Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22

    Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?

    Εχασα τον πατερα μου στα 8 και ξεκινησε η ο Γολγοθας. Στο γυμνασιο η πρωτη κριση, ζαλαδες, χρονια να τρεχω στο γιατρο νομιζοντας πως κατι εχω. Περασαν οι κρισεις αλλα το αγχος εχει μεινει. Τελευταια εχω σκεψεις οτι ισως το χανω, οτι απο το πολυ αγχος θα παθω κατι...και βλεπω ποσο εναλασσεται ολο αυτο. Ενω παλια φοβομουν τις αρρωστιες στο σωμα τωρα νιωθω οτι ξεχναω, δε μπορω να συγεντρωθω, φοβαμαι μηπως πεσω σε καταθλιψη, φοβαμαι οτι ισως οδηγηθω να κανω κακο στον εαυτο μου η σε καποιον αλλο απο τη πολυ θλιψη,,,και ποσες ακομα σκεψεις. Χιλιαδες το λεπτο....νιωθω το μυαλο μου κουρασμενο. Με απασχολει πολυ που δε μπορω να συγκεντρωθω ή οτι ξεχναω ευκολα, οτι διαβαζω και ξαναδιαβαζω κατι για να το εμπεδωσω. Οι εξετασεις μου ολες ηταν καλες. Ο ψυχολογος λεει οτι ειναι αγχωδης διαταραχη και ολα ειναι απο εκει και πωσ οπως παλια συγκεντρωνομουν στο σωμα και στις αισθησεις τωρα επικεντρωνομαι στο οτι ξεχναω και στο οτι δε μπορω να συγκεντρωθω. Ολη μερα νιωθω πως με τσεκαρω για να δω αν θα το παθω η οχι και φυσικα το παθαινω πιο συχνα. Το εχει κανενας αλλος? Σας ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Αυτο ολο το παθαινεις και απο το αγχος παρε κατι για το αγχος ρωτα γιατρο

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    καλησπέρα souno, εγώ έχασα τον παππού μου(σαν πατέρα τον είχα) και από τότε έπαθα όλα όσα περιγράφεις.. βέβαια μόνο όσο τις αρρώστιες σώμα.. επειδή εμένα μετά εξελίχθηκε σε φοβία θανάτου ότι θα πεθάνω σήμερα αύριο κλπ.. και επίσης τώρα είμαι στη φάση μου παίρνω το πτυχίο μου είμαι τελευταίο εξάμηνο και νιώθω πως δεν μπορώ να διαβάσω κατί η να συγκεντρωθώ, όταν δίνω εξέταση δεν μπορώ να σκεφτώ για να γράψω και με δυσκολία προσπαθώ και τελικά εντάξει τα βρίσκω.. Το πιο πιθανόν το ότι είναι πως είναι όλα στο μυαλό μας.. δηλαδή και πως ότι κάτι δεν πάει καλα με το σώμα μας. τώρα επικενρώθηκες στο ότι δεν συγκενρώνεσαι και δεν θυμάσαι.. Δηστυχώς κάτι δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε σε λογικό πλαίσιο είναι πως όλα αυτά είναι απλά στο μυαλό μας. και τίποτε απο αυτά δεν συμβαίνει στη πραγματικότητα... παίρνεις κάτι για το άγχος? καποια φάρμακευτική αγωγή κλπ?

  4. #4
    souno, πόσο κοινωνική είσαι? Η απομόνωση και η ελλειψη δραστηριοτητων (σπουδες, χόμπι) δημιουργούν ή/και τρέφουν τετοιες σκέψεις. Το αντιθετο οδηγεί σε απομακρυνση απο αυτες. Τα ψυχολογικά απαλύνονται και κάποτε μπαινουν στο περιθωριο αμα κατευθυνεις τη σκεψη σου και τις πραξεις σου σ' αυτα που σου λέω.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 12:30
  2. Φοβοι και παραλογες σκεψεις...δυσκολια συγκεντρωσης και αγχος
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2016, 14:13
  3. παραλογες σκεψεις ειναι σαν να μην υπαρχουν ποτε δεν τις αναφερω
    By ευφυέστατος αυτιστικός in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-05-2014, 06:12
  4. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 14:35
  5. Εχει πεθανει κανεις απο αντικαθ/κα?
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-02-2009, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •