Αγαπη , θεραπεια καταθλιψης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχει διαφορα η ερωτικη αγαπη απο την αγαπη των γονιων, σιγουρα και στις δυο περιπτωσεις μπορει να βοηθησει εναν καταθλιπτικο...η ερωτικη αγαπη απλα σε συμπληρωνει το αλλο σου μισο, αντιθετα η αγαπη των γονιων σε κανει να αποδεχεσαι τον εαυτο σου και για αυτο που εισαι...εξαφανιζει οποιοδηποτε ανησυχια σου για τον αν εισαι αξιος ή αναξιος, κατι που ενας καταθλιπτικος το στριφογυρναει αρκετα στο μυαλο του!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Γεια σου Mac.
    Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος εδώ.Τίποτα δεν είναι φτιαγμένο σε αυτή τη ζωή.Όλα ''φτιάχνοντε'' στην πορεία και με σωστή συνεργασία.Επειδή έχω 2 σκυλιά,να ξέρεις ότι καταλαβαίνουν ακριβώς πότε είσαι καλά ή όχι.Δε το καταλαβαίνουν ΜΟΝΟ όταν τα μαλώνεις.Αν δεν έχεις ζήσει με σκυλιά δεν θα καταλάβεις.Ένα παράδειγμα.Έχεις τις μαύρες σου,δεν σου κάνει παιχνίδια απλά κάθεται απέναντι ξαπλωμένος (ο σκύλος) και σε κοιτάει και κατά κάποιο τρόπο με τα μάτια του σου λέει να ''ξεκολλήσεις''.ω.
    Δεν αμφιβαλλω οτι τα σκυλια καταλαβαινουν ποτε εισαι καλα , και ποτε οχι ....................εχω ζησει με σκυλια , πολλα χρονια μικροτερος , δεν τρελλαινομαι γι αυτα , προτιμω απλως τις γατες , εχω γατους απο το 80 , κι αυτοι διαισθανονται ποτε εισαι καλα και ποτε οχι , μπορει να μην εκδηλουνται σαν τα σκυλια , αλλα μαρεσει ο τροπος συμπεριφορας τους , μην κολλας στην λεξη ' ετσι ειναι φτιαγμενος ΄δεν επιλεγω επακριβως τις λεξεις που χρησιμοποιω , απλα μαρεσουν οι γατοι , τοσο απλα , θεμα προτιμησης ειναι , εχοντας ζησει και τα δυο ειδη ζωων ...........,,,,,,,,,,,,,,,,,εσυ σκυλους , εγω γατους ..............αλλωστε θεωρω οτι αλλη ιδιοσυγκρασια εχει ο σκυλοφιλος , αλλη ο γατοφιλος ..................

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν αμφιβαλλω οτι τα σκυλια καταλαβαινουν ποτε εισαι καλα , και ποτε οχι ....................εχω ζησει με σκυλια , πολλα χρονια μικροτερος , δεν τρελλαινομαι γι αυτα , προτιμω απλως τις γατες , εχω γατους απο το 80 , κι αυτοι διαισθανονται ποτε εισαι καλα και ποτε οχι , μπορει να μην εκδηλουνται σαν τα σκυλια , αλλα μαρεσει ο τροπος συμπεριφορας τους , μην κολλας στην λεξη ' ετσι ειναι φτιαγμενος ΄δεν επιλεγω επακριβως τις λεξεις που χρησιμοποιω , απλα μαρεσουν οι γατοι , τοσο απλα , θεμα προτιμησης ειναι , εχοντας ζησει και τα δυο ειδη ζωων ...........,,,,,,,,,,,,,,,,,εσυ σκυλους , εγω γατους ..............αλλωστε θεωρω οτι αλλη ιδιοσυγκρασια εχει ο σκυλοφιλος , αλλη ο γατοφιλος ..................
    Σε αυτά που έγραψα δεν διαχωρίζω την αγάπη του σκύλου με της γάτας ή του τίγρη με του δράκου.Προσπαθούσα να πω ότι η αγάπη δεν είναι δημιούργημα του ανθρώπου και υπάρχει παντού απλά αλλιώς αγαπάει το κάθε πλάσμα σε αυτή τη γη και ίσως αλλιώς αντιλαμβάνεται την αγάπη.
    Οπότε μη μιλάμε για σκύλους και γάτες

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Σε αυτά που έγραψα δεν διαχωρίζω την αγάπη του σκύλου με της γάτας ή του τίγρη με του δράκου.Προσπαθούσα να πω ότι η αγάπη δεν είναι δημιούργημα του ανθρώπου και υπάρχει παντού απλά αλλιώς αγαπάει το κάθε πλάσμα σε αυτή τη γη και ίσως αλλιώς αντιλαμβάνεται την αγάπη.
    Οπότε μη μιλάμε για σκύλους και γάτες
    Δεναντιλεγω ,απλα η ρεα ανεφερε και συνεκρινε την αγαπη των ζωων , με αυτη των ανθρωπων , στην προηγουμενη σελιδα . , και επρεπε να τοποθετηθω , μιας και εγω ανοιξα το θρεντ .......... μη συγκρισιμα πραματα , αλλα τσπαντων ........

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Αφιερωμένο σε σένα και σε όλο τον κόσμο.
    Η μοναδική αλήθεια και η πήγή όλων των κακών!

    http://www.healingeffect.gr/2016/05/...i-zoi-mas.html

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αφιερωμένο σε σένα και σε όλο τον κόσμο.
    Η μοναδική αλήθεια και η πήγή όλων των κακών!

    http://www.healingeffect.gr/2016/05/...i-zoi-mas.html
    Ισως το παραπάνω κειμενο Diana να το αφιερωσες στον Macgyver, αλλά εγω προσωπικα θα ήθελα να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί μέσα απο τις λέξεις του μπόρεσα να συνειδητοποιήσω πολλά πράγματα που με βασανίζουν για 45 χρόνια...
    Σ' ευχαριστω !

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Πολύ πιθανόν η αγάπη ενός πολύ οικείου σου προσώπου να μπορεί να σε βοηθίσει και να σε γιατρέψει....Στάθηκες τυχερός που έστω και όταν έπιασες πάτο είχε άτομα να σου συμπαρασταθούν συναισθηματικά....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    Ισως το παραπάνω κειμενο Diana να το αφιερωσες στον Macgyver, αλλά εγω προσωπικα θα ήθελα να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί μέσα απο τις λέξεις του μπόρεσα να συνειδητοποιήσω πολλά πράγματα που με βασανίζουν για 45 χρόνια...
    Σ' ευχαριστω !
    Να 'σαι καλά...αφού το συνειδητοποίησες,μπορείς να αρχίσεις και την θεραπεία σου!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Συμβουλές για τη θεραπεία της Μεταιχμιακής Διαταραχής Προσωπικότητας & κατάθλιψης κ.α
    By megadeth502 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2016, 23:54
  2. Επιστροφη της καταθλιψης...
    By marysirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2015, 22:26
  3. Replies: 6
    Last Post: 19-08-2013, 02:36
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤ/ΚΑ
    By oneironautis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-01-2013, 22:21
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •