Cipralex - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Cipralex

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΄ΣΕΝΑ ΟΜΠΟΜ..ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝΕ ΔΩΣΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΝ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ, ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΑ ΜΕΜΟΜΑΞ ..ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΨΙΜΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ, ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ Κ.Ο.Κ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΟΤΟΒΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΦΡΙΚΤΟΥΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ.ΣΥΖΗΤΑΤΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ - ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    mariavas το θεμα ειναι απο το 2005 μη παρεξηγηθεισ αν δεν σου απαντησει ο obom

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    Ευχαριστώ ΠΑΝΤ.. όπως πάντα εκτος τόπου και χρόνου..βέβαια δεν τίθετε θέμα παρεξήγησης..δεν είναι υποχρεωμένος να μου απαντήσει..αλλά και πάλι ευχαριστώ!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ξέρετε το άλλο;Πως είναι το μόνο φάρμακο που έχει μπει στη βουλή των ελλήνων;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    δηλαδή?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Tsipr-Alex:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    χαχαχα!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254

    Cipralex

    Καλημέρα σε όλους,

    Πάσχω από κατάθλιψη΄και αγχώδη διαταραχή εδώ και χρόνια. Τελευταία έχει κορυφωθεί η κατάσταση. Στο παρελθόν έπαιρνα seroxat αλλά από ένα σημείο και μετά έπαψαν να με βοηθάνε. 'Εχει 15 μέρες που παίρνω cipralex. Δε νοιώθω καλύτερα. Σε πόσο καιρό λειτουργούν; Δε θέλω να βγώ από το σπίτι γιατί παθαίνω κρίσεις κτλ. Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα μα τίποτα. Θα με βοηθήσουν;

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    obom, καταρχην καλησπερα, εγω ειχα δοκιμασει παλαιοτερα το σιπραλεξ, για την ΙΨΔ, αλλα οχι για πολυ καιρο διοτι μου ανεβαζε πολυ τη διαθεση, με λιγα λογια ημουν μες την τρελη χαρα ολη την διαρκεια της ημερας, και σιγα-σιγα αρχισα να εχω ομοφυλοφιλικες τασεις και ετσι μου διεκοψε την εν λογω αγωγη αμεσως... βεβαια το καθε φαρμακο δεν δρα το ιδιο σε ολους, πχ για καποιον αλλο μπορει να δρουσε εντελως διαφορετικα... αυτα

  10. #25
    Quote Originally Posted by gingertania1985 View Post
    Καλημέρα σε όλους,

    Πάσχω από κατάθλιψη΄και αγχώδη διαταραχή εδώ και χρόνια. Τελευταία έχει κορυφωθεί η κατάσταση. Στο παρελθόν έπαιρνα seroxat αλλά από ένα σημείο και μετά έπαψαν να με βοηθάνε. 'Εχει 15 μέρες που παίρνω cipralex. Δε νοιώθω καλύτερα. Σε πόσο καιρό λειτουργούν; Δε θέλω να βγώ από το σπίτι γιατί παθαίνω κρίσεις κτλ. Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα μα τίποτα. Θα με βοηθήσουν;
    Καλησπερα να προτεινω κατι?Αεροβια γυμναστικη!Θα δεις απιστευτα οφελη και το εννοω.Δεν φανταζεσαι ποσο αποτελεσματικο ειναι στο αγχος.Τωρα αυτο που λες δεν εχεις ορεξη να κανεις τπτ ειναι απο την καταθλιψη.Να βγαινεις μη φοβασαι τπτ δεν προκειται να παθεις απο τις κρισεις πανικου.Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια.Επισης το βαλσαμοχορτο το εχεις ακουστα?Ειναι φυτικο αντικαταθλιπτικο με ευεργετικα αποτελεσματα για την καταθλιψη και γενικα την αγχωδη διαταραχη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Καλησπέρα,

    Γυμνάζομαι καθημερινά μια ώρα, Εκείνη τη στιγμή είμαι οκ αλλά μετά με πιάνει πάλι.Έχω αλλάξει πολλά χάπια. Έχει πάρει κανείς cipralex που τον έχουν βοηθήσει, και αν ναι σε πόσο καιρό; Εϊμαι στις 2 εβδομάδες και τίποτα. Νιώθω συνέχεια κουρασμένη και σαν φυτό.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Τί ακριβώς είναι το βαλσαμόχορτό;Μπορώ να το πάρω ταυτόχρονα με τα χάπια;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    καλησπερα ειχα αγοραφοβια και κρισεις πανικου επαιρνα cipralex για 6 μηνες απο εκει που δεν πηγαινα πουθεν ακια φοβομουν ειμαι μια χαρα(τελεια δεν ειμαι αλλα κριση δεν ξαναεπαθα)το βασικο ειναι να κανεις την αγωγη σου και οταν περασουν 2 μηνες στην μαξιμουν ποσοτητα και δεν δεις αποτελεσμα τοτε αλλαζεις αγωγη αυτο ειναι νομος...οτι αλλο θελεις εδω ειμαι.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Σε πόσο καιρό σε βοήθησαν; Εγώ έκλεισα ένα μήνα και τίποτα. ¨Εχω και κατάθλιψη μαζί. Κλαίω κάθε μέρα,βγαίνω έξω μόνο με zanax, έχω χάσει φίλους και παρέες..Είμαι πολύ χάλια...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    12
    Καλημέρα. Ανοιξα αυτό το θέμα το 2005. Τελικά ξεκίνησα την αγωγή με το cipralex, και το έπαιρνα μέχρι πρίν 6 μήνες. Ηταν η απάντηση στο πρόβλημα μου. Δεν είχα ποτέ ξανά κρίσεις πανικού, και με βοήθησε να ελέγχω κάθε δύσκολη κατάσταση. Αλλαξε η ζωή μου, και ήμουν καλά. Τα αρνητικά είναι οτι πήρα πάααααρα πολά κιλά γιατί δεν πρόσεχα τη διατροφή μου και έπινα πολύ. Επίσης ξέχασα τι σημαίνει sex. Λίμπιντο 0. Εχω σταματήσει την αγωγή εδώ και 6 μήνες κατόπιν προτροπής του νέου μου γιατρού, για να δούμε αν τα χρειάζομαι ή όχι. Ξαναγύρισαν τα προβλήματα άγχους που είχα, και δεν μπορώ να διαχειριστώ καμία κατάσταση πλέον. Το παραμικρό πρόβλημα μου προκαλεί κρίση πανικού. Δεν μπορώ να μπώ ούτε σε ασανσέρ πιά. Ο εφιάλτης ξαναγύρισε. Αποφάσισα να αρχίσω ξανά την αγωγή γιατί μάλλον ανοίκω στην κατηγορία που πρέπει να παίρνει τα φάρμακα εφ'ορου ζωής. Με λίγα λόγια, προσοχή παιδιά στο φαγητό, καθόλου αλκοόλ, κάντε γυμναστική ή περπάτημα, και η σύντροφός σας να δείξει λίγο κατανόηση με το θέμα της λίμπιντο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •