διαχείριση θυμού - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 91
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Διαβάζοντας και τα επόμενα μηνύματα σου, μου δημιουργείται η αίσθηση ότι έχεις ανοιχτές υποθέσεις με τα άτομα αυτά τις οποίες θέλεις να κλείσεις για να νοιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου. Σαν να έχει πληγεί η εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου και προσπαθείς να επανορθώσεις. Τίθεται λοιπόν θέμα αυτοεκτίμησης. Η αδυναμία στο να το καταφέρεις αυτό σε γεμίζει με θυμό.
    με γεμίζει θυμό η συμπεριφορά τους απέναντί μου δεν προσέβαλα ποτέ κανέναν πάντα ήμουν διακριτικός

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο ανθρωπος αυτος ειναι ΦΙΛΟΣ η ειναι παρεα σου, για να περναει η ωρα?
    αν ειναι φιλος, η εστω τον θεωρουσες τετοιο μεχρι τοτε, πιαστον και συζητησε το.
    πες αυτα που λες και σε μας"εισαι φιλος, ξερεις με ποσο κοπο εκλεισα αυτο το θεμα και μου πετας κακιες και με εκθετεις και στην κοπελα μου".

    η κοπελα ξερει την περιπτωση που εθιξε ο "φιλος"?, λετε πολλα, ειναι δλδ συντροφος σου, η μια πιο επιδερμικη σχεση? αν ξερει πολλα για σενα, συζητα το μαζι της. αν εχεις μια ουσιαστικη σχεση. εκει θα βρεις την ανακουφιση.
    εγω αυτο θα εκανα. θα ελεγα ολες μου τις σκεψεις στον καλο μου και θα με ηρεμουσε εκεινος, οπως το κανει παντα.
    ήταν κοπέλα μου κι εκεί ήμουν αρκετά κλειστός
    κατά τα λεγόμενά του ήταν κάτι παραπάνω από κολλητός
    κατ ε με κάτι παραπάνω από φίλος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by giang View Post
    με γεμίζει θυμό η συμπεριφορά τους απέναντί μου δεν προσέβαλα ποτέ κανέναν πάντα ήμουν διακριτικός
    Είναι λογικό και ανθρώπινο να νοιώθεις θυμό όταν δέχεσαι προσβλητικές συμπεριφορές. Το θέμα είναι τι κάνεις για αυτό? Κατά την άποψή μου και έχοντας ελάχιστα δεδομένα, ίσως θα ήταν καλό να κινηθείς προς δύο κατευθύνσεις: 1) Διαχείριση του συναισθήματος του θυμού και 2) διεκδίκηση δικαιωμάτων. Πρόκειται για δεξιότητες που καλλιεργούνται και μαθαίνονται. Υπάρχει αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία για αυτά, συγκεκριμένα θα σου πρότεινα ένα βιβλίο του Γιώργου Πιντέρη "Εσύ τα δικαιώματά σου και οι άλλοι" για το ζήτημα της διεκδίκησης δικαιωμάτων, το οποίο είναι αρκετά ευχάριστο και κατανοητό. Δες εδώ:
    http://www.politeianet.gr/books/9789...i-alloi-155045

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ήταν κοπέλα μου κι εκεί ήμουν αρκετά κλειστός
    κατά τα λεγόμενά του ήταν κάτι παραπάνω από κολλητός
    κατ ε με κάτι παραπάνω από φίλος
    αν ηταν τοσο φιλος, προτεινω να το συζητησεις μαζι του.
    χαζος δεν ειναι φανταζομαι για να μην αναγνωρισει αυτα που θα του πεις, αυτα που σου ειπε δλδ. αν εισαι τοσο κλειστος οσο λες, μπορει να μην καταλαβε καν ποσο σε πειραξε. πες του το λοιπον, να το καταλαβει..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Είναι λογικό και ανθρώπινο να νοιώθεις θυμό όταν δέχεσαι προσβλητικές συμπεριφορές. Το θέμα είναι τι κάνεις για αυτό? Κατά την άποψή μου και έχοντας ελάχιστα δεδομένα, ίσως θα ήταν καλό να κινηθείς προς δύο κατευθύνσεις: 1) Διαχείριση του συναισθήματος του θυμού και 2) διεκδίκηση δικαιωμάτων. Πρόκειται για δεξιότητες που καλλιεργούνται και μαθαίνονται. Υπάρχει αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία για αυτά, συγκεκριμένα θα σου πρότεινα ένα βιβλίο του Γιώργου Πιντέρη "Εσύ τα δικαιώματά σου και οι άλλοι" για το ζήτημα της διεκδίκησης δικαιωμάτων, το οποίο είναι αρκετά ευχάριστο και κατανοητό. Δες εδώ:
    http://www.politeianet.gr/books/9789...i-alloi-155045
    ευχαριστώ πολύ αν και τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν ούτε αυτή την μικρή πολυτέλεια θα προσπαθήσω να βρω εναλλακτικούς τρόπους να το διαβάσω

    «Μια βασική διευκρίνηση: Όλοι οι άνθρωποι, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία, έχουμε μερικά βασικά δικαιώματα που κατοχυρώνονται από το νόμο, το σύνταγμα και τις διακηρύξεις του Ο.Η.Ε. Πιστεύω πως κάθε άνθρωπος είναι "άτομο" και "κοινωνική μονάδα", οπότε και η υποστήριξη των δικαιωμάτων μας γίνεται σε δύο επίπεδα: Το "ατομικό" και το "κοινωνικό". (. . .) Το βιβλίο αυτό έχει σκοπό να βοηθήσει τον άνθρωπο να υποστηρίζει πιο αποτελεσματικά τα δικαιώματά του στο "ατομικό επίπεδο". (. . .) Χρειάζεται όμως να τονίσω από την αρχή πως πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει υποστήριξη δικαιωμάτων σε "ατομικό επίπεδο" μόνο: Αν ένας άνθρωπος θεωρεί τον εαυτό του μόνιμα και αποκλειστικά υπεύθυνο για οτιδήποτε του συμβαίνει, χωρίς να βλέπει το ρόλο που παίζει το κοινωνικό σύστημα στα καθημερινά του προβλήματα, υπάρχει κίνδυνος να καταλήξει σε μια συμπεριφορά που "ατομικά" μπορεί να φαίνεται ενεργητική και θαρραλέα, αλλά "κοινωνικά" θα είναι μάλλον απαθής και γεμάτη συμβιβασμούς. (. . .) Είναι καιρός να καταλάβουμε πως δεν χρειάζεται να περιμένουμε να αλλάξει το κοινωνικό σύστημα ή να γίνει επανάσταση για να μάθουμε να λέμε καμιά φορά "όχι" χωρίς να νιώθουμε ένοχοι».

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ς. (. . .) Είναι καιρός να καταλάβουμε πως δεν χρειάζεται να περιμένουμε να αλλάξει το κοινωνικό σύστημα ή να γίνει επανάσταση για να μάθουμε να λέμε καμιά φορά "όχι" χωρίς να νιώθουμε ένοχοι».


    Πολυ σωστη η επισημανση , giang , το θεμα δεν ειναι μονο να μαθεις να λες οχι , γενικοτερα , ειναι και πως θα το πεις , που το θεωρω σημαντικοτερο .................να δωσω ενα παραδειγμα , οταν ενα μελος διαφωνει ( μια κι ειμαστε στο φορουμ ) ξεκιναει την απαντηση του με την εκφραση , ' διαφωνω ' η ακομη χειροτερα ' διαφωνω καθετα ' , προδιαθετει δυσαρεστα τον συνομιλητη του ................... θα μπορουσε να απαντησει χρησιμοποιωντας πιο ηπιες εκφρασεις , οπως ισως , μπορει , λεω γω , ναι μεν αλλα , κλπ. ................ ο αλλος θα το πιασει το ποιντ , ουτως η αλλεως ...........

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giang View Post
    και πάλι δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή ενότητα αν όχι ας το μεταφέρει ένας mod στο σωστό

    ας υποθέσουμε πως βρίσκεσαι σε μια παρέα που σ έχει πληγώσει πάρα πολύ και ξέρεις ότι αν κάτσεις θα κάνεις φασαρία και θα πεις λόγια που δεν θέλεις η δεν πρέπει αλλά απ την άλλη θέλεις να τα βγάλεις από μέσα και είσαι σίγουρος πως απ όσα τους πεις θα παραδεχτούν τα λιγότερο δυνατά και θα σου πουν πως εσύ τα βλέπεις όπως θέλεις
    αλλά ταυτόχρονα αυτή η παρέα σου λείπει αλλά δεν ξέρεις αν θέλεις ξανά επαφή γιατί έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου απέναντί τους
    όταν τους βλέπεις στον δρόμο λες τα τυπικά δεν ξέρεις αν θέλεις να τους πεις τίποτε περισσότερο απ το τη κάνεις καλά τα λέμε γεια
    έχεις έναν θυμό απέναντί τους που δεν ξέρεις πως να το διαχειριστείς κι όλο αυτό σε καταβάλει

    πως το διαχειρίζεσαι :confused:
    Καλησπέρα.
    Νομίζω πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο σε ''Πράγματα που έχω μέσα μου και με βασανίζουν''

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν ηταν τοσο φιλος, προτεινω να το συζητησεις μαζι του.
    χαζος δεν ειναι φανταζομαι για να μην αναγνωρισει αυτα που θα του πεις, αυτα που σου ειπε δλδ. αν εισαι τοσο κλειστος οσο λες, μπορει να μην καταλαβε καν ποσο σε πειραξε. πες του το λοιπον, να το καταλαβει..
    αν ήταν τόσο φίλος δεν θα μ έφερνε σ αυτή την θέση...!!!
    τ ότι είμαι κλειστός το ξέρουν μέχρι και οι πέτρες άρα δεν υπάρχει δικαιολογίες κι εκτός αυτού είχα επισημάνει κάποια πράγματα
    και στην τελικά γιατί πρέπει να ρίχνουμε συνεχεία εμείς τα μούτρα μας και να πρέπει να απολογούμαστε για κάτι που οι άλλοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν
    γιατί πρέπει να τους επιβεβαιώνουμε πάντα εμείς
    εγώ ήμουν στην αδύναμη θέση κι όχι αυτοί



    ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ σωστη η επισημανση , giang , το θεμα δεν ειναι μονο να μαθεις να λες οχι , γενικοτερα , ειναι και πως θα το πεις , που το θεωρω σημαντικοτερο .................να δωσω ενα παραδειγμα , οταν ενα μελος διαφωνει ( μια κι ειμαστε στο φορουμ ) ξεκιναει την απαντηση του με την εκφραση , ' διαφωνω ' η ακομη χειροτερα ' διαφωνω καθετα ' , προδιαθετει δυσαρεστα τον συνομιλητη του ................... θα μπορουσε να απαντησει χρησιμοποιωντας πιο ηπιες εκφρασεις , οπως ισως , μπορει , λεω γω , ναι μεν αλλα , κλπ. ................ ο αλλος θα το πιασει το ποιντ , ουτως η αλλεως ...........
    είναι μερικές λέξεις που κάνουν την διαφορά αλλά λίγοι της καταλαβαίνουν

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα.
    Νομίζω πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο σε ''Πράγματα που έχω μέσα μου και με βασανίζουν''
    τίτλους μπορούμε να βρούμε πολλούς λύσεις δυσκολευόμαστε να βρούμε :p :)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η υποθεση ' διαχειρηση θυμου ' για μενα ειναι , να τον πλακωσω στις μπουνιες , η να του κανω καμμια λαβη τζουντο ? ( μια και ξερω και τα δυο ) ............

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by giang View Post
    αν ήταν τόσο φίλος δεν θα μ έφερνε σ αυτή την θέση...!!!
    τ ότι είμαι κλειστός το ξέρουν μέχρι και οι πέτρες άρα δεν υπάρχει δικαιολογίες κι εκτός αυτού είχα επισημάνει κάποια πράγματα
    και στην τελικά γιατί πρέπει να ρίχνουμε συνεχεία εμείς τα μούτρα μας και να πρέπει να απολογούμαστε για κάτι που οι άλλοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν
    γιατί πρέπει να τους επιβεβαιώνουμε πάντα εμείς
    εγώ ήμουν στην αδύναμη θέση κι όχι αυτοί



    ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ
    το να φερονται οπως θελουν να τους φερεσαι ειναι πρωταρχικο, και εχει και συνεχεια. οτι διαφορετικα, μπορεις κι εσυ να τους φερθεις, οπως σου φερθηκαν, δηλαδη, σκαρτα...:rolleyes:

    εγω δεν ειπα να απολογηθεις. εκεινος εφταιξε, εκεινος πρεπει να απολογηθει.
    ειπα να του ζητησεις τον λογο που φερθηκε ετσι. καμια σχεση με δικη σου απολογια δηλαδη.αν δεν θες να του ζητησεις τον λογο, γιατι επρεπε να το σκεφτει μονος του η επειδη δισταζεις, απλα απομακρυνσου.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    η αλήθεια είναι ότι φάσκω και αντιφάσκω αυτήν την στιγμή αλλά όταν η απογοήτευσή είναι τόσο μεγάλη βρίσκεσαι σε σύγχυση
    δεν ξέρεις πως να το διαχειριστής
    να του ζητήσω τον λόγο για κάτι που του είχα κρούση τον κώδωνα του κινδύνου
    αφού ξέρει και μάλιστα πολύ καλά τον λόγο και αντί να μου πει ευχαριστώ που δεν μιλάω το παίζει και προδομένος

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by giang View Post
    η αλήθεια είναι ότι φάσκω και αντιφάσκω αυτήν την στιγμή αλλά όταν η απογοήτευσή είναι τόσο μεγάλη βρίσκεσαι σε σύγχυση
    δεν ξέρεις πως να το διαχειριστής
    να του ζητήσω τον λόγο για κάτι που του είχα κρούση τον κώδωνα του κινδύνου
    αφού ξέρει και μάλιστα πολύ καλά τον λόγο και αντί να μου πει ευχαριστώ που δεν μιλάω το παίζει και προδομένος
    αυτο ειναι νεο στοιχειο.
    εσυ ξερεις τι εχει προηγηθει , φιλε μου.
    αν ειναι θεμα που ηδη εχει συζητηθει και εκανε τα ιδια, φυσικα δεν του ζητας τον λογο σαν να ειναι κατι νεο.
    παιρνεις τις αποφασεις σου.

    η του τα λες, οχι για να τα γνωστοποιησεις, αλλα για να τα βγαλεις απο μεσα σου και μετα του κλεινεις την πορτα, η απλα τον κανεις περα, να βρει αλλους να κανει παρεα και να υποσκαπτει.
    εγω στο παρελθον, σε ανθρωπους που ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν και δεν ειχαν νοημα οι εξηγησεις, εκανα το δευτερο και δεν το μετανοιωσα ποτε.
    και μετα απο μενα τα ιδια εκαναν και το ιδιο φτυσιμο ετρωγαν κι απο αλλους κι εχουν καταντησει να παρακαλανε για παρεα και να τους γυρνανε την πλατη, πλεον.:rolleyes:

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο ειναι νεο στοιχειο.
    εσυ ξερεις τι εχει προηγηθει , φιλε μου.
    αν ειναι θεμα που ηδη εχει συζητηθει και εκανε τα ιδια, φυσικα δεν του ζητας τον λογο σαν να ειναι κατι νεο.
    παιρνεις τις αποφασεις σου.

    η του τα λες, οχι για να τα γνωστοποιησεις, αλλα για να τα βγαλεις απο μεσα σου και μετα του κλεινεις την πορτα, η απλα τον κανεις περα, να βρει αλλους να κανει παρεα και να υποσκαπτει.
    εγω στο παρελθον, σε ανθρωπους που ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν και δεν ειχαν νοημα οι εξηγησεις, εκανα το δευτερο και δεν το μετανοιωσα ποτε.
    και μετα απο μενα τα ιδια εκαναν και το ιδιο φτυσιμο ετρωγαν κι απο αλλους κι εχουν καταντησει να παρακαλανε για παρεα και να τους γυρνανε την πλατη, πλεον.:rolleyes:
    rem κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια είναι και η συνθήκες που δεν βοηθάνε είναι και η απόρριψη που τρως καθημερινά
    είτε στο να βρεις δουλειά είτε κάποια λόγια από δικά σου άτομα που θα ήθελες να ακούσεις
    όταν κάποια άτομα (φίλοι συγγενείς) σου λένε κατά μούτρα ότι έχεις κατάθλιψη και φεύγουν
    κάθομαι και σκέφτομαι οκ είμαι καταθλιπτικός τι χρειάζεται ένας που έχει κατάθλιψη η ψυχολογική υποστήριξη
    η φίλους λόγο οικονομικών δεν μπορώ να πάω σε γιατρό άρα τη μένει αφού μου διαγνώσατε κατάθλιψη τι κάνατε γι αυτό


    δεν το είχα συζήτηση έκρουα τον κώδωνα


    εκεί είναι που κολλάω να τους δώσω μια επιβεβαίωση ακόμα την αξίζουν όταν είσαι στο χείλος του γκρεμού εκεί είναι που περιμένεις να σου ρίξουνε το σχοινί
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. διαχειριση θυμου...
    By constantinos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2012, 21:45
  2. Εκρηξεις θυμου.
    By Panas in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-2011, 19:42
  3. Διαχείρηση του θυμού
    By liberchild in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2008, 22:12
  4. Συγκράτηση θυμού.
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-08-2007, 19:02
  5. διαχείριση θυμού
    By anitak in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 111
    Last Post: 06-06-2007, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •