ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1

    ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΨΗ

    Καλησπέρα σας,με αφορμη μια κατασταση που εζησα προσφατα,προβληματιστηκα πολυ,ακομα μια φορα,με τη συμπεριφορα μερικων ανθρωπων.
    Θα ηθελα τη γνωμη σας,μιας και εχω μπερδευτει.
    Με προσεγγισε ενας τυπος 32 ετων,ο οποιος ειναι αρκετα γοητευτικος και συμπαθητικος,αρχισε να μου μιλα στο φειςμπουκ και να ερχεται εκει που δουλευα,κλπ.Ολα οκ εως εδω.Τη προηγουμενη εβδομαδα λοιπον μου ζητησε να ερθει να με βρει,σε περιπτωση που ημουν εξω,να περασει και καλα να πει ενα γεια,εγω ομως επειδη βγηκα πριν κανενα μηνα απο μια δυσκολη σχεση,και δε νιωθω οτι ακομα εχω βρει τις ισορροπιες μου & παραλληλα ενιωσα πως με αυτο το τυπον δεν εχουμε πολλα κοινα,μιας και μου εδινε παντα την εντυπωση οτι ασχολειται με τα γυμναστηρια,σε επειδικτικο επιπεδο κλπ,για καποιο λογο το απεφυγα.
    Ο τυπος λοιπον αρχισε τις μπαρουφες,οτι δεν εννοουσε το να ερθει,το ειπε για να με τεσταρει,οτι απλα με συμπαθει και ηθελε να βγουμε σαν ανθρωποι κλπ,ενω ειχε λυσσαξει να περασει να με δει.Εγινα εξαλλη καθως ενιωσα οτι ο τυπος προσπαθουσε να το μαζεψει,υποτιμωντας τη νοημοσυνη μου.Του ειπα πως δε θελω κατι μετα απο αυτη τη συμπεριφορα,μιας και το μονο που ζητησα ηταν λιγος χρονος και δε τον ειχα,και οχι απλα δε τον ειχα,αλλα λουστηκα και μια πολυ πληγωμενη εγωιστικη συμπεριφορα.
    Ξαναρθε στη δουλεια μου,του εστειλα μυνημα,οτι ενταξει οτι εγινε εγινε,εκτιμω το οτι ηρθε απο εκει,κλπ και ηταν ειρωνικος και απομακρος.Μαλιστα μου δηλωσε πως δε θελει κατι απο εμενα,και οτι θελει να παραμεινουμε γνωστοι & οτι δεν ειμαι αυτο που θελει(ενιωσα πως ηθελε απλα να μου ανταποδωσει την απορριψη).αλλα παραλληλα μου ζητησε να βγουμε για καφε,επιμενοντας παλι,εγω ομως δε μπορεσα να παω,γιατι ειχα δουλεια,τεσπα το αφησαμε στο οτι θα παμε καποια στιγμη.Με βλεπει το Σαββαρτο το βραδυ εξω τυχαια,με χαιρεταει σα χαμενος,και φευγοντας απτο μαγαζι,ηθελε ωπωσδηποτε να με καληνυχτισει,και με εψαχνε με το βλεμμα να με βρει,του στελνω λοιπον την επομενη μερα,οτι ειμαι συμφωνη αν θελει να παμε για ενα καφε να τα πουμε απο κοντα,ο ιδιος ανταπορκιθηκε στο να παμε,και το αφησαμε ανοιχτο,απο τοτε εχει χαθει τελειως.
    Και αναρωτιεμαι αν με εβλεπε φιλικα,γιατι να μη μου ξαναμιλησει εστω φιλικα?γιατι σταματησε να ερχεται στη δουλεια μου και γενικα να εχει χαθει?ολο αυτο δεν ειναι ανασφαλεια τεραστια βουτηγμενη στον εγωισμο?γιατι να ειναι ετσι καποιοι ανθρωποι;γιατι να προσπαθουν να πληγωσουν τον αλλο;στη τελικη δεν απερριψα κανεναν,απλα δε μου ζητησε εξαρχης να παμε για καφε,απλα μου ζητησε να ερθει να με δει εξω.και μου φανηκε πολυ περιεργο και αμηχανο.Γιατι στη συνεχεια οολος αυτος ο πολεμος;

  2. #2
    Σε τετοιες περιπτωσεις δυο τινα βλεπω.
    α) εμπιστευεσαι το αρχικο ενστικτο σου και δεν παιδευεις κατι που δεν βγαινει
    β)δινεις την ευκαιρια αλλά δεν ριχνεις τον εαυτο σου, δεν κανεις εκπτωσεις στα θελω σου, τις αναγκες σου.

    ***Βγηκες απο σχεση, θες τον χρονο σου... εκεινος σε γουσταρει, μπορει να μην εχει ταλεντα διαχειρισης και να ναι ατσαλος.

    Παιρνεις μια αποφαση και προχωρας. :rolleyes:

    Μακαρι να εξελιχθει καλα παντως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ε μα τώρα και εσύ να απορρίψεις τον μποντιμπιλντερά που σπαταλάει τόση ενέργεια και ακολουθεί μια αυστηρή διατροφή; Γιατί ρε κοπελιά γκρεμίζεις τον χάρτινο πύργο του παιδιού με ένα φου; Αφού ένα σώμα αρκεί (για τη νοημοσύνη του) για να έχει όποια θέλει, γιατί τον ταλαιπωρείς και του κάνεις τη ζωή δύσκολη; Πως θα ξεπεράσει τον σκόπελο του εγωισμού; Αν είναι δυνατόν, να τον βάζεις στην διαδικασία να πρέπει να ζήσει ότι αν σε θέλει θα πρέπει να περιμένει να νιώσεις έτοιμη που αυτό μπορεί να μην έρθει και ποτέ ή μπορεί κατά τη διάρκεια της αναμονής να γνωρίσεις κάποιον άλλον που να σε καλύπτει καλύτερα.
    Κάτι ξέρουν οι γυναίκες που λένε πως οι άντρες με τα καλύτερα σώματα συνήθως το μοναδικό που έχουν να επιδείξουν είναι το σώμα τους γιατί οι άντρες που έχουν μυαλό, δεν χρειάζονται το σώμα ή το έχουν και αυτό, αλλά δεν χρειάζεται να το κάνουν επίδειξη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    Quote Originally Posted by hurt_child1984 View Post
    .....Με βλεπει το Σαββαρτο το βραδυ εξω τυχαια,με χαιρεταει σα χαμενος,και φευγοντας απτο μαγαζι,ηθελε ωπωσδηποτε να με καληνυχτισει,και με εψαχνε με το βλεμμα να με βρει,του στελνω λοιπον την επομενη μερα,οτι ειμαι συμφωνη αν θελει να παμε για ενα καφε να τα πουμε απο κοντα,ο ιδιος ανταπορκιθηκε στο να παμε,και το αφησαμε ανοιχτο,απο τοτε εχει χαθει τελειως.
    Και αναρωτιεμαι αν με εβλεπε φιλικα,γιατι να μη μου ξαναμιλησει εστω φιλικα?γιατι σταματησε να ερχεται στη δουλεια μου και γενικα να εχει χαθει?ολο αυτο δεν ειναι ανασφαλεια τεραστια βουτηγμενη στον εγωισμο?γιατι να ειναι ετσι καποιοι ανθρωποι;γιατι να προσπαθουν να πληγωσουν τον αλλο;στη τελικη δεν απερριψα κανεναν,απλα δε μου ζητησε εξαρχης να παμε για καφε,απλα μου ζητησε να ερθει να με δει εξω.και μου φανηκε πολυ περιεργο και αμηχανο.Γιατι στη συνεχεια οολος αυτος ο πολεμος;
    ποιος πολεμος βρε καλη μου?
    εγω δεν ειδα κανεναν πολεμο με την περιγραφη σου.
    αδιαφορια ειδα.

    πιθανολογω οτι απλα εχεις την μυγα και αναλυεις την περιπτωση περισσοτερο απ οσο της αξιζει.
    ο τυπος πιθανοτατα με αυτον τον τροπο την πεφτει σε πολλες και διαφορες και οτι κατσει.
    πιεζε για εξοδο οσο μπορεσε, εσυ αρνηθηκες και σε αυτο το διαστημα δεχτηκε καποια αλλη κι αυτος εχασε το ενδιαφερον του για σενα.
    ειπες και το "ναι" εστω και θεωρητικα και δεν ειχε πλεον ουτε το κινητρο του "κυνηγου" γιατι ασχολουνταν με καποια αλλη/αλλες.

    μπορει στην συνεχεια να επανερθει, μην το αποκλειεις, αλλα μην δινεις ερμηνειες που σε χαντακωνουν.
    κατα την γνωμη μου ειναι δικες σου προεκτασεις αυτες που σε βασανιζουν που δεν τις εχει προσχεδιασει η επιδιωξει ο ιδιος.

    keep it simple, ειναι το μηνυμα. οι ανδρες ειναι απλα πλασματα.

  5. #5
    Μου κανει εντυπωση αυτο που σου ειπε, να μεινετε απλα γνωστοί και δεν εισαι αυτο που θελει... Αρα αμφιβολία, πιθανόν να ψάχνει για κάτι καλύτερο απο σενα κι απ την αλλη θελει να κρατησει καποια επαφη μαζι σου για να μην σε χάσει επειδη σε βρίσκει για καλή περίπτωση. Ουτε φαινεται για τυπος που έψαχνε για σεξ μεσω νετ. Στα ραντεβου μεσω νετ δεν ειναι βεβαιο πως απο κοντα κάποιος/α θα μας αρεσει.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    μα την ειχε δει απο κοντα, αφου πηγαινε απο την δουλεια της και παλι επεμενε στο να βγουνε, αρχικα.
    αργοτερα εκανε πισω.

  7. #7
    Ο τυπος ερχοταν εκει που δουλευω επιτηδες,και ενω μπορουσε να εξυπηρετηθει απο αλλους,ερχοταν σε εμενα.Μετα αρχισε να μου μιλαει στο τσατ,μου ειπε οτι ειμαι πολυ ομορφη,πολυ λογικη και οτι εχω ενδιαφερουσες αποψεις.Στη συνεχεια μου ζητησε να με δει,αλλα εγω δεν ημουν ετοιμη,και επεμενε.οταν ειδε οτι εγω πραγματικα δεν ηθελα σε εκεινη τη φαση,προσπαθουσε να αναιρεσει το οτι του αρεσα.Με παρακαλουσε εστω να βγουμε φιλικα για να πουμε λεει το προβλημα μου,γιατι προφανως οποια δε θελει να βγει μαζι του σηματοδοτει οτι εχει καποιο θεμα,του εξηγησα πως δεν εχω κανενα θεμα,απλα θελω το χρονο μου.Ξαναρθε στη δουλεια μου σα τη κοτα,και μου εξομολογηηθηκε οτι ηθελε απλα να με δει.Μετα ειδα μια τελειως εγωιστικη σταση,και μαλωσαμε.Εκει μου ειπε να μεινουμε γνωστοι,και οτι με ειχε πιο χαλαρη,αλλα τελικα του εδωσα λαθος εντυπωση.Το μυνημα ηταν σκληρο και επιθετικο,ενιωσα οτι με πολεμησε.Ενιωσε οτι τον ακυρωσα,και ηθελε να με ακυρωσει αυτος στη πορεια.Απο τη μια αλλη ελεγε οτι δε θελει κατι απο εμενα,αλλα παραλληλα μου ελεγε να ερθει να με παρει να παμε για καφε,επιμενοντας παλι.Το ιδιο βραδυ ανεφερα οτι βρεθηκαμε εξω,και με χαιρετησε ντε και καλα,την επομενη μερα του ειπα οτι ειμαι συμφωνη αν θελει να μιλησουμε απο κοντα,μιλωντας γενικα,εκεινος ειπε να τα λεγαμε την ιδια μερα,αλλα το σουκου ειχα δουλεια και δε μπορουσα.Απο εκει και περα εκοψε καθε επαφη,και νιωθω οτι το κανει επιτηδευμενα.Αυτο νιωθω πολεμο.Οτι τον ενδιαφερω,αλλα αυτη τη στιγμη τον ενδιαφερει περισσοτερο να καλυψει το κενο του.Αν με εβλεπε φιλικα εφοσον λεει οτι με συμπαθει,θα ηταν πολυ πιο ανετος,πλεον ερχεται στη δουλεια μου οταν δεν ειμαι εγω.Νομιζω βγαζει ματι οτι το κανει επιτηδες.Οσο αναφορα το σεξ οχι δεν ηταν αυτο το ζητουμενο του.Απο οτι ξερω θελει κατι σοβαρο,και του αρεσα,απλα μαλλον δεν μπορει να του λενε οχι,κατι που ειπε οτι ισχυει γιατι το παιρνει σα προσωπικη ηττα.Αυτο που τον χαλασε λεει σε εμενα ηταν οτι με ειχε πιο "χαλαρη" στο μυαλο του και οτι τον αγχωσε η συμπεριφορα μου.αυτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    εχεις ακουσει ποτε ανδρα να λεει στην ενδιαφερομενη "ξερεις δεν σε εχω για παραπανω, θα ηθελα μονο σεξ κανα δυο φορες και μετα θα την κανω"???
    το αν ασχολειται "σοβαρα" η αστεια, το καταλαβαινεις απο το ποσο ουσιαστικα ενδιαφερεται για σενα και το αν θα μεινει κοντα σου, οχι απο αυτα που θα σου δηλωσει για να σε ριξει.
    αν ενδιαφεροταν πραγματικα και σε εβρισκε "σφιγμενη", θα ξοδευε χρονο για να γνωριστειτε καλυτερα. η πρεμουρα του "η τωρα η ποτε" μου δινει την αισθηση οτι προκειται για τυπο που ψαχνεται για ευκολες γνωριμιες και εφυγε επειδη του εφαγες υπερβολικο χρονο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    165
    που τους βρισκετε ολους αυτους τους πιθηκους?μην ασχολισε μαζι του τον χρονο σου θα χασεις και την υπομονη σου θα εξαντλισεις(αποψη μου)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μπορει οντως να σε τρεχει λιγο.. και γιαυτο εξαφανιστηκε...που σιγα μια μερα ειναι μπορει κατι να εγινε και να μην μπορουσε.. τεσπα ..το προσπαθητε και οι 2 .. δεν ξερει κανεις πραγματικα που θα βγει..καλο "πρωτο ραντεβου"και ελπιζω ολα να πάνε καλα :)
    τωρα οσον αφορα την απορριψη και τον εγωισμο ..ε οκ και εσυ τον ψιλοξεφτυλισσες λιγο οποτε .. μαλλον θελει να σου κοψει το υφακι ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by hurt_child1984 View Post
    .Ενιωσε οτι τον ακυρωσα,και ηθελε να με ακυρωσει αυτος
    θα επικεντρωθώ σ αυτό
    έχεις απόλυτο δίκιο τοξικοί άνθρωποι που δεν μάθανε ν ακούνε όχι έχουνε ένα φ/β γεμάτο φώτο ΕΠΙΔΙΚΝΙΟΝΤΑΣ το σώμα τους αφού το μυαλό δεν φαίνεται προς όφελος τούς
    βγήκες από μια σχέση πρόσφατα απόλαυσε λίγο την ελευθερία σου πέρασε χρόνο μ ανθρώπους που αγαπάς και περνάς καλά
    και θα καταλάβεις από μόνη σου πότε θα είσαι έτοιμη να ξανά μπεις σε μια σχέση μέχρι τότε μην αφήνεις κανέναν να σε βάζει σε τέτοιου είδους σκέψεις
    ο επόμενος να είναι αυτός που θα του πεις 100 όχι και θα σου πει 101 ναι

    μην βασανίζεις το μυαλό σου
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  12. #12
    remedy ποιον υπερβολικο χρονο;;;την ιδια μερα που μου ζητησε να με δει,του ειπα καλυτερα οχι...και την επομενη στιγμη αρχιζε να λεει οτι δεν ενδιαφερεται,απλα με συμπαθει,ενω πριν λιγα δευτεροπελτα ελεγε οτι ηθελα πολυ να σε δω!μολις εφαγε το οχι απλα ηθελε να με απορριψει εκεινος!
    Ολη η υποθεση εγινε τη Καθαρα Δευτερα εως τη κυριακη που μας περασε!Σιγα το χρονο!

  13. #13
    επισης ο αντρας που θελει να σε απαυτωσει,σε κυνηγαει,και σου λεει πολλες μπαρουφες!Αυτος γουσταρε αλλα οταν ειδε οτι εγω δε ψηνομαι οσο εκεινος.εβαλε την ουρα στα σκελια!Επισης αν ηθελε να με απαυτωσει,θα μου λεγε να βγουμε οι 2 μας για καφε η για ποτο,οχι να μου λεει που θα εισαι να ερθω να σε δω,σε ποια καφετερια κλπ.ουτε θα μου τα γυριζε οτι δεν ενδιαφερομαι,και οτι με αγχωνει η συμπεριφορα σου,απλα θα εκοβε.Και ποιος ο λογος να ερχεται στη δουλεια μου οταν δεν ειμαι εγω,και να ειναι τοσο απομακρος?δε πιστευω οτι ηταν αυτο το ζητουμενο,ξερω απο πηγες οτι θελει κατι σοβαρο,και ηταν και παλιοτερα παντρεμενος.
    Πιστευω απλα οτι ειναι τοξικος και προβληματικος!Δε μπορεσε να δεχτει το οχι!διαφορετικα θα ταν κουλ και παμε γιαλλα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    Quote Originally Posted by hurt_child1984 View Post
    remedy ποιον υπερβολικο χρονο;;;την ιδια μερα που μου ζητησε να με δει,του ειπα καλυτερα οχι...και την επομενη στιγμη αρχιζε να λεει οτι δεν ενδιαφερεται,απλα με συμπαθει,ενω πριν λιγα δευτεροπελτα ελεγε οτι ηθελα πολυ να σε δω!μολις εφαγε το οχι απλα ηθελε να με απορριψει εκεινος!
    Ολη η υποθεση εγινε τη Καθαρα Δευτερα εως τη κυριακη που μας περασε!Σιγα το χρονο!
    ο "υπερβολικος χρονος" ειναι στο δικο του μυαλο βρε παιδι μου! δεν εννοω οτι εχει δικιο.
    απλα απογοητευτηκε που δεν δεχτηκες με την μια κι επρεπε να κανει υπομονη.
    αυτο δειχνει οτι δεν ειναι για τπτ παραπανω.
    ηθελε επιτοπου να τελειωνει το θεμα.
    η απαντηση του, κατα την γνωμη μου δεν ηταν τοσο θεμα εκδικησης, οσο προσπαθουσε να τουμπαρει εσενα.
    να κανει οτι σε απορριπτει δλδ μπας και τσιμπησεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by hurt_child1984 View Post
    remedy ποιον υπερβολικο χρονο;;;την ιδια μερα που μου ζητησε να με δει,του ειπα καλυτερα οχι...και την επομενη στιγμη αρχιζε να λεει οτι δεν ενδιαφερεται,απλα με συμπαθει,ενω πριν λιγα δευτεροπελτα ελεγε οτι ηθελα πολυ να σε δω!μολις εφαγε το οχι απλα ηθελε να με απορριψει εκεινος!
    Ολη η υποθεση εγινε τη Καθαρα Δευτερα εως τη κυριακη που μας περασε!Σιγα το χρονο!
    θα εμφανιστει μην αγχωνεσαι, θα βγειτε και θα τα συζητησετε ολα αυτα ηρεμα και ωραια και θα πάρεις τις απαντησεις σου...νομιζω οτι και εσυ φερθηκες καπως υπερβολικα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. πως αντιμετωπιζετε μια απορριψη
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 09-12-2015, 23:36
  2. μοναξια=εγωισμος.... + εγωισμος=προβληματα
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-07-2014, 15:47
  3. απόρριψη και ενοχή
    By iasmi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2013, 11:22
  4. Απορριψη..
    By zoemartani in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-08-2011, 00:23
  5. Απορριψη....
    By πεγκυ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 21-10-2010, 11:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •