ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ,ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23

    Post ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ,ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

    Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα την αποψη σας πανω στο εξης θεμα:

    Σπουδαζω στο Παιδαγωγικο Δημοτικης εκπαιδευσης(δεν ηταν η πρωτη μου επιλογη-ηθελα ψυχολογια) ομως ειμαι ευχαριστημενη με την σχολη μου καθως με ενδιαφερουν τα μαθηματα της και με ικανοποιει το επαγγελμα του εκπαιδευτικου(ειχα στο μυαλο μου πως μπορω να συνδιασω την σχολη μου με καποιο τομεα της ψυχολογιας στη συνεχεια). Βεβαια, ονειρο μου ηταν και ειναι μετα απο τις σπουδες μου στην ελλαδα να εβγαινα για εργασια στο εξωτερικο. Τα ονειρα μου αρχιζουν να γκρεμιζονται καθως μαθαινω απο ολο και περισσοτερα ατομα πως ειναι σχεδον αδυνατον να δουλεψει καποιος που εχει τελειωσει παιδαγωγικα στην ελλαδα στο εξωτερικο. Στεναχωρηθηκα πολυ, μου ηρθε μεχρι και η ιδεα να παρατησω την σχολη μου και να παω να σπουδασω παιδαγωγικα η ψυχολογια εξω. Γνωριζει κανει οτιδηποτε σχετικα με αυτο το θεμα, τι διεξοδους εχει κανεις αν τελειωσει το παιδαγωγικο εκτος απο δασκαλος σε σχολειο; ειναι κανεις που εχει τελειωσει την ιδια σχολη με εμενα η κατι παρόμοιο; ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα Alice,
    μετεφερα το θεμα σου στην κατηγορια γενικα μιας και ταιριαζει περισσοτερο εδω.
    Οσο αφορα το ερωτημα σου , ναι ισχυει πως ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις δουλεια ως δασκαλα σε σχολειο του εξωτερικου, και ειναι απολυτως λογικο αν το σκεφτεις. Βεβαια μπορεις παντα να κανεις ενα μεταπτυχιακο εξωτερικο και ετσι να μπορεσεις να βρεις δουλεια πχ σε ερευνητικα κεντρα ή και σε σχολειο αν υπαρχει αναγνωριση και γνωριζεις την γλωσσα σε αριστο επιπεδο. Επισης θα μπορουσες να δουλεψεις σε ελληνικο σχολειο που βρισκεται στο εξωτερικο , αν και απο οσο γνωριζω δεν υπαρχουν δημοτικα στο εξωτερικο , μονο λυκεια.

    Σε γενικες γραμμες , υπαρχουν πολλες δουλειες για μεταναστες (με πτυχια ) στον τομεα της τεχνολογιας, της ερευνας καθως και σε ιατρικα/παραιατρικα επαγγελματα. Στα υπολοιπα εχεις τεραστιο ανταγωνισμο απο τους ντοπιους οποτε οι πιθανοτητες μειωνονται. Δηλαδη , αν αποφασισεις να μετανεστευσεις θα πρεπει να εισαι διατεθιμενη να δουλεψεις σαν μεταναστρια ( πχ σε σερβις, σουπερμαρκετ κλπ) για καποια χρονια.

Similar Threads

  1. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    By Deleted-member-220416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 19-05-2017, 22:22
  2. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 20:50
  3. Replies: 0
    Last Post: 24-05-2014, 17:18
  4. ταξιδι στο εξωτερικο ...αεροπορικος
    By vasilis1974 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2014, 15:27
  5. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •