τι κανει ο ψυχολογος ακριβώς?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34

    τι κανει ο ψυχολογος ακριβώς?

    παιδεια γεια σας για να αποφυγο τα φαρμακα θα παω σε ψυχολογο για ψυχοθεραποια.ποια ακριβος ειναι οι δουλεια του ψυχολογου τι κανει σε τη βοηθαει.επερνα φαρμακα πριν κανα εξαμηνο και τωρα δεν ξερω αρχιζω και αγχονομαι με το παραμικρο πονο οπουδηποτε βαρος στο κεφαλι νομιζο λες και θα παθω εγκεφαλικο οι κατι αλλο τι μια μερα να ειμαι καλα την αλλη χαλια τι γινετε ουτε ξερω.ξερει κανεις αν βοηθαει ο ψυχολογος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Σε βάζει σε μια διαδικασία σκέψης που σε βοηθάει να βρεις τα αίτια του προβλήματος που σε έφτασε σε αυτό το σημείο..Δεν δίνει ετοιμη τ λύση να ξέρεις..και πρέπει να μιλήσεις ξεκαθαρα σιγα σιγα χωρίς αναστολές για να κατανοησει και να σε καθοδηγήσει σωστα!

    Εφόσον επαιρνες φάρμακο πηγαινες υποθετω σε ψυχιατρο τι διαγνωση σου εκανε? αγχωδη διαταραχη?
    Πες κι εδω αν θέλεις τι προβλήματα έχεις, τι φοβάσαι, τι σε ανησυχεί...
    Ισως μπορουμε να βοηθησουμε. Ολοι πανω κατω περνουμε τα ιδια!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    μου ειπε εχω ολες της διαταραχες.αγχος,φοβιες,κρ� �ση πανικου και αλλα και οτι ημουν ενα βημα πριν τη καταθλιψη

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    δεν ξερω σε ψυχιατρο δεν θελω να παω γιατι σκεφτομαι τι τρελος ειμαι να παω σε ψιχιατρο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Συγνωμη δεν σου εδωσε το φαρμακο ψυχιατρος??
    Δεν πας στο ψυχίατρο μόνο άν εισαι "τρελος" όπως λες. ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
    Απλα ο ψυχιατρος συνισταται κυριως για πιο σοβαρες καταστασεις και ο ψυχολογος/ψυχοθεραπευτης για πιο ηπιες.
    ΧΩΡΙΣ αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να επισκεφτεις και ψυχιατρο και για ελαφριες καταστασεις.
    Ο ψυχιατρος συνηθως χορηγει φαρμακα λογω της σοβαροτητας της καταστασης και ΟΧΙ παντα βεβαια. Μπορει να μν ειναι απαραιτητο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    μου εδωσε επερνα για 2 χρονια ολα ηταν τελεια εδω και 2 μηνες νιοθω λιγο οτι νανε.βαρος στο κεφαλι κτλπ.κατσε και αυτοι που ειναι σε ψιχιατρια δηλαδη πως το παθανε και τρελαθηκαν ετσι στα καλα καθουμενα ειχαν τα συμπτωματα που εχουμε και εμεις οι ειναι κληρονομικο οι κατι αλλο???

  7. #7
    τι αλλαξε αυτους τους 2 μηνες ? διεκοψες την αγωγη ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Καλέ/ή μου στας
    αυτα είναι ταμπου κ στερεοτυπα πλεον..στον 20ο αιώνα ζεις...
    ολοι σε ψυχολογο κ ειδικα ψυχιατρους θ ελεγα εγω τρεχουμε πλεον για να αντιμετωπισουμε τις διαταραχες μας.
    Αυτο που εχεις εσυ κ οι περισσοτεροι στην εποχη μας ειναι τα πιο ελαφριά προβληματα για τους ψυχιατρους να ξερεις!
    Γιατί θεραπεύονται αν οχι τελειως σε ενα μεγαλο ποσοστό και κυρίως οφείλονται σε λανθασμένους τρόπους σκέψης μας που εχουμε αποκτήσει λόγω των βιωμάτων και εμπειριών μας απο την παιδική ηλικία.
    Μαλλον δεν σε εχουν ενημερώσει σωστα ουτε καν γιατρος π πηγαινεις και εχεις λιγο τρελαθει και σκεφτεσαι ετσι. Εν μερει λογικό. Το καταλαβαινω. Ψαξου λίγο και μονος/η σου. Στο site τ συγκεκριμενο εχει και αντιστοιχα αρθρα για την ψυχοθεραπεια,ψυχιατρους και τα σχετικα. Δες και αλλα μηνυματα εδω στο φορουμ και ελπιζω να καταλαβεις. Γενικα ρωτησε οτι θες παρ΄ οολα αυυτα.
    ΞΕΧΝΑ τα ψυχιατρεια, δεν εχεις καμια σχεση με βαση αυτα που λες. ΟΥΤΕ θα πας ποτε. Οσο περιεργο κι αν σ φαινεται τωρα κ ειδες βασικα και με το χαπι ενιωθες καλα..ψαξτο ομως με ψυχοθεραπεια για να εχεις μακροπροθεσμα αποτελεσματα!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    την διεκοψα σιστιματικα οπως μου ειπε ο γιατρος τον σεπτεμβριο του 2015.δεν ξερω τι μια μερα ειμαι καλα υην αλλη χαλια βαρος στο κεφαλι δεν εχω διαθεση οσο ειχα μετα φαρμακα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    γενικα απο μικρο παιδι ημουν αγχομενος και με φοβιες απο πολλους παραγοντες. οπως δισλεξια

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Καλέ/ή μου στας
    αυτα είναι ταμπου κ στερεοτυπα πλεον..στον 20ο αιώνα ζεις...
    ολοι σε ψυχολογο κ ειδικα ψυχιατρους θ ελεγα εγω τρεχουμε πλεον για να αντιμετωπισουμε τις διαταραχες μας.
    Αυτο που εχεις εσυ κ οι περισσοτεροι στην εποχη μας ειναι τα πιο ελαφριά προβληματα για τους ψυχιατρους να ξερεις!
    Γιατί θεραπεύονται αν οχι τελειως σε ενα μεγαλο ποσοστό και κυρίως οφείλονται σε λανθασμένους τρόπους σκέψης μας που εχουμε αποκτήσει λόγω των βιωμάτων και εμπειριών μας απο την παιδική ηλικία.
    Μαλλον δεν σε εχουν ενημερώσει σωστα ουτε καν γιατρος π πηγαινεις και εχεις λιγο τρελαθει και σκεφτεσαι ετσι. Εν μερει λογικό. Το καταλαβαινω. Ψαξου λίγο και μονος/η σου. Στο site τ συγκεκριμενο εχει και αντιστοιχα αρθρα για την ψυχοθεραπεια,ψυχιατρους και τα σχετικα. Δες και αλλα μηνυματα εδω στο φορουμ και ελπιζω να καταλαβεις. Γενικα ρωτησε οτι θες παρ΄ οολα αυυτα.
    ΞΕΧΝΑ τα ψυχιατρεια, δεν εχεις καμια σχεση με βαση αυτα που λες. ΟΥΤΕ θα πας ποτε. Οσο περιεργο κι αν σ φαινεται τωρα κ ειδες βασικα και με το χαπι ενιωθες καλα..ψαξτο ομως με ψυχοθεραπεια για να εχεις μακροπροθεσμα αποτελεσματα!
    απολυτα σωστη

  12. #12
    Quote Originally Posted by stas View Post
    την διεκοψα σιστιματικα οπως μου ειπε ο γιατρος τον σεπτεμβριο του 2015.δεν ξερω τι μια μερα ειμαι καλα υην αλλη χαλια βαρος στο κεφαλι δεν εχω διαθεση οσο ειχα μετα φαρμακα.
    διεκοψες την αγωγη μετα απο δυο χρονια, ξεκινησες σεπτεμβρη και τωρα μαλλον νιωθεις απλα τις πρωτες παρενεργειες διχως αυτα. Εαν βαλεις κατι στο προγραμμα της ημερας σου που να σου φτιαχνει λιγο τη διαθεση ισως να δεις βελτιωση. Αν δεν δεις βελτιωση τον παιρνεις ενα τηλεφωνο και τους μιλας για αυτα που νιωθεις.

    Η διακοπη ειναι σπουδαια υποθεση, προσπαθει ο εγκεφαλος απο την αρχη να παραγει ουσιες τους και οχι αυτες που του εδιναν τα φαρμακα.

    Εαν δεν διαπραξεις πχ φονο ή αυτοχειρια επανειλλημενη γτ καλε μου να σε κλεισουν σε νοσηλευτικο ιδρυμα ? εχεις ιστορικο βιαιοτητος ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    εγω ξερω οτι ειναι απο το αγχος αλλα το μυαλο μου το ξερει μαλλον οχι. παθολογικο να χω δεν παιζει εχω παει σε ολους απλα τελευταια νιωθο καπως περιεργα και με το παραμικρο αγχονομαι και εχω φοβια αυτο συμβαινει τους τελευταιους 2 μηνες. μετα φαρμακα ενταξει ημουν τελεια

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    διεκοψες την αγωγη μετα απο δυο χρονια, ξεκινησες σεπτεμβρη και τωρα μαλλον νιωθεις απλα τις πρωτες παρενεργειες διχως αυτα. Εαν βαλεις κατι στο προγραμμα της ημερας σου που να σου φτιαχνει λιγο τη διαθεση ισως να δεις βελτιωση. Αν δεν δεις βελτιωση τον παιρνεις ενα τηλεφωνο και τους μιλας για αυτα που νιωθεις.

    Η διακοπη ειναι σπουδαια υποθεση, προσπαθει ο εγκεφαλος απο την αρχη να παραγει ουσιες τους και οχι αυτες που του εδιναν τα φαρμακα.

    Εαν δεν διαπραξεις πχ φονο ή αυτοχειρια επανειλλημενη γτ καλε μου να σε κλεισουν σε νοσηλευτικο ιδρυμα ? εχεις ιστορικο βιαιοτητος ?
    ξεκινισα την αγωγη μαιο του 2013 και την διεκοψα οπως μου ειπε ο γιατρος σιστιματικα οκτωβριο 2015

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    διεκοψες την αγωγη μετα απο δυο χρονια, ξεκινησες σεπτεμβρη και τωρα μαλλον νιωθεις απλα τις πρωτες παρενεργειες διχως αυτα. Εαν βαλεις κατι στο προγραμμα της ημερας σου που να σου φτιαχνει λιγο τη διαθεση ισως να δεις βελτιωση. Αν δεν δεις βελτιωση τον παιρνεις ενα τηλεφωνο και τους μιλας για αυτα που νιωθεις.

    Η διακοπη ειναι σπουδαια υποθεση, προσπαθει ο εγκεφαλος απο την αρχη να παραγει ουσιες τους και οχι αυτες που του εδιναν τα φαρμακα.

    Εαν δεν διαπραξεις πχ φονο ή αυτοχειρια επανειλλημενη γτ καλε μου να σε κλεισουν σε νοσηλευτικο ιδρυμα ? εχεις ιστορικο βιαιοτητος ?
    οχι ρε εννοειτε χαχαχχααχαααχααααχαχ σε τετιο σημειο δεν φτασο ποτε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να αντιδράσω ακριβώς ;;
    By Eva_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 24-10-2015, 09:04
  2. Κριση τι ακριβως επαθα?
    By lindsay in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2014, 03:07
  3. Τι ακριβώς συμβαινει?
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 18-07-2013, 22:59
  4. Replies: 1
    Last Post: 12-06-2009, 09:45
  5. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ..
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 13-12-2007, 21:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •