NA TO ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Η' OXI?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    NA TO ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Η' OXI?

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΜΕ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΑΣΧΩ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΠΙΕΖΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.KAI ETSI ΒΕΒΑΙΩΣ ΨΥΧΙΚΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΒΑΡΟΣ Η' ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΤΖΟΓΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΑΝ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ Η ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΗΙΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΓΑΤΟΝΩΝΤΑΙ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    εγω θα σου προτεινα τις σκεψεις σου να τις παρατηρεις χωρις να τις χαρακτηριζεις σε καλες η κακες η ασχημες ομορφες η οτιδηποτε.αστες να ερχονται ουτως σι αλλως αυτο κανει ο νους μας κατακερματιζει με σκεψεις και παρε αποσταση παρατηρητης.και αυτοματα χωρις να πιεζεσαι θα φευγουν.δεν χρειαζεται να πιεζεσαι να μην σου ερχονται καταλαβαινεις νομιζω οτι αυτο ειναι αρρωστο.ξεκολα με τον τζογο πανε σε κεντρα ψυχικης υγιειας στην πολη σου δωρεαν και ανεφερε τον εθισμο σου και την ασθενεια σου.δεν λεω οτι η ψυχοθεραπεια θα σε μεταμορφωσει μπορει και να στο κανει.ξεκουνησω ομως και κοιτα πως θα βελτιωσεις την καθημερινοτητα με το κινο και το λαιβ σκορ δεν γινονται αυτα και το ξερεις.ειναι και η ελλειψη ντοπαμινης που θες να τζογαρεις γιατι ανεβαινει με την αναμονη του αποτελεμασματος λκαι οσο πιο αμεσο ειναι το αποτελεσμα τοσο πιο μεγαλο το κολλημα.το λαχειο να σε δωσω να καταλαβεις ειναι το λιγοτερο τζογαδορικο οσο για τα αλλα τυχερα παιχνιδια που προανεφερα μεγαλες φαγανες.μην κανεις το χατηρι σε κανεναν πουστη να σε θελει ελεγχομενο και κολλημενο σε κατι ειτε τζογο ειτε ναρκωτικα.τις πουτανες δεν τις αναφερω χρειαζονται ρε φιλε αυτες.φιλικα κωστας
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Ποια ειναι αυτη η ιδεα που σκεφτεσαι? Εγω νομιζω οτι με το να καταπιεζεις τον εαυτο σου ειναι χειροτερα γιατι αυτο οτι κι αν ειναι θα βρει τροπο να εκδηλωθειπρεπει για μενα να συνεχισεις να σκεφτεσαι αυτο που σε απασχολει νομιζω οτι δεν επαψες και ποτε να το σκεφτεσαι προσπαθησε σιγα σιγα νε πιο υγιης τροπους να ξεφευγει το μυαλο και κυριως μακρια απο τζογο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κάποιος να βάλει φραγμό σε μια σκέψη ειδικά στο παραλήρημα της ψύχωσης με τις γρήγορες εισερχόμενες σκέψεις που δεν μπορείς να τις ελέγξεις παρόλο που το θες.
    Νομίζω πως αν δεν την σκέφτεσαι πλέον σημαίνει πως δουλεύει το αντιψυχωσικό αλλιώς πίστεψε με θα την σκεφτόσουν κάθε μέρα και λεπτό.Νομίζω πως είσαι ελεύθερος να σκέφτεσαι ότι θες αν δεν έχεις προβλήματα από την πάθηση που δημιουργεί παράλογες σκέψεις.
    Θυμάμαι σε ένα παλιότερο ποστ σου ότι κατηγορούσες για την κατάσταση σου και τον εθισμό στον τζόγο την πάθηση.Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την σχιζοφρένεια αυτός ο εθισμός.Είναι θέμα επιλογών του καθενός νομίζω.Υπάρχουν χιλιάδες τζογαδόροι που δεν πάσχουν από σχιζοφρένεια και πολύς κόσμος που ήταν χρήστες ναρκωτικών έπαθαν ψύχωση και επέλεξαν να κόψουν την χρήση για την υγεία τους.
    Οπότε πάρε αποφάσεις για το καλό της υγείας σου και κάνε σωστότερες επιλογές.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.η ιδεα που σκεφτομαι δεν ειναι τοσο απλη ωστε να μπορω να μιλησω για αυτην ανετα.παντως ξερω οτι αλλο ψυχωση(που εχω) και αλλο εθισμος σε τυχερα(που εχω επισης),απλα συμβαινει εγω να εχω και τα δυο

Similar Threads

  1. Σκέφτομαι...
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1735
    Last Post: 21-02-2016, 21:42
  2. Σκέφτομαι την αυτοκτονία
    By Prof. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-03-2014, 22:15
  3. Σκέφτομαι να τα παρατήσω
    By ΧωρίςΣκιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 04-01-2014, 03:47
  4. Σκεφτομαι διαρκως
    By andy87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-01-2014, 03:00
  5. Τον σκεφτομαι ακομα ....
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-2012, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •