Απομόνωση απο περιβάλλον λόγω ανωτερότητας (ελπίζω όχι) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    Γενικότερα. Πνευματική ανωτερότητα θεωρώ ότι την διακατέχει κάποιος που βλέπει πέρα από το υπάρχον και το ορατό. Αυτός που έχει μάθει να αμφισβητεί και να σκέφτεται βαθύτερα για το οτιδήποτε, τίποτα δεν είναι δεδομένο.
    Σε γενικές γραμμές αυτό. Δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να προυπάρχουν γνώσεις όμως.
    στο αρχικό σου κείμενο αναφέρθηκες στην "πνευματική ανωτερώτητα" σε σχέση με τους άλλους:
    "επίσης μου έχει περαστεί στο μυαλό ότι είμαι πνευματικά ανωτερη απο κάποιον οποιονδήποτε άλλον",
    "το γεγονός ότι νιώθω ότι βλέπω κατώτερα κάποια άτομα όντας συνειδητοποιημένη, νιώθω αηδία και περηφάνια για τον εαυτό μου ταυτόχρονα.",
    "Αλλα μου φαίνεται περίεργο να αντιλαμβάνομαι αυτό το αίσθημα πνευματικής ανωτερότητας προς τους άλλους...".

    Τώρα το θέτεις ως μία εσωτερική υπόθεση.....Μας έχεις μπερδέψει!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    McGyver,Nαι δικό μου εκφραστικό λάθος. Μιλώ για πνευματική ανωτερότητα. Δεν έχω λάβει τις γνώσεις που πρέπει για να έχω νοητική, άλλωστε όσο ζούμε μαθαίνουμε. Συγγνώμη για αυτό.
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Βρίσκομαι σε μια καφετέρια με την γνωστή παρέα με την οποία είμαστε 5-6 χρόνια. Με το που μπήκα στο πανεπιστήμιο δεν βρήκα την ανάγκη να κάνω παρέες, δεν με ενδιέφερε και πολύ. Οι παρέες ήταν του "πανεπιστημίου". Τέλος πάντων βγαίνω με αυτά τα άτομα και νιώθω ότι κουβεντιάζουν για βλακείες. Αστεία γεγονότα, κουτσομπολιό...αχρείαστα πράγματα που δεν μου κινούν καν την περιέργεια.
    Πριν κάτι μήνες δεν το είχα συνειδητοποιήσει αυτό και ήμουν πιο καλά. Μόλις έκατσα κάτω και είδα ότι ένα και ένα κάνουν δύο, έφτασα σε σημείο να θέλω να μιλήσω. Να το βγάλω από μέσα μου. Ελπίζω να καταλαβαίνετε όλοι .
    Για το ότι ξεφεύγω σε θέμα ναρκισσισμού...η αλήθεια είναι ότι με έχουν αποκαλέσει σνομπ και αδιάφορη πολλές φορές. Και μπορεί να είναι αλήθεια. Και μάλλον θα πρέπει να βρω τρόπο να εξισορροπήσω τον εαυτό μου.
    Αγαπητη Ελευθερια , ισως κι εγω δεν εγινα απολυτα κατανοητος .......οταν λεω ' νοητικη ' ανωτεροτητα , εννοω αν αισθανεσαι οτι εχεις ανωτερη νοημοσυνη , οχι γνωσεις , σε μπερδεψα , συγγνωμη ............... δεν βλεπω καμμια περιεργη αντιδραση στο θεμα καφετερια , συνηθως αυτοι που συχναζουν σε καφετεριες , δεν συζητουν και τιποτα σπουδαιο , κουβεντα να γινεται , που ισως εσενα δεν σε γεμιζουν αυτες οι ' επιφανειακες ' συζητησεις , θελεις μαλλον να κουβεντιασεις για πιο ουσιαστικα θεματα , καθολου κακο .....................................κανεις πολυ καλα κατ εμε που το βγαζεις απο μεσα σου , και νομιζω ολοι το καταλαβαινουμε αυτο ............................ το τι σε αποκαλουν οι αλλοι , θαπρεπε να σε αφηνει παγερα αδιαφορη , αν εσυ κρινεις οτι δεν σου αρμοζουν αυτοι οι χαρακτηρισμοι , και απλως εισαι απομακρη , για τους δικους σου λογους , που προανεφερες ....................... θα εμμεινω στην αποψη μου , οτι εισαι σε μια φαση , που ψαχνεις νεες ισορροπιες στην ζωη σου .................... οσο μπορω να κρινω απο τα λιγα γραφομενα σου , δεν διακρινω καποια υπεροψια , ουτε σνομπισμο , διακρινω μια ευγενη κοπελα , που εχει ευλογους προβληματισμους ............

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και γιατι δεν κανεις παρεα με αυτα τα ατομα που θεωρεις αξιολογα και τα θαυμαζεις?
    Γιατί δεν θα πάρω την αγάπη που παίρνω από την πολύ καλή μου φίλη ας πούμε, που παρόλο που με λέει σνομπ, με αγαπάει. Αλλά ίσως να ξεκινήσω να κάνω και με αυτά τα άτομα περισσότερη παρέα, για την παρέα και να συζητάμε το κάτι παραπάνω.
    Απλά ένιωθα ότι είναι ή το ένα ή το άλλο. Ή θα έκανα παρέα με ττους φίλους μου, ή με εκείνα τα άτομα. Αλλά γιατί όχι και τα 2..:)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    165
    εχεις γνωρισει ή δει καποιον ανθρωπο να ειναι σαν και εσενα?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    Γιατί δεν θα πάρω την αγάπη που παίρνω από την πολύ καλή μου φίλη ας πούμε, που παρόλο που με λέει σνομπ, με αγαπάει. Αλλά ίσως να ξεκινήσω να κάνω και με αυτά τα άτομα περισσότερη παρέα, για την παρέα και να συζητάμε το κάτι παραπάνω.
    Απλά ένιωθα ότι είναι ή το ένα ή το άλλο. Ή θα έκανα παρέα με ττους φίλους μου, ή με εκείνα τα άτομα. Αλλά γιατί όχι και τα 2..:)
    απορω κι εγω: γιατι οχι και τα δυο?
    και γιατι για να συναναστραφεις με καποιον θελεις καποια "εγγυηση"¨οτι θα σε αγαπησει?
    μπορει και να μην σε αγαπησει παρολο που θα ειστε και οι δυο "ανωτεροι πνευματικα"...
    βλεπεις κανενα προβλημα σε αυτην την εκδοχη?

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Ελευθερια , ισως κι εγω δεν εγινα απολυτα κατανοητος .......οταν λεω ' νοητικη ' ανωτεροτητα , εννοω αν αισθανεσαι οτι εχεις ανωτερη νοημοσυνη , οχι γνωσεις , σε μπερδεψα , συγγνωμη ............... δεν βλεπω καμμια περιεργη αντιδραση στο θεμα καφετερια , συνηθως αυτοι που συχναζουν σε καφετεριες , δεν συζητουν και τιποτα σπουδαιο , κουβεντα να γινεται , που ισως εσενα δεν σε γεμιζουν αυτες οι ' επιφανειακες ' συζητησεις , θελεις μαλλον να κουβεντιασεις για πιο ουσιαστικα θεματα , καθολου κακο .....................................κανεις πολυ καλα κατ εμε που το βγαζεις απο μεσα σου , και νομιζω ολοι το καταλαβαινουμε αυτο ............................ το τι σε αποκαλουν οι αλλοι , θαπρεπε να σε αφηνει παγερα αδιαφορη , αν εσυ κρινεις οτι δεν σου αρμοζουν αυτοι οι χαρακτηρισμοι , και απλως εισαι απομακρη , για τους δικους σου λογους , που προανεφερες ....................... θα εμμεινω στην αποψη μου , οτι εισαι σε μια φαση , που ψαχνεις νεες ισορροπιες στην ζωη σου .................... οσο μπορω να κρινω απο τα λιγα γραφομενα σου , δεν διακρινω καποια υπεροψια , ουτε σνομπισμο , διακρινω μια ευγενη κοπελα , που εχει ευλογους προβληματισμους ............
    Εντάξει. Χαίρομαι που το βλέπω και από τη δική σας οπτική γωνία...σημαίνει πολλά. Επομένως απλά περιμένω πως θα καταλήξει το όλο θέμα. Ίσως να ξεκινήσω να κάνω παρέα περισσότερο με άτομα από τη σχολή. Ναι η αλήθεια είναι ότι επηρεάζομαι εύκολα από τα επίθετα άλλων προς εμένα.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απορω κι εγω: γιατι οχι και τα δυο?
    και γιατι για να συναναστραφεις με καποιον θελεις καποια "εγγυηση"¨οτι θα σε αγαπησει?
    μπορει και να μην σε αγαπησει παρολο που θα ειστε και οι δυο "ανωτεροι πνευματικα"...
    βλεπεις κανενα προβλημα σε αυτην την εκδοχη?
    όχι καθόλου!! απλά από τη στιγμή που η μία επιλογή στο μυαλό μου ήταν το να παρατήσω τους παλιούς για να πάω στου καινούριους, οι καινούριοι δεν θα μου προσέφεραν την αγάπη που έπαιρνα από τους φίλους μου. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Αλλά δεν είναι ότι θα τη ζητούσα και από αυτούς, δεν θα ήταν το ιδιο με τα άτομα που αγαπώ και νοιάζομαι ήδη. Τους άλλους απλά τους θαυμάζω.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by κύριος View Post
    εχεις γνωρισει ή δει καποιον ανθρωπο να ειναι σαν και εσενα?
    ναι, έχω γνωρίσει άτομα, από 1 έως και 30 χρόνια μεγαλύτερους-ες μου. Είναι 5-6 άτομα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    ναι, έχω γνωρίσει άτομα, από 1 έως και 30 χρόνια μεγαλύτερους-ες μου. Είναι 5-6 άτομα.
    εννοω που βλεπουν τους αλλους ετσι σαν και εσενα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    όχι καθόλου!! απλά από τη στιγμή που η μία επιλογή στο μυαλό μου ήταν το να παρατήσω τους παλιούς για να πάω στου καινούριους, οι καινούριοι δεν θα μου προσέφεραν την αγάπη που έπαιρνα από τους φίλους μου. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Αλλά δεν είναι ότι θα τη ζητούσα και από αυτούς, δεν θα ήταν το ιδιο με τα άτομα που αγαπώ και νοιάζομαι ήδη. Τους άλλους απλά τους θαυμάζω.
    και γιατι να τους "παρατησεις"η να διαλεξεις? παντρεμενοι ειστε?
    αυτη ειναι η μια απορια.
    η αλλη ειναι οτι ενω αρχικα μας ελεγες οτι νοιωθεις ανωτερη απο οσους γνωριζεις και τους θεωρεις κατωτερους (παρολο που νοιωθεις ενοχες γι αυτο), τωρα μας λες οτι ξερεις ατομα που ειναι οσο "ανωτερα" θεωρεις εσυ καλο, αλλα δεν θελεις να κανεις παρεα μαζι τους για να μην παραμελησεις την φιλη σου...
    μηπως τα εχεις λιγο μπλεγμενα στο μυαλο σου?

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και γιατι να τους "παρατησεις"η να διαλεξεις? παντρεμενοι ειστε?
    αυτη ειναι η μια απορια.
    η αλλη ειναι οτι ενω αρχικα μας ελεγες οτι νοιωθεις ανωτερη απο οσους γνωριζεις και τους θεωρεις κατωτερους (παρολο που νοιωθεις ενοχες γι αυτο), τωρα μας λες οτι ξερεις ατομα που ειναι οσο "ανωτερα" θεωρεις εσυ καλο, αλλα δεν θελεις να κανεις παρεα μαζι τους για να μην παραμελησεις την φιλη σου...
    μηπως τα εχεις λιγο μπλεγμενα στο μυαλο σου?
    Αρχικά τα άτομα αυτά κυρίως είναι πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Επομένως θα μου ήταν δύσκολο να κάνω παρέα με αυτά τα άτομα. Τα θεωρώ πνευματικά ανώτερα γιατί έχουν εμπειρία οι άνθρωποι και τους βλέπω σας "δάσκαλους". Επιπλέον είχα απορρίψει τη σκέψη να κάνω παρέα και με τους δύο, γιατί η φίλη μου δεν εγκρίνει τέτοια άτομα..Αλλά έτσι όπως το βλέπω, εγώ είμαι εκείνη που θα επιλέξει και όχι αυτή.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by κύριος View Post
    εννοω που βλεπουν τους αλλους ετσι σαν και εσενα
    Α, όχι. Δεν το ΄χω συζητήσει ποτέ με κανέναν και δεν ξέρω. Δεν έχω ανοιχτεί ποτέ τόσο πολύ και δεν είναι το καλύτερο θέμα προς συζήτηση.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    Α, όχι. Δεν το ΄χω συζητήσει ποτέ με κανέναν και δεν ξέρω. Δεν έχω ανοιχτεί ποτέ τόσο πολύ και δεν είναι το καλύτερο θέμα προς συζήτηση.
    στην παρεα που ειχες πριν υπηρχε καποιος/καποια που να προσπαθουσε να ηταν καλυτερη,γενικα να προσπαθουσε να βγει απο πανω,ή να εκανε πραγματα για να ελεγε μετα εγω εκανα αυτο ή εκεινο ή το αλλο?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by EleftheriaFreedom View Post
    Αρχικά τα άτομα αυτά κυρίως είναι πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Επομένως θα μου ήταν δύσκολο να κάνω παρέα με αυτά τα άτομα. Τα θεωρώ πνευματικά ανώτερα γιατί έχουν εμπειρία οι άνθρωποι και τους βλέπω σας "δάσκαλους". Επιπλέον είχα απορρίψει τη σκέψη να κάνω παρέα και με τους δύο, γιατί η φίλη μου δεν εγκρίνει τέτοια άτομα..Αλλά έτσι όπως το βλέπω, εγώ είμαι εκείνη που θα επιλέξει και όχι αυτή.
    δεν τους 'εγκρινει' λογω διαφορας ηλικιας, η γενικοτερα δεν της γεμιζουν το ματι?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα στο πω απλά και βάλτο καλά στο μυαλό σου με φωτεινά γράμματα εκεί που αγαπάς εκεί πρέπει να πας εκεί που χτυπάει η καρδιά σου κι ας λένε μαλακές πίστεψε με την αγάπη δεν τι βρίσκεις εύκολα άσε τους μεγαλύτερους και τους θαυμασμούς αυτά από μακριά κατά τα άλλα εκεί που αγαπάς εκεί θα πας
    Φιλικά στο λέω ακούμε και δε θα χάσεις όπου λέει η καρδιά θα πηγαίνεις κι άμα την πατήσεις πάλι θα δεις ότι η καρδιά θα σε βγάλει κάπου αλλού όπου λέει η καρδιά σου άκου τον παλιό και δε θα χάσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ
    By jim1992 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 28-06-2014, 11:41
  2. απομονωση
    By maevius in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-03-2013, 13:40
  3. ΙΨΔ και περιβαλλον...
    By Agkathi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-01-2010, 01:21
  4. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 14:03
  5. Απομόνωση
    By kater1na in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-11-2008, 03:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •