διαχείριση θυμού - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 91
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by rea View Post
    συλλυπητηρια για τον πατερα σου. για μενα δεν ειναιν παραλογη η απαιτηση σου, να σου σταθουν οι φικοι σου οταν τους εχεις αναγκη.. ειδικα αν τους εχεις σταθει εσυ. αλλα δυστυχως αυτό δεν συμβαινει πάντα..και το χειρότερο μαλλον ειναι σπανιο ειδος ο καλος φιλος.
    εχουμε 2 επιλογες σε αυτες τις περιπτωσεις... ή μενεις μόνος ή συγχωρεις την ατελεια της ανθρωπινης φυσης και συνεχιζεις και μαλιστα εχοντας γνωση αυτην την φορα οτι η εγωπάθεια ειναι η ασθενεια της εποχης.. για μενα ενας ανθρωπος που δεν μπορει να δει περα απο την πάρτη του ειναι ενας ανθρωπος καταδικασμενος στην αχρηστεια του... και πάντα θα υποφερει περισσοτερο απο τους αλλους.
    σου συνεβη κατι πολυ ασχημο... τα καταφερες μονος σου και μπραβο σου... αυτο εχει σημασια.
    πιστεψε με δεν σου αξιζει να μενεις μονος και να κλεινεσαι..ξαναβρες τους "φιλους" σου..κανε παρεα μαζι τους και μεχρι εκει :)
    μα δεν υπάρχει θέμα να συγχωρέσεις κάποιους αλώστε δεν είμαι ο αρμόδιος να το κάνω
    με ενοχλεί η συμπεριφορά τους μ ενοχλεί που δεν ενδιαφέρθηκαν και ζήτησαν και τα ρέστα στο τέλος
    ο ιουδας φιλουσε υπεροχα αυτο μ ενοχλει
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by giang View Post
    μα δεν υπάρχει θέμα να συγχωρέσεις κάποιους αλώστε δεν είμαι ο αρμόδιος να το κάνω
    με ενοχλεί η συμπεριφορά τους μ ενοχλεί που δεν ενδιαφέρθηκαν και ζήτησαν και τα ρέστα στο τέλος
    ο ιουδας φιλουσε υπεροχα αυτο μ ενοχλει
    για πραγματα που γινοντε σε εσενα , εσυ εισαι ο αρμοδιος να συγχωρει..και το κανει αν μπορεις.
    πάντως απο προσωπικη πειρα σου λέω .. καλυτερα να συγχωρεις παρα να τα κρατας μεσα σου.

    καταλαβα πολυ καλα τι σε ενοχλησε και εχεις δικιο... αλλα που να το βρεις... ειναι το θεμα

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by rea View Post
    για πραγματα που γινοντε σε εσενα , εσυ εισαι ο αρμοδιος να συγχωρει..και το κανει αν μπορεις.
    πάντως απο προσωπικη πειρα σου λέω .. καλυτερα να συγχωρεις παρα να τα κρατας μεσα σου.

    καταλαβα πολυ καλα τι σε ενοχλησε και εχεις δικιο... αλλα που να το βρεις... ειναι το θεμα

    όταν λέω δεν είμαι αρμόδιος να τους συγχωρέσω αλλιώς το εννοώ
    μέσα μου τους εχω συγχωρέσει και δεν κρατάω καμία κακία κάθε άλλο εχτές βρέθηκα σε μια πόλη λόγο κάποιας έκτακτης δουλειάς και έχει μια εκκλησία που φιλοξενεί τα λείψανα ενός αγίου και άναψα λαμπάδες για όλους
    απλά εχω παγώσει πάρα πολλή σε σημείο να μη θέλω να μαθαίνουν τίποτε για μένα να βλέπουν ένα ανέκφραστο πρόσωπο χωρίς να καταλαβαίνουν αν είμαι χαρούμενος η λυπημένος
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  4. #64
    Ασ ειναι καλα κι αναπαυμενη η ψυχουλα του και πολυ δυναμη σε σενα ευχομαι!
    Δεν υπαρχουν λογια απο μερους μου...και καμμια δικαιολογια προς τα ατομα αυτα που περιγραφεις...
    Να ειναι ολοι τους καλα αλλα....μακρυα κι αλαργα... χωρις να ειμαι σιγουρη αν το σκεφτομαι και σωστα.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by katerina-e-x View Post
    Ασ ειναι καλα κι αναπαυμενη η ψυχουλα του και πολυ δυναμη σε σενα ευχομαι!
    Δεν υπαρχουν λογια απο μερους μου...και καμμια δικαιολογια προς τα ατομα αυτα που περιγραφεις...
    Να ειναι ολοι τους καλα αλλα....μακρυα κι αλαργα... χωρις να ειμαι σιγουρη αν το σκεφτομαι και σωστα.
    ευχαριστώ πολύ
    δηλαδή πως θα έπρεπε να το σκεφτώ ?
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  6. #66
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ευχαριστώ πολύ
    δηλαδή πως θα έπρεπε να το σκεφτώ ?
    οχι σε μενα πηγαινε το αν το σκεφτομαι σωστα

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,135
    Quote Originally Posted by giang View Post
    όταν λέω δεν είμαι αρμόδιος να τους συγχωρέσω αλλιώς το εννοώ
    μέσα μου τους εχω συγχωρέσει και δεν κρατάω καμία κακία κάθε άλλο εχτές βρέθηκα σε μια πόλη λόγο κάποιας έκτακτης δουλειάς και έχει μια εκκλησία που φιλοξενεί τα λείψανα ενός αγίου και άναψα λαμπάδες για όλους
    απλά εχω παγώσει πάρα πολλή σε σημείο να μη θέλω να μαθαίνουν τίποτε για μένα να βλέπουν ένα ανέκφραστο πρόσωπο χωρίς να καταλαβαίνουν αν είμαι χαρούμενος η λυπημένος
    δοκιμασες να το συζητησεις μαζι τους, πριν τους ξεγραψεις?
    αν ειναι ατομα που θελεις στην ζωη σου, πρεπει να το ξεκαθαρισεις μαζι τους. αν ειναι πραγματι κακα και φθονερα ατομα και θελουν να σε βασανιζουν, πρεπει να απομακρυνθεις.
    το να μενεις αλλα με μια μασκα αδιαφοριας- παγωμαρας, τι σου προσφερει?

    για την ταινια που ρωτουσες, πρεπει να ειναι το anger managment με τον adam sandler.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δοκιμασες να το συζητησεις μαζι τους, πριν τους ξεγραψεις?
    αν ειναι ατομα που θελεις στην ζωη σου, πρεπει να το ξεκαθαρισεις μαζι τους. αν ειναι πραγματι κακα και φθονερα ατομα και θελουν να σε βασανιζουν, πρεπει να απομακρυνθεις.
    το να μενεις αλλα με μια μασκα αδιαφοριας- παγωμαρας, τι σου προσφερει?

    για την ταινια που ρωτουσες, πρεπει να ειναι το anger managment με τον adam sandler.
    μάλλον δεν κατάλαβες
    πέρα από ένα γεια δεν έχουμε άλλες παρτίδες και πιο πολλή απ όλα με πείραξε τ ότι ένα μεγάλο χρονικό διάστημα
    που ήτανε εμφανές ότι τους χρειαζόμουν διπλά μου δεν με πήραν ούτε καν ένα τηλ.
    κι αυτό που με βασανίζει είναι τ ότι όλο αυτό το αντιμετωπίζω μόνος μου την στιγμή που μιλάνε για εγωιστική στάση δική μου την στιγμή που δεν εχω πει σε κανέναν τίποτε
    απλά εχω μαζέψει πολλά μέσα μου τα οποία πλέον δεν μπορώ να διαχειριστώ
    και φοβάμαι ότι αν μιλήσω θα γίνω "επικίνδυνος"
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,135
    Quote Originally Posted by giang View Post
    μάλλον δεν κατάλαβες
    πέρα από ένα γεια δεν έχουμε άλλες παρτίδες και πιο πολλή απ όλα με πείραξε τ ότι ένα μεγάλο χρονικό διάστημα
    που ήτανε εμφανές ότι τους χρειαζόμουν διπλά μου δεν με πήραν ούτε καν ένα τηλ.
    κι αυτό που με βασανίζει είναι τ ότι όλο αυτό το αντιμετωπίζω μόνος μου την στιγμή που μιλάνε για εγωιστική στάση δική μου την στιγμή που δεν εχω πει σε κανέναν τίποτε
    απλά εχω μαζέψει πολλά μέσα μου τα οποία πλέον δεν μπορώ να διαχειριστώ
    και φοβάμαι ότι αν μιλήσω θα γίνω "επικίνδυνος"
    ωραια.
    και εγω επαναλαμβανω , μετατρεποντας την απαντηση μου:
    εστω κι αν τελικα απομακρυνθηκες και εχετε μεινει σε τυπικες σχεσεις, μηπως πριν απομακρυνεθις η εστω και τωρα, θα ηταν καλυτερο για σενα και για την πιεση που νοιωθεις μεσα σου, να τους μιλησεις για ολα αυτα, να τους εξηγησεις πως ενοιωσες και πως νοιωθεις ακομα με την συμπεριφορα τους?
    ε, γινε 'επικινδυνος"! και?? αφου εχετε χαλασει τις σχεσεις σας, δεν μπορει να τα κανεις χειροτερα. δεν πιστευω να φοβασαι οτι θα τους ορμηξεις.
    προφανως φοβασαι μην τους βρισεις.
    ε μαλωστε αν δεν καταφερετε να συνεννοηθειτε.
    το να εκφραστεις (στην συγκεκριμενη περιπτωση), ειναι πιο σημαντικο απο το να μην υπαρξει μια ενταση.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    είναι πολλά αυτά που σκέφτομαι και δεν ξέρω πως να τα μεταφέρω δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ
    "φοβάμαι" πως θα βγω εκτός εαυτού και θα χάσω και το δίκιο μου κι όταν δεν έχεις κανέναν με το μέρος σου
    τότε δυσκολεύουν τα πράγματα
    δεν ξέρω κιόλας αν είναι και εγωιστικό πλέον
    "γιατί να ρίξω εγώ και πάλι τα μούτρα μου γιατί να τους δώσω την χαρά αυτή" πιστεύω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,135
    Quote Originally Posted by giang View Post
    είναι πολλά αυτά που σκέφτομαι και δεν ξέρω πως να τα μεταφέρω δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ
    "φοβάμαι" πως θα βγω εκτός εαυτού και θα χάσω και το δίκιο μου κι όταν δεν έχεις κανέναν με το μέρος σου
    τότε δυσκολεύουν τα πράγματα
    δεν ξέρω κιόλας αν είναι και εγωιστικό πλέον
    "γιατί να ρίξω εγώ και πάλι τα μούτρα μου γιατί να τους δώσω την χαρά αυτή" πιστεύω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ
    ναι, καταλαβαινω, αλλα δεν ριχνεις τα μουτρα σου οταν εκφραζεις την δυσαρεσκεια σου απο μια συμπεριφορα. τα μουτρα σου τα ριχνεις, αν πας να ζητησεις την παρεα τους ενω σε εχουν προσβαλει.

    τι ακριβως φοβασαι στην περιπτωση που βγεις εκτος εαυτου σε μια τετοια συζητηση? ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει?

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, καταλαβαινω, αλλα δεν ριχνεις τα μουτρα σου οταν εκφραζεις την δυσαρεσκεια σου απο μια συμπεριφορα. τα μουτρα σου τα ριχνεις, αν πας να ζητησεις την παρεα τους ενω σε εχουν προσβαλει.

    τι ακριβως φοβασαι στην περιπτωση που βγεις εκτος εαυτου σε μια τετοια συζητηση? ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει?
    να πω πράγματα που να κλείσω σπίτι κυριολεκτικά και αφορά εμένα όχι κάτι που μου είχαν εμπιστευτεί
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,135
    Quote Originally Posted by giang View Post
    να πω πράγματα που να κλείσω σπίτι κυριολεκτικά και αφορά εμένα όχι κάτι που μου είχαν εμπιστευτεί
    για να κλεισεις σπιτι πρεπει να πεις πραγματα δικα τους, οχι δικα σου.
    αν πρεπει να αποφυγεις κατι συγκεκριμενο που αφορα αλλους, μπορεις να το αποφυγεις αν το εχεις στο μυαλο σου. το θεμα ειναι να μην αιφνιδιαστεις και χασεις τον ελεγχο.

    πας προετοιμασμενος να συζητησεις αυτα που εκαναν σε σενα ,τον τροπο που τα ειδες εσυ δηλαδη, γιατι εχε υποψιν σου οτι οι αλλοι μπορει να τα ειδαν τελειως διαφορετικα και θα πρεπει να δεις με υπομονη και την δικη τους αποψη. ωστοσο σκεφτεσαι απο πριν τι δεν θελεις η δεν πρεπει να πεις.πχ" θα του πω αυτο και αυτο και θα το συζητησω μεχρι να καταλαβει πως το σκεφτομαι αλλα δεν θα του πω οτι η δικια του τον κερατωνε μαζι μου γιατι ειναι κατινια "

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για να κλεισεις σπιτι πρεπει να πεις πραγματα δικα τους, οχι δικα σου.
    αν πρεπει να αποφυγεις κατι συγκεκριμενο που αφορα αλλους, μπορεις να το αποφυγεις αν το εχεις στο μυαλο σου. το θεμα ειναι να μην αιφνιδιαστεις και χασεις τον ελεγχο.

    πας προετοιμασμενος να συζητησεις αυτα που εκαναν σε σενα ,τον τροπο που τα ειδες εσυ δηλαδη, γιατι εχε υποψιν σου οτι οι αλλοι μπορει να τα ειδαν τελειως διαφορετικα και θα πρεπει να δεις με υπομονη και την δικη τους αποψη. ωστοσο σκεφτεσαι απο πριν τι δεν θελεις η δεν πρεπει να πεις.πχ" θα του πω αυτο και αυτο και θα το συζητησω μεχρι να καταλαβει πως το σκεφτομαι αλλα δεν θα του πω οτι η δικια του τον κερατωνε μαζι μου γιατι ειναι κατινια "
    όταν λέω αφορά έμενα εννοώ πράγματα που ειπώθηκαν σε τετ α τετ συζήτηση και αφορούσε έμενα
    δυσκολεύουμε να εκφραστώ δεν έχει σχέση με κέρατο
    κατ εμένα ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να πει αλλά το κατάπια και το έκανα γαργάρα αλλά στην συνεχεία η συμπεριφορά δεν ήταν καλύτερη και έφερε ρήξη την οποία την επωμίστηκα εγώ αλλά και πάλι δεν μίλησα

    το ξέρω μπερδεψουρα αλλά για φαντάσου να πρέπει να απολογηθώ για κάτι που η θα πρέπει να μιλήσω η να αναλάβω την ευθύνη μονόδρομος
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,135
    Quote Originally Posted by giang View Post
    όταν λέω αφορά έμενα εννοώ πράγματα που ειπώθηκαν σε τετ α τετ συζήτηση και αφορούσε έμενα
    δυσκολεύουμε να εκφραστώ δεν έχει σχέση με κέρατο
    κατ εμένα ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να πει αλλά το κατάπια και το έκανα γαργάρα αλλά στην συνεχεία η συμπεριφορά δεν ήταν καλύτερη και έφερε ρήξη την οποία την επωμίστηκα εγώ αλλά και πάλι δεν μίλησα

    το ξέρω μπερδεψουρα αλλά για φαντάσου να πρέπει να απολογηθώ για κάτι που η θα πρέπει να μιλήσω η να αναλάβω την ευθύνη μονόδρομος
    μιλας με γριφους για να μην καρφωθεις, οποτε καταλαβαινεις οτι τα παραδειγματα ειναι τυχαια, πανω σε κατι που ο ιδιος ειπες (επισης σαν τυχαιο παραδειγμα) στην αρχη των ποστ σου.

    γενικα, αυτο που λεω συνοψιζεται στο οτι οταν καταπινουμε διαφορα τον καιρο που γινονται, αφενος μαζευονται κι αν καποτε τα πουμε μπορει η κατασταση να ξεφυγει, αφετερου τα κραταμε μεσα μας αν ποτε δεν τα συζητησουμε και κανουμε κακο στον εαυτο μας.
    οσο και να το κλωθογυρναμε η αποφαση ειναι μια.
    η ξεκαθαριζεις τις δυσαρεσκειες σου με αυτους που στις προκαλουν ΑΝ αξιζουν τον κοπο, η απλα τους προσπερνας αν ειναι παρταλια που απλα ετυχαν στον δρομο σου.
    αν καποιοςυ τους θεωρεις σημκαντικους στην ζωη σου και δεν κανεις ουτε το ενα ουτε το αλλο παρ ακαθεσαι και ομφαλοσκοπεις και σκας μονος σου, προφανως θα εχεις προβληματα..

    για να επανερθω και σε κατι που εθιξα. υπαρχει παντα η περιπτωση κατι να παρενοησες εσυ, η η αλλη αποψη να σου δειξει κατι που δεν σκεφτηκες αρκετα, οποτε ο διαλογος παντα βοηθαει με ανθρωπους που αξιζουν τον κοπο να ασχολουμαστε.
    για σκουπιδια, δεν το συζητω, στον σκουπιδοτενεκε με συνοπτικες διαδικασιες...:rolleyes:

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. διαχειριση θυμου...
    By constantinos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2012, 21:45
  2. Εκρηξεις θυμου.
    By Panas in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-2011, 19:42
  3. Διαχείρηση του θυμού
    By liberchild in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2008, 22:12
  4. Συγκράτηση θυμού.
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-08-2007, 19:02
  5. διαχείριση θυμού
    By anitak in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 111
    Last Post: 06-06-2007, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •