυ για το κουραγιο

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Boom εχω παει σε ψυχιατρο και κανω ψυχοθεραπεια.Εχω βοηθηθει παρα πολυ.Απλα εχτες επαθα κριση με ολα τα αρχικα συμπτωματα και ηταν πολυ εντονο ολο αυτο...Γι αυτο πηρα κ την αποφαση να γραψω την εμπειρια μου εδω σ αυτο το φορουμ.Δε μου εδωσε αντικαταθλιπτικο παρολο που του ζητησα αν απαιτηθει να μου προτεινει καποιο απλα μου ειπε οταν θα ερχονται ολα αυτα να περνω ενα ζαναξακι των 0,25

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    πρωτα απο ολα...ψυχραιμια..πολλοι ανθρωποι εχουμε ολα αυτα που περιγραφεια..εχεις αγχωδη διαταραχη κ ειναι λογικο μετα απο οσα περασες..συμβουλεψου εναν καλο γιατρο ..εννοω ψυχιατρο να σε βοηθησει..συνηθως δινουν αντικταθλιπτικο κ ολα ειναι παρελθον..ολα θα πανε καλα..εγω παιρνω το αντικαταθλιπτικο μου κ εχω μια φυσιολογικοτατη ζωη..αν θες μπορεις να το συνδυασεις κ με ψυχοθεραπεια..σιγουρα ομως ειναι κατι το οποιο δεν πρεπει να αφησεις...

    Boom εχω παει σε ψυχιατρο και κανω ψυχοθεραπεια.Εχω βοηθηθει παρα πολυ.Απλα εχτες επαθα κριση με ολα τα αρχικα συμπτωματα και ηταν πολυ εντονο ολο αυτο...Γι αυτο πηρα κ την αποφαση να γραψω την εμπειρια μου εδω σ αυτο το φορουμ.Δε μου εδωσε αντικαταθλιπτικο παρολο που του ζητησα αν απαιτηθει να μου προτεινει καποιο απλα μου ειπε οταν θα ερχονται ολα αυτα να περνω ενα ζαναξακι των 0,25

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλησπέρα!
    Κατ' αρχάς να πω ότι ένας χωρισμός και μία απόπειρα αυτοκτονίας κοντινού προσώπου αποτελούν τραυματικά γεγονότα που προκαλούν έντονο άγχος και συχνά κρίσεις πανικού εάν το άγχος ξεφύγει από την ικανότητα διαχείρισης.
    Κατά την άποψή μου το πρόβλημα ξεκινά από αυτο που γράφεις:"φοβαμαι μην χαθει η λογικη μου καποια στιγμη κ οι σκεψεις μου γινουν πραξη". Φοβάσαι μήπως χάσεις το έλεγχο του εαυτού σου. Τι προκαλεί όμως ο φόβος σου αυτός; Ο φόβος πολλές φορές μας κάνει να υπερ-συγκεντονόμαστε σε διάφορα άσχετα σωματικά συμπτώματα (τα οποία υπό κανονικές συνθήκες δεν θα τα δίναμε σημασία) και τα θεωρούμε ενδείξεις που στηρίζουν τον φόβο μας. Παρερμηνεύοντας λοιπόν τα συμπτώματα αυτά (κάπου εκεί ξεπετάγονται σκέψεις τύπου "τα χάνω"), προκαλούμε πρόσθετο άγχος το οποίο πρόσθετο άγχος προκαλεί νέα σωματικά συμπτώματα (ζαλάδα, δύσπνοια κλ) και αυτά με την σειρά τους περισσότερο φόβο....και κάπως έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που ενισχύεται συνεχώς και καταλήγει σε κρίση πανικού. Το ότι κάνεις θεραπεία είναι πολύ σημαντικό. Βοηθάει πολύ στις περιπτώσεις αυτές η διερεύνηση των σκέψεων που συνδέονται με το φόβο σου.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    peiraias
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Καλησπέρα!
    Κατ' αρχάς να πω ότι ένας χωρισμός και μία απόπειρα αυτοκτονίας κοντινού προσώπου αποτελούν τραυματικά γεγονότα που προκαλούν έντονο άγχος και συχνά κρίσεις πανικού εάν το άγχος ξεφύγει από την ικανότητα διαχείρισης.
    Κατά την άποψή μου το πρόβλημα ξεκινά από αυτο που γράφεις:"φοβαμαι μην χαθει η λογικη μου καποια στιγμη κ οι σκεψεις μου γινουν πραξη". Φοβάσαι μήπως χάσεις το έλεγχο του εαυτού σου. Τι προκαλεί όμως ο φόβος σου αυτός; Ο φόβος πολλές φορές μας κάνει να υπερ-συγκεντονόμαστε σε διάφορα άσχετα σωματικά συμπτώματα (τα οποία υπό κανονικές συνθήκες δεν θα τα δίναμε σημασία) και τα θεωρούμε ενδείξεις που στηρίζουν τον φόβο μας. Παρερμηνεύοντας λοιπόν τα συμπτώματα αυτά (κάπου εκεί ξεπετάγονται σκέψεις τύπου "τα χάνω"), προκαλούμε πρόσθετο άγχος το οποίο πρόσθετο άγχος προκαλεί νέα σωματικά συμπτώματα (ζαλάδα, δύσπνοια κλ) και αυτά με την σειρά τους περισσότερο φόβο....και κάπως έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που ενισχύεται συνεχώς και καταλήγει σε κρίση πανικού. Το ότι κάνεις θεραπεία είναι πολύ σημαντικό. Βοηθάει πολύ στις περιπτώσεις αυτές η διερεύνηση των σκέψεων που συνδέονται με το φόβο σου.
    Ευχαριστω για την απαντηση σου.Κοιτα θεωρω φυσιολογικο να φοβαται ενας ανθρωπος αυτου του ειδους σκεψεις.Οταν περναει απο το μυαλο σου να κανεις κακο στον εαυτο σου χωρις προφανη λογο και αιτια ,λες γιατι σκεφτομαι ετσι?εγω δε θελω τιποτα απο ολα αυτα?Κι επειδη οι σκεψεις αγγιζουν το οριο της παρανποιας ξερω αυριο μεθαυριο τι θα ξημερωσει?Λογικο θεωρω οτι ειναι αυτο και το ιδιο μου ειπε κ ο ψυχοθεραπευτης. Απο οταν επαθε αυτο η μανα μου πολυ συχνα ειχα πιασει τον εαυτο μου να φοβαται μην τυχον κ παθει το ιδιο λογω κληρονομικοτητας κτλ.Επισης στο σοι υπαρχουν πολλα περιστατικα.Η μανα της μανας μου(γιαγια) τα ιδια,η αδερφη της γιαγιας τα ιδια,η πρωτη ξαδερφη της μανας μου τα ιδια μεγαλωσα σε ενα περιβαλλον που παντα ακουγα τα γονιδια,η κληρονομικοτητα,η φλεβα και αλλες τετοιες γενικευμενες μαλακιες που αναπαραγονταν ελαφρα τη καρδια χωρις κανενα υποβαθρο και λογικη εξηγηση.Ισως ειναι αυτο το οτι απο πολυ μικρη ειχα μεσα την αμφιβολια κ φοβο αυτο ξερω κι εγω?Ισως 2 μηνες που μπαινοβγαινα στο ψυχιατρειο με οοολα αυτα τα περιστατικα που ειδα επηρεαστηκα ακομη πιο πολυ.Ξερω κι εγω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ μενα η μανα μου υποφερει απο τα ιδια με μενα...κ παιρνει κ αυτη αντικταθλιπτικο..οσοι υποφερουν απο αυτα ..φοβουνται την τρελλα..τις σκεψεις κ ολα..σε διαβεβαιωνβ οτι τιποτα κακο παραπανω δεν θα συμβει..μεχρι εκει παει το θεμα..συνεχισε τον ψυχολογο σου κ καποια στιγμη ολα αυτα θα χασουν το σθενος τους..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κάποιος Άγιος να βοηθήσει
    By Kentavros3 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 18
    Last Post: 22-12-2020, 15:03
  2. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 02:10
  3. χρειαζομαι τη γνωμη σας παιδια...
    By stauroula 123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-01-2013, 22:48
  4. ας με βοηθησει καποιος...:(
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2012, 13:26
  5. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2011, 21:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •