Ένα site με ενδιαφέρον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18

    Ένα site με ενδιαφέρον

    Γεια σας!

    Χαζεύοντας στο Wikipedia το λήμμα "Time" με διαδοχικά hyperlinks μεταφέρθηκα στο site το οποίο βρίσκω πολύ ενδιαφέρον: http://www.guidetopsychology.com

    Σκέφτηκα να το μοιραστώ γιατί έχει πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και σχετίζεται με πολλά από τα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζουμε όσοι μπαίνουμε στο e-psychology.

    Συμβουλή ενός προβληματικού: σκεφτείτε πως θα θέλατε να είναι η ζωή σας για να είστε ευτυχισμένοι. Σκεφτείτε τί είναι αυτό που μας κάνει να μη μπορούμε να πλησιάσουμε την ευτυχία. Προσπαθήστε να αλλάξετε τη ζωή σας με πυγμή, ακόμα κι αν χρειαστεί να έρθετε σε σύγκρουση με τον εαυτό σας και τους γύρω σας, χωρίς φόβο για το άγνωστο. Προσπαθήστε να μην λαμβάνετε διαρκώς υπ' όψιν σας πόσο αφιλόξενο είναι το περιβάλλον μας και ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Αυτό θα αντιμετωπιστεί αργότερα, όταν η συγκέντρωση στο είναι σας είναι τέτοια που θα επιτρέψει -ας μου επιτραπεί- το ενεργειακό άλμα σε μια κατάσταση που τίποτα πλέον δε θα μπορεί να σας βλάψει. Ο καθένας μας αυτές τις γενικές οδηγίες τις προσαρμόζει στις δικές του συνθήκες. Κανείς γιατρός και καμιά ουσία δε θα σας βοηθήσει αν δε γίνετε ενεργητικοί στην αντιμετώπιση των προβλημάτων, και όχι παθητικοί αποδέκτες των όσων συμβαίνουν. Δεν είμαι αυθεντία, από την άλλη, οι αυθεντίες υπάρχουν για να δημιουργούν σχέσεις εξάρτησης και άρα να έχουν προσωπικό όφελος. Σκεφτείτε το αυτό την επόμενη φορά που θα επιλέξετε να επισκεφτείτε κάποιον "ειδικό". Εσείς είστε οι ειδικοί σας.

    Με αγνό ενδιαφέρον και γνωρίζοντας ότι για να είμαι καλά πρέπει και οι γύρω μου να είναι καλά,

    Γ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by white_rabbit

    Συμβουλή ενός προβληματικού: σκεφτείτε πως θα θέλατε να είναι η ζωή σας για να είστε ευτυχισμένοι. Σκεφτείτε τί είναι αυτό που μας κάνει να μη μπορούμε να πλησιάσουμε την ευτυχία. Προσπαθήστε να αλλάξετε τη ζωή σας με πυγμή, ακόμα κι αν χρειαστεί να έρθετε σε σύγκρουση με τον εαυτό σας και τους γύρω σας, χωρίς φόβο για το άγνωστο. Προσπαθήστε να μην λαμβάνετε διαρκώς υπ\' όψιν σας πόσο αφιλόξενο είναι το περιβάλλον μας και ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Αυτό θα αντιμετωπιστεί αργότερα, όταν η συγκέντρωση στο είναι σας είναι τέτοια που θα επιτρέψει -ας μου επιτραπεί- το ενεργειακό άλμα σε μια κατάσταση που τίποτα πλέον δε θα μπορεί να σας βλάψει. Ο καθένας μας αυτές τις γενικές οδηγίες τις προσαρμόζει στις δικές του συνθήκες. Κανείς γιατρός και καμιά ουσία δε θα σας βοηθήσει αν δε γίνετε ενεργητικοί στην αντιμετώπιση των προβλημάτων, και όχι παθητικοί αποδέκτες των όσων συμβαίνουν. Δεν είμαι αυθεντία, από την άλλη, οι αυθεντίες υπάρχουν για να δημιουργούν σχέσεις εξάρτησης και άρα να έχουν προσωπικό όφελος. Σκεφτείτε το αυτό την επόμενη φορά που θα επιλέξετε να επισκεφτείτε κάποιον \"ειδικό\". Εσείς είστε οι ειδικοί σας.

    Με αγνό ενδιαφέρον και γνωρίζοντας ότι για να είμαι καλά πρέπει και οι γύρω μου να είναι καλά,

    Γ.

    Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω λογια. Η συγκρουση δεν γινεται συνηθως λογο ευαισθησιας του ατομου πιστευω. Ενα ατομο που εχει μαθει να αγαπαει και να σεβεται τους γυρω του αδυνατει να στεναχωρησει και να κανει κακο προς ιδιον οφελος. Ετσι ημουν κι εγω καποτε, υπερευαισθητος, κι επειδη ηξερα πως ειναι να στεναχωριεσαι εξαιτιας καποιου, δεν ερχομουν ποτε σε συγκρουση, εστω και με αυτον που με στεναχωρουσε κι ας ηξερα οτι ειχε αυτος αδικο.
    Για δυο λογους δεν ερχεσαι σε συγκρουση με αυτον που σε στεναχωρει. Ο πρωτος ειναι οτι νιωθεις πως αμα συγκρουστεις και στεναχωρησεις καποιον γινεσαι το ιδιο με αυτον, αρα γινεσαι αυτο που δε θελεις να εισαι, χωρια το οτι εισαι τοσο καλος που δε θελεις να στεναχωρησεις ακομα κι αυτον που σε εβλαψε. Ο δευτερος ειναι οι δυο πλευρες που εχει καθε ανθρωπος, η καλη και η κακη. Προφανως για την καλη του πλευρα κανουμε παρεα με καποιον. Σκεφτειτε ενα ατομο με το οποιο εχετε καποιου ειδους σχεση κι αυτος σας στεναχωρει. Πολυ πιθανον να στεναχωριεστε απιστευτα οταν κανει κατι που σας δυσαρεστει και δειχνει την κακη του πλευρα και αμεσως μετα οταν συλλογιζεστε μονοι να λετε οτι \'\'κατι πρεπει να κανω, δεν ειναι δυνατον να συμπεριφερεται ετσι\'\', ομως οταν μετα γινεται καλος και τρυφερος, οταν δηλαδη δειχνει τον καλο του εαυτο τον οποιο εσεις αγαπατε τοτε μονομιας ξεχνιομαστε και εχουμε την εντυπωση οτι ο κακος του εαυτος ηταν μια κακια στιγμη, κι ο καλος εαυτος που νιωθουμε μαζι του τωρα θα διαρκεσει για παντα.

    Δυστυχως ομως οι παραπανω δυο λογοι ειναι ΕΣΦΑΛΜΕΝΟΙ. Θα ισχυαν μονο σε μια κοινωνια οπου οι αλλοι θα ηταν το ιδιο καλοι με σας. Back to reality λοιπον. Ακομα κι αν μπεις στη λογικη οτι αυτα που καταπινεις εξαιτιας καποιου αλλου ειναι σωστο, γιατι τουλαχιστον εσυ με τη σταση σου δεν διαιωνιζεις το κακο με το να γινεις κακος σαν κι αυτον οταν κι αυτος σου φερεται ασχημα, ειναι τελειως λαθος. Γιατι αυτα που εσυ καταπινεις οσο καλος κι αν νομιζεις οτι εισαι ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη θα σου βγουν σε κομπλεξ, χωρια οτι εμποδιζουν την εξελιξη σου σαν ανθρωπος αφου μαθαινεις να εισαι με σκυμμενο το κεφαλι. Κι αν καποιος καταληξει κομπλεξικος τοτε ειναι σιγουρο οτι θα κανει πολυ περισσοτερο κακο σε ενα αλλο ατομο σε σχεση με αυτο το κακο που νομιζε καποτε οτι θα σταματησει με την παθητικη συμπεριφορα που υιοθετησε.
    Η μονη (δικη μου) αληθεια ειναι οτι η καλοσυνη που θελεις να μεταδωσεις στους αλλους περναει μεσα απο το δρομο του σεβασμου προς τον εαυτο σου. Κι ο δρομος αυτος του αυτοσεβασμου περναει μεσα απο τη συγκρουση προς ολους αυτους που θελουν να σου κανουν κακο λογω εγωιστικων συμπεριφορων.

    Λιγο πιο συνοπτικα τα παραπανω θα μπορουσα να τα πω ως εξης: αν θελεις να μεταδωσεις καλοσυνη στον εαυτο σου και γυρω σου τοτε να εισαι πολυ καλος με αυτους που σε αγαπανε και θελουν το (πραγματικο) καλο σου, και να εισαι αμειλικτος με αυτους που θελουν λογω εγωισμου να σε βλαψουν.
    Η τακτικη του ειμαι καλος με ολους εχει τα αντιθετα αποτελεσματα (οπως φυσικα και το να εισαι κακος με ολους).

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    Ενδιαφέροντα τα όσα λες φίλε susperia. Αυτό που εγώ εννοώ (επειδή νομίζω παρερμήνευσες κάπως) είναι ότι οι άνθρωποι εδώ μέσα υποθέτω μπαίνουν για να βοηθηθούν με κάποιον τρόπο, και άρα δεν έχουν κακές προθέσεις. Αυτό σε συνδυασμό με την ανωνυμία (που μόνο ως καλή την εκλαμβάνω εδώ) κάνουν την εθελοντική προσφορά δυνατή και την κατά κάποιο τρόπο αλτρουιστική συμπεριφορά εφικτή. Σε αυτό το πνεύμα είναι τα λίγα που έγραψα παραπάνω. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by white_rabbit
    Προσπαθήστε να αλλάξετε τη ζωή σας με πυγμή, ακόμα κι αν χρειαστεί να έρθετε σε σύγκρουση με τον εαυτό σας και τους γύρω σας, χωρίς φόβο για το άγνωστο. Προσπαθήστε να μην λαμβάνετε διαρκώς υπ\' όψιν σας πόσο αφιλόξενο είναι το περιβάλλον μας και ο σύγχρονος τρόπος ζωής.
    φιλε/η white rabbit εγω κυριως το παραπανω αποσπασμα σχολιασα και κυριως αυτο που λεει να ερθουμε σε συγκρουση με τους αλλους, με δεδομενο οτι οι περισσοτεροι που θα το διαβασουν εδω περα ειναι ευαισθητα ατομα λογω των προβληματων τους, ομως η ευαισθησια αυτη πολλες φορες κατα τη γνωμη μου αποδυκνειεται αδυναμια οταν απαιτουνται ριζικες αλλαγες και δυσκολες αποφασεις. Παραπανω λεει οτι για να αλλαξεις τη ζωη σου πρεπει να ρθεις σε συγκρουση με τον εαυτο σου αλλα και με τους αλλους στο περιβαλλον σου πολλες φορες. Πως θα το κανεις ομως αν εισαι υπερευαισθητος? η σκληροτητα απεναντι σε οσους και οσα μας κρατανε πισω πιστευω οτι επιβαλλεται.

    Το εθιξα λιγο μονομερως παραπανω στην περιπτωση που ο \'\'δυναστης\'\' (που καλλιστα θα μπορουσαν να ειναι και οι ιδιες μας οι σκεψεις) ειναι καποιος γνωστος, φιλος συγγεννης, συντροφος κτλ. και που δε συμπεριφερεται σωστα απεναντι μας. Τα ευαισθητα και πιο καλοψυχα ατομα συχνα ειναι θυματα μη σωστων συμπεριφορων απλα επειδη ζουμε σε μια κοινωνια οπου η αδυναμια ΠΥΓΜΗΣ ειναι αδυναμια γενικοτερα. Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον συμφωνα με αυτα που χω ζησει. Σ αυτη τη διασταση του προβληματος εγραψα τα παραπανω, πηρα δηλαδη μια περιπτωση οπου ο \'\'εχθρος\'\' ειναι καποιος με τον οποιο κανουμε παρεα. Εννοειται οτι δεν καλυπτει ολο το κειμενακι που παρεθεσες.

    Δεν καταλαβα ομως, τι σχεση εχει το τελευταιο σχολιο σου που λες οτι τα ατομα εδω περα (κι εγω φυσικα) μπαινουν για να βοηθηθουν, με τα παραπανω που παρεθεσες οτι για να αλλαξεις τη ζωη σου πρεπει να ερθεις σε συγκρουση με τον εαυτο σου και το περιβαλλον σου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    Δε διαφώνησα με αυτά που λες απλώς τα όσα αναφέρεις σχετικά με το να τα έχουμε καλά με αυτούς που θέλουν το καλό μας (αν και σηκώνει κουβέντα κι αυτό :)) θεωρώ πως ενώ γενικά ισχύουν στην πραγματική ζωή, στη διαδικτυακή ζωή και ειδικά στο φόρουμ αυτό αναιρούνται λόγω της ίδιας του της φύσης (υπάρχει για την αλληλοβοήθειά μας). Δηλαδή εδώ είμαστε όλοι καλοί (!) λόγω του ότι μόνο έτσι μπορούμε να βοηθηθούμε! Και η ανωνυμία βοηθάει στο να μην αναπτύσσονται εγωισμοί. Δες το πιο πολύ σαν συμπλήρωση στα όσα λέω πιο πάνω. Απλά η σκέψη μου ήταν συνειρμική και παράλειψα τους \"κρίκους\", με αποτέλεσμα να φαίνονται άσχετα τα όσα έγραψα!

    Γ. (γένους αρσενικού:))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    φιλε white rabbit στο τελευταιο συμφωνω απολυτα. τα οσα εγραψα εγω τα εννοουσα για τη ζωη εκτος ιντερνετ. Εδω περα ισχυει οτι ολοι ειμαστε καλοι! αφου δεν εχουμε καποιο οφελος ή συμφερον το να βλαψουμε καποιον που δεν τον ξερουμε και τραβαει τα ιδια με μας κατα πασα πιθανοτητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by white_rabbit
    .......
    Γ. (γένους αρσενικού:))
    Γουάιτ Κούνελος????? (λολ)
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    Γιώργος :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by justme
    Originally posted by white_rabbit
    .......
    Γ. (γένους αρσενικού:))
    Γουάιτ Κούνελος????? (λολ)
    Originally posted by white_rabbit
    Γιώργος :)
    Γ(ιώργος) Κούνελος !

    :D

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    Ε όχι και άνευ διάθεσης βρε psychangel! :D

    Πάντως από το Γιώργος προτιμώ το κούνελος!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by white_rabbit
    Ε όχι και άνευ διάθεσης βρε psychangel! :D
    ... Ανευ ! επιμένω ! :(

    Originally posted by white_rabbit
    Πάντως από το Γιώργος προτιμώ το κούνελος!!!
    ... περί .. ορέξεως : κούνελος !

    πάσο ! :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Πείτε μου τώρα ότι εσείς βλέπετε τα ρημάδια τα emoticons...... (γιατί αν υποθέσω ότι τα αντιλαμβάνεστε από τα σχεδιάκια που κάνετε θα.... θα...... θα πάω ξανά στο δημοτικό!!!!!!)
    been good, been bad. WILL GO ON

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    ... Ανευ ! επιμένω ! :(
    Μην αυθυποβάλλεσαι... :)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    18
    Originally posted by justme
    Πείτε μου τώρα ότι εσείς βλέπετε τα ρημάδια τα emoticons...... (γιατί αν υποθέσω ότι τα αντιλαμβάνεστε από τα σχεδιάκια που κάνετε θα.... θα...... θα πάω ξανά στο δημοτικό!!!!!!)
    Δεν τα βλέπουμε, τα φανταζόμαστε! Να αυτό ας πούμε (:D) είναι πλατύ χαμόγελο, σαν αυτό του Joker! Αυτό (:)) είναι πιο συγκρατημένο, ντροπαλό! Κι αυτό (:() έχει γίνει λάθος στα μάτια, πρέπει να πάνε από δεξιά!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by justme
    Πείτε μου τώρα ότι εσείς βλέπετε τα ρημάδια τα emoticons...... (γιατί αν υποθέσω ότι τα αντιλαμβάνεστε από τα σχεδιάκια που κάνετε θα.... θα...... θα πάω ξανά στο δημοτικό!!!!!!)
    ... εχουν αρχίσει βέβαια εδω και κάτι μήνες τα μαθήματα αλλά μέ λίγα ιδιαίτερα θα προλάβεις την υλή για φέτος ... :D (= :emoticonΜεΣαρκαστικόΧαμογελο: )

    Originally posted by white_rabbit....Κι αυτό (:() έχει γίνει λάθος στα μάτια, πρέπει να πάνε από δεξιά!
    ... μπα .. αλλήθωρα είναι !!

    Originally posted by white_rabbit
    ... Ανευ ! επιμένω ! :(
    Μην αυθυποβάλλεσαι... :)
    ... Μη ξεγελιέσαι ..
    Αν με ήξερες άνευ ... \"Ανευ\" (... nobody is perfect :( ) θα καταλάβαινες ...)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •