H εμπειρία μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876

    Cool H εμπειρία μου

    Πριν 1,5 χρόνο περίπου δεν ένιωθα καλά ψυχολογικά, ένιωθα ένα κενό να αρχίζει να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο και έτσι στράφηκα σε ψυχίατρο θεωρόντας πως είχα χτυπηθεί από κατάθλιψη. Ο γιατρός έπειτα από μια εκτενή συζήτηση, προέβη στη διάγνωση ότι είμαι διπολικός, μια λέξη που δεν την είχα ακούσει ποτέ ξανά στη ζωή μου και μου συνέστησε φαρμακευτική αγωγή.

    Μου προκάλεσε απορία η διπολικότητα και ότι έπασχα από αυτήν και πήγα και σε άλλον και σε άλλον για να ακούσω ξανά την ίδια ετυμηγορία. Έτσι ένιωθα, σαν κατηγορούμενος, ο οποίος περιμένει να ακούσει την απόφαση που επάρθη από τον δικαστή του. Τρεις ψυχίατροι ίδια ετυμηγορία. Την αποδέχθηκα αλλά τα φάρμακα που μου πρότειναν λίγο πολύ και οι τρεις τα ίδια zyprexa των 20mg και Depakine 1000mg εκτός του ενός που πρότεινε και Τavor των 2,5mg τρεις φορές την ημέρα. Μετά τον πρώτο μήνα δεν είδα καμία διαφορά πέρα του ότι κοιμόμουν πολύ από εκεί που δεν κοιμόμουν καθόλου και ότι δυσκολευόμουν να ξυπνήσω την ώρα που έπρεπε νιώθοντας ότι έπρεπε να κοιμηθώ και άλλο.

    Ύστερα από τον πρώτο μήνα λοιπόν πήγα ξανά σε έναν από τους τρεις ψυχίατρους που είχα επισκεφθεί για να του πω ότι η κατάθλιψη υπάρχει, κοιμάμαι αλλά δεν νιώθω καλά, ξυπνάω σαν ζόμπι νιώθοντας ότι ζυγίζω 500 κιλά. Και έτσι μου έγραψε το cipralex των 20mg. Το cipralex είναι το μοναδικό φάρμακο που παίρνω κάθε πρωί τα άλλα δεν τα παίρνω ποτέ ενώ έχω κάνει μια τεράστια συλλογή από αυτά. Τώρα ύστερα από τόσο καιρό περιμένω εδώ και μήνες, χρόνο και βάλε να μου έλθει η μανία από το cipralex δηλαδή αυτό που φοβόταν ο ψυχίατρος αλλά αυτή δεν έρχεται με φοβάται. Εν ολίγης κατά την άποψη μου νομίζω πως οι ψυχίατροι έπεσαν έξω στη περίπτωση μου, πράγμα που δεν με πολυαπασχολεί, αφού το φάρμακο που με κάνει να έχω ξεπεράσει το σκόπελο που έζησα μου το γράφει και είμαι έτοιμος πλέον να το κόψω και αυτό και να κλείσω το κύκλο μου με την ψυχιατρική.

    Αυτή είναι η ιστορία μου και νιώθω τέλεια κάθε ημέρα όλη την ημέρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Κι εγω εχω διπολικη αλλα τα φαρμακα που παιρνω ειναι αλλα απο τα δικα σου βαδικο φαρμακο για διπολικη ειναι το λιθιο παιρνω επισης ενα effexor και ενα seroquel

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Κι εγω εχω διπολικη αλλα τα φαρμακα που παιρνω ειναι αλλα απο τα δικα σου βαδικο φαρμακο για διπολικη ειναι το λιθιο παιρνω επισης ενα effexor και ενα seroquel
    Kανένα από τα τρία που παίρνεις δεν μου έδωσαν, όχι πως θα τα έπαιρνα αν εξαιρέσω το efexor τα υπόλοιπα ούτε που θα τα δοκίμαζα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Τι ακριβώς είπες στους ψυχίατρος και διέγνωσαν διπολικη? ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Για παράδειγμα περπατούσα 10 χιλιόμετρα και ένιωθα ακούραστος ή έκανα γυμναστήριο και μετά κολύμβηση και μετά περπάτημα, γενικά ότι είχα μια ασταμάτητη διάθεση να κάνω πολλά πράγματα που ενώ θα έπρεπε να με κουράσουν εκείνα δεν μου έκαναν τίποτα και εγώ συνέχιζα να τα κάνω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Λογορροια, πολλές σκέψεις , υπερβολική ευφορία? Αυτό μόνο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Επίσης μειωμένη ανάγκη για ύπνο ..Αυτά τα βασικά συμπτώματα από ότι ξέρω για να διαγνώσει κάποιος διπολικη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και αυτά που αναφέρεις πλην της λογόρροιας τα είχα αν και η υπερβολική ευφορία είναι υποκειμενική. Αυτό που θεωρώ εγώ νορμάλ μπορεί για τους ψυχίατρους να είναι υπερβολικό. Δεν θα έλεγα πάντως υπερβολική ευφορία...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    ΤΟ έχεις αναφέρει αυτό στο ψυχιατρο ? Τι σου έχει πει? (Και εγώ ψάχνομαι ...με τι διαγνώσεις ) ναι από αυτά που έχω διαβάσει . .διπολικος μόνο με αντικαταθλιπτικο πάει βουρ για μανια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ο ψυχίατρος είναι ανένδοτος πως είμαι διπολικός και τον αφήνω να πιστεύει πως είμαι. Πάντως όπως και να έχει μανία δεν με έχει πιάσει, τώρα την επόμενη φορά που θα βρεθώ μαζί του θα του τα πω

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και αυτά που αναφέρεις πλην της λογόρροιας τα είχα αν και η υπερβολική ευφορία είναι υποκειμενική. Αυτό που θεωρώ εγώ νορμάλ μπορεί για τους ψυχίατρους να είναι υπερβολικό. Δεν θα έλεγα πάντως υπερβολική ευφορία...
    Μα αυτό ακριβώς βρε mind.. Ειδικά αν ήσουν από "πάντα" υπερδραστήριος, αυτό σε σένα φαίνεται φυσιολογικό ενώ για κάποιον άλλο άνθρωπο (ή ψυχίατρο) να είναι υπερβολικό. Θέλω να πω, μπορεί να σου έχει ήδη έρθει μανία χωρίς να το έχεις καταλάβει. Φυσικά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, μπορεί να έχεις δίκαιο! Πες αυτά που σκέφτεσαι στον γιατρό, τις αμφιβολίες, τα πάντα..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Για παράδειγμα περπατούσα 10 χιλιόμετρα και ένιωθα ακούραστος ή έκανα γυμναστήριο και μετά κολύμβηση και μετά περπάτημα, γενικά ότι είχα μια ασταμάτητη διάθεση να κάνω πολλά πράγματα που ενώ θα έπρεπε να με κουράσουν εκείνα δεν μου έκαναν τίποτα και εγώ συνέχιζα να τα κάνω.
    Αυτό στα δικά μου μάτια λέγεται "ψυχαναγκασμός με την γυμναστική" Άρα εξηγείται η υπερδραστηριότητα. Απέχτηκες ήδη αντοχές και είναι τραγικά δύσκολο να κουραστείς μετά. Γιατί συνέχιζες όμως να τα κάνεις; Επειδή δεν μπορούσες να κάτσεις ήσυχος, είχες κάποιο άλλο σκοπό ή απλά σου είχε γίνει συνήθεια;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Επειδή μου αρέσει η γυμναστική αφενός και αφετέρου επειδή μου βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μου. Μετά τη γιόγκα και τη κολύμβηση ένιωθα μια ευφορία που δεν μου τη προσφέρει κανένα φάρμακο. Έγινα εξαρτημένος της ευφορίας που προάγει η άσκηση του σώματος, για αυτό το λόγο γυμναζόμουν και γυμνάζομαι ακόμα. Και κατάθλιψη που είχα πάλι γυμναζόμουν, πάλι πήγαινα για κολύμβηση αν δεν πήγαινα μετά δεν ένιωθα καλά ψυχολογικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Και εγώ mind όταν με είχε πιάσει κόλλημα να κάνω κορμί έκανα 2 ώρες διάδρομο καπάκι αερομπικ και μετά πήγαινα με τα πόδια σπίτι 2 χλμ. ..ξέρω γω αρκει μόνο αυτό που ρου είπες για διάγνωση διπολικη. ..θα είδε και κάτι άλλο. ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by fleur* View Post
    Και εγώ mind όταν με είχε πιάσει κόλλημα να κάνω κορμί έκανα 2 ώρες διάδρομο καπάκι αερομπικ και μετά πήγαινα με τα πόδια σπίτι 2 χλμ. ..ξέρω γω αρκει μόνο αυτό που ρου είπες για διάγνωση διπολικη. ..θα είδε και κάτι άλλο. ..
    Δεν το πέτυχες όμως έτσι; Συνήθως αυτοί που πηγαίνουν με ένα κόλλημα να κάνουν σώμα στα γυμναστήρια στο πρώτο δίμηνο τα παρατάνε. Εγώ αν έπαιρνα τα φάρμακα που μου έγραψε θα έκανα σπίτι το γυμναστήριο μετά. Για αυτό και δεν τα έπαιρνα. Έχω την άποψη πάντως πως οι ψυχίατροι μπορούν εύκολα να υποπέσουν σε λάθος διάγνωση, θα σου πω ένα απλό παράδειγμα για να γίνω αντιληπτός. Αν ένα κυκλοθυμικό άτομο πάει σε ένα ψυχίατρο τι πιθανότητες έχει να του πει ο ψυχίατρος πως είναι κυκλοθυμικός και όχι διπολικός; Εγώ πιστεύω πως επειδή προβαίνει σε διαγνώσεις δεν θα του πει πως είναι κυκλοθυμικός αλλά θα τον χαρακτηρίσει διπολικό. Πάντως όπως και να έχει αν έχω ζήσει τη μανία τότε αυτή ούτε καν έγινε αισθητή στην καθημερινότητα μου

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 00:13
  2. Εμπειρία με ψυχολόγο
    By Blue1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2012, 20:53
  3. προσοπικη εμπειρια
    By mairy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-06-2012, 02:07
  4. Πρώτη Εμπειρία
    By sabb in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 26-03-2011, 12:05
  5. H ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By GER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2010, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •