Ψυχοσωματικα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25

    Ψυχοσωματικα;

    Γεια σας ειμαι 17μισο και παω τριτη λυκειου δεν εχω κανει ποτε μου σχεση με αγορι και γενικα με αγχωνει αυτο το θεμα.. Κατα καιρους μου αρεσαν ορισμενα αγορια αλλα θελω να σας πω κατι που μου συνεβαινε και με προβληματιζει.. Οταν μου αρεσε καποιος οποτε τον εβλεπα με επιανε ανεξηγητο αγχος και ταση για εμετο ωσπου αρκετες φορες κατεφευγα στον εμετο.. Δηλαδη τυχαινε να τον δω εξω και χτυπαγε η καρδια μου δυνατα και μετα εκανα εμετο.. Πως εξηγειται αυτο; να τονισω οτι σε ολες τις φασεις της ζωης μου που αγχωνομαι καταφευγω στον εμετο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Χα χα...Κι εγώ τα ίδια αλλά οχι μόνο με τα γκομενικά αλλά με οτιδήποτε μπορούσε να με αγχώσει...Ακόμα και μπάσκετ να βλέπω,πάλι μπορεί να με πιάσει!
    Αναγούλες Full και εμετός πολλές φορές...
    Ακόμα και τώρα και χωρίς να συντρέχει λόγος μπορεί αν είμαι έξω για καφέ να με πιάσει.
    Είναι κρίση πανικού η οποία δεν παρουσιάζεται με τα κλασικά συμπτώματα ταχυκαρδίας,αισθήματος λιποθυμίας αλλά με τάση προς εμετό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Επιτελους ενας ανθρωπος που με καταλαβαινει :Ρ εμενα μου εχουν μπει κι αλλες περιεργες σκεψεις λογω αυτου.. Οτι δηλαδη επειδη αντιμετωπιζω ετσι τα αγορια δεν μου αρεσουν στην πραγματικοτητα αλλα εγω καταπιεζω τον εαυτο να μου αρεσουν γι αυτο μου εκδηλωνεται ο εμετος.. Εσυ ειχες και για τα γκομενικα σου ταση για εμετο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    δεν ειναι ανεξηγητο , μαρακι.
    σε πιανει νευρικοτητα οταν τον βλεπεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Ναι ομως ειναι δυνατον να θελω να κανω εμετο; κανονικα δεν θα επρεπε να χαιρομαι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εσυ ειχες και για τα γκομενικα σου ταση για εμετο;
    Εννοείται!Ειδικά αν πρόκειται για αρχή σχέσης,τα πρώτα μηνύματα και τηλέφωνα,τρελό άγχος!
    Αν αργήσει να έρθει και κανά γραπτό μήνυμα,εκεί στανταράκι μπορεί να κάνω εμετό!

    Βέβαια τώρα έχουν μειωθεί αυτά.Αν κάνω εμετό θα είναι 1 φορά το μήνα και ίσως και ανά 2 μήνες.
    Από 2009 μέχρι 2013 που έπαιρνα το Effexor δεν είχα κάνει ΠΟΤΕ εμετό!



    Ναι ομως ειναι δυνατον να θελω να κανω εμετο; κανονικα δεν θα επρεπε να χαιρομαι;
    Σχετικά με αυτό που ρωτάς,παίζει να υποκρύπτεται βαθύτερο άγχος.
    Ναι μεν μπορεί να σου αρέσει που σε γουστάρει κάποιο αγόρι,αλλά ταυτόχρονα σου δημιουργούνται αισθήματα ανασφάλειας για το αν θα μπορείς να λειτουργήσεις στην σχέση + την απειρία...

    Έχω ρίξει κάτι εμετούς όταν μου έλεγαν πως η τάδε κοπέλα με γουστάρει...
    Όσο πιο όμορφη και καλή στα μάτια μου,τόσο πιο πολλούς εμετούς!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by Maraki2 View Post
    Ναι ομως ειναι δυνατον να θελω να κανω εμετο; κανονικα δεν θα επρεπε να χαιρομαι;
    χαιρεσαι οταν ΕΙΣΑΙ σε σχεση με καποιον που γουσταρεις. οχι οταν ΒΛΕΠΕΙΣ καποιον που σου αρεσει.
    το δευτερο προκαλει στρες.
    φυσικα και δικαιολογειτια και εμετος, αναλογα απο το μεγεθος της νευρικοτητας και την ευαισθησια του στομαχιου σου.
    εγω δεν εχω κανει ποτε εμετο για τετοιο λογο. ταχυκαρδιες και αγχος ομως ειχα, οταν συναντουσα καποιον που ηθελα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Εχω το ιδιο ακριβως θεμα!! Ειχες και εσυ προβλημα προσεγγισης του αλλου φυλου; η δημιουργουσες ευκολα σχεσεις κτλ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Τώρα είμαι 33 εγώ.Είχα πρόβλημα κι εγώ στην αρχή αλλά από κάποιο διάστημα και μετά έκανα αρκετές σχέσεις.Βέβαια μέχρι τώρα καμία δεν ευδοκίμησε ώστε να παντρευτώ!
    Ντροπαλός Full κι εγώ όμως...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    25
    Ποτε εκανες την πρωτη σου σχεση αν επιτρεπεται ;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Μaraki2 στα 17 αλλά με πολύ υπομονή και επιμονή...Μαρία λεγόταν...
    Την κυνήγησα πάρα πολύ,γράμματα της έγραφα,CD και πολλά άλλα!Με θεωρούσε μικρό θυμάμαι και ήταν ανασταλτικός παράγοντας για αυτήν να κάνει κάτι μαζί μου.
    Μου πήρε πάνω από 6 μήνες μέχρι να κάνουμε σχέση!Είμασταν και οι 2 παρθένοι.17 εγώ,18,5 αυτή.
    Ήταν και η μοναδική σχέση που έκανα με μεγαλύτερη.
    Έχω ακόμα το CD που της είχα δώσει.Είχα φτιάξει αντίγραφο για να το έχω κι εγώ!Κολλάνε κάποια τραγούδια να φανταστείς από τα τόσα χρόνια που έχουν περάσει!

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By Gothly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 08:26
  2. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-06-2012, 23:09
  3. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 00:21
  4. ψυχοσωματικα?
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 19-05-2009, 22:09
  5. Ψυχοσωματικά
    By sorriso in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-10-2006, 11:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •