πρωινη φρικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    πρωινη φρικη

    καλημερα..σε ολους..θα ηθελα να ρωτησω αν ξεπερνιεται...οταν νιωθεις οτι κατι ειναι τοσο βαρυ κ τοσο ζορικο που πιστευεις οτι θα εισαι για παντα ετσι..κ οτι ποτε δεν προκειται να το ξεπερασεις..
    καθε πρωι σηκωνομαι με φρικη..στρες, φοβο..κ παιρνω 1 ζαναξ 0.25 κ καπως καλυτερα.ομως η ψυχη χιλια κομματια..εκλογικευση μηδεν..τι γινεται αραγε?
    νιωθει κ αλλος κοσμος αυτην την πρωινη φρικη?

  2. #2
    Ναι, ξεπερνιεται. Απο προσωπικη εμπειρια μιλωντας μειωνεται κατα πολυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    καλημερα..σε ολους..θα ηθελα να ρωτησω αν ξεπερνιεται...οταν νιωθεις οτι κατι ειναι τοσο βαρυ κ τοσο ζορικο που πιστευεις οτι θα εισαι για παντα ετσι..κ οτι ποτε δεν προκειται να το ξεπερασεις..
    καθε πρωι σηκωνομαι με φρικη..στρες, φοβο..κ παιρνω 1 ζαναξ 0.25 κ καπως καλυτερα.ομως η ψυχη χιλια κομματια..εκλογικευση μηδεν..τι γινεται αραγε?
    νιωθει κ αλλος κοσμος αυτην την πρωινη φρικη?
    θέλει δουλειά και θάρρος(θράσος) αλλά να ναι μπορείς
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  4. #4
    Μονο με ζαναξ σε εχει ?
    Θα περασει, οσο μπορεις δινε κουραγιο στον εαυτο σου. Οσο μπορεις και αντεχεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΠΑΙΡΝΩ Κ λαντοζ..κ με ειχε πιασει καλα κ ημουν υπεροχα..εκανα υποτροπη επειδη συνεβει κατι..οχι στα καλα καθουμενα..ναι νιωθω οτι δεν μπορω να το δουλεψω..αυτη τη στιγμη.απλα επιβιωνω με ο.τι εχω κ οπως μπορω..χωρις νοημα.το ζαναξ με βοηθαει να εχω ψυχραιμια κ να ερχομαι λιγο στα ισα μου.

  6. #6
    Οι υποτροπες ειναι μεσα στο προγραμμα... ποσο καιρο εισαι στην αγωγη μπουμ, σορρυ και για τις ερωτησεις δλδ πρωινιατικο.
    Πηρες τηλ γιατρο μηπως σου προτεινει αυξηση ή μειωση ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω την πρωινη φρικη της κτθλψης , την εχω εκμηδενισει , τηρουμενων των φυσιοκλογικων αναλογιων φυσικα .......βεβαια , ειμαι καλυτερα γενικως .......................αν ομως με περιμενει μια δυσκολη μερα , σπανιο , θα κοιμηθω ησυχος , σπανιο , θα ξυπνησω μενα αγχακι , οταν ερθει η ωρα ναντιμετωπισω το ' προβλημα ' της μερας , τοτε θα νοιαστω ......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νταξ..νορμαλ μου ακουγεται αυτο macgyver..εγω νιωθω οτι απλα εχω πολλα ανοιχτα σοβαρα μετωπα κ ειναι λογικο ενας αγχωδης ανθρωπος να κανει υποτροπη..με οσα συνεβησαν..κ σιγουρα τα εχω διογκωσει πολυ στο κεφαλι μου..τι να πω..προσπαθω..εχω ξεπερασει απειρα πραγματα κ μπαινω στην κανονικοτητα μετα κ για πολυ καιρο..ομως αν συμβει κατι κακο..αλλα μιλαμε για κατι σοβαρο..οχι για ψιλου πηδημα εκει ..κλαταρω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω τι εννοεις boom με το ' κατι πολυ σοβαρο ' , αλλα το να κλαταρεις , λυση δεν ειναι .........ανασυγκροτεισαι , και αντιμετωπζεις το προβλημα ,.................... ολοι εχουμε προβληματα , αμα κλαταραμε , απλως θα χειροτερευαμε την κατασταση .....βεβαια ο καθεις εχει τις αντοχες του , μπορει οι δικες μου να ειναι μεγαλυτερες , δεν ξερω ......παντα υπαρχει η περιοδος ανασυγκροτησης , απλα σε μερικους , κρατα πολυ ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχεις δικιο..οτι δεν πρεπει να κλαταρω..αλλα κ τι να κανω? οταν γινει κατι λες κ πατιεται ενα κουμπι..κ μπαινω σε mode στρες..κ καταθλιψης..κ δνε μπροω να δω καθαρα.μακαρι να γεννιομουν αλλιως............

  11. #11
    Φρίκη επίσης είναι όταν ξυπνάς μετά τα μεσάνυχτα (έννοώ για φυσιολογικό ξύπνημα μεσα στη νύχτα). Εκει κατεβαίνουν σαν βουνό, σαν ένα αδιέξοδο όλα τα θέματα ψυχολογίας (άγχος, διλήμματα, κατάθλιψη, τύψεις) συνοδευόμενα από την πηγη τους, ήτοι άσχημα γεγονότα του παρελθόντος και καταστασεις του τώρα.
    Το ίδιο ισχύει και για το πρωινό ξύπνημα, όταν παρατείνεις το χρονο παραμονης σου στο κρεββάτι.
    Ανακούφιση, λες και έστω μερικώς βγήκες απ το βούρκο, είναι το να κάνεις το άλμα να σηκωστεις απ το κρεββάτι, να φύγεις από το χώρο του δωματίου και να κάνεις πράγματα για να ξεκινησει η μέρα.
    Τα βιώματα των προηγούμενων ημερών και τυχόν προβλήματα και ευθυνες που έχεις να αντιμετωπίσεις οξύνουν ή απαλύνουν τη φρίκη. Άρα στόχος ειναι να έχουμε θετικές εμπειρίες, όσο γίνεται δλδ.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    nai..συμφωνω..στοχος μου ειναι να χαλαρωνω εστω κ μια στιγμη μεσα στην ημερα...σηκωνομαι απο το κρεβατι κ φευγω για δουλεια ..παιρνω την φρικη μου μαζι κ πηγαινω..μετα το μεσημερι χαλαρωνω καπως..κ το απογευμα περδικι σχεδον..αυτο το πρωινο να μην ερχεται..τι να πω, τα εχουμε μεγεθυνει πολυ νομιζω, τις σκεψεις μας τις μεγεθυνουμε εννοω πολυ..οταν ηρεμεις σκεφτεσαι τις αιτιες που σε εφεραν εως εδω, να μικραινουν..

  13. #13
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    nai..συμφωνω..στοχος μου ειναι να χαλαρωνω εστω κ μια στιγμη μεσα στην ημερα...σηκωνομαι απο το κρεβατι κ φευγω για δουλεια ..παιρνω την φρικη μου μαζι κ πηγαινω..μετα το μεσημερι χαλαρωνω καπως..κ το απογευμα περδικι σχεδον..αυτο το πρωινο να μην ερχεται..τι να πω, τα εχουμε μεγεθυνει πολυ νομιζω, τις σκεψεις μας τις μεγεθυνουμε εννοω πολυ..οταν ηρεμεις σκεφτεσαι τις αιτιες που σε εφεραν εως εδω, να μικραινουν..
    Με αυτό το τελευταίο συμφωνώ! Πολύ σωστό! Όταν δεν υφίσταται αυτό, κυριαρχεί η θολούρα και η απόλυτη σύγχυση και δεν μπορούμε να πάρουμε καμία απόφαση.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ακριβως αυτο παθαινω μια ζωη απο μωρο παιδι..20 χρονια τωρα..να αντιμετωπισα ενα προβλημα σωστα κ ωριμα δεν θυμαμαι..μηπως τελικα οι ανθρωποι ολοι ετσι δρουν κ απλα εμεις το μεγεθυνουμε?
    αλλα τι λεω...δεν εχω ακουσει πολλους να τρεμουν μολις ξυπνανε κ να λιωνουν τα μασελακια προστασιας δοντιων...τα χω φαει τα δοντια μου..ολα ειναι σφιγμενα πανω μου...ευτυχως μου συμβαινει μονο οταν αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα κ οχι μικροπροβληματα της ζωης..ευτυχως παλι καλα..κ ποτε δεν το παθαινω στα καλα καθουμενα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    nai..συμφωνω..στοχος μου ειναι να χαλαρωνω εστω κ μια στιγμη μεσα στην ημερα...σηκωνομαι απο το κρεβατι κ φευγω για δουλεια ..παιρνω την φρικη μου μαζι κ πηγαινω..μετα το μεσημερι χαλαρωνω καπως..κ το απογευμα περδικι σχεδον..αυτο το πρωινο να μην ερχεται..τι να πω, τα εχουμε μεγεθυνει πολυ νομιζω, τις σκεψεις μας τις μεγεθυνουμε εννοω πολυ..οταν ηρεμεις σκεφτεσαι τις αιτιες που σε εφεραν εως εδω, να μικραινουν..
    Αυτο ακριβώς περνάω εδω και τρεις μήνες!!απο τοτε που απολησαν απο την δουλεια μου νιώθω απαίσια,είχα ελάττωση και την αγωγή μου και μου την όλα απο την αρχή και ακόμα χειρότερα!ειναι να πάω τωρα σε μια νέα δουλεια και τρέμο να πάω επιδει είμαι χαλια!αρχησα παλι να περνώ το σεροπραμ αλλά κάνει καιρο να πιάσει μου ειπε η γιατρός!οποτε δεν γλύτωνο το ηρεμιστικό!

Similar Threads

  1. φρικη
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 03-09-2012, 15:32
  2. καλημερα!! πρωινη αγγελια!!!!
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 16-05-2012, 17:26
  3. σκετη φρικη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By μαρια1999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2012, 12:13
  4. Πρωϊνή φρίκη...
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 16-02-2012, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •