ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΜΕΡΟΝ ΛΟΓΩ ΚΙΛΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΜΕΡΟΝ ΛΟΓΩ ΚΙΛΩΝ

    1μιση μηνα με ρεμερον..πηρα 6 κιλα..μολις ενημερωασσ τον γιατρο κ μου το κοψε.μου ειπε τελος δεν το ξαναπαιρνεις..λυπηθηκα γιατι ειναι καλο χαπι κ μου φερε ηρεμια..
    πασχω απο καταθλιψη κ αγχωδεις διαταραχες..δλδ τρομερο στρες..
    οποτε απο σημερα μου ειπε κομμενο για καποιες μερες να ξεφουσκωσω(μου πε οτι κανει κατακρατηση υγρων)...
    εγω ωστοσο ειχα ξεκινσηει διαιτα κ δεν εχασα..αλλα εβαλα κ παραπανω κιλα..
    κριμα..πολυ στενοχωρηθηκα..μου ειπε οτι θα συναντηθουμε κ θα μου πει τι θα παρω τωρα..
    αραγε τι θα μου δωσει??ειμαι περιεργη..παντως οχι SSRI γιατι μου φερνουν πολλη ταραχη στην αρχη κ τα εχω παρει πολλα χρονια(ladose)κ δεν με βοηθανε πια..
    τι στο καλο θα μου δωσει τωρα που να ταιριαζει στο στρες κ να μην βαζεις κ κιλα??
    χμμμμ...παω να φαω ενα ταψι κασεροπιτα..ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΩΛΟΦΑΡΜΑΚΟ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    1μιση μηνα με ρεμερον..πηρα 6 κιλα..μολις ενημερωασσ τον γιατρο κ μου το κοψε.μου ειπε τελος δεν το ξαναπαιρνεις..λυπηθηκα γιατι ειναι καλο χαπι κ μου φερε ηρεμια..
    πασχω απο καταθλιψη κ αγχωδεις διαταραχες..δλδ τρομερο στρες..
    οποτε απο σημερα μου ειπε κομμενο για καποιες μερες να ξεφουσκωσω(μου πε οτι κανει κατακρατηση υγρων)...
    εγω ωστοσο ειχα ξεκινσηει διαιτα κ δεν εχασα..αλλα εβαλα κ παραπανω κιλα..
    κριμα..πολυ στενοχωρηθηκα..μου ειπε οτι θα συναντηθουμε κ θα μου πει τι θα παρω τωρα..
    αραγε τι θα μου δωσει??ειμαι περιεργη..παντως οχι SSRI γιατι μου φερνουν πολλη ταραχη στην αρχη κ τα εχω παρει πολλα χρονια(ladose)κ δεν με βοηθανε πια..
    τι στο καλο θα μου δωσει τωρα που να ταιριαζει στο στρες κ να μην βαζεις κ κιλα??
    χμμμμ...παω να φαω ενα ταψι κασεροπιτα..ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΕΡΗΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΩΛΟΦΑΡΜΑΚΟ!
    efexor kai frizium μου ειχε δωσει εμενα,αυτα με κανανε τελειως καλα εμενα.Ειχα καταθλιψη και ΓΑΔ και μου περασανε.Δεν θυμαμαι να ειχα παρενεργειες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παχαινει το EFEXOR..απ οτι διαβαζω..εσυ παχυνες.?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    παχαινει το EFEXOR..απ οτι διαβαζω..εσυ παχυνες.?
    οχι ,στα ιδια κιλα εμεινα να μην σ πω και λιγοτερα γτ δεν ειχα ορεξη, δεν μου ανοιξε την ορεξη.
    Παντως σαν συνδυασμος χαπιων που μου τα εδινε ο γιατρος μ ηταν εξαιρετικα.Με φτασαν σε ενα πολυ καλο σημειο.
    γι αυτο στα λεω σαν ιδεα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε ο.τι πει ο γιατρος..οποτε θα περιμενω φυσικα να μου πει..
    προς το παρον πινω νερα..κ κατουραω..ωραια ..υπεροχα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ε ο.τι πει ο γιατρος..οποτε θα περιμενω φυσικα να μου πει..
    προς το παρον πινω νερα..κ κατουραω..ωραια ..υπεροχα..
    Παντως για μενα βαλε σαν προταιρεοτητα την καταθλιψη να σου περασει μην βαζεις τα κιλα....δεν θα προτιμουσες να εισαι καλα με λιγα παραπανω κιλα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    ....26-04-2016,11:04,Stavros: Αν πάλι είσαι σίγουρη 100% πως τρως ακριβώς τα ίδια(και ποιότητα και ποσότητα)όπως πριν ξεκινήσεις την Μιρταζαπίνη αλλά παρόλα αυτά παχαίνεις,τότε ίσως να συντρέχουν και μεταβολικοί λόγοι.Ενδεχομένως να επιβραδύνει τον μεταβολισμό η Μιρταζαπίνη.
    Metabolism decrease: It is fairly well-established that those taking antidepressants experience a decrease in metabolism.The decrease in metabolism means that even if you are eating the same number of calories that you were prior to taking the drug,you’re going to pack on weight while taking it.

    http://mentalhealthdaily.com/2015/01...hat-causes-it/

    Ήταν θέμα χρόνου να συμβεί,είτε με τον έναν είτε με τον άλλο άλλο τρόπο!Είτε δηλαδή μέσω αύξησης της όρεξης (δε συνέβη),είτε μέσω άλλων μηχανισμών(μεταβολικοί λόγοι κτλ).
    Ελάχιστοι άνθρωποι δεν πήραν (έστω λίγα) κιλά με το Remeron...
    Τα SSRIs τα φοβάμαι λόγω του επαγγέλματός σου.Να σου δώσει Valdoxan λες?Xλωμό,δεν έχει ένδειξη σε Άγχος...
    Wellbutrin?Αυτό λένε πολλοί πως φέρνει ανησυχία στις αρχές τουλάχιστον...Ενημέρωσέ μας για την απόφαση του γιατρού σου μπας και πάρουμε καμιά ιδέα κι εμείς!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Παντως για μενα βαλε σαν προταιρεοτητα την καταθλιψη να σου περασει μην βαζεις τα κιλα....δεν θα προτιμουσες να εισαι καλα με λιγα παραπανω κιλα?
    οχι..μια χαρα ειμαι..τωρα επαθα καταθλιψη πυο πηρα κιλα! αι σιχτιρ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Metabolism decrease: It is fairly well-established that those taking antidepressants experience a decrease in metabolism.The decrease in metabolism means that even if you are eating the same number of calories that you were prior to taking the drug,you’re going to pack on weight while taking it.

    http://mentalhealthdaily.com/2015/01...hat-causes-it/

    Ήταν θέμα χρόνου να συμβεί,είτε με τον έναν είτε με τον άλλο άλλο τρόπο!Είτε δηλαδή μέσω αύξησης της όρεξης (δε συνέβη),είτε μέσω άλλων μηχανισμών(μεταβολικοί λόγοι κτλ).
    Ελάχιστοι άνθρωποι δεν πήραν (έστω λίγα) κιλά με το Remeron...
    Τα SSRIs τα φοβάμαι λόγω του επαγγέλματός σου.Να σου δώσει Valdoxan λες?Xλωμό,δεν έχει ένδειξη σε Άγχος...
    Wellbutrin?Αυτό λένε πολλοί πως φέρνει ανησυχία στις αρχές τουλάχιστον...Ενημέρωσέ μας για την απόφαση του γιατρού σου μπας και πάρουμε καμιά ιδέα κι εμείς!!
    του ανεφερα εγω το wellbutrin κ μου λεει με την καμια..θα φερει ενταση κ εσυ εχεις στρες κ καταθλιψη..οχι οχι..αφησε με να σκεφτω μου ειπε..
    οποτε ναι θα ενημερωσω!
    ειμαι πολυ ξενερωμενη παντως.με τα γαμωκιλα! εγω ποτε δεν εχω φτασει 64.500 κιλα!
    ειναι η πρωτη φορα που ειδα τετοιο νουμερο κ για να σιγουρευτω ζυγιστηκα σε 2 ζυγαριες!κ οι δυο το ιδιο! κ πρωι πρωι χωρις ακομα να εχω φαει φαγητο..
    καλα νταξ! δεν παιζει να μεινω εγω με τοσα κιλα..ειμαι ικανη να παθω υστερια!
    δεν υπαρχει τετοια περιπτωση..ειλικρινα ομως!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ssri δεν παιζει να μου δωσει γιατι θα μου φερει ενταση παλι..επαιρνα τοσα χρονια το ladose κ σκατουλες..μετα απο την τριτη φορα που το ξαναπηρα δεν με επιασε..με ηρεμησε μεν μετα απο 45 μερες(!), αλλα μετα εκανα γρηγορη υποτροπη μεσα στη θεραπεια..
    ομως συνεβη κατι κ εκανα υποτροπη..οποτε...δεν ξερω..
    εκει μου το αλλαξε κ μου δωσε ρεμερον..το λαντοζ σαν με το ζορι να ανεβαζε την διαθεση..ηταν καλυτερη αλλα καταθλιπτικη ακομα..ημουν ηρεμη χωρις στρες αλλα με δοση μελαγχολιας..δεν δουλευε λοιπον..
    μετα εδωσε το ρεμερον..ειλικρινα εχω σπασει το κεφαλι μου για το τι θα μου δωσει..
    απο οσα βλεπω μονο τα ssri δεν κανουν παχος..δνε εχω ιδεα ειλικρινα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβαζω για το valdoxan..δε λεει πουθενα για κιλα..κ ειναι σχετικα νεο κ ελαφρυ φαρμακο..καλο αυτο..μμμμ
    λες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    διαβαζω για το valdoxan..δε λεει πουθενα για κιλα..κ ειναι σχετικα νεο κ ελαφρυ φαρμακο..καλο αυτο..μμμμ
    λες?
    Τοχω δοκιμασει , ειναι μελατονινεργικο , κοιμασαι μεν , αλλα στην κτθλψη , δεν ειδα αποτελεσμα κανενα ........και κανενα αντικαταθλιπτιο δεν ειναι ελαφρυ , ολα βαρια ειναι , μην κοιταμε που τα παιρνουμε για πλακα ...................και ειναι εξακριβωμενο , ολα ταντικαταθλιπτικα , αν δουλεψουν στην αρχη , σε λιγους μηνες , παυουν να δουλευουν , καισε ριχνουν στην συντηρηση , δλδ ενα 30% , το υπολοιπο , πρεπει να το πετυχεις ιδιαις δυναμεις , δεν ειναι λυση ταντικαταθλιπτικα , απλως σε βηθανε λιγο , για να παρεις μπρος , βαζοντας τα δυνατα σου συγχρονως .........ταχω δοκιμασει ΟΛΑ , δεν θαχα συνελθει εντελως τωρα ? 12 χρονια παιρνω αντ/κα .........μονο οτι καταφερα ιδιαις δυναμεις ....................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    του ανεφερα εγω το wellbutrin κ μου λεει με την καμια..θα φερει ενταση κ εσυ εχεις στρες κ καταθλιψη..οχι οχι..αφησε με να σκεφτω μου ειπε..
    οποτε ναι θα ενημερωσω!
    ειμαι πολυ ξενερωμενη παντως.με τα γαμωκιλα! εγω ποτε δεν εχω φτασει 64.500 κιλα!
    ειναι η πρωτη φορα που ειδα τετοιο νουμερο κ για να σιγουρευτω ζυγιστηκα σε 2 ζυγαριες!κ οι δυο το ιδιο! κ πρωι πρωι χωρις ακομα να εχω φαει φαγητο..
    καλα νταξ! δεν παιζει να μεινω εγω με τοσα κιλα..ειμαι ικανη να παθω υστερια!
    δεν υπαρχει τετοια περιπτωση..ειλικρινα ομως!
    Ludiomil μάλλον θα σκεφτεί να σου δώσει αν του έχεις αποκλείσει την περίπτωση να πάρεις SSRI

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το ludiomil , ειναι ενα αντιψυχωτικο/νευροληπτικο , παλιας γενιας , προ του 1980 , βαρυτατο , τοχω δοκιμασει , και μεχει στελει αδιαβαστο , μακριααααααα .......υπαρχουν πιο συγχρονα και καλυτερα .........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αντιψυχωτικο δεν προκειται να παρω..κ ουτε ποτε μου εχουν προτεινει...
    γενικα..απο καταθλιψη δεν πασχω αυτον τον καιρο..το στρες μου οταν με πιανει μου δημιουργει καταθλιψη μετα απο καμια βδομαδα συνεχομενου στρες, ερχεται κ η καταθλιψη.
    λοιπον..δνε μου εδωσε τιποτα.με αφησε σκετη.
    μου ειπε οτι δεν εχω αναγκη εφοσον μου συμβαινουν αυτα μονο οταν συμβει δυσαρεστο γεγονος.
    μου ειπε να μεινω χωρις χαπι ολοτελα κ να τον παρω σε 2 εβδομαδες..προβληματιστηκα ..φοβηθηκα λιγο..δεν εχω διχτυ ασφαλειας.
    εχω ξαναμεινει πολλα χρονια χωρις κ ημουν μια χαρα.
    χτες πρωτη μερα που δεν πηρα ρεμερον..σημερα κατουραω πολυ..κοιμηθηκα πολυ αργα , δνε με επιανε ο υπνος..λογω της αλλαγης προφανως που δεν τον πηρα.
    ομως ξυπνησα με μεγαλυτερη ενεργεια ..γιατι το ρεμερον με εκανε να ειμαι συνεχομενα σε ληθαργο.
    δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι η σωστη επιλογη να μην παιρνω τιποτα..
    ομως πιθανοτατα θελει να κανουμε την δοκιμη αυτη.
    αν δω οτι δεν την παλεψω θα επικοινωνησω μαζι του.
    μου ειπε αν χρειαστει κ νιωσω ταραγμενη καποια στιγμη να παιρνω πυροσβεστικα το ρεμερον αλλα 1 τεταρτο που κ που..κ οχι πχ ζαναξ..
    παντως η αληθεια ειναι οτι ναι μεν χαιρομαι που θα ξεφουσκωσω..αλλα νιωθω αρκετα προβληματισμενη για το αν θα τα καταφερω μονη μου.
    αν δω ομως τα σκουρα σιγουρα θα τον παρω τηλ να παω απο κει να μου δωσει κατι αλλο σε αντικταθλιπτικο που να μην παχαινει..ισως του μιλσηω κ γω για το βαλντοξαν που απ οτι ειδα δνε προκαλει αυξηση βαρους.
    επιπλεον πασχω απο ημικρανιες κ τα αντικαταθλιπτικα με βοηθανε να μην τις παθαινω.
    τωρα λογικα θα παθαινω κ απ αυτες..
    γενικα..ειμαι λιγο ξενερωμενη με την ολη φαση.
    αν δω ομως οτι ξυπναω κ εχω φρικη κ στρες κ λυπη..τελος! θα του πω να βρει ενα φαρμακο να μην παχαινει κ να με βοηθησει ..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. εχει παρει καποιος το ρεμερον?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 44
    Last Post: 15-06-2019, 20:21
  2. ρεμερον και κιλα
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 26-04-2016, 13:45
  3. Απελπισμένη, ίσως και τρελαμένη λόγω περιττών κιλών.
    By llatwall in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 221
    Last Post: 10-10-2014, 15:23
  4. χασιμο κιλων
    By comfusio in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 28-03-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •