αντικαταθλιπτικα και καφεδες... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εμενα δεν μαρεσουν οι καφεδες , αλλα δυο - τρεις Ελληνικοι την ημερα ( οχι παραπανω ) , μου φτιαχνουν την διαθεση , ειναι αντικαταθλιπτικοι .................... οχι νες , μου προκαλουν νευρικοτητα ........

    Αυτο εχω να προσθεσω ......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο εχω να προσθεσω ......
    Με το που ξυπναω κατευθειςν γαλλικο μετα αναλογα 1 η 2 εσπρεσσο πινω μονο ζεστους και το καλοκαιρι τους κρυους δεν τουςμπορω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Εγώ έχω να πιω εδώ και μήνες καφέ, δεν έχω δει όμως καμιά βελτίωση από αυτό. Επίσης, δεν πίνω τσάι και άλλα διεγερτικά ροφήματα, αντ' αυτού προτιμώ να πίνω ένα χαμομήλι πριν πέσω για ύπνο και πριν το χαμομήλι ένα ζεστό γαλατάκι με μέλι. Τα απογεύματα πίνω, αν το θυμηθώ, φρεσκοστυμμένο χυμό πορτοκάλι.

    Δεν είδα βελτίωση με αυτές τις αλλαγές. Παλιότερα έπινα τουλάχιστον 3 ελληνικούς την ημέρα και έναν λίγες ώρες πριν πέσω για ύπνο και - μαντέψτε-, κοιμόμουν. Όλα είναι στο μυαλό. Το άγχος είναι εχθρός και αν δεν καταπολεμηθεί, τί να σου κάνουν και τα ηρεμιστικά βοτάνια, χρειάζονται πιο άμεσες και αποτελεσματικές λύσεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ακριβως , gallow , ολα στο μυαλο ειναι , τι να κανουν τα βοτανα και ιο καφεδες στο αγχος , κι εγω πινω καναδυο καφεδες ,Ελληνικους , τους απολαμβανω και μετα ........πεφτω ξερος για υπνο ...........ολα ειναι θεμα φιλοσοφιας της ζωης γενικοτερα , και θετικης σκεψης , παντα περιμενω το καλυτερο ....................αλλα δεν το προλαβαινω , το ατιμο ....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Καφες! δωστε μου καφε και παρτε μου τη ψυχη, μια φαση παλια επινα 10 φραπεδες, τωρα τη παλευω και με 3-4, εχει εναν εθισμο η καφεινη και δεν μπορεις να λειτουργησεις και να αποδωσεις εργασιακα αν εισαι καφεινακιας και δεν παρεις τη δοση σου, βεβαια δεν ειναι ουτε καπνος ουτε χασισι ο καφες και το χαι που βγαζει ειναι ηπιο, παντως μεγαλες δοσεις καφε σε συνδιασμο με αντικαταθλιπτικα με ειχαν οδηγησει σε μανια και τρελλες αγορες χιλιαδων ευρω, που εκανα δανειο μετα για να μπορεσω να στανιαρω, παν μετρον αριστον δλδ που λεγανε οι αρχαιοι στα παντα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Από τότε που άρχισα τα αντικαταθλιπτικά cybalta πάμε τώρα στον ενάμιση μήνα νυστάζω συνέχεια ... υπνηλία συνέχεια .. αυπνίες τέλος δηλαδή .. όμως πίνω δυο φρέντο καπουτσίνο την μέρα και στην πρώτη μισή ώρα ξυπνάω μετά κόβει και το γάλα με κόβει και η νύστα .. δηλαδή θέλετε να πείτε πως αντικαταθλιπτικά κ καφέδες δεν είναι καλός συνδηασμός ;;;;;
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  7. #22
    Χελωνα μου, αναλογα τι παει στον καθεναν τι σηκωνει ο οργανισμος του, σε τι κατασταση ειναι το πεπτικο και νευρικο συστημα.
    Εγω τυχαινε να επινα ελληνικο και να ειμαι καποιες φορες κινουμενο ζομπι άλλες κομπλε, τυχαινε να πιω τσαι και να νιωθω ντοπα τσιτα να φαω τον τοπο αλλά ειμαι τοσο κολλημενη με την γευση του καφε που επιμενω σε εναν καλο πρωινο δυνατο και μετα μονο ντεκαφεινε.

    Εδω προσπαθω να μειωσω αυπνια, οποτε συμβιβαζομαι. Τωρα που καλοκαιριασε σχεδον, πω πω ζεστηηηηη...
    Σκεφτομαι σοβαρα να βρω κατι να πινω, να με κραταει σε νορμαλ επιπεδα λειτουργικοτητας και αν γινεται να μην ειναι καταστροφικο για το στομαχι.
    Βαριεμαι εν μερει να το ψαξω αλλά ουσιαστικα πρεπει να το ψαξω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Constantly Curius δεν ξέρω πως τα πας με το Freddo cappuccino εμένα δεν με πειράζει στο στομάχι όπως ο ελληνικός ή ο φραπές και γενικά επειδή είναι καλό χαρμάνι ανεκτός στο νευρικό σύστημα ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Ρε παιδιά πόσους καφέδες πίνετε??? Ο Χριστός και η Παναγία και οι Άγιοι Απόστολοι!! (κάπου το έχω κολλήσει το τελευταίο!).Εγώ ένα καφέ πίνω κι είμαι στην τσίτα. Η αδερφή μου πίνει πολλούς καφέδες, ακόμα και το βράδυ και πέφτει ξερή!!! Πάντως λένε ότι ο καφές είναι ωφέλιμος, φυσικά όταν καταναλώνεται με φειδώ.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εχω καταφερει - με πονο ψυχης- να μειωσω τους καφεδες μου..συνηθως πίνω 2 την ημερα, αλλιως δεν με παιρνει ο υπνος το βραδυ..και ειναι σημαντικο για την καταθλιψη ο γεματος υπνος. αλλα ποσο ω ποσο ζηλευω αυτους που δεν τους πιανει ο καφες και μπορουν να κοιμηθουν...

  11. #26
    Εγω οταν ακουω - πινω φραπε και κοιμαμαι - παθαινω σοκ.

    Για μια περιοδο επινα μονο βοτανα κατασταλτικα, χαμομηλια κτλ και στο τσακιρ κεφι ενα ελληνικο ελαφρυ.
    Αλλα εχω κολλημα με το αρωμα του καφε. Ντεκαφεινε και υπομονη. Αν πιασω τον εαυτο μου να εχει νευρα θα αποφυγω τον καφε, ή αν νιωθω ανησυχια ανασφαλεια κατι δλδ κοντα σε κριση αγχους. Εχω παρει το μαθημα πλεον κ προσεχω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 85
    Last Post: 28-03-2015, 11:54
  2. αντικαταθλιπτικά και βία
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 09-12-2014, 23:56
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 16:58
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •