Escitalopram(θελω την εμπειρια σας στα αντικαταθληπτικα)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115

    Escitalopram(θελω την εμπειρια σας στα αντικαταθληπτικα)

    Καλησπερα σας ...Καταρχην πρωτη φορα θα παρω αντικαταθληπτικο...ο γιατρος μου ειπε πως 3-4 μερες θα εχω λιγο ενταση και εφυδρωση αλλα μετα θα περασει μου εδωσε επισης ζαναξ εαν θελω να ηρεμησω να το παιρνω και να χαλαρωνω...θελω την γνωμη σας για το συγκεκριμενο φαρμακο..και γενικα να μου δωσετε λιγο θαρρος γιατι φοβαμαι πολυ(χωρις λογο συμφωνα με τον γιατρο μου)..
    Το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι 10mg θα παιρνω μισο για 4 μερες και μετα ολοκληρο...Για κρισεις πανικου και αγχος το παιρνω.. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    για το xanax θελεις να σου πουμε? ή για το escitalopram?
    τι φοβάσαι ακριβως ? τις παρενεργειες ας πουμε? διαρκουν λιγο (αν εχεις κιολας) και αποχωρουν τελειως απλα ειναι μεχρι ν συνηθισει τ φαρμακο ο οργανισμος
    μην φοβάσαι καθολου..ειδικά το αντικαταθληπτικο δεν προκαλεί εξαρτηση
    και η καταλληλο δοσολογια του xanax και αν θ το παρεις κ γ μικρο χρονικο διαστημα
    δεν εχεις πρόβλημα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    ευχαριστω για τν απαντηση...φοβαμαι για τις παρενεργειες του escitalopram...μην ειναι δυνατες και μεινουν για παντα χαχααχαχαχαχαα..κατι τετοιο...η μηπως με πιασουν αυτοκτονικες τασεις χααχαχαχα ειμαι λιγο παραλογος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ναι τα παιρνεις πρωτη φορα κ λογικο να σκεφτεσαι ετσι..δεν σε καθησυχασε ο γιατρος σου ομως?
    μην φοβασαι..ο,τι και να εχεις θ διαρκεσει γ λιγο..και σιγα σιγα θα αρχιζεις ν συνερχεσαι
    αυτο να σκέφτεσαι!:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    με καθησυχασε ο γιατρος αλλα ντα3 γιατρος ειναι τι αλλο θα μου ελεγε;; μου εδωσε και ζαναξ για να με βοηθησουν..ελπιζω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.lifo.gr/print/print_feature/90267


    Aγαπητε , επειδη ειμαι παθων απ τα ζαναξ , ριξε μια ματια στο λινκ , να ξερεις τι παιρνεις .....................οσο για την εσιταλοπραμη , εμενα δεν με πιανει , αλλα εσενα μπορει να σε πιανει , τα αντικαταθλιπτικα , ειναι τι ' παει ' στον καθε οργανισμο ....................... 10 μγ , ειναι μια μικρη δοση , λογικη .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    http://www.lifo.gr/print/print_feature/90267


    Aγαπητε , επειδη ειμαι παθων απ τα ζαναξ , ριξε μια ματια στο λινκ , να ξερεις τι παιρνεις .....................οσο για την εσιταλοπραμη , εμενα δεν με πιανει , αλλα εσενα μπορει να σε πιανει , τα αντικαταθλιπτικα , ειναι τι ' παει ' στον καθε οργανισμο ....................... 10 μγ , ειναι μια μικρη δοση , λογικη .......

    Τα ζαναξ μου τα εγραψε για τις 3-4 ημερες που θα εχουν παρενεργειες τα αντικαταθληπτικα (εαν εχουν) μετα θα τα πεταξω...δηλαδη 1-2 εαν παρω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα τα παρεις για λιγο , δεν πειραζει .................... εγω επεσα σενα γιατρο , που μουγραφε πολλα , και εθιστηκα ..................το αρθρο ειναι ευγλωττο .................

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αμα τα παρεις για λιγο , δεν πειραζει .................... εγω επεσα σενα γιατρο , που μουγραφε πολλα , και εθιστηκα ..................το αρθρο ειναι ευγλωττο .................


    το διαβασα ..και ο γιατρος μου οτι λεει το αρθρο πανω κατω μου ειπε..αλλα μου εδωσε μικρη δοση...0,5 mg

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επασες σε καλο γιατρο , οποτε μην ανησυχεις , ειναι οντως μικρη η δοση ............το αρθρο ,το δημοσιευσα , για να προστατευσω αλλους , μην παθουν αυτα που επαθα εγω , με τα παλιοζαναξ ................

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    επαιρνα το ξαναξ επι 6 μηνες στα 1 mg το εκοψα μαχαιρι....το μονο που ενιωσα απο συμπτωματα απεξαρτησης ηταν ενα πονο στο πισω σημειο του κεφαλιου.... τελος παντων, μην ξεφευγω, το escitalopram ειναι ενα κοινο αντικαταθλιπτικο που δινεται για αντιμετωπιση αγχους, καταθλιψης, φοβιας, κρισεις πανικου...επισης σε ερευνα που εγινε ειναι το μονο το οποιο βοηθα στο αγχος των ατομων που εχουν κοινωνικη φοβια...η αρχη θα σε πεδεψει λιγο, μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος σου το φαρμακο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Επασες σε καλο γιατρο , οποτε μην ανησυχεις , ειναι οντως μικρη η δοση ............το αρθρο ,το δημοσιευσα , για να προστατευσω αλλους , μην παθουν αυτα που επαθα εγω , με τα παλιοζαναξ ................
    εχεις δικιο..καλα εκανες και το δημοσιευσες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    επαιρνα το ξαναξ επι 6 μηνες στα 1 mg το εκοψα μαχαιρι....το μονο που ενιωσα απο συμπτωματα απεξαρτησης ηταν ενα πονο στο πισω σημειο του κεφαλιου.... τελος παντων, μην ξεφευγω, το escitalopram ειναι ενα κοινο αντικαταθλιπτικο που δινεται για αντιμετωπιση αγχους, καταθλιψης, φοβιας, κρισεις πανικου...επισης σε ερευνα που εγινε ειναι το μονο το οποιο βοηθα στο αγχος των ατομων που εχουν κοινωνικη φοβια...η αρχη θα σε πεδεψει λιγο, μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος σου το φαρμακο

    μου ειπε οτι θα νιωθω ενταση και εφυδρωση για 3-4 μερες...ελπιζω να μην ειναι χειροτερο απο αυτο

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    οχι το χειροτερο θα ειναι ξαφνικα αν σου κανει να σκεφτεις ασχημα, οπως αυτοκτονικες ιδεες και ετσι... μην ξεχνας πως εκτος απο τις σωματικες παρενεργειες, επηρρεαζει και το μυαλο, εξαλλου το γραφει και στο χαρτι αυτο που σου λεω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    οχι το χειροτερο θα ειναι ξαφνικα αν σου κανει να σκεφτεις ασχημα, οπως αυτοκτονικες ιδεες και ετσι... μην ξεχνας πως εκτος απο τις σωματικες παρενεργειες, επηρρεαζει και το μυαλο, εξαλλου το γραφει και στο χαρτι αυτο που σου λεω


    και αν μου βγαλει τετοιες ιδεες τι κανω? :P

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Escitalopram actavis
    By dmtx23 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 13-09-2018, 23:18
  2. Το Escitalopram κάνει κακό στη πίεση ?
    By Alithinos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2016, 18:12
  3. Αντικαταθληπτικά αρρυθμίες??
    By dcat in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2015, 21:03
  4. ερωτηση - αντικαταθληπτικα
    By salala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-05-2012, 10:54
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 12:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •