Αναισθησία των γιατρών και νοσοκόμων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239

    Αναισθησία των γιατρών και νοσοκόμων

    Καταρχήν γεια σας και καλή σαρακοστή.

    Σήμερα έμαθα κάτι που με νευρίασε πάρα πολύ.
    Έχω μια θεία, αδερφή της μάνας μου, που την αγαπάω πάρα πολύ. Έχω πολλές ωραίες αναμνήσεις στο σπίτι της, όπως και τα αδέρφια μου, και κάθε καλοκαίρι σχεδόν πηγαίναμε εκεί (μένει έξω από πόλη και πηγαίναμε για διακοπές) αλλά αρκετές φόρες και το χειμώνα. Είναι 64 χρόνων και τα τελευταία 16 χρόνια παλεύει με τον καρκίνο. Ως τώρα ο Θεός ευτυχώς της έδωσε τεράστιες δυνάμεις για να τ'αντέξει και το νικούσε τόσο καιρό.
    Το πρόβλημα τώρα ξεκίνησε πριν μερικούς μήνες που απέκτησε την ίδια αρρώστια και ο άντρας της. Με το που το έμαθε μέσα σε λίγες μέρες έκανε μετάσταση η αρρώστια της. Πλέων έχει απλωθεί παντού και υποφέρει από τους πόνους. Και σαν να μην έφτανε αυτό δεν μπορεί να κάνει την ανάγκη της με αποτέλεσμα, όπως λένε οι γιατροί, να τα βγάζει από το στόμα.
    Σήμερα (και κάθε μέρα ως τώρα) λοιπόν η μητέρα μου γύρισε από το νοσοκομείο και ήταν νευριασμένη πολύ. Την ρώτησα τι έγινε και μου είπε τα εξής:

    Η θεία μου πονούσε πολύ και η μητέρα μου πήγε στο δωμάτιο που ήταν οι νοσοκόμες και καθόντουσαν (κάπνιζαν και χαχάνιζαν μεταξύ τους). Τους είπε ότι πονάει πολύ η θεία μου και αν μπορούν να κάνουν κάτι. Τότε μια από αυτές πετάχτηκε και είπε "Ωωω πια, έχουμε μπλέξει με δαυτην". Η μητέρα μου συγκρατήθηκε να μην της πει τίποτα από φόβο μην καλέσουν την ασφάλεια και την πετάξουν έξω από το νοσοκομείο και δεν είπε τίποτα.
    Η γυναίκα υποφέρει και αυτές κοιτούσαν μην χάσουν ένα λεπτό για να..... κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται!!!
    Και μάλιστα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο πριν κανένα μήνα ο ξάδερφος μου πήγε να ρωτήσει μια πουτ@ν@ γιατρό κάτι και του είπε "δεν πεθαίνει πια να ηρεμήσουμε" και έγινε χαμός. Τρεις τον κρατούσαν μην την σκοτώσει.

    Όταν το άκουσα αυτό (για το πρώτο) νευρίασα τόσο πολύ που έβριζα και φώναζα. Ήθελα να πάω στο νοσοκομείο να την βρω και να την γ@μησω στο ξύλο. Τις πληρώνεις (δημόσιο νοσοκομείο) και δεν θέλουν να κάνουν τίποτα. Μόνο να κάθονται και να ξύνουν το μ..νι τους. Και σου λένε πως οι γυναίκες είναι πιο ευαίσθητες από τους άντρες!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Πως θα γίνει να ιδιωτικοποιηθούν τα δημόσια νοσοκομεία αν δεν τα μισήσουμε για αυτό το οποίο είναι;;; Γιατί νομίζεις ότι ήταν και είναι ανεξέλεγκτοι οι διάφοροι δημόσιοι τομείς;

    Για παράδειγμα, όταν ανακοινώθηκε ότι προμηθεύονταν - μεταξύ άλλων - τις ασπιρίνες πιο ακριβά από ότι στο φαρμακείο, πήγε κανείς φυλακή; Λογοδότησε κανείς για την κατασπατάληση των χρημάτων; Επιστράφηκαν τα χρήματα αυτά; Ελέγχθηκαν οι συμβάσεις; Οι υπογράφοντες αυτών; Όλα τα ΜΜΕ πιπιλάγανε το "απο δω και πέρα τι κάνουμε" αντί να αναρωτιούνται για τους ανεύθυνους υπεύθυνους. Η βλακώδης εφαρμοζόμενη πολιτική μοιάζει με κάποιον που προσπαθεί να γεμίσει ένα βαρέλι... χωρίς να βάλει πάτο σε αυτό! Γι' αυτό και τίποτα δεν πρόκειται να βελτιωθεί ΠΡΙΝ όλες αυτές οι μονάδες ιδιωτικοποιηθούν.

    Μπαίνεις σε δημόσιο νοσοκομείο και μετράς τουλάχιστο δέκα "παραιατρικές υπηρεσίες" από την πόρτα ως το θάλαμο... ενοικίαση τηλεόρασης, πυτζάμες, σεντόνια, στρώμα (τα υπάρχοντα δεν μπορούν να ονομασθούν "στρώμα" γιατί νιώθεις το σκελετό του κρεβατιού από κάτω με αποτέλεσμα οι νοσηλευόμενοι να φέρνουν φουσκωτό στρώμα από το σπίτι!!!), παραγγελίες φαγητού, αποκλειστική νοσοκόμα κλπ. Δηλαδή, εκτός από το "δημόσιο νοσοκομείο", το οποίο το έχεις χρυσοπληρώσει με ασφαλιστικές εισφορές 3~8 φορές πάνω από ιδιωτική ασφάλιση ζωής, που σου φάγανε το εφάπαξ, σου κουρέψανε την σύνταξη, σου παίξανε τα αποθεματικά στο χρηματιστήριο, σου μετέτρεψαν το υπόλοιπο αυτών σε ομόλογα τα οποία στη συνέχεια "κουρέψανε", πρέπει να ξαναπληρώσεις για όλα όσα ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να σου παρέχουν εξ' αρχής... ακόμα και το γ******* το στρώμα στο οποίο θα νοσηλευτείς.

    Το καθεστώς βεβαια αναπαράγει και συντηρεί τα μπουμπούκια όπως αυτά τα οποία περιγράφεις πιο πάνω. Εκτός και αν είσαι ο ίδιος γιατρός ή εργαζόμενος του νοσοκομείου, στην οποία περίπτωση συνήθως έχουν κλίνες "φουλ κομφόρ" να σε βάλουν και σκίζονται να σε εξυπηρετήσουν. Ειδεμή, κάνε χαρτάκια όπου θες και αν πάρεις απάντηση σφύρα μου. Από υπουργό μέχρι τραυματιοφορέα τίποτα δεν λειτουργεί ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝΕ! Τα "δημόσια νοσοκομεία" δεν είναι εκεί για να σου παρέχουν υπηρεσίες τις οποίες έχεις ήδη πληρώσει. Είναι εκεί επειδή ΕΠΡΕΠΕ να γίνουν με δικά σου χρήματα και μέχρι να ιδιωτικοποιηθούν έναντι πενταροδεκάρας, αφ' ενός πρέπει να τα σιχαθείς (ώστε να θέλεις εσύ ο ίδιος την ιδιωτικοποίηση τους) και αφ' ετέρου πρέπει να βγάλουν το εξτραδάκι τους διάφοροι πολιτικά παρατρεχάμενοι / προσκείμενοι. Γι' αυτό και διοικούνται τόσο καλά αυτά τα "μαγαζά"!!!

    Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε "δημόσια υπηρεσία". Η εξυπηρέτηση των πολιτών είναι το πρόσχημα για τη χρηματοδότηση αυτών είτε μέσω των φόρων είτε με ξένα δανεικά με αισχρούς όρους, για να ιδιωτικοποιηθούν "κάποτε" - για την Ελλάδα, εντός ολίγου.

    Γι' αυτό στην Ελλάδα τα ΜΜΕ μιλάνε για "δημοκρατία", "δημοκρατικό πολίτευμα", "δημοκρατικές διαδικασίες" και άλλα τέτοια ηχηρά και εύηχα χωρίς να αναφέρονται σε δικαιοσύνη. Άλλωστε ο Έλληνας είναι χορτασμένος από δικαιοσύνη ε; Η έλλειψη της υπάρχει για να γίνεται πλιάτσικο εγχώριο και εξωτερικού (τύπου MIESENS) και οι υπόλοιποι που μεγαλώσαμε και ζούμε σε καθεστώς ανομίας / ατιμωρησίας βαφτιζόμαστε βολικά "συνένοχοι"... Με μια μικρή διαφορά σε ότι αφορά την έλλειψη επιθυμίας μας να έχουμε επιβεβλημένο καθεστώς ανομίας καθώς επίσης και το ότι δεν εκμεταλλευόμαστε - όπως θέλουν να πιστεύετε - το καθεστώς αυτό για να πλιατσικολογούμε... Λεπτομέρειες.

    Βέβαια, υπάρχουν και γιατροί, νοσηλευτές και προσωπικό γενικότερα, που δεν έχουν ξεπουληθεί, αλλά δυστηχώς η δουλειά τους είναι όπως του υδραυλικού... Την θυμάσαι μόνο αν δεν την κάνουν καλά! Είμαι σίγουρος ότι υπήρξαν και φορές που είτε εσύ ο ίδιος, είτε κάποιος δικός σου, πήγε στο νοσοκομείο και - αν όχι συνολικά επειδή απαιτεί σημαντική τύχη (λαχείο και βάλε) - τουλάχιστο εν μέρη εξυπηρετήθηκε καλά. Υπάρχουν λοιπόν - κατά την άποψη μου - και Άνθρωποι ανάμεσα στα ζώα. Δυστηχώς όμως σπανίζουν. Πάντως συνιστώ να μη χάσεις χρόνο με χαρτάκια και αηδίες γιατί είναι γνωστό ότι είναι χαμένος χρόνος/κόπος. Εύχομαι να είσαι εσύ και η οικογένεια σου καλά και να μην τους χρειαστείτε ποτέ, είτε ως δημόσια, είτε ως ιδιωτική υπηρεσία.
    Last edited by M87; 15-03-2016 at 21:48.

  3. #3
    Αν δεν έχεις νοσηλευτεί στο παθολογικό του Γενικού Κρατικού Νικαίας δεν ξέρεις τί σημαίνει "έσχατη ταπείνωση".

  4. #4
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Καταρχήν γεια σας και καλή σαρακοστή.

    Σήμερα έμαθα κάτι που με νευρίασε πάρα πολύ.
    Έχω μια θεία, αδερφή της μάνας μου, που την αγαπάω πάρα πολύ. Έχω πολλές ωραίες αναμνήσεις στο σπίτι της, όπως και τα αδέρφια μου, και κάθε καλοκαίρι σχεδόν πηγαίναμε εκεί (μένει έξω από πόλη και πηγαίναμε για διακοπές) αλλά αρκετές φόρες και το χειμώνα. Είναι 64 χρόνων και τα τελευταία 16 χρόνια παλεύει με τον καρκίνο. Ως τώρα ο Θεός ευτυχώς της έδωσε τεράστιες δυνάμεις για να τ'αντέξει και το νικούσε τόσο καιρό.
    Το πρόβλημα τώρα ξεκίνησε πριν μερικούς μήνες που απέκτησε την ίδια αρρώστια και ο άντρας της. Με το που το έμαθε μέσα σε λίγες μέρες έκανε μετάσταση η αρρώστια της. Πλέων έχει απλωθεί παντού και υποφέρει από τους πόνους. Και σαν να μην έφτανε αυτό δεν μπορεί να κάνει την ανάγκη της με αποτέλεσμα, όπως λένε οι γιατροί, να τα βγάζει από το στόμα.
    Σήμερα (και κάθε μέρα ως τώρα) λοιπόν η μητέρα μου γύρισε από το νοσοκομείο και ήταν νευριασμένη πολύ. Την ρώτησα τι έγινε και μου είπε τα εξής:

    Η θεία μου πονούσε πολύ και η μητέρα μου πήγε στο δωμάτιο που ήταν οι νοσοκόμες και καθόντουσαν (κάπνιζαν και χαχάνιζαν μεταξύ τους). Τους είπε ότι πονάει πολύ η θεία μου και αν μπορούν να κάνουν κάτι. Τότε μια από αυτές πετάχτηκε και είπε "Ωωω πια, έχουμε μπλέξει με δαυτην". Η μητέρα μου συγκρατήθηκε να μην της πει τίποτα από φόβο μην καλέσουν την ασφάλεια και την πετάξουν έξω από το νοσοκομείο και δεν είπε τίποτα.
    Η γυναίκα υποφέρει και αυτές κοιτούσαν μην χάσουν ένα λεπτό για να..... κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται!!!

    Όταν το άκουσα αυτό (για το πρώτο) νευρίασα τόσο πολύ που έβριζα και φώναζα. Ήθελα να πάω στο νοσοκομείο να την βρω και να την γ@μησω στο ξύλο. Τις πληρώνεις (δημόσιο νοσοκομείο) και δεν θέλουν να κάνουν τίποτα. Μόνο να κάθονται και να ξύνουν το μ..νι τους. Και σου λένε πως οι γυναίκες είναι πιο ευαίσθητες από τους άντρες!!!!
    Καλή Σαρακοστή! Κοίτα πράγμα εδώ. Τι λες τώρα!! Και αυτά κοπρόσκυλα δεν έχουν απολυθεί ακόμα;; Άλλα τι λέω! Δημόσιος υπάλληλος δεν πρόκειται ποτέ να απολυθεί! Ένας απ'τους λόγους που φτάσαμε εδώ. Άλλα αυτό είναι άλλο θέμα και δε θέλω να βγω off-topic. Έπρεπε να της τα πει αυτά και ας καλέσουν την ασφάλεια. Θα πείτε στην ασφάλεια ότι αδιαφορούν εκεί, κλπ. Αν έχετε δίκιο, μη φοβάστε τίποτα. Αν δεν καταλάβει και η ασφάλεια, ελάτε πολλά παραπάνω άτομα την επόμενη φορά να δούνε ποιός είν'ο μάγκας. Άσε, και σε ιδιωτικό νοσοκομείο (για πολύ πιο μικρή πάθηση φυσικά) τράβηξα παρόμοια και τις θυμάμαι αυτές τις 2 κ@ρι0λες νοσηλεύτριες. Δεν ξεχνώ.

    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Και μάλιστα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο πριν κανένα μήνα ο ξάδερφος μου πήγε να ρωτήσει μια πουτ@ν@ γιατρό κάτι και του είπε "δεν πεθαίνει πια να ηρεμήσουμε" και έγινε χαμός. Τρεις τον κρατούσαν μην την σκοτώσει.
    Γαμώ τον αντιχρ***ό της και την οικογένειά της αυτής της πουτ@ν@ς κόρης! Τουλάχιστον πρόλαβε να τις ρίξει μερικές; Δεν πρέπει να γλιτώσει έτσι αυτή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε χρειάζεται να φάει πολλές. Τα 2 χέρια να της σπάσει μόνο και δε θα μπορεί η κ@ριόλ@ να σκουπίζει τον κ*λο της μόνη της για 1-1,5 μήνα. Εκεί να δεις π**τσα@ που θα φάει αυτή.

    Μετά γίνομαι κακός εγώ που είμαι πολύ εκδικητικός (δε λέω ότι είπες κάτι τέτοιο εσύ). Έτσι πρέπει να γίνονται τα πράγματα.
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 15-03-2016 at 14:20.

  5. #5
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Πως θα γίνει να ιδιωτικοποιηθούν τα δημόσια νοσοκομεία αν δεν τα μισήσουμε για αυτό το οποίο είναι;;;
    Αυτό δεν είναι λύση γιατί αν γίνει έτσι θα αρχίσει να ψοφάει κόσμος και κόσμος μετά γιατί θα μείνουν υπερβολικά πάρα πολλοί ανασφάλιστοι μετά. Φαντάσου κι αυτούς που έχουν και παιδιά. Ειδικά τώρα με την κρίση, τη φτώχεια και την τεράστια ανεργία, δεν έχει κανένας λεφτά να πληρώνει ιδιωτικές ασφάλειες. Και πριν την κρίση δεν μπορούσε κόσμος να πληρώνει ιδιωτική ασφάλιση. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Δες τι γίνεται στην Αμερική. Εκεί δεν έχουν δημόσια ασφάλεια και βλέπεις κόσμο να δουλεύει σε 2 και σε 3 δουλειές για να πληρώνει τις ασφάλειες και να ανταπεξέλθει στα προς το ζην. Επιπλέον, υπάρχει κάργα φτώχεια γι'αυτόν το λόγο. Ε, ναι, αμα βγάζεις εκεί π.χ. 1.200 δολλάρια το μήνα και τα 300-400 το μήνα περίπου (δεν ξέρω κι εγώ πόσα ακριβώς είναι) είναι για την ιδιωτική ασφάλιση και τα υπόλοιπα τά'χουν για το ενοίκιο (ή αν έχουν σπίτι, τον ΕΝΦΙΑ) και για να ζήσουν.

    Δε λέω, έχουμε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα στο σύστημα υγείας και χρειάζεται ριζική βελτίωση. Συμφωνώ. Το πρόβλημα αυτό όμως πηγάζει απ'τον δημόσιο τομέα γενικά. Απ'το κράτος που έχουμε. Αυτό πρέπει να αλλάξει και μετά θα φτιάξουν τα άλλα στο δημόσιο. Άλλα αυτό θέλει και πολιτική αλλαγή, που σημαίνει να μη βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι ξανά και να αλλάξει το πολιτικό μας σύστημα. Αν δεν αλλάξουμε εμείς, δε θα αλλάξουν αυτοί.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by griswοl View Post
    Αυτό δεν είναι λύση γιατί αν γίνει έτσι θα αρχίσει να ψοφάει κόσμος και κόσμος μετά γιατί θα μείνουν υπερβολικά πάρα πολλοί ανασφάλιστοι μετά. Φαντάσου κι αυτούς που έχουν και παιδιά. Ειδικά τώρα με την κρίση, τη φτώχεια και την τεράστια ανεργία, δεν έχει κανένας λεφτά να πληρώνει ιδιωτικές ασφάλειες. Και πριν την κρίση δεν μπορούσε κόσμος να πληρώνει ιδιωτική ασφάλιση. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Δες τι γίνεται στην Αμερική. Εκεί δεν έχουν δημόσια ασφάλεια και βλέπεις κόσμο να δουλεύει σε 2 και σε 3 δουλειές για να πληρώνει τις ασφάλειες και να ανταπεξέλθει στα προς το ζην. Επιπλέον, υπάρχει κάργα φτώχεια γι'αυτόν το λόγο. Ε, ναι, αμα βγάζεις εκεί π.χ. 1.200 δολλάρια το μήνα και τα 300-400 το μήνα περίπου (δεν ξέρω κι εγώ πόσα ακριβώς είναι) είναι για την ιδιωτική ασφάλιση και τα υπόλοιπα τά'χουν για το ενοίκιο (ή αν έχουν σπίτι, τον ΕΝΦΙΑ) και για να ζήσουν.

    Δε λέω, έχουμε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα στο σύστημα υγείας και χρειάζεται ριζική βελτίωση. Συμφωνώ. Το πρόβλημα αυτό όμως πηγάζει απ'τον δημόσιο τομέα γενικά. Απ'το κράτος που έχουμε. Αυτό πρέπει να αλλάξει και μετά θα φτιάξουν τα άλλα στο δημόσιο. Άλλα αυτό θέλει και πολιτική αλλαγή, που σημαίνει να μη βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι ξανά και να αλλάξει το πολιτικό μας σύστημα. Αν δεν αλλάξουμε εμείς, δε θα αλλάξουν αυτοί.
    Δεν χρειάζεται να πεθάνει κανείς (όχι απαραίτητα τουλάχιστο και όχι ότι οι "θεσμικοί επενδυτές" έχουν ενδοιασμούς στο να "σπάσουν αυγά προκειμένου να κάνουν ομελέτα" - έκφραση του Στάλιν αν θυμάμαι καλά). Αρκεί να σου αλλάξουν την πίστη με ταλαιπωρία, διαρκείς μετακινήσεις, λίστα αναμονής μηνών για χειρουργείο (ας πεθάνεις στο μεταξύ... δεν πειράζει), φακελάκια, μια νοσηλεύτρια ανα 100 κλίνες (αν χρειαστείς νερό και ξεδιψάσεις πάρε με τηλέφωνο), υποστελεχωμένες μονάδες υγείας, ελλειπή ή ανεπαρκή εξοπλισμό κλπ κλπ κλπ. ΌΛΟ το σημερινό σκηνικό έλλειψης δικαιοσύνης είναι παρόν προκειμένου να πείσει την κοινή γνώμη ότι "ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΓΑΘΟ = ΚΑΚΟ"... "ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΓΑΘΟ = ΚΑΛΟ". Όλως τυχαίως, κανένας - ούτε και εσύ - δεν αναφέρει τη δικαιοσύνη και τα συναφή συμφέροντα... Τουλάχιστο όχι ΠΡΙΝ την ιδιωτικοποίηση των μονάδων υγείας ΜΑΣ, την εκχώρηση εκμεταλλευσης των αεροδρομίων ΜΑΣ, των λιμανιών ΜΑΣ, των παραλιών ΜΑΣ κ.ο.κ. Στην τελική δεν θυμάμαι να ίδρωσε ή να μάτωσε κανένας Γερμανός ή Κινέζος για να φτιαχτούν αυτά... Κάτι Έλληνες μόνο.

    Αν χρειάζεσαι άλλο παράδειγμα, δες τι έγινε με τη διάσπαση της ΔΕΗ... σου τραβάει 10 απεργίες και διακοπές ηλεκτροδότησης και ο κοντόφθαλμος λαός κατηγορεί τη ΔΕΗ ενώ στη ουσία φταίνε οι... "μνηστήρες" αυτής. Εσύ πιστεύεις ότι η ΔΕΗ είναι ΚΑΚΗ υπηρεσία επειδή σου διέκοψε "κάποιος" το ρεύμα και βλαστημάς λέγοντας ότι "ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ!". Ο στόχος επιτεύχθει, γιατί αντί να προασπίζεσαι την Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού, καταφεύγεις εναντίον της. Μόλις την πάρουν στα χεράκια τους οι "μνηστήρες", σου ανεβάζουν 400% το ρεύμα, το οποίο το πληρώνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, γιατί πλέον είναι καρτέλ... όπως με το γάλα και τους κουμπάρους. Θυμάσαι;

    Και για να ολοκληρώσω, ούτε δικαιοσύνη θα δείτε μέχρι να πουληθεί και το τελευταίο δημόσιο αγαθό/υπηρεσία.
    Last edited by M87; 15-03-2016 at 22:09.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και να σκεφτεί κανείς ότι κάθε μήνα σε εισφορές για ασφάλεια ΙΚΑ δίνεις περίπου το 20% του μισθού σου ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνεις το πιο μεγάλο πακέτο πλήρους κάλυψης ιδιωτικής ασφαλιστικής μέχρι και μεταφορά με ελικόπτερο :-)

    Απλά οι ιδιωτικές δεν καλύπτουν καθόλου φάρμακα οπότε εγώ αν είχα τα χρήματα θα πλήρωνα και ιδιωτική και θα χα τον ΕΟΠΥΥ ΠΑΙΔυ ή όπως στον Πέοντα το πουν μόνο για τα φάρμακα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Και να σκεφτεί κανείς ότι κάθε μήνα σε εισφορές για ασφάλεια ΙΚΑ δίνεις περίπου το 20% του μισθού σου ενώ με τα ίδια χρήματα παίρνεις το πιο μεγάλο πακέτο πλήρους κάλυψης ιδιωτικής ασφαλιστικής μέχρι και μεταφορά με ελικόπτερο :-)

    Απλά οι ιδιωτικές δεν καλύπτουν καθόλου φάρμακα οπότε εγώ αν είχα τα χρήματα θα πλήρωνα και ιδιωτική και θα χα τον ΕΟΠΥΥ ΠΑΙΔυ ή όπως στον Πέοντα το πουν μόνο για τα φάρμακα...
    Ναι. ΜΟΝΟ στον ιδιωτικό τομέα μπορούν και βρίσκουν διευθυντές να κάνουν "χρηστή διαχείριση". Το δημόσιο βρίσκει ΜΟΝΟ διευθυντές που κάνουν "άχρηστη διαχείριση". Αλλά μην ανησυχείτε. Δεν φταίει το θέμα "δικαιοσύνη". Απλά το "ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΓΑΘΟ = ΚΑΛΟ,... ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΓΑΘΟ = ΚΑΚΟ" ΜΟΝΟ στον ιδιωτικό τομέα μπορούν να ΜΗΝ κατασπαταλούν τις ασφαλιστικές εισφορές... τρομάρα σας. Μια και ο Griswol ανέφερε την αμερική ας θυμηθούμε τι έγινε με την AIG... Όπως λένε οι αμερικάνοι σήμερα: "too big to fail my ass". Τους καταλήστεψαν με δημιουργική λογιστική και για να μη "μεταδοθεί" το πρόβλημα, με bail-out (85 δις πήρανε!!!) επέλεξαν να χρεοκοπήσουν προκειμένου να κρατήσουν το πλιάτσικο. Ρωτήστε όμως τους χιλιάδες με συνταξιοδοτικό και ασφαλιστικό πρόγραμμα στην AIG αν χάσανε ή όχι τα χρήματα τους. Αλλά δεν φταίει η δικαιοσύνη... φταίει κάτι άλλο... οι συγκυρίες ίσως... λάθος μου. Ο Griswol είπε ότι φταίνε οι πολιτικοί που βγαίνουν "οι ίδιοι και οι ίδιοι" κλπ. Ε τώρα ο κόσμος ψήφισε Τσίπρα. Ο Τσίπρας δεν είναι "οι ίδιοι και οι ίδιοι", αλλά τα ίδια εξακολουθούν να συμβαίνουν. Να ψηφίσουμε μήπως κάποιον άλλο; Επίσης σε δημοψήφισμα ψήφισε "όχι" αλλά το "όχι" δεν εφαρμόστηκε ε; Χμμμμ... μήπως με το να ψηφίζουμε δε γίνεται δουλειά; Μήπως, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ... να φταίει κάτι άλλο;
    Last edited by M87; 15-03-2016 at 22:05.

  9. #9
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όλως τυχαίως, κανένας - ούτε και εσύ - δεν αναφέρει την δικαιοσύνη και τα συναφή συμφέροντα...
    Μια στιγμή, δεν ανέφερα τίποτα γιατί δεν είναι το topic σχετικό. Άλλα για να σου απαντήσω, ναι, η δικαιοσύνη σ'αυτή τη χώρα είναι η χειρότερη, ναι. Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία γι'αυτό. Η ατιμωρισία πάει σύννεφο. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ.

    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Τουλάχιστο όχι ΠΡΙΝ την ιδιωτικοποίηση των μονάδων υγείας ΜΑΣ, την εκχώρηση εκμεταλλευσης των αεροδρομίων ΜΑΣ, των λιμανιών ΜΑΣ, των παραλιών ΜΑΣ κ.ο.κ. Στην τελική δεν θυμάμαι να ίδρωσε ή να μάτωσε κανένας Γερμανός ή Κινέζος για να φτιαχτούν αυτά... Κάτι Έλληνες μόνο.

    Αν χρειάζεσαι άλλο παράδειγμα, δες τι έγινε με τη διάσπαση της ΔΕΗ... σου τραβάει 10 απεργίες και διακοπές ηλεκτροδότησης και ο κοντόφθαλμος λαός κατηγορεί τη ΔΕΗ ενώ στη ουσία φταίνε οι... "μνηστήρες" αυτής. Εσύ πιστεύεις ότι η ΔΕΗ είναι ΚΑΚΗ υπηρεσία επειδή σου διέκοψε "κάποιος" το ρεύμα και βλαστημάς λέγοντας ότι "ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ!". Ο στόχος επιτευχθει, γιατί αντί να προασπίζεσαι την Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού, καταφεύγεις εναντίον της. Μόλις την πάρουν στα χεράκια τους οι "μνηστήρες" σου ανεβάζουν 400% το ρεύμα, το οποίο το πληρώνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς γιατί πλέον είναι καρτέλ... όπως με το γάλα και τους κουμπάρους. Θυμάσαι;

    Και για να ολοκληρώσω, ούτε δικαιοσύνη θα δείτε μέχρι να πουληθεί και το τελευταίο δημόσιο αγαθό/υπηρεσία.
    Εγώ τα ξέρω όλα αυτά που λες. Μας βάζουν να τα βάλουμε με ότι είναι δημόσιο, στρέφουν τους εργαζόμενους εναντίον εργαζόμενους, κλπ. Διαίρει και βασίλευε ένα πράγμα. Αυτό με τη ΔΕΗ είναι πάρα πολύ εύστοχο, άλλα άντε να το εξηγήσεις στον μέσο Έλληνα που έχει πάθει πλύση εγκεφάλου απ'τα μέσα μαζικής εξαπάτησης. Γι'αυτό κι εγώ δε βλέπω ειδήσεις εδώ και 6 χρόνια. Μόνο από Internet, σε συγκεκριμένα site ενημερώνομαι. Και ναι, ο σκοπός τους είναι να τα ξεπουλήσουν όλα απ'την Ελλάδα και να μας κυρήξουν μια τελειωτική χρεωκοπία μετά.

  10. #10
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Ο Grinswol είπε ότι φταίνε οι πολιτικοί που βγαίνουν "οι ίδιοι και οι ίδιοι" κλπ. Ε τώρα ο κόσμος ψήφισε Τσίπρα. Ο Τσίπρας δεν είναι "οι ίδιοι και οι ίδιοι", αλλά τα ίδια εξακολουθούν να συμβαίνουν. Να ψηφίσουμε μήπως κάποιον άλλο; Επίσης σε δημοψήφισμα ψήφισε "όχι" αλλά το "όχι" δεν εφαρμόστηκε ε; Χμμμμ... μήπως με το να ψηφίζουμε δε γίνεται δουλειά; Μήπως, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ... να φταίει κάτι άλλο;
    Ο τσίπουρας καταρχάς αποτελείται από μετάσταση απ'το μπαφόκ. Δεν είναι κάτι καινούριο. Αυτό με το δημοψήφισμα που το ΟΧΙ έγινε ΝΑΙ, είναι ξεκάθαρο ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ πέρα από κάθε αμφιβολία. Όταν είσαι μέσα στο Ευρώ, δεν μπορείς να τα βάλεις με τη Γερμανία. Εδώ η Ιταλία και Γαλλία, χώρες με κολοσσιαία βιομηχανία που είναι απ'τις πλουσιότερες χώρες στον κόσμο και ανήκουν στην G8, δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν εντός του Ευρώ, και θα μπορέσει η Ελλάδα που δεν έχει ούτε το 1/10 της βιομηχανίας τους; Με το να μην ψηφίζουμε, όχι, δε θα γίνει δουλειά γιατί και 100 άτομα σε όλη την Ελλάδα να ψηφίσουν, πάλι οι ίδιοι θα βγούν με τα ίδια ποσοστά γιατί έτσι είναι ο εκλογικός νόμος. Όσο πιο μεγάλη είναι η αποχή, τόσο πιο πολύ αυξάνονται τα ποσοστά τους. Όταν λες ότι φταίει κάτι άλλο;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Όταν έχω δικαιοσύνη στη χώρα που ζω, δεν με νοιάζει ποιός κυβερνάει. Παίρνω το πρόβλημα μου, πάω στο δικαστήριο και βρίσκω λύση.

    Σε ότι αφορά το ότι έχουμε ένα σκασμό κοιτάσματα πετρελαίου, φυσικού αερίου, χρυσού, όσμιου, ρόδιου, υδράργυρου, ουράνιου, βωξίτη, λιγνίτη, χαλκού και ζηλευτή γεωγραφική θέση, προφανώς και σημαίνει ότι πρέπει να επιδείξουμε "ΚΑΜΙΑ ΑΝΟΧΗ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΕΙΚΟΣΑΠΛΑΣΙΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ" (εκτός και αν την ανάπτυξη/εκμετάλλευση την κάνουν π.χ. Καναδικά συμφέροντα, Γερμανικά συμφέροντα, Γαλλικά συμφέροντα κλπ). Το ΙΓΜΕ έθαβε επιμελώς τις εκθέσεις του μέχρι την υπογραφή του 1ου μνημονίου. Μετά από αυτό θυμήθηκαν την "διαφάνεια". Τυχαίο;... Δεν νομίζω.

    Μάλλον εννοείς ότι οι βολευτές του ΣΥΡΙΖΑ εν μέρει προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ. Ο ίδιος ο Τσίπρας άνηκε στον ΣΥΡΙΖΑ για αρκετά χρόνια έχοντας διαχωρίσει τη θέση του από το ΠΑΣΟΚ του οποίου δεν υπήρξε ποτέ μέλος. Στην ΚΝΕ και σε κάτι άλλες οργανώσεις άνηκε κάτα καιρούς.
    Last edited by M87; 15-03-2016 at 21:56.

  12. #12
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όταν έχω δικαιοσύνη στη χώρα που ζω, δεν με νοιάζει ποιός κυβερνάει. Παίρνω το πρόβλημα μου, πάω στο δικαστήριο και βρίσκω λύση.
    Αυτό είναι το θέμα, χρειάζεται ανεξάρτητη δικαιοσύνη, κάτι που δεν υπάρχει τώρα. Γιατί αν υπήρχε, θα είχαν μπει φυλακή πάμπολοι. Το Σύνταγμα του 1975 που ψηφίστηκε μετά την πτώση της δικτατορίας (το 1974) το ψήφισαν η βουλή, όχι οι πολίτες.

    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Σε ότι αφορά το ότι έχουμε ένα σκασμό κοιτάσματα πετρελαίου, φυσικού αερίου, χρυσού, όσμιου, ρόδιου, υδράργυρου, ουράνιου, βωξίτη, λιγνίτη, χαλκού και ζηλευτή γεωγραφική θέση, προφανώς και σημαίνει ότι πρέπει να επιδείξουμε "ΚΑΜΙΑ ΑΝΟΧΗ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΕΙΚΟΣΑΠΛΑΣΙΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ" (εκτός και αν την ανάπτυξη/εκμετάλλευση την κάνουν π.χ. Καναδικά συμφέροντα, Γερμανικά συμφέροντα κλπ). Το ΙΓΜΕ έθαβε επιμελώς τις εκθέσεις του μέχρι την υπογραφή του 1ου μνημονίου. Μετά από αυτό θυμήθηκαν την "διαφάνεια". Τυχαίο;... Δεν νομίζω.
    Τα γνωρίζω όλα αυτά που λες. Άλλα ξαναλέω, άντε να πεις (όχι εσύ προσωπικά) στον μέσο Έλληνα που ενημερώνεται από Ντερμπεντέρηδες ότι όλα αυτά είναι αληθινά και πως λειτουργεί όλο αυτό.

    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Μαλλον εννοείς ότι οι βολευτές του ΣΥΡΙΖΑ εν μέρει προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ. Ο ίδιος άνηκε στον ΣΥΡΙΖΑ για αρκετά χρόνια έχοντας διαχωρίσει τη θέση του από το ΠΑΣΟΚ του οποίου δεν ήταν ποτέ μέλος. Στην ΚΝΕ και σε κάτι άλλες οργανώσεις άνηκε κάτα καιρούς.
    Και αυτό εννοώ, άλλα και σαν ιδεολογικά. Δεν είναι κάποιο καινούριο κόμμα αυτό + ότι μισούν πολύ την Ελλάδα. Αποδεικνύεται κάθε μέρα αυτό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by griswοl View Post
    Αυτό είναι το θέμα, χρειάζεται ανεξάρτητη δικαιοσύνη, κάτι που δεν υπάρχει τώρα. Γιατί αν υπήρχε, θα είχαν μπει φυλακή πάμπολοι. Το Σύνταγμα του 1975 που ψηφίστηκε μετά την πτώση της δικτατορίας (το 1974) το ψήφισαν η βουλή, όχι οι πολίτες.

    Τα γνωρίζω όλα αυτά που λες. Άλλα ξαναλέω, άντε να πεις (όχι εσύ προσωπικά) στον μέσο Έλληνα που ενημερώνεται από Ντερμπεντέρηδες ότι όλα αυτά είναι αληθινά και πως λειτουργεί όλο αυτό.


    Και αυτό εννοώ, άλλα και σαν ιδεολογικά. Δεν είναι κάποιο καινούριο κόμμα αυτό + ότι μισούν πολύ την Ελλάδα. Αποδεικνύεται κάθε μέρα αυτό.
    Την ημέρα που θα σου δώσουν ανεξάρτητη δικαιοσύνη, δεν θα έχεις ΤΙΠΟΤΑ ως δημόσιο αγαθό και θα έχεις ήδη πάρει ένα τσιπάκι ώστε αν πας στα επειγοντα να δουν πρώτα αν είσαι ασφαλιστικά ενήμερος και μετά να σε ρωτήσουν "τι έχεις;". Αυτή είναι και η πρεμούρα που έπιασε τα 500 περίπου - ιδιωτικά εννοείται γιατί δεν έχουν δημόσια - νοσοκομεία στις ΗΠΑ και εγκαταστήσανε εξοπλισμό προκειμένου να δέχονται ασθενείς με βιο-τσιπ το 2006. Η δικαιολογία ήταν "για να μπορούν να σε εξυπηρετήσουν αν εισέλθεις αναίσθητος και να έχουν πρόσβαση στον ιατρικό σου φάκελο (αλλεργίες, ιστορικό κλπ)". Ο πραγματικός λόγος είναι να μη σπαταλήσουν χρόνο/φάρμακα/υλικά σε κάποιον που δεν έχει πληρώσει τις - επίσης ιδιωτικές εννοείται - ασφαλιστικές εισφορές. Αυτό βέβαια δεν αποκλείει να σου κάνουν 5~10 επεμβάσεις όσο είσαι αναίσθητος προκειμένου να σε αρμέξουν καλύτερα αν δουν ότι έχεις καλή ασφάλεια ζωής.

    "Σας βγάλαμε και τη σκωληκοειδή απόφυση για προληπτικούς λόγους... για να μην πάθετε σκωληκοειδίτιδα μελλοντικά... Ορίστε ο λογαριασμός... 35.000.000 ευρώ μετά την έκπτωση"! (Θα έχει υποτιμηθεί το ευρώ μέχρι τότε...).

    Προτείνεις δηλαδή να ψηφίσουμε κάποιο "νέο" κόμμα (Ποτάμι π.χ.;) με "νέους πολιτικούς που δεν έχουν ξανακυβερνήσει" (όπως ο Τσίπρας;). Τι προτείνεις γιατί είσαι λίγο ασαφής.
    Last edited by M87; 15-03-2016 at 17:49.

  14. #14
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Την ημέρα που θα σου δώσουν ανεξάρτητη δικαιοσύνη, δεν θα έχεις ΤΙΠΟΤΑ ως δημόσιο αγαθό και θα έχεις ήδη πάρει ένα τσιπάκι ώστε αν πας στα επειγοντα να δουν πρώτα αν είσαι ασφαλιστικά ενήμερος και μετά να σε ρωτήσουν "τι έχεις;". Αυτή είναι και η πρεμούρα που έπιασε τα 500 περίπου - ιδιωτικά εννοείται γιατί δεν έχουν δημόσια - νοσοκομεία στις ΗΠΑ και εγκαταστήσανε εξοπλισμό προκειμένου να δέχονται ασθενείς με βιο-τσιπ το 2006. Η δικαιολογία ήταν "για να μπορούν να σε εξυπηρετήσουν αν εισέλθεις αναίσθητος και να έχουν πρόσβαση στον ιατρικό σου φάκελο (αλλεργίες, ιστορικό κλπ)". Ο πραγματικός λόγος είναι να μη σπαταλήσουν χρόνο/φάρμακα/υλικά σε κάποιον που δεν έχει πληρώσει τις - επίσης ιδιωτικές εννοείται - ασφαλιστικές εισφορές.
    Και αυτά τα γνωρίζω επίσης. Δεν το λέω ειρωνικά. Πέρι αυτού πρόκειται, της ΝΤΠ.

    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Προτείνεις δηλαδή να ψηφίσουμε κάποιο "νέο" κόμμα (Ποτάμι π.χ.;) με "νέους πολιτικούς που δεν έχουν ξανακυβερνήσει" (όπως ο Τσίπρας;). Τι προτείνεις γιατί είσαι λίγο ασαφής.
    Όχι βέβαια αυτούς τους συγκεκριμένους. Εννοείται πως όχι γιατί κι αυτοί είναι ίδιοι με τους άλλους. Δε σημαίνει επειδή κάποιος δεν κυβέρνησε ακόμα ότι απαραίτητα πρέπει να κυβερνήσει αυτός. Ανάλογα με τι κριτήριο κάποιοι-ες ψηφίζουν δηλαδή. Παίζει ρόλο τιο θέλει κάποιος. Για παράδειγμα, για να γίνω πιο σαφής. τα κόμματα που προβάλλουν συνέχεια δεν πρέπει να τα ψηφίζει κανείς-μία. Αυτά είναι τα λεγόμενα συστημικά κόμματα. Το ποτάμι όλη μέρα στα μεγάλα κανάλια προβάλλεται.

    Με λίγα λόγια, χρειάζεται αντισυστημικά κόμματα τα οποία δεν τα προβάλλουν τα μεγάλα κανάλια και κυρίως, δε θα τα προβάλλουν συνέχεια εκ των υστέρων.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by griswοl View Post
    Και αυτά τα γνωρίζω επίσης. Δεν το λέω ειρωνικά. Πέρι αυτού πρόκειται, της ΝΤΠ.


    Όχι βέβαια αυτούς τους συγκεκριμένους. Εννοείται πως όχι γιατί κι αυτοί είναι ίδιοι με τους άλλους. Δε σημαίνει επειδή κάποιος δεν κυβέρνησε ακόμα ότι απαραίτητα πρέπει να κυβερνήσει αυτός. Ανάλογα με τι κριτήριο κάποιοι-ες ψηφίζουν δηλαδή. Παίζει ρόλο τιο θέλει κάποιος. Για παράδειγμα, για να γίνω πιο σαφής. τα κόμματα που προβάλλουν συνέχεια δεν πρέπει να τα ψηφίζει κανείς-μία. Αυτά είναι τα λεγόμενα συστημικά κόμματα. Το ποτάμι όλη μέρα στα μεγάλα κανάλια προβάλλεται.

    Με λίγα λόγια, χρειάζεται αντισυστημικά κόμματα τα οποία δεν τα προβάλλουν τα μεγάλα κανάλια και κυρίως, δε θα τα προβάλλουν συνέχεια εκ των υστέρων.
    Και τον ΣΥΡΙΖΑ δεν τον κατέτασσαν στα συστημικά κόμματα το 2012*, αλλά με την εφαρμογή των ανθελληνικών μνημονιακών πολιτικών, μόλις ανέβηκε η δημοτικότητα του (ή/και έπεφτε η δημοτικότητα των ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥδων) καλέσανε αρχές του 2013 τον Τσίπρα στα γραφεία του State Department, στο ΔΝΤ και στη μεγάλη ηγετομάνα ινστιτούτο Brookings για τσάι και συμπάθειες. 2 χρόνια μετά κυβερνάει. Τυχαίο;... Δεν νομίζω. Σε λίγο όμως θα αναφερόμαστε σε αυτούς ως ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥΣΥΡΙΖΑΙΟΙ όσο γαλουχούν τον επόμενο που θα αναλάβει τη σκυτάλη της "διακυβέρνησης-εφαρμογή προγράμματος".

    * Για την ακρίβεια οι δημοσιογραφικές αναφορές και ο τηλεοπτικός χρόνος ο οποίος αναλωνότανε το 2012 ή προηγούμενες χρονιές για τα πολιτικά κόμματα, ήταν πολύ ΠΑΣΟΚ... πολύ ΝΔ... λίγο ΚΚΕ... και αραιά και που ΣΥΡΙΖΑ.

    Οπως ήδη είπα: "Όταν έχω δικαιοσύνη στη χώρα που ζω, δεν με νοιάζει ποιός κυβερνάει. Παίρνω το πρόβλημα μου, πάω στο δικαστήριο και βρίσκω λύση".

    Οι υπόλοιποι,
    δικαιούνται της άποψης τους...
    δικαιούνται να παίζουν τις "κουμπάρες"...
    δικαιούνται να παίζουν τις "εκλογές".
    Last edited by M87; 15-03-2016 at 22:00.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. λογια των γιατρων μας
    By γελα πολυ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2015, 12:51
  2. πληρη αναισθησια
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2014, 11:40
  3. Διαφορες διαγνωσεις γιατρων
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-12-2011, 23:21
  4. φοβια για την αναισθησια
    By fotinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 07-04-2010, 22:37
  5. Ζηταω τη βοηθεια των γιατρων
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2009, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •