Μαθηματα και συνειδηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    1

    Μαθηματα και συνειδηση

    γεια σας με λενε Νικο ειμαι 16 χρονων παω 1η λυκειου και αυτο ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω. Κοιταξτε πως εχει η κατασταση μεχρι σημερα οι γονεις μου μου εχουν προσφερει πολυ περισσοτερα απο τα απαραιτητα εχω οτι θελω (ακριβα ρουχα, playstation, ενα τεραστιο δωματιο που εχω και τηλεωραση περυσι πηρα κινητο 500ευρω κ.α) μην φανταστειτε οτι ειμαστε λεφταδες η κατι τετοιο καμια σχεση μα απολυτος καμια και τα λεφτα που βγαζουν οι γονεις μου το κανουν με πολυ κοπο, τελος παντων δεν εχω ΑΠΟΛΥΤΟΣ κανενα σκοπο να κανω επειδηξη η κατι τετοιο απλα σας λεω πως εχει η κατασταση και εγω αντι να ειμαι καλος μαθητης να διαβαζω (που για εμενα ειναι η μονη δουλεια ενος παιδιου να διαβαζει) ειμαι ενας ανευθηνος τεμπελης καλοπερασακιας και δν μου αξιζουν οι γονεις που εχω γτ πολυ απλα αυτοι κανουν τα παντα για εμενα και εγω στην ουσια τους κοροιδευω. Μεχρι περυσι το γεγονος αυτο μου προκαλουσε απλα βαρος στην συνειδηση μου φετοσ ομως ειναι αλλιως τα πραγματα ειναι κατι πιο ασχημο πιο βαθυ και μου προσθετει μεγαλυτερο βαρος και ωρες ωρες θελω απλα να ξεσκισω στην μεση το στηθος μου για να φυγει αυτο το πραγμα ετσι νιοθω παιδια πραγματικα θελω βοηθεια οχι μονο για να το ξεπερασω αυτο αλλα και για να αρχιζω να διαβαζω να το θεωρω δεδομενο πως πρεπει να καθομαι στο γραφειο και να συγκεντρωνομαι. Επισης ενταξει δν βγαζω και δεκα φετος κοντα δεκαεξι εβγαλα αλλα καποιοι μου χαριστηκαν, τελος παντων εγω για να πω την αληθεια δεν κοιταω τους βαθμους αλλα την ουσια δηλαδη την γνωση να εχω 13 στα μαθηματικα επειδη κανω φασαρια και δεν προσεχω αλλα οποια ασκηση με σηκωσει να μπορω να την κανω (αυτο ισχυει για εμενα στα μαθηματικα επειδη παω και φροντ και επειδη μονο μαθ διαβαζω για καποιο λογο),αλλα θελω να με καταλαβετε ειμαι ενα παιδι που εχει στοχους και για αρχη ο πωτος στοχος μου ειναι να περασω εκει που θελω ,νομιζω ξεφυγα λιγο αλλα ελπιζω να με καταλαβατε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Λοιπον εγω ειμαι τριτη λυκειου εαν βοηθαει αυτο ουτε εγω διαβαζα ποτε σε ολες τις ταξεις του 15 ημουν για να καταλαβεις και φετος τους τελευταιος δυο μηνες αρχισα να διαβαζω φουλ εγω πιστευω οτι αυτο που φταιει ειναι το κινιτρο τι ενοω εχεις οτι θες οταν το θες ( ασχετα με το ποσο κοστιζει η πως βγαζουντα κεφτα οι γονεις σου ) και αμβιβαλω εαν μπορεις να κατσεις να διαβασεις για τπυς γονεις σου ( εγω προσωπικα δεν μπορω εαν μπορεις εσυ μπραβο)aρα θες κινητρο μπορεις να πεις πχ για να ζητησω το επομενο playstasion tablet psp klp θα πρει αν βγαλω 17 η να ανεβασω το ταδε μαθημα μπορεις να βαζεις μικρους στοχους και εαν δεν τπυς καλυπτεις / πετυχενεις να μην παιρνεις αυτο που σου εχεις ταξει απο μονος σου εγω πχ πως πηρα το profiriecy .....για καθε σελιδα λεξιλογιο που ηξερα 100% επερνα ενα μαθημα ιππασιας .....γενικα οταν εχει κατι που ποθεις πολυ θα κανεος τα παντα για να το παρεις και θα το βαρεθεις λιγοτερο ευκολα μετα γτ το εχεις κερδισει με ιδρωτα
    ( εαν θες βοηθεια σε καποια μαθηματα πες μου να σε βοηθησω γτ μολις περαςω θα τα διαγραψω ολα απο το μυαλο μου :-ρ)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    γεια σου νικο...και εγω ιδια ταξη με εσενα παω..αυτην την ανησυχια δεν την ειχα ποτε μιας και παντα τα πηγαινα καλα με το σχολειο με σχετικα λιγο διαβασμα λογω της μνημης που εχω..ομως επειδη εχει τυχει να εχω ανησυχει για αλλα θεματα καταλαβαινω πως νιωθεις..αρχικα το 16 ειναι κομπλε σαν βαθμος..πολλοι με το ζορι βγαζουν ενα 13..εσυ καταφερες και εβγαλες 16..μια χαρα ρε!οσο για το διαβασμα η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις να διαβαζεις τα μαθηματα που θα εχεις στην κατευθυνση..ασε τα αλλα..εγω εχω δωσει βαση στα μαθηματα της κατευθυνσης που θα παρω..αυτο να κανεις κι εσυ...απο οσο καταλαβα θα παρεις θετικη αφου μπορεις και λυνεις μαθηματικα..τελος,για να μπορεις να συγκεντρωθεις απλα εχε στο νου σου εκει που θες να περασεις,σκεψου απλα οτι σε μερικα χρονια θα εισαι εκει, και θα δεις θα σε πιασει η ορεξη..ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Βασικά θα είμαι λίγο σκληρός αλλά έτσι πρέπει. Ο πρώτος στόχος που πρέπει να θέσεις είναι να μάθεις να γράφεις χωρίς ορθογραφικά λάθη, διαφορετικά στο μάθημα της έκθεσης σε βλέπω να πατώνεις. Αυτή τη στιγμή είσαι σε ένα κομβικό σημείο, είσαι στο σημείο που όντως αν ασχοληθείς με τα μαθήματα σου θα περάσεις όπου θέλεις, αλλιώς αν δεν το πάρεις απόφαση τώρα σε βλέπω να πατώνεις. Πρέπει επίσης να γνωρίζεις πως στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχει θα διαβάζω μόνο αυτό το μάθημα γιατί μόνο αυτό μου αρέσει για κάποιο λόγο. Θα πρέπει να τα διαβάζεις όλα. Έχεις δύο μήνες περίπου μέχρι τον Ιούνιο που θα δώσεις εξετάσεις και ο χρόνος αρκεί για να θέσεις υψηλότερους στόχους. Τέλος να ξέρεις αν τυχόν σκοπεύεις να δώσεις θετική κατεύθυνση, πως πολλά από αυτά που μαθαίνεις τώρα στη φυσική θα σου χρειαστούν και στη Γ' λυκείου. Χημεία το ίδιο, Βιολογία το ίδιο. Δεν γλυτώνεις από πουθενά. Κάτσε να διαβάζεις ένα δίωρο την ημέρα να μάθεις την ύλη, να την κάνεις κτήμα σου ανεξάρτητα από τους βαθμούς που θα πιάσεις για να μπορέσεις να περάσεις εκεί που θες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Βασικά επειδή και μένα μ αρέσει ο σκληρός τρόπος θα πας να διαβάσεις μαθηματικά στη τρίτη λυκείου και θα χεις μένα υπάρχουν μερικά μαθηματικά και φυσικές που σε ακολουθούν από το λύκειο μέχρι το τέλος του πανεπιστημίου λίγο να τα καταλάβεις τώρα και να χεις βάσεις στην τρίτη θα πετάς και υπόψιν τα μαθηματικά κι η φυσική δεν είναι παπαγαλία η ξέρεις η δεν ξέρεις δεν έχει έμαθα την τάδε άσκηση κάθε άσκηση έχει μεθοδολογία την μεθοδολογία μαθαίνεις και τα λύνέι ς όλα μετά αντε καλό διάβασμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    give yourself a break!!! .. εφηβος εισαι, ειναι λογικο να εισαι και λίγο καλοπερασακιας, που ειναι το κακο σε αυτο. κανε οτι μπορεις και μην πιεζεις τον εαυτο σου, ουτε να καταπιεζεις την φυση σου. μπραβο σου για τους γονεις σου που σου προσφερουν οσα μπορουν οι ανθρωποι ..σπανιζουν οι καλοι γονεις ...αλλα μην τρελενεσαι, ουτε κλεφτρονι ουτε πρεζονι εισαι... απλα ενα παιδι φυσιολογικο εισαι!!
    αν θες και μπορεις να διαβασεις λιγο παραπάνω καλο σε εσενα θα κανεις... για να σπουδασεις και να γινεις αυτος που γουσταρεις, οι γονεις σου θα σε αγαπάνε οτι και να επιλέξεις ...και εσυ εκεινους! ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Θα βγαίνεις με τα αρκουδάκια και θα λες έλα να λύσουμε την εξίσωση στη φυσική κι αυτή θα έρχεται και θα της βγάζεις μια βιβλιοθήκη των μαθηματικών και θα ξενερώνει και θα φεύγει μετά θα σε παίρνει τηλ και θα σ λέει έχω πρόβλημα στα μαθηματικά έλα να διαβάσουμε μαζί ������
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Βασικά θα είμαι λίγο σκληρός αλλά έτσι πρέπει. Ο πρώτος στόχος που πρέπει να θέσεις είναι να μάθεις να γράφεις χωρίς ορθογραφικά λάθη, διαφορετικά στο μάθημα της έκθεσης σε βλέπω να πατώνεις. Αυτή τη στιγμή είσαι σε ένα κομβικό σημείο, είσαι στο σημείο που όντως αν ασχοληθείς με τα μαθήματα σου θα περάσεις όπου θέλεις, αλλιώς αν δεν το πάρεις απόφαση τώρα σε βλέπω να πατώνεις. Πρέπει επίσης να γνωρίζεις πως στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχει θα διαβάζω μόνο αυτό το μάθημα γιατί μόνο αυτό μου αρέσει για κάποιο λόγο. Θα πρέπει να τα διαβάζεις όλα. Έχεις δύο μήνες περίπου μέχρι τον Ιούνιο που θα δώσεις εξετάσεις και ο χρόνος αρκεί για να θέσεις υψηλότερους στόχους. Τέλος να ξέρεις αν τυχόν σκοπεύεις να δώσεις θετική κατεύθυνση, πως πολλά από αυτά που μαθαίνεις τώρα στη φυσική θα σου χρειαστούν και στη Γ' λυκείου. Χημεία το ίδιο, Βιολογία το ίδιο. Δεν γλυτώνεις από πουθενά. Κάτσε να διαβάζεις ένα δίωρο την ημέρα να μάθεις την ύλη, να την κάνεις κτήμα σου ανεξάρτητα από τους βαθμούς που θα πιάσεις για να μπορέσεις να περάσεις εκεί που θες.
    Εδω θα διαφωνισω ...πρωτον μπορεις να κανεις ορθογραφικα και να μην πατωσεις στην εκθεση ....δευτερον οι κατευθηνσεις εχουν αλλαξει αναλογα την σχολη που θελει θα χρειαστει κιαλλα μαθηματα ....και δεν χρειαζετε να διαβαζει ολα τα μαθηματα εαν δεν το θελει εκτος και εαν ειναι αυτα που χρειαζετε αυτο στο λεω εγω που δεν διαβασα ποτε αρχαια και περναγα παντα με 38 ( απο 38 και πανω περνας αλλιως μενεις στο μαθημα) επισεις ναι κανω πρθογραφικα αλλα εκθεσει γραφω 16 δεν ειμαι καλη στα μαθηματικα κιομως εχω παει οικονομικη κατευθηνση ....εγω ενα εχω να πω οποιος θελει μπορει και αν ο φιλος μας θελησει θα το κανει ;-)
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Παιδιά το θέμα δεν είναι να περάσετε σε μία σχολή το θέμα είναι να αποφοιτήσετε κιόλας από αυτήν. Τώρα δηλαδή αν εσύ περάσεις ΑΣΟΕΕ που έχει μαθηματικά και δεν είσαι καλή πως θα πάρεις πτυχίο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Παιδιά το θέμα δεν είναι να περάσετε σε μία σχολή το θέμα είναι να αποφοιτήσετε κιόλας από αυτήν. Τώρα δηλαδή αν εσύ περάσεις ΑΣΟΕΕ που έχει μαθηματικά και δεν είσαι καλή πως θα πάρεις πτυχίο;
    Λογικα οπως πηραν και οι υπολοιποι αλλα εδω δεν μπορω να απαντησω καιως δεν εχω περασει ακομα παντως και απο τους γονεις και απο τους καθηγητες το θεμα ειναι να περασουμε καπου καλα .....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Νομίζω ότι αν ξέρεις μαθηματικά και δεν κάνεις και ορθογραφικά λάθη, διαλέγεις όποια κατεύθυνση θες, και μπορείς και να αποφοιτήσεις από τις σχολές. Τα ορθογραφικά διορθώνονται, τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολο αν δεν ξέρεις του γυμνασίου. Έχω δει πολλά άτομα χωρίς να έχουν ιδέα από μαθηματικά να μπαίνουν σε σχολές που χρειάζονται τα βασικά, ε εντάξει ζορίζονται λίγο αλλά τα περνάνε τα μαθήματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Νομίζω ότι αν ξέρεις μαθηματικά και δεν κάνεις και ορθογραφικά λάθη, διαλέγεις όποια κατεύθυνση θες, και μπορείς και να αποφοιτήσεις από τις σχολές. Τα ορθογραφικά διορθώνονται, τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολο αν δεν ξέρεις του γυμνασίου. Έχω δει πολλά άτομα χωρίς να έχουν ιδέα από μαθηματικά να μπαίνουν σε σχολές που χρειάζονται τα βασικά, ε εντάξει ζορίζονται λίγο αλλά τα περνάνε τα μαθήματα.
    Κοιτα και εγω αυτο ξερω αλλα δεν το εχω ζησει ωστε να το ςπιβαιβαιωσω η να το απορριψω και επισεις η εισαγωγη σε ενα πανεπιστιμιο δεν ειναι ο τελευταιος μας στοχος μολις περασει καποιος θα βαλει ενα επομενο σιγπυρα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ένα θα σας πω το διάβασμα που κάνατε στο λύκειο για να περάσετε στη σχολή θα το κάνετε σε κάθε εξεταστική δηλαδή άμα για να περάσεις διάβαζες κάνα τρίμηνο φουλ στην εξεταστική τον μήνα τον έχεις στάνταρ κι ας κάνεις και σκονάκια ακόμα και ΤΕΙ να είναι τέσσερις πέντε ώρες τη μέρα της θέλει κι εγώ έκανα το ελάχιστο διάβασμα άλλος που ήταν άριστος μπορεί να διάβαζε και κάθε μέρα μέσα στη χρονιά το ελάχιστο πάντως είναι στην εξεταστική τέσσερις πέντε ώρες τη μέρα για κάνα μήνα υπάρχουν και πολύ πάνω από αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ένα θα σας πω το διάβασμα που κάνατε στο λύκειο για να περάσετε στη σχολή θα το κάνετε σε κάθε εξεταστική δηλαδή άμα για να περάσεις διάβαζες κάνα τρίμηνο φουλ στην εξεταστική τον μήνα τον έχεις στάνταρ κι ας κάνεις και σκονάκια ακόμα και ΤΕΙ να είναι τέσσερις πέντε ώρες τη μέρα της θέλει κι εγώ έκανα το ελάχιστο διάβασμα άλλος που ήταν άριστος μπορεί να διάβαζε και κάθε μέρα μέσα στη χρονιά το ελάχιστο πάντως είναι στην εξεταστική τέσσερις πέντε ώρες τη μέρα για κάνα μήνα υπάρχουν και πολύ πάνω από αυτό
    Ναι οκ αλλα αφου το εχεις ηδη κανει μια φορα μπορεις να το ξανα κανεις οσες θες
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος θα μπορέσει να μελετάει μαθηματικά λυκείου όταν η ύλη στο πανεπιστήμιο θα τρέχει, θα του ακούγονται δυσνόητα αυτά που θα παραδίδει ο καθηγητής γιατί δεν θα έχει βάσεις και θα μπορεί να περνάει τα μαθήματα. Νομίζω πως θα δυσκολευτεί πάρα πολύ να αντεπεξέλθει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. online μαθηματα
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 08-03-2013, 02:05
  2. Ψυχοδιανοητική αναπηρία και Συνείδηση
    By deleted-member-06-05-2016 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2012, 10:47
  3. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 15:05
  4. Γλώσσα του σώματος και αυτό-συνείδηση
    By Ακοινώνητος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 30-03-2010, 16:39
  5. Συνείδηση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 17-11-2009, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •