Φοβάμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 110
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Φοβάμαι...

    Καλημέρα σας!

    Αποφάσισα ν' ανοίξω αυτό το θέμα μήπως και καταφέρω ν' αντιμετωπίσω καλύτερα τους φόβους μου που δεν είναι και λίγοι...

    Αυτή τη στιγμή φοβάμαι χωρίς να είμαι 100% σίγουρη γιατί αλλά νομίζω πως φταίει το ότι θα φύγει πάλι η μητέρα μου για την κλινική κι ίσως καθυστερήσει...Επίσης αγχώνομαι για την κατάσταση της ξαδέλφης μου η οποία δεν είναι καλή, είναι στην εντατική εδώ και λίγες μέρες...

    Τέλος, έχω θέμα με τον ύπνο...με πιάνει μια νύστα ακόμα και μέσα στη μέρα κάποιες φορές αλλά δεν τολμάω να ξαπλώσω γιατί φοβάμαι πως κάτι κακό θα μου συμβεί, ότι θα έρθει ξανά εκείνος ο "άνθρωπος" να με βλάψει και φοβάμαι πολύ...τα seroquel με βοηθάνε σ' αυτό αλλά βασανίζομαι μέχρι να με πιάσουν...

    Θέλω να κάνω και μιαν ερώτηση: έχετε καμιά ιδέα γιατί μπορεί να θέλω να κοιμάμαι τόσο πολύ; Για παράδειγμα χθες κοιμήθηκα από τις 22:00 ενώ ήθελα να δω ταινία, δεν χαλαρώνει η ψυχή μου έτσι αφού δεν διασκεδάζω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Λογικό είναι αν συμβαίνει κάτι οικογενειακό με θέματα υγείας να φοβάσαι και να ανησυχείς και κατά συνέπεια να επηρεάζεται και το πρόγραμμα του ύπνου σου ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε κυκνε μας είπες τρία στενάχωρα πράγματα και απορείς γτ κοιμάσαι είδες από πρώτο χέρι πόσο εύκολο είναι να γίνει το κακό δεν είσαι από αυτούς που είχαν μια ήρεμη ζωή και δεν έχουν την κακή εμπειρία για να ξέρουν όταν πειραχτεί η σωματική σου ακεραιότητα λογικό είναι να φοβάσαι τα πάντα μετά σκέφτεσαι αλλιώς μετά το μυαλό παίρνει άλλες στροφές λογικό είναι απλά σιγά σιγά πρέπει να το εκλογικευσεις κάπως και να προχωρήσεις εγώ ας πούμε θα κάνα γυμναστική εσύ κάνε κάτι άλλο ως μέτρο αντίδρασης γι αυτό πρέπει να χεις μια αντίδραση ασχέτως φαρμάκων αν θες να ζεις καλά και να προχωράς γίνε εθελόντρια κάπου γέμισε τη μέρα σου να σ φύγει κάπως εγώ έχω ξεπεράσει πολλά τέτοια όταν ήμουνα μικρός σίγουρα και τώρα ακόμα παλεύω αλλά πάντα έχω μια αντίδραση απέναντι σε κάθε φόβο δεν ς λέω ότι είναι καλό αυτό η ότι είναι η μόνη λύση αλλά είναι κάτι που προχωράς σίγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Θες να κοιμηθεις για να ξεφυγεις απο την πραγματικοτητα..
    τασεις φυγης απο την πραγματικοτητα λεγεται..
    Λογικο ειναι με οσα περνας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε κυκνε μας είπες τρία στενάχωρα πράγματα και απορείς γτ κοιμάσαι είδες από πρώτο χέρι πόσο εύκολο είναι να γίνει το κακό δεν είσαι από αυτούς που είχαν μια ήρεμη ζωή και δεν έχουν την κακή εμπειρία για να ξέρουν όταν πειραχτεί η σωματική σου ακεραιότητα λογικό είναι να φοβάσαι τα πάντα μετά σκέφτεσαι αλλιώς μετά το μυαλό παίρνει άλλες στροφές λογικό είναι απλά σιγά σιγά πρέπει να το εκλογικευσεις κάπως και να προχωρήσεις εγώ ας πούμε θα κάνα γυμναστική εσύ κάνε κάτι άλλο ως μέτρο αντίδρασης γι αυτό πρέπει να χεις μια αντίδραση ασχέτως φαρμάκων αν θες να ζεις καλά και να προχωράς γίνε εθελόντρια κάπου γέμισε τη μέρα σου να σ φύγει κάπως εγώ έχω ξεπεράσει πολλά τέτοια όταν ήμουνα μικρός σίγουρα και τώρα ακόμα παλεύω αλλά πάντα έχω μια αντίδραση απέναντι σε κάθε φόβο δεν ς λέω ότι είναι καλό αυτό η ότι είναι η μόνη λύση αλλά είναι κάτι που προχωράς σίγουρα
    Άσε elis, πάλι δεν άντεξα και κοιμήθηκα από τη 13:00 ως τις 15:00 ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι στις 14:00 κι εκνευρίζομαι όταν χάνονται ώρες της ημέρας στον ύπνο αλλά τουλάχιστον ελπίζω να κρατηθώ ξύπνια το βράδυ να δω καμιά ταινία...

    Πιστεύεις ότι αν γεμίσει η μέρα μου θα μειωθεί αυτός ο φόβος και θα μπορώ να ξεκουράζομαι; Γιατί μπορεί να κοιμήθηκα δυο ώρες αλλά λαγοκοιμόμουν...Πάντως από βδομάδα θα κάνω αίτηση σ' ένα ΚΕΚ, να δούμε αν θα γίνει τίποτα μ' αυτό...

    Σημαντική ερώτηση: πώς μπορώ να τον εκλογικεύσω τον φόβο ότι αυτός θα μου ξανακάνει κακό; Θέλω και προσπαθώ αλλά δυσκολεύομαι πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Λογικό είναι αν συμβαίνει κάτι οικογενειακό με θέματα υγείας να φοβάσαι και να ανησυχείς και κατά συνέπεια να επηρεάζεται και το πρόγραμμα του ύπνου σου ..
    Ναι, η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι και για το πως θα πάει η ξαδέλφη μου εκτός από τα δικά μου θέματα, φοβάμαι μήπως πεθάνει κούφια η ώρα και κανείς μας δεν αντέχει κι άλλη απώλεια (πριν 3 χρόνια χάσαμε τον πατέρα της, 60 χρονών) αλλά δεν είναι μόνο αυτός ο φόβος μου, φοβάμαι μήπως κάνει αυτός κακό και σ' εμένα, αυτό με εμποδίζει να χαλαρώσω και να κοιμηθώ καλά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Sherlock View Post
    Θες να κοιμηθεις για να ξεφυγεις απο την πραγματικοτητα..
    τασεις φυγης απο την πραγματικοτητα λεγεται..
    Λογικο ειναι με οσα περνας!
    Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες, το σκέφτομαι κι εγώ...

    Αλλά δεν είναι ζωή αυτή, να είμαι σαν κινούμενο πτώμα...Κάτι πρέπει να κάνω αλλά δεν ξέρω τι...
    Θα ήθελα να πήγαινα ένα ταξίδι αλλά δεν υπάρχουν τα χρήματα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες, το σκέφτομαι κι εγώ...

    Αλλά δεν είναι ζωή αυτή, να είμαι σαν κινούμενο πτώμα...Κάτι πρέπει να κάνω αλλά δεν ξέρω τι...
    Θα ήθελα να πήγαινα ένα ταξίδι αλλά δεν υπάρχουν τα χρήματα...
    μην ανησυχεις..
    ακου το σωμα σου κ τον οργανισμο σου..
    υπνο θελει,υπνο δωστου..
    ακουσε σε οτι λεει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε συ κυκνε εγώ δε πιστεύω πλέον ότι είσαι τόσο ευαίσθητη όσο νομίζεις έχεις ένα πράγμα στο κεφάλι σου συνέχεια στενάχωρο λογικό είναι να χεις κλατάρει μετά από τόσα χρόνια προσπάθησε να ξεχαστείς απασχολήσου με κάτι δημιουργικό που θα σ δώσει αυτοεκτίμηση και έτσι θα το ξεχάσεις υπάρχουνε κορίτσια που φτιάχνουν αξεσουάρ κανε αυτό να ασχολείσαι με αυτό δηλαδή πως θα τα πουλήσεις αυτό με το κεκ είναι ωραίο γτ θα γνωρίσεις κόσμο γενικά πήγαινε σε κανένα σεμινάριο δραστήριοποιησου λίγο να ξεχαστείς το μυστικό είναι ένα κράτα το μυαλό σου απασχολημένο με κάτι άλλο είναι το μόνο που πιάνει πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κι άσε τις τελειότητες οι τέλειοι είναι σε γυάλα δεν είναι έξω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι ομως , εγω δεν εχω καμμια διαθεση να ξεφυγω απ την πραματικοτητα , αλλα ειναι συμπτωμα κτθλψης η πολυυπνια , κι εγω την εχω , χτυπαω κατι 10ωρα , 11ωρα , διακεκομμενα , αλλα κοιμαμαι πολυ παντως ....................πα να δω ενα εργο , και στο τεταρτακι κοιμαμαι μακαριως , με τηλεοραση , φωτα ανοικτα , ξαναβαζω το εργο , αντε παλι υπνος ..........αυτο μπορει να γινει και 3-4 φορες , για να καταφερω να δω ενα εργο της προκοπης ..................καλυτερα απ την αυπνια παντως ...........φτιαχνεις και δερματακι ..........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καλά κι εγώ κοιμάμαι πολύ αλλά μελετημένα έντεκα το βράδυ με εννιά το πρωί κλείνω ένα δεκαώρακι άλλα μελετημένα όχι ξημερώματα με μεσημέρι έχω βάλει πρόγραμμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Sherlock View Post
    μην ανησυχεις..
    ακου το σωμα σου κ τον οργανισμο σου..
    υπνο θελει,υπνο δωστου..
    ακουσε σε οτι λεει..
    Δηλαδή τι; Ας πούμε τώρα που ξύπνησα, έφαγα και πήρα τα φάρμακα μου να ξανακοιμηθώ; Γιατί δεν έχω "ξυπνήσει" ακόμα 100%...σου φαίνεται φυσιολογικό αυτό;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ κυκνε εγώ δε πιστεύω πλέον ότι είσαι τόσο ευαίσθητη όσο νομίζεις έχεις ένα πράγμα στο κεφάλι σου συνέχεια στενάχωρο λογικό είναι να χεις κλατάρει μετά από τόσα χρόνια προσπάθησε να ξεχαστείς απασχολήσου με κάτι δημιουργικό που θα σ δώσει αυτοεκτίμηση και έτσι θα το ξεχάσεις υπάρχουνε κορίτσια που φτιάχνουν αξεσουάρ κανε αυτό να ασχολείσαι με αυτό δηλαδή πως θα τα πουλήσεις αυτό με το κεκ είναι ωραίο γτ θα γνωρίσεις κόσμο γενικά πήγαινε σε κανένα σεμινάριο δραστήριοποιησου λίγο να ξεχαστείς το μυστικό είναι ένα κράτα το μυαλό σου απασχολημένο με κάτι άλλο είναι το μόνο που πιάνει πάντα
    Πουλάω κάτι καλλυντικά elis, κρίμα που είσαι άντρας και δεν μπορώ να σε πείσω ν' αγοράσεις χα χα!
    Άντε να πω και καμιά σαχλαμάρα να γελάσουμε και λίγο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι ομως , εγω δεν εχω καμμια διαθεση να ξεφυγω απ την πραματικοτητα , αλλα ειναι συμπτωμα κτθλψης η πολυυπνια , κι εγω την εχω , χτυπαω κατι 10ωρα , 11ωρα , διακεκομμενα , αλλα κοιμαμαι πολυ παντως ....................πα να δω ενα εργο , και στο τεταρτακι κοιμαμαι μακαριως , με τηλεοραση , φωτα ανοικτα , ξαναβαζω το εργο , αντε παλι υπνος ..........αυτο μπορει να γινει και 3-4 φορες , για να καταφερω να δω ενα εργο της προκοπης ..................καλυτερα απ την αυπνια παντως ...........φτιαχνεις και δερματακι ..........
    Εμείς οι γυναίκες δερματάκι φτιάχνουμε και με τις κρέμες...

    Όσο για το έργο αυτό μου τη δίνει, επειδή μου αρέσουν πολύ οι ταινίες θέλω να μπορώ να τις απολαμβάνω και διακεκομμένα δεν τις ευχαριστιέμαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 20-09-2015, 16:03
  2. Φοβάμαι.
    By agathi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-2012, 03:36
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By olga92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 30-04-2012, 20:06
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 06-04-2012, 17:51
  5. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By amelia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2011, 02:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •