Ποσο κοστιζει μια ψυχοθεραπεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4

    Ποσο κοστιζει μια ψυχοθεραπεια;

    Ειμαι 20 χρονων και Εχω προβληματ αγχους,φοβιες και πανικου.
    Δεν εχω και την καλυτερη οικονομικη κατασταση και θα ηθελα να ρωτησω ποσο στο περιπου κοστιζει μια ψυχοθεραπεια. Δηλ. Ποσο πληρωνεις για καθε επισκεψη. Και ποσες φορες τον μηνα συνηθως πας;
    Δεν εχω επισκευτη ποτε μου ψυχιατρο ουτε ψυχολογο και δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Το κόστος μίας επίσκεψης σε έναν ψυχολόγο-σύμβουλο σμρ ξεκινά από 30 ευρώ η συνεδρία. Συνήθως για το πρόβλημα που αναφέρεις η συχνότητα των επισκέψεων είναι 1 φορά την εβδομάδα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    οι τιμες εχουν διακυμανσεις εγω εχω συναντησει απο 30Ε μεχρι και 50Ε την συνεδρια...με μεσο ορο τα 40Ε!!! απο εκει και περα υπαρχουν και τα δημοσια κεντρα ψυχικης υγειας με δωρεαν επισκεψεις αλλα με περιορισμενο βαθμο συνεδρειων, γυρω στις 15 συνολικα, με συχνοτητα μια φορα στις δυο βδομαδες αλλα δεν ειναι στανταρ αυτο παντα!!! ελπιζω να βοηθησα....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4
    σας ευχαριστω και τους δυο σας!
    menis_64 οταν εννοεις δημοσια κεντρα ψυχικης υγειας τι ακριβως γινεται εκει περα ειναι δηλαδη σαν τις ταινιες που μαζευονται πολλα ατομα και ο καθενας λεει τον πονο,φοβο του; (συγνωμη αλλα ειμαι τελειως ασχετος ποτε μου δεν ειχα ασχολειθει).

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by venixan View Post
    σας ευχαριστω και τους δυο σας!
    menis_64 οταν εννοεις δημοσια κεντρα ψυχικης υγειας τι ακριβως γινεται εκει περα ειναι δηλαδη σαν τις ταινιες που μαζευονται πολλα ατομα και ο καθενας λεει τον πονο,φοβο του; (συγνωμη αλλα ειμαι τελειως ασχετος ποτε μου δεν ειχα ασχολειθει).
    οταν λεω δημοσια κεντρα ψυχικης υγειας εννοω οτι υπαρχουν οι αναλογοι χωροι,σε ενα κτιριο παντα, για προσωπικη ψυχοθεραπεια, χωρις αλλα ατομα. Ο αριθμος ειναι περιορισμενος των συνεδρειων, και δεν εχεις την δυνατοτητα επιλογης του ψυχοθεραπευτη σου (γυναικα ή αντρας) με οποιον σε βαλουν... σε πολεις θα τα βρεις...αλλα θα πρεπει να ψαξεις που ειναι... εγω ξερω για παραδειγμα πως Θεσσαλονικη και Κατερινη υπαρχουν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ψάξε κάπου εδώ μέσα έχει τιμές από τσάμπα μέχρι πενήντα ευρώ κάποιος είχε βάλει τα τσάμπα κάποτε ψάξτο να το βρεις αλλά άμα θες να γίνει δουλειά με έναν ιδιώτη και γύρω στα τριάντα μάλλον θα γίνει τα τσάμπα δεν τα ξέρω τι δουλειά κάνουν κάποιος πάντως τα μάζεψε όλα σε ένα θέμα να ξέρεις απλά δεν ξέρω πως λέγεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Το ερώτημα - κατά την άποψη μου - venixan είναι πόσο θέλεις να σου κοστίσει ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής σου. Τα χρήματα είναι μόνο ένα μικρό μέρος του όλου θέματος και προσωπικά θεωρώ και ένα από τα μικρότερα (*). Εάν επιθυμείς να κάνεις δουλειά και να αλλάξεις τον εαυτό σου, πρέπει, αφ' ενός να εξασφαλίσεις ότι ο θεραπευτής σου ΘΕΛΕΙ να σε βοηθήσει και αφ' ετέρου ότι ΜΠΟΡΕΙ να σε βοηθήσει.

    (*) Μερικοί παράγοντες που θα έπρεπε να αναλογιστείς πέρα από το κόστος.

    1. Χρόνος που επενδύεις.
    2. Κόπος.
    3. Ποιότητα ζωής (δεν θέλει κανείς να παρατείνει μια κακή ποιότητα ζωής).
    4. Χρήματα (τι προτιμάς;... 10 συνεδρίες στις οποίες θα έχεις αποτέλεσμα; ή 100 συνεδρίες με πολύ λίγο-μικρό αποτέλεσμα;... Και τα δύο είναι ανεξάρτητα της αμοιβής, αλλά εξαρτώνται από την ηθική του εκάστοτε θεραπευτή και μόνο. Με άλλα λόγια μακάρι ότι πλήρωνες να έπαιρνες, δεν ισχύει όμως).
    5. Παράταση δυσλειτουργιών (φαντάζομαι όλοι θέλουμε να απαλλαγούμε από αυτές το δυνατόν πιο σύντομα και όχι το αργότερο δυνατόν).
    6. Χαμένες ευκαιρίες ζωής (π.χ. αν παραταθεί η θεραπεία σε σημείο που να μην μπορέσεις να παντρευτείς ή να κάνεις παιδιά).

    Εάν, για παράδειγμα, έχεις ένα δύο βασικά προβλήματα στη διάγνωση σου (π.χ. αδυναμία να διαχειριστείς κάποιο συναίσθημα και χαμηλή αυτοεκτίμηση) και πολλά περισσότερα "δευτερεύοντα" προβλήματα (τα οποία μπορεί να συνδέονται ή όχι με τα δύο βασικά προβλήματα) και ο θεραπευτής / θεραπεύτρια σου, σε βοηθάει μόνο να αντιμετωπίσεις τα δευτερεύοντα και σε αποτρέπει ή αποθαρρύνει να ασχοληθείς με τα βασικά προβλήματα σου, τότε η "θεραπεία" θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο τόσο σε χρόνο, όσο και σε χρήματα και έλλειψη βελτίωσης της ποιότητας ζωής σου.

    Παράλληλα, εσύ θα έχεις την εντύπωση ότι "σε βοηθάει" ενώ στην ουσία θα αποτρέπει την αποθεραπεία σου, λέγοντας σου έμμεσα "θα σε βοηθήσω με οτιδήποτε άλλο εκτός από τα θέματα τα οποία θα σε βοηθήσουν να απεξαρτηθείς από εμένα".

    Πριν ξεκινήσεις να ψάχνεις για ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή, σου συνιστώ να διαβάσεις τις παρακάτω αναρτήσεις:

    1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ 2
    (μετά από σύμπτυξη, βρίσκεται στη 14η σελίδα του νήματος ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ)

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9%CE%9D/page14)

    2. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9D%CE%A9%CE%9D)

    3. ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D)

    4. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A5%CE%A4%CE%97)

    Αν είναι να πληρώνεις, φρόντισε τα λεφτά σου να πιάνουν τόπο και να μην σπαταλάς το χρόνο σου χωρίς να μεγιστοποιήσεις το αποτέλεσμα αυτού.
    Last edited by M87; 23-03-2016 at 21:16.

Similar Threads

  1. Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-2013, 22:03
  2. Πόσο ζυγίζει η ζωή και πόσο η αγάπη;
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 08-12-2012, 15:19
  3. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  4. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 14:37
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •