Νιωθω κενος απο αισθηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20

    Νιωθω κενος απο αισθηματα

    Καλησπερα σε ολους. Βρηκα τις προαλλες το φορουμ και το σκεφτομαι καμποσες μερες να γραψω εδω για πρωτη φορα...με παρακινησε το γεγονος οτι υπαρχουν πολλες απαντησεις απο ατομα που οντως ενδιαφερονται. Για να μη τα πολυλογω, ας μπω κατευθεια στο θεμα... Ειμαι 22 χρονων, εδω και δυο-τρια χρονια περιπου ενιωθα οτι κατι μου ελειπε παρα πολυ σε σημειο να κλεινομαι σπιτι,να μην εχω ποτε ορεξη. Ειδικα περσι νομιζω οτι εχασα εναν ολοκληρο χρονο και ειμαι φοιτητης. Δεν εβγαινα σχεδον ποτε. Καταλαβα πως αυτο ξεκινησε οταν χωρισα με τη κοπελα μου πριν τρια χρονια, απο τοτε δε βρηκα τιποτα και το κενο τοσο καιρο ηταν μεγαλο, ενιωθα πολυ μονος συνεχως, πνιγομουνα μεσα στα προβληματα μου, ηθελα να εχω μια κοπελα να ανταλαζω μια κουβεντα, να της λεω μια καλημερα.
    Μεχρι πριν 2 μηνες ολα αυτα, βρηκα μια καταπληκτικη κοπελα. Απ τη πρωτη στιγμη που βγηκαμε σε κοινη παρεα προσεξαμε ο ενας τον αλλο και το κυνηγησαμε και οι δυο. Τωρα ειμαστε 2-3 μηνες μαζι περιπου. Εγω ομως ακομα νιωθω ενα μεγαλο κενο μεσα μου. Ψαχνω να βρω πως νιωθω για αυτη τη κοπελα και δεν εχω απαντηση. Ειμαι κενος, ισως δεν εχω αισθηματα...δε ξερω! Μαζι της περναω τελεια δε μπορω να το αρνηθω αυτο. Αλλα οταν ειμαστε χωρια δε νιωθω τιποτα και σκεφτομαι πως απο κοντα ειναι απλα ο ενθουσιασμος της στιγμης. Και εκεινη δεν ειναι τυπος που θα πει γλυκολογα ή δε ξερω γω τι...ετυχε να ειμαστε καμια βδομαδα χωρια,δεν μου ειπε ποτε αν της ελειψα, αργει παρα πολυ να μου μιλησει μες τη μερα...μπορει δηλαδη να μη μιλησουμε ολη μερα αν δε το ξεκινησω εγω. Ειναι στο χαρακτηρα της δε το κανει επιτηδες...τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω γιατι απο κοντα με κοιταει και εχει ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια. Ολα αυτα ομως εμενα με κανουν να μην εχω αισθηματα,να μην νιωθω ομορφα. Να σηκωθω ενα πρωι να δω ενα μηνυμα της να χαμογελασω. Μπορει να ειμαι πολυ ρομαντικος δε ξερω...μαλλον ειμαι! αλλα δε μπορω ουτε εγω να της μιλησω αναλογα...μου λειπει μερικες φορες και ξερω οτι δε πρεπει να το πω και συγκρατιεμαι, δε θελω να ειμαι ο ευαλωτος μεσα στη σχεση. Γιατι δεν αισθανομαι τιποτα??? Αυτη τη στιγμη που γραφω εδω νιωθω ακριβως οπως πριν τη γνωρισω...κλεισμενος στο σπιτι να νιωθω ολομοναχος και να στεναχωριεμαι απο το τιποτα. Δε θελω να το συζητησω μαζι της,μπορει να ναι ολα στο κεφαλι μου και να δηλητηριασω τη σχεση μας στη τελικη. Δυσκολευτηκα παρα πολυ να βρω μια κοπελα να αξιζει και δε θελω να το χασω...αν δε νιωθω ομως ερωτευμενος ποιο το νοημα στη τελικη??

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    κανεις το λάθος που καναμε όλοι. προσπαθουμε να ανεβουμε καινα φτειαξουμε την διαθεση μας μεσα απο το "ερωτικο". Ψάχνουμε να αγκιστρωθουμε απο καποιον να μας δωσει την διαθεση να βγουμε απο την καταθλιψη μας, αυτό τελικά πάντα εκπυρσοκροτεί στα μούτρα μας.
    πρεπει να βάλουμε ποικιλία στη ζωή μας και στα ενδιαφέροντα μας. πρέπει να βρουμε λόγους να βγουμε απο το σπίτι για "εμας" και όχι για καποιο αλλο πρόσωπο.
    Αν δεν εχουμε την διαθεση για κατι τετοιο να το ψαξουμε, γιατι δεν γινετε αυτο και να δουμε τι χρειαζομαστε για να βρουμε την διαθεση να το κάνουμε. κτλ κτλ
    το ΚΥΡΙΟ πρόβλημα σου εισαι εσυ... και σε αυτο πρεπει να εστιασεις την προσοχη σου.
    το κενο σου μονο εσυ μπορεις να το γεμισεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Αν δεν περνάς καλά και μόνο σου δύσκολα να πάει χρόνια η κοπέλα είναι εκεί αξίζει αλλά όχι να μπερδεύεσαι και να θες ντάντεμα δεν είναι ρομαντικό αυτό που θες είναι εγωιστικό γνώμη μου πάντα οι σχέσεις σε αυτή την ηλικία είναι ο καφές αλλά αδερφέ όταν θα ανοίξεις σπίτι κάποτε τι θα κάνεις γι αυτό λέμε συμμαζέψου από τώρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    "Ειναι στο χαρακτηρα της δε το κανει επιτηδες...τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω γιατι απο κοντα με κοιταει και εχει ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια. Ολα αυτα ομως εμενα με κανουν να μην εχω αισθηματα,να μην νιωθω ομορφα. Να σηκωθω ενα πρωι να δω ενα μηνυμα της να χαμογελασω. Μπορει να ειμαι πολυ ρομαντικος δε ξερω...μαλλον ειμαι! αλλα δε μπορω ουτε εγω να της μιλησω αναλογα...μου λειπει μερικες φορες και ξερω οτι δε πρεπει να το πω και συγκρατιεμαι, δε θελω να ειμαι ο ευαλωτος μεσα στη σχεση. Γιατι δεν αισθανομαι τιποτα??? Αυτη τη στιγμη που γραφω εδω νιωθω ακριβως οπως πριν τη γνωρισω...κλεισμενος στο σπιτι να νιωθω ολομοναχος και να στεναχωριεμαι απο το τιποτα. Δε θελω να το συζητησω μαζι της,μπορει να ναι ολα στο κεφαλι μου και να δηλητηριασω τη σχεση μας στη τελικη. Δυσκολευτηκα παρα πολυ να βρω μια κοπελα να αξιζει και δε θελω να το χασω...αν δε νιωθω ομως ερωτευμενος ποιο το νοημα στη τελικη??"


    Εγω θα λεγα να πας να μιλησεις με εναν ειδικο για τα χρονια αισθηματα κενου, την αναγκη για μοναξια ή την αναγκαστικη επιλογη της μοναξιας, να καταλαβεις λιγο μεσα σου τι παιζει. Τωρα που το ξανα διαβασα πιο προσεκτικα μαλλον θελεις ολη της την προσοχη ? συγκρινεις αθελα σου την νυν με την πρωην που σου στοιχισε ?
    Αμα νιωθεις ανετα και μπορεις να της πεις ας πουμε γιατι δεν μου στελνεις πιο συχνα θα ειναι κακο ?
    Last edited by Constantly curious; 15-03-2016 at 16:13.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Μα γενικα και παλιοτερα δεν ειχα προβλημα, εχω περασει και φασεις που περναγα πολυ καλα και μονος μου... αλλα οταν για 2-3 χρονια δεν εχεις καμια κοπελα σε παιρνει απο κατω, λες κατι κανω λαθος. Και το ηθελα να ειμαι με καποια, ειχα βαρεθει να ειμαι μονος μου παροτι ειχε και τα καλα του δε θα το αρνηθω. Και οταν δεν ειναι εδω μαζι μου προφανως και θα βγω και τον τελευταιο καιρο ειδικα τους φιλους μου τους βλεπω πολυ περισσοτερο απο πριν, βγαινουμε περναμε καλα... Τωρα για το αν ειμαι αργος να παρω στροφες συναισθηματικες δε ξερω τι να πω... ξερω απλα οτι δεν ημουν ετσι πριν.. Με τη προηγουμενη κοπελα μου ημουν αρκετα κολλημενος, ημασταν 1μιση χρονο μαζι και ενιωθα παρα πολλα πραγματα για εκεινη. Με χωρισε για ενα περιεργο λογο βεβαια, μαλλον δεν τραβαγε και εγω δε το χα δε να ερχεται...τελοσπαντων στεναχωρηθηκα πολυ και κλειστηκα στον εαυτο μου εκεινη τη περιοδο. Ισως μου ειναι δυσκολο να εμπιστευτω τη κοπελα μου τωρα μη παθω τα ιδια... δε ξερω πραγματικα. Δε τα φορτωνω σε εκεινη προφανως, ξερω οτι εγω εχω το οποιο προβλημα υπαρχει... απλα αναρωτιεμαι γιατι οταν καθομαι μονος μου σπιτι για παραδειγμα σκεφτομαι παλι οπως παλια... ενω γενικα νιωθω τυχερος και χαρουμενος οταν ειμαι μαζι της!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Για την ηλικία σου αυτά είναι τα προβλήματα εντάξει καλά είσαι πάντα τέτοια να σου ευχηθώ εγώ σαν πιο μεγάλος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Quote Originally Posted by lZagdermont View Post
    ... δε ξερω πραγματικα. Δε τα φορτωνω σε εκεινη προφανως, ξερω οτι εγω εχω το οποιο προβλημα υπαρχει... απλα αναρωτιεμαι γιατι οταν καθομαι μονος μου σπιτι για παραδειγμα σκεφτομαι παλι οπως παλια... ενω γενικα νιωθω τυχερος και χαρουμενος οταν ειμαι μαζι της!

    Μπορει απλα να ειναι μικρος ο χρονος και λιγες οι ουσιαστικες στιγμες και να μην εχεις αναπτυξει αισθηματα. Δεν ειναι κακο. Δεν ειναι ολες οι σχεσεις της ζωης μας ιδιες σε ενταση και χρονο. Να νιωθεις τυψεις που περνας καλα και μονος ? Μα ειναι υγεια αυτο εκτος και αν μονος φλερταρεις χοντρα και με αλλες... εκει παει αλλου.

    Αν δεν σου δωσεις χρονο με την κοπελα για αρχη δεν μπορεις να ξερεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Μα δε νιωθω καθολου τυψεις που περναω καλα και με τη παρεα μου...δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι τις φορες που μενω μονοσ στο σπιτι και σκεφτομαι διαφορα στεναχωριεμαι σαν κατι να μου λειπει...ενω στη πραγματικοτητα τα εχω ολα και ειμαι χαρουμενος κυριως οταν ειμαι με τη κοπελα μου. Και οχι δεν φλερταρω με αλλες, δε θελω... απλα δεν νιωθω αυτον τον μεγαλο ενθουσιασμο που ειχα σε καθε σχεση μου τους πρωτους μηνες... ισως επειδη εγινε κατι μεταξυ μας, μετα χωριστηκαμε για χριστουγεννα και καναμε δυο βδομαδες να ξαναβρεθουμε.. δε ξερω πραγματικα, θελω να νιωσω πραγματα για εκεινη γιατι μου αρεσει παρα πολυ και ειναι τρομερη κοπελα...εκεινη ισως τα νιωθει...δε το συζητησαμε ποτε. δε το πολυπιστευω ομως... με τρωει μεσα μου το οτι μπορει να εχει βαρεθει και να μη το λεει επειδη ειναι νωρις...να σκεφτεται οπως εγω.

  9. #9
    Quote Originally Posted by lZagdermont View Post
    Μα δε νιωθω καθολου τυψεις που περναω καλα και με τη παρεα μου...δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι τις φορες που μενω μονοσ στο σπιτι και σκεφτομαι διαφορα στεναχωριεμαι σαν κατι να μου λειπει...ενω στη πραγματικοτητα τα εχω ολα και ειμαι χαρουμενος κυριως οταν ειμαι με τη κοπελα μου. Και οχι δεν φλερταρω με αλλες, δε θελω... απλα δεν νιωθω αυτον τον μεγαλο ενθουσιασμο που ειχα σε καθε σχεση μου τους πρωτους μηνες... ισως επειδη εγινε κατι μεταξυ μας, μετα χωριστηκαμε για χριστουγεννα και καναμε δυο βδομαδες να ξαναβρεθουμε.. δε ξερω πραγματικα, θελω να νιωσω πραγματα για εκεινη γιατι μου αρεσει παρα πολυ και ειναι τρομερη κοπελα...εκεινη ισως τα νιωθει...δε το συζητησαμε ποτε. δε το πολυπιστευω ομως... με τρωει μεσα μου το οτι μπορει να εχει βαρεθει και να μη το λεει επειδη ειναι νωρις...να σκεφτεται οπως εγω.
    αφου ειπες πως συναντιεστε και ειναι χαμογελαστη !!! Δεν ξερω, ισως να μην καταλαβαινω επακριβως την ανησυχια σου. Φοβασαι μην εχει ξενερωσει και σου πει να χωρισετε ? ή φοβασαι οτι θα την ξενερωσεις εσυ ?
    ή σε ανησυχει οτι δεν υπαρχει αμοιβαιος τρελός ενθουσιασμος ?
    Όλα τα παραπανω ? ... ζησε το ... ειναι εμπειριες ωραιες στην ζωη αυτες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by lZagdermont View Post
    Μα δε νιωθω καθολου τυψεις που περναω καλα και με τη παρεα μου...δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι τις φορες που μενω μονοσ στο σπιτι και σκεφτομαι διαφορα στεναχωριεμαι σαν κατι να μου λειπει...ενω στη πραγματικοτητα τα εχω ολα και ειμαι χαρουμενος κυριως οταν ειμαι με τη κοπελα μου. Και οχι δεν φλερταρω με αλλες, δε θελω... απλα δεν νιωθω αυτον τον μεγαλο ενθουσιασμο που ειχα σε καθε σχεση μου τους πρωτους μηνες... ισως επειδη εγινε κατι μεταξυ μας, μετα χωριστηκαμε για χριστουγεννα και καναμε δυο βδομαδες να ξαναβρεθουμε.. δε ξερω πραγματικα, θελω να νιωσω πραγματα για εκεινη γιατι μου αρεσει παρα πολυ και ειναι τρομερη κοπελα...εκεινη ισως τα νιωθει...δε το συζητησαμε ποτε. δε το πολυπιστευω ομως... με τρωει μεσα μου το οτι μπορει να εχει βαρεθει και να μη το λεει επειδη ειναι νωρις...να σκεφτεται οπως εγω.
    Μαλλον φοβασαι μην σποηοητευτεις και εισαι συγκρατημενος υστερα δεν σου δειχνει κατα την γνωμη μου τα αισθηματα της καιοχι επειδη ειναι ο χαρακτηρας της τετοιος αφου δεν εκδηλωνεται οσο θα επρεπε...

  11. #11
    Για να δούμε τι έχουμε εδώ; Μια συνηθισμένη περίπτωση ενός ατόμου που ενώ λέει ότι περνάει καλά μόνος του ή με την παρέα του αλλά επιζητεί την συντροφιά μιας κοπέλας. Ένας αθεράπευτα ρομαντικός σε ένα περιβάλλον αθεράπευτα ρεαλιστικό. Πίστεψε ο χαζός ότι εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι που θα έδιναν την ζωή τους για αυτόν. Ερωτεύτηκε...ίσως αγάπησε, πληγώθηκε...ίσως προδόθηκε, χώρισε...ίσως κόλλησε στο παρελθόν, πίστεψε στις γυναίκες...καλύτερα να πίστευε στα ζώα και τώρα τι; Τώρα θέλει να ζήσει κάτι πιο έντονο από αυτό που τον πλήγωσε, που τον έκανε να κλειστεί στον εαυτό του και να νιώθει μόνος!!!

    Έρχεται μια κοπέλα στην ζωή του αλλά βαθιά μέσα του όσο και αν θέλει να της ανοιχτεί δεν μπορεί γιατί αυτή δεν είναι ρομαντική, δεν είναι ονειροπόλα όσο και αν θέλει να μην την συγκρίνει με εκείνη που τον πλήγωσε, όσο και αν κοροϊδεύει τον εαυτό του και λέει πως δεν το κάνει...το κάνει !!!

    Δεν έχεις αδειάσει από αισθήματα γιατί για την ακρίβεια ότι είχες να νιώσεις, ότι είχες να δώσεις, έκανες το λάθος και το έδωσες σε έναν άνθρωπο, που καλώς ή κακώς δεν είστε πλέον μαζί. Πρέπει να καταλάβεις ότι ποτέ ξανά δεν θα είσαι το ίδιο αθώο παλικάρι που όταν ερωτεύτηκε και όταν αγάπησε για πρώτη φορά όλα του φαίνονταν ιδανικά και μοναδικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να μειώσεις στο ελάχιστο τις επιθυμίες σου, ούτε να πιστέψεις ότι ποτέ ξανά δεν θα νιώσεις το ίδιο δυνατά συναισθήματα για μια κοπέλα, γιατί πολύ απλά ακόμα δεν βρέθηκε στον δρόμο σου μια κοπέλα που να ταιριάζετε. Θα έρθει, θα βρεθεί και αν δεν βρεθεί δεν χάλασε και ο κόσμος...αλλά θα βρεθεί να είσαι σίγουρος!!!

    Αν δεν σ' αρέσει ο τρόπος που συμπεριφέρεται η τωρινή σου κοπέλα, μην μένεις για να λες απλά ότι έχεις μια κοπέλα. Μην χάνεις τον χρόνο σου με ανθρώπους που δεν σε γεμίζουν, δεν σε συγκινούν, μην κάνεις την ανοησία και υποχωρήσεις μέσα στην σχέση, μην βάλεις την κοπέλα πάνω από τα δικά σου θέλω, μην πιστέψεις ποτέ ότι δεν θα βρεις κάτι καλύτερο και για αυτό θα πρέπει να αρκεστείς σε αυτό το λίγο που θα σου δίνει η εκάστοτε κοπέλα. Άδραξε την μέρα σου, βάλε τον εαυτό σου πάνω από όλους και όλα, πίστεψε σε σένα, απέκτησε αυτοπεποίθηση, φρόντισε να περνάς καλά όταν είσαι ελεύθερος και μην μιζεριάζεις και αναζητείς την στήριξη μιας κοπέλας για να είσαι χαρούμενος.

    Όταν τα πετύχεις όλα αυτά τότε θα καταλάβεις ότι τα κοριτσάκια είναι δανεικά και κοινόχρηστα και δεν αξίζει να νιώθεις κενός από αισθήματα επειδή βρέθηκαν 1,2,3,103 τέτοια στον δρόμο σου. Θα έρθει η στιγμή που θα έρθει στον δρόμο σου αυτή η μία και η μοναδική και τότε δεν θα χρειάζεσαι να κάνεις καμιά ερώτηση ούτε στον εαυτό σου, ούτε εδώ στο φόρουμ, ούτε σε φίλους και γνωστούς. Δεν θα χρειάζεται να περιμένεις κανένα μήνυμα της για καλημέρα, γιατί θα ξυπνάς και θα την βλέπεις να κοιμάται μέσα στην αγκαλιά σου. Τότε αγαπητέ μου μπορείς να είσαι ο εαυτός σου και να γίνεις όσο ρομαντικός θέλεις..

    Μέχρι τότε είθε ο Θεός να σε φωτίσει να κάνεις το σωστό...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4
    Φιλε μου καλησπέρα,

    είμαι στα 33 εχω φαει άπειρες φορές τα μούτρα μου και γενικα είναι αυτό που σου λένε βάλε τον εαυτό σου ποιο πάνω από όλα . Από τον τρόπο που την περιγράφεις την καινούργια νομίζω ότι πάιζει διπλό ταμπλό τις υπόλοιπες ώρες που δεν σου γράφει. Κανέναν πρώην θα έχει και σε χρησιμοποιεί για να επιστρέψει η απλά σε έχει για το ......σου και μπράβο σου αν είναι για υτον τον λόγω .Πρόσεχε μόνο μην σου γυρίσει το παιχνίδι τούμπα και δεν ξέρεις από που σου ήρθε και κολλήσεις ακόμα ποιο πολύ από την πρώτη .Ζήσε το με την κοπελιά αυτή και μην ψάχνεις για αισθήματα και καλημέρες είσαι ακόμα μικρός και μαζεύεις εμπειρίες. Αν αλλάξει και σε γεμίσει ποιο μετά μακάρι και στο εύχομαι αλλα από την πλευρα μου ετσι που το ψάχνεις και φαντάζεσαι τον έρωτα δεν θα αντέξει για πολύ και το χειρότερο από όλα θα σε κλέισει ακόμα περισσότερο αν δεν γίνεις ποιο δυνατός και αφήσεις τα love story .Ζήσε ξεκόλλα από την πρώην πάρε την νυν για κανενα 2μερο να περάσεις 24ωρο μαζί της να δείς τι παίζει με τα ψυχολογικα της .Όλα αυτά στα λέω χύμα μπας και ξεκολλήσει το μυαλό σου ουτε με κακία στα λέω για τι μου θυμίζεις τα love story και τα μυαλά τα δικά μου πρίν ξυπνήσω και δω που στα αλήθεια ζω...Και φυσικά τα πάιρνω όλα πίσω αν η κοπελια έχει κανένα σοβαρό θέμα και σε ΄΄εχει απλά σε δεύτερη τρίτη θέση στην ζωή της για υτο και δεν καίγεται πολύ .Να την κοιτάς και να ακούς τα λόγια της και όχι τα πουλακια και τις εμμονές που έχεις γύρω από το μυαλο σου , Φιλικά Αθανάσιος

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    20
    Pavlina τα εκδηλωνει με το τροπο της ισως, οπως ειπα εκει που κοιτιομαστε μου χαμογελαει σα χαζη καθε φορα...αλλα ναι δε θα πει ποτε της γλυκολογα κτλπ και ισως μου λειπει λιγο αυτο. Αυτο ομως ειναι στο χαρακτηρα της θεωρω δε θελει να λεει τετοια πραγματα , ο καθενας εχει τον τροπο του να το δειχνει.. Το οτι δεν ειμαι τοσο ενθουσιασμενος οσο θα περιμενα με σκαλωνει... Δε μενω μαζι της για να λεω οτι εχω κοπελα προς θεου...τη νοιαζομαι παρα πολυ. Την κυνηγησα για να ειμαι μαζι της, απ τη πρωτη στιγμη που της μιλησα καταλαβα ποσο ξεχωριστος και καλος ανθρωπος ειναι... ο ενθουσιασμος που μου λειπει δεν ειναι θεμα της σχεσης μας ισως...Μπορει να ειναι απλα θεμα δικο μου, εγω να φοβαμαι και να συγκρατιεμαι και εν τελει να μην αφηνω τον εαυτο μου να νιωσει πραγματα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by lZagdermont View Post
    .. Το οτι δεν ειμαι τοσο ενθουσιασμενος οσο θα περιμενα με σκαλωνει...
    Γιατί θεωρείς ότι θα έπρεπε να είσαι περισσότερο ενθουσιασμένος μαζί της?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    νομιζω οτι αυτο που πραγματικα σε ταλαιπωρει , ειναι η δικη σου ανασφαλεια.
    οπως τα περιγραφεις, ειναι καλα και τελεια ολα τα 'αντικειμενικα' στοιχεια, δηλαδη ειναι μια καλη και ομορφη κοπελα με φοβερο χαρακτηρα και εδειξε να σε θελει και εκεινη, οποτε την κυνηγησες και ανταποκριθηκε. ολα τα "αντικειμενικα" καλα, λοιπον.
    το θεμα ειναι οτι για την κοπελα δεν εχεις ιδιαιτερα βαθια αισθηματα και ισως δεν τα εχεις γιατι ο χρονος που γνωριζεστε ειναι λιγος.
    ισως και γιατι δεν αρκουν αυτα τα "αντικειμενικα"... χρειαζεται να ειμαστε καλα και μεσα μας, η να ισχυουν και καποια αλλα, "υποκειμενικα"...

    εχεις ομως μεσα σου πολυ βαθια την αναγκη να εχει ΕΚΕΙΝΗ βαθια και ενθουσιωδη αισθηματα, ενω εσυ δεν εχεις!!!
    γιατι?
    απο ανασφαλεια κατα την γνωμη μου.
    αφενος φοβασαι μηπως επαναληφθει το σκηνικο με την εγκαταλειψη που ενιωσες με την προηγουμενη κοπελα σου, αφετερου θελεις πολυ να ξαναβρεθεις σε μια ζεστη και αμοιβαια ερωτικη σχεση και η ανησυχια οτι δεν θα ειναι αυτη μια τετοια , σε αγχωνει.
    νομιζω οτι και οι δυο βρισκεστε σε αντιστοιχη κατασταση συναισθηματικα οσον αφορα τον απεναντι, αλλα εσυ εχεις μια πρεμουρα να παει καλα αυτη η σχεση, χωρις ακομα να εχεις ιδιατερα αισθηματα ουτε ο ιδιος, ενω εκεινη ειναι ηρεμη και ισως και χαρουμενη.
    δεν εχεις βαθια αισθηματα δλδ, ανησυχια εχεις....

    προς το παρον δλδ η ολη φαση λειτουργει σε σενα στο κομματι εκεινο που πασχει απο τον χωρισμο σου.
    ελεγχεις αν η κοπελα ειναι εκει για σενα, αν σε θελει, αν υπαρχει περιπτωση να σε παρατησει συντομα, ενω ο ιδιος δεν θα ειχες στην πραγματικοτητα τοση εννοια για ολα αυτα, καθως και ο ιδιος δεν νοιωθεις και τπτ κοσμοιστορικο για εκεινη.

    νομιζω οτι αυτα δεν λυνονται με "συμβουλες". πρεπει εσυ να τα επεξεργαστεις και να τα τακτοποιησεις ειτε μονος , ειτε με βοηθεια.
    αν μπορουσα να κανω μια προτροπη που να "πιασει", θα ηταν να χαλαρωσεις και να δεις τι καλο εχει να προσφερει αυτη η γνωριμια, γιατι πραγματι με τα επιτακτικα αυτα αγχη μπορει να την στραγγαλιζεις.
    αλλα πως μπορεις να πεις σε εναν αγχωμενο ανθρωπο 'χαλαρωσε, ολα στο μυαλο ειναι"? απλα δεν γινεται...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω τρομερα μπερδεμενος με τα αισθηματα μου
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2014, 21:55
  2. Κενος απο συναισθηματα ή κανω κατι λαθος?
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-02-2014, 16:08
  3. Σκέψεις και αισθήματα
    By reboot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-06-2013, 23:25
  4. Νιώθω κενός...
    By Αντώνης91 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2012, 12:37
  5. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •