Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50

    Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;

    Υπάρχει κανένας στο φόρουμ που κάνει θεραπεία με Deprenyl ή Wellbutrin; Κανένας που να έχει εμπειρία από dopamine antagonists και γενικώς φαρμακευτική αγωγή που να στοχεύει στην αύξηση της ντοπαμίνης; Λέγεται ότι τα SSRI’s ενώ ανεβάζουνε την σεροτονίνη, ρίχνουνε την ίδια στιγμή την ντοπαμίνη (από εκεί εν μέρει και η πτώση της λιμπίντο).

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    Originally posted by Mightisright
    Υπάρχει κανένας στο φόρουμ που κάνει θεραπεία με Deprenyl ή Wellbutrin; Κανένας που να έχει εμπειρία από dopamine antagonists και γενικώς φαρμακευτική αγωγή που να στοχεύει στην αύξηση της ντοπαμίνης; Λέγεται ότι τα SSRI’s ενώ ανεβάζουνε την σεροτονίνη, ρίχνουνε την ίδια στιγμή την ντοπαμίνη (από εκεί εν μέρει και η πτώση της λιμπίντο).
    προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί σου μέρες,έχω στείλει 2 u2u παρακαλώ πολύ απάντησε μου,με λένε Ματίνα,ίσως μπορείς να βοηθήσεις.ευχαριστώ πολύ!

  3. #3
    ματινα σου εστειλα υ2υ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    11
    Η μείωση των επιπέδων ντοπαμίνης συμβαίνει στα πλαίσια μιας διαδικασίας που ονομάζεται ταχυφυλαξία, είναι συχνό φαινόμενο που εμφανίζεται συνήθως γύρω στους 6 μήνες χορήγησης SSRI\'s. Η μείωση των επιπέδω ντοπαμίνης έχει ως αποτέλεσμα την μειωμένη λίμπιντο και επίσης ένα συναίσθημα \"γκριζαρίσματος\" που μάλλον είναι γνωστό σε πολλούς από τους χρήστες του φόρουμ. Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με τελευταίες έρευνες το συγκεκριμένο φαινόμενο δεν παρατηρείται τόσο έντονα με την χορήγηση σκευασμάτων φλουοξετίνης (Ladose).
    Το Wellbutrin όχι μόνο δεν επηρεάζει την λίμπιντο, αντίθετα σύμφωνα με έρευνες ο συνδυασμός Wellbutrin και SSRI\'s οδηγεί σε καλύτερο αντικαταθλιπτικό αποτέλεσμα, αναιρώντας στο 87% των περιπτώσεων προβλήματα στην λίμπιντο.
    Προσωπικά δεν θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις Wellbutrin ώς μονοθεραπεία. Μου έδωσε μια αίσθηση εγρήγορσης που γρήγορα έγινε ενοχλητική (ήμουν διαρκώς στην \"τσίτα\"), αλλά ο γιατρός μου την αντιστάθμισε με συγχορήγηση φλουοξετίνης.
    Ελπίζω να βρεις γρήγορα την λύση σου!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    Originally posted by Mightisright
    Υπάρχει κανένας στο φόρουμ που κάνει θεραπεία με Deprenyl ή Wellbutrin; Κανένας που να έχει εμπειρία από dopamine antagonists και γενικώς φαρμακευτική αγωγή που να στοχεύει στην αύξηση της ντοπαμίνης; Λέγεται ότι τα SSRI’s ενώ ανεβάζουνε την σεροτονίνη, ρίχνουνε την ίδια στιγμή την ντοπαμίνη (από εκεί εν μέρει και η πτώση της λιμπίντο).
    υπάρχει κάποιος στο forum που να έχει επικοινωνία με τον Mightisright;προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί του.χρειάζομαι τη βοήθειά του.αν κάποιος μιλάει μαζί του παρακαλώ να του το μεταφέρετε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    MATINA,se exw kanei add sto msn gia na milisoume..an 8es kane accept...euxaristw

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •