Σημαντική Ψηφοφορία σχετικά με τον τρόπο διαχείρισης του φόρουμ αυτοβοήθειας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Ψηφοφορία σχετικά με τον τρόπο διαχείρισης του φόρουμ αυτοβοήθειας

Voters
27. You may not vote on this poll
  • Η διαχείριση να εφαρμόζει πολύ πιο τυπικά τον κανονισμό λειτουργίας.

    15 55.56%
  • Η διαχείριση να συνεχίσει με ήπιες παρεμβάσεις, κατά τον τρόπο που λειτουργεί ως σήμερα.

    12 44.44%
Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 213
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Mnimonio έχεις δίκιο σε αυτό και δεν το σκέφτηκα έτσι. Όταν είπα ότι πρέπει μόνοι μας να μπούμε στη διαδικασία να προσέχουμε τι λέμε προφανώς και αναφερόμουν και σε θέματα λογοκρισίας, δηλαδή ο καθένας να προσέχει να μη λογοκρίνει με βάση τη δική του υποκειμενική κρίση. Ούτως ή άλλως η πλειοψηφία απ'ότι φαίνεται ψηφίζει το πρώτο άρα θα μάθουμε σύντομα τι συνέπειες που θα έχει αυτή η επιλογή.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,834
    Η κάθαρση δηλαδή η αυτοκάθαρση που έλεγαν κι οι πολιτικοί εγώ ψηφίζω ποινές άμα πρέπει να φύγω θα ρυθμίσω κάπως αλλιώς τη ζωή μου αναγκαστικά θα παίζω μπάσκετ μάλλον η θα ακούω μουσική πριν μας διώξετε να μας στείλετε μια προειδοποίηση να χαιρετίσουμε πάντως όχι με τη μια δεν είναι κομψό
    Θα το παλέψουμε κι αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,841
    μιας και η συζητηση για τους ορους χρησης, θα ηθελα να βαλω κι ενα παραλληλο θεμα που αφορα την συζητηση κι οποιος θεωρει οτι τον ενδιαφερει η τον αφορα ας τοποθετηθει.

    οποιος νομιζει οτι οι οροι συμμετοχης ειτε εχουν λαθη, ειτε πρεπει να αλλαξουν, να εμπλουτιστουν, να γινουν πιο συγκεκριμενοι, ας το κανει εδω.

    και αναφερω απο τα προσφατα θεματα και περιστατικα:
    οποιος θεωρει οτι το φορουμ πρεπει να απευθυνεται και να εχει μελη μονο "ασθενεις", ας το πει ειτε με επιχειρηματα ειτε ανευ, ΕΔΩ .
    οποιος θεωρει οτι το φορουμ κακως περιεχει καποιο θεμα πχ σχεσεις και σεξουαλικοτητα και δεν θα επρεπε να συζητιουνται οι ανθρωπινες σχεσεις και συμπεριφορες, ας το πει ΕΔΩ.
    κι οποιοδηποτε αλλο θεμα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη, επισης ΕΔΩ!!!

    ας τοποθετηθει η ας απαντησει επι των θεματων η διαχειριση.
    αυτο που κανουν μερικοι να ξεκινανε γκρινιες επειδη καποιος συζηταει το ταδε θεμα (εντος θεματολογιας) που οι ιδιοι θεωρουν ασημαντο, η να κυνηγαει ενα μελος καποιους μονιμως απο πισω να τους ζηταει τον λογο για το αν θα επρεπε να ειναι η να μην ειναι μελη, δεν ειναι πλεον κωμικο και γραφικο, εχει γινει γελοιο.

    ας τοποθετηθει η διαχειρηση σε οποιον εχει τετοιες ανησυχιες κι ας ληξει το θεμα ΕΔΩ.
    μετα την απομακρυνση εκ του θεματος, ουδενα καφριλικι αναγνωριζεται...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Σε ότι αφορά τα θέματα εγώ είμαι υπέρ του να γράφονται τα πάντα που αφορούν τον άνθρωπο εκτός απο περιπτώσεις παιδεραστίας όπου σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε άμεσα να ενημερώνεται και η δίωξη για τα περαιτέρω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,841
    χωρις να πω τι πιστευω οτι πρεπει να γινει, να εκφρασω μια ανησυχια.

    απ οτι λεει ο νικος, η σταση της διαχειρισης μεχρι σημερα, σημαινε αυτοδιαχειριση με επεμβασεις στα απολυτως απαραιτητα (δλδ 2).
    δεν ειχε δηλωθει ομως ξεκαθαρα ποτε μεχρι σημερα. φαινομενικα σημαινε "διαχειριση απο την διαχειριση".
    ο καθενας δρουσε οπως νομιζε, ειτε υπευθυνα, ειτε οπως νομιζε οτι τον παιρνει, οπως ηθελε, ειτε δοκιμαζοντας την ανοχη της διαχειρισης και τα νευρα των μελων, κλπ κλπ κλπ. κλπ, αναλογα με την προσωπικοτητα και τα θελω του.

    πολυ φοβαμαι οτι το ξεκαθαρισμα αυτο, σε περιπτωση που επικρατησει η β λυση, μερικοι θα το εκλαβουν σαν "ψηφισαμε να το κανουμε μπουρδελο κι οταν βαρεθουν να μας ανεχονται, το πολυ πολυ να κλεισει"...

    επισης δευτερη ανησυχια.
    ΕΑΝ ο φοβος μου ευσταθει, ακομα και ολοι να ψηφισουμε το 2, αρκει ενας (αντε 2-3), για να γινει μπουρδελο. δεν χρειαζονται ολοι.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,841
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Σε ότι αφορά τα θέματα εγώ είμαι υπέρ του να γράφονται τα πάντα που αφορούν τον άνθρωπο εκτός απο περιπτώσεις παιδεραστίας όπου σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε άμεσα να ενημερώνεται και η δίωξη για τα περαιτέρω.
    τον ανθρωπο αφορουν και ιατρικα θεματα πχ στομαχι, δοντια κλπ.δεν απτονται της ψυχολογιας ομως οταν δεν αφορουν καποια φοβια πχ.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Ε και τι πειράζει να γράψει κάποιος και γιαυτο το θέμα? H πχ για το που να πάει διακοπές,τι να φάει σήμερα,τι χρώμα μπλουζάκι να φορέσει σήμερα κτλ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,841
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Ε και τι πειράζει να γράψει κάποιος και γιαυτο το θέμα? H πχ για το που να πάει διακοπές,τι να φάει σήμερα,τι χρώμα μπλουζάκι να φορέσει σήμερα κτλ.
    οι οροι λενε οτι τα θεματα αφορουν την ψυχολογια κι οτι ακομα και η ενοτητα γενικα αφορα θεματα που απτονται της ψυχολογιας και δεν ανηκουν στις αλλες ξεκαθαρες ενοτητες.
    αυτο αν το κρινουμε τυπικα.
    απο εκει και περα, αυτα που λες αναφερονται μονιμως απο ολους μας στο πλαισιο του οτι μετατρεπουμε το φορουμ σε τσατ, πραγμα που επισης απαγορευεται απο τους ορους...

    οπως καταλαβαινεις, το αν θα συνεχισει να ισχυει αυτο, εχει να κανει κατα πολυ απο το αποτελεσμα της ψηφοφοριας.

    εκτος αν κανει διαφορετικες διευκρινισεις για ολα αυτα, η διαχειριση.
    δεν ξερω..

  9. #24
    Εγω λεω να γινει γενικου ενδιαφεροντος,ολα της ψυχολογιας απτονται αλλωστε

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί την περίπτωση ότι κάποιοι δεν θα θέλουν να συμμορφωθούν. Η απάντησή μου ήταν με γνώμονα πώς όλοι θα βοηθηθούν μέσα σε αυτό το φόρουμ, πώς όλοι θα πάρουν κάτι από τη λειτουργία του. Προφανώς αν αυτό δεν μπορεί να γίνει τότε ας αυστηροποιηθούν οι κανόνες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    mnimonio, για μένα η ψηφοφορία είναι πιο "πονηρή" από ότι φαίνεται με μια πρώτη ανάγνωση.

    Στην επιλογή 2, το φόρουμ θα κλείσει, για μία εβδομάδα, στις 1 Απρίλη, αν η αυτορύθμιση δε φέρει αποτέλεσμα.
    Που σημαίνει πως αν τα μέλη του φόρουμ υπερψηφίσουν τη 2η επιλογή με γνώμονα το να σουλατσάρουν, τότε το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς αντίθετο, μιας και η μη συνετή χρήση του φόρουμ, θα οδηγήσει -καταρχάς- στο προσωρινό κλείσιμο του.

    Με δικά μου λόγια: είτε που καλούμε τη διαχείριση να διώξει όσους -κατά την κρίση της- παραβιάζουν τους όρους χρήσης,
    είτε που καλούμε τους εαυτούς μας να φερθούν σε απόλυτη συμφωνία με τους όρους χρήσης, διαφορετικά θα κλείσει το φόρουμ, τουλάχιστον προσωρινά.
    Mαλιστα..Παντως μιας και εχουν γινει απειρες συζητησεις - παραπονα για την διαχειριση περιμενα μεγαλυτερη συμμετοχη στην ψηφοφορια .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    ως άτομο με κάποια ψυχαναγκαστικά στοιχεία στην προσωπικότητα μου θα ψήφιζα το πρώτο |o|
    είναι γεγονός ότι αρκετοί όροι παραβιάζονται.
    Με Ψυχοθεραπευτική λογική όμως (να έχουμε την ευθύνη του εαυτού μας δηλαδή) θα ψηφίσω το δεύτερο. Αν και από οσο παρακολουθώ το φόρουμ το να κρατηθούν οι όροι είναι δύσκολο....
    Από εκεί και πέρα αν περάσει η δευτερη επιλογή και δεν μπορέσουμε να εφαρμόσουμε τους όρους και κλεισει για μια εβδομαδα,ας εφαρμοστει μετά και η πρώτη επιλογή.
    Φυσικά με την πρώτη επιλογή υπάρχει ο κίνδυνος το φόρουμ με το κόψε ράψε να αποστειρωθεί τελείως.Ας προσεχαμε...
    Κατά την προσωπική μου άποψη οπως δεν υπάρχει ιντερνετική ψυχοθεραπεία (που κάνουν διάφοροι ψυχολόγοι) έτσι δεν υπάρχει ούτε ιντερνετική αυτοβοηθεια....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Τί έχουμε εδώ; Καταρχάς, η διαχείριση να μην έχει δυο μέτρα και δυο σταθμά, είναι που είναι σχεδόν απούσα, τουλάχιστον όταν εφαρμόζει τους κανόνες της ας το κάνει σωστά. Εγώ προσωπικά έφαγα 3 πόντους από την betelgeuse και έμαθα κατόπιν εορτής το σφάλμα μου, αλλά το χειρότερο είναι ότι η user ψυχανεμίστηκε τις προθέσεις μου προς τον user που απευθυνόταν το μήνυμα.Χαλαρώστε λιγάκι, δεν είμαστε μπαμπούλες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Τί έχουμε εδώ; Καταρχάς, η διαχείριση να μην έχει δυο μέτρα και δυο σταθμά, είναι που είναι σχεδόν απούσα, τουλάχιστον όταν εφαρμόζει τους κανόνες της ας το κάνει σωστά. Εγώ προσωπικά έφαγα 3 πόντους από την betelgeuse και έμαθα κατόπιν εορτής το σφάλμα μου, αλλά το χειρότερο είναι ότι η user ψυχανεμίστηκε τις προθέσεις μου προς τον user που απευθυνόταν το μήνυμα.Χαλαρώστε λιγάκι, δεν είμαστε μπαμπούλες.
    δεν γνωρίζω τι εχει συμβει παλιότερα αλλά όντως και γω έχω την αίσθηση ότι δεν παρακολουθείται το φόρουμ από τη διαχειρηση οπως θα έπρεπε
    Είναι Τεράστιος ο όγκος πληροφοριών για να είναι κανείς συνεχεια πάνω από ενα pc αλλά αυτά τα προβλήματα προκύπτουν όταν ανοίγει ενα φόρουμ....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    δεν γνωρίζω τι εχει συμβει παλιότερα αλλά όντως και γω έχω την αίσθηση ότι δεν παρακολουθείται το φόρουμ από τη διαχειρηση οπως θα έπρεπε
    Είναι Τεράστιος ο όγκος πληροφοριών για να είναι κανείς συνεχεια πάνω από ενα pc αλλά αυτά τα προβλήματα προκύπτουν όταν ανοίγει ενα φόρουμ....
    Κι εγω φηφιζω να γινει πιο αυστηρο

Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. σχετικα με τα προσωπικα μηνυματα στο φορουμ
    By 66psy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2014, 21:03
  2. Σχετικα με τα μελη του φορουμ
    By howtodream8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 25-01-2013, 08:06
  3. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 18:42
  4. Διαχείριση φόρουμ αυτοβοήθειας
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 128
    Last Post: 02-10-2011, 22:05
  5. Replies: 0
    Last Post: 19-10-2010, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •