Νομίζω ότι υποφέρω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    1

    Νομίζω ότι υποφέρω...

    Από τον τίτλο, που έχω βάλει θα καταλάβετε ότι πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και αυτό διότι κάνω χρήση του ρήματος "Νομίζω" μιας και ενώ γνωρίζω ότι υποφέρω με τον εαυτό μου μάλλον δεν θελω να το παραδεχτώ ή ζω ένα ψέμα. Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική. Η ηλικία μου είναι 23 και ενώ φαίνεται να έχω μία απολύτως φυσιολογική ζωή, το μέσα μου με κατασπαράζει αργά και βασανιστικά.
    Είχα μία πολύ έντονη εφηβική ηλικία με συνεχή ξεσπάσματα, πολλές τριβές με τους γονείς μου και αυτό ως αποτέλεσμα των διαφόρων περιορισμών που μου επέβαλλαν όπως π.χ το να μην βγαίνω σχεδόν καθόλου από το σπίτι και να αναγκάζομαι να περνάω τις περισσότερες ώρες στον ηλεκτρονικό υπολογιστή. Υπήρχε περίοδος που πέρασα έναν μικρό εθισμό αλλά το ξεπέρασα.
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τα τελευταία χρόνια είναι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Διαγνώστηκα βάση συμπτωμάτων από μία φίλη Ψυχολόγο που έκανε την πρακτική της σε ένα κέντρο Ψυχικής Υγείας κάτι μήνες πριν.
    Μέσα σε 2 χρόνια έχω περάσει από αρρωστοφοβία, πιστεύοντας ότι έχω καρκίνο, λύκο, ειντς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Το έιντς ήταν η μεγαλύτερη ειρωνία όμως, διότι δεν είχα καν ολοκληρωμένες επαφές και πραγματικά πίστευα ότι είχα κολλήσει μόνο και μόνο νομίζοντας ότι πάτησα σύριγγες ή ακουμπώντας το χέρι κάποιου με πληγή. Βέβαια, σε όλα τα σκηνικά επέστρεφα σπίτι και στο μυαλό μου επικρατούσε ένα χάος. Προσπαθούσα να σκεφτώ πως έδωσα το χέρι μου στον Χ,Ψ,Ω για να τον χαιρετησω, ακούμπησα την πληγή ναι ή οχι?, πέρασα ξυστά τη σύριγγα ναι ή οχι? Ανάλυση της κάθε λεπτομέρειας και φυσικά αμφιβολίες και φόβος! Αυτό σιγά σιγά με οδήγησε στο να γίνω υποχόνδρια. Όμως, μπορεί να ξεπέρασα σε κάποιο βαθμό την αρρωστοφοβία αλλά το OCD ήταν εκεί για να μου υπενθυμίζει την παρουσία του αλλάζοντας όχι απλά μορφή, αλλά φοβία!
    Φοβία ότι κάποιος με παρακολουθεί, ότι μπορεί να υπάρχει κάπου κάμερα και έτσι να ελέγχω ενδελεχώς τις κινήσεις μου, φοβία ότι μπορεί να έχει υπάρξει σεξουαλική κακοποίηση και απλά να μην θυμάμαι ότι έχει γίνει. Αμφισβητώ για το αν έκανα πράγματα πριν 3-4-5 χρόνια, αμφισβητώ για κοντινά μου πρόσωπα, φίλους και ναι υποφέρω καθημερινά από σκέψεις παράλογες.

  2. #2
    Με ποιο τροπο σκεφτεσαι να βοηθησεις τον εαυτο σου εφοσον εχεις καταλαβει οτι βασανιζεσαι απο ΙΔΨ ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Εχεις παει σε γιατρο?

Similar Threads

  1. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 19:03
  2. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 00:29
  3. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 09:59
  4. ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΩ?
    By Jlspy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 09-05-2011, 10:47
  5. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •