Ανασφαλεια και....drama queen..!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16

    Ανασφαλεια και....drama queen..!!!

    Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα! Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συντομη μπορω! Γενικα σαν ανθρωπος ειμαι πολυ χαλαρη,με αυτοπεποιθηση,κοινωνικη κλπ κλπ και ποτε δεν εχω αντιμετωπισει καποιο σοβαρο θεμα σε επαγγελματικο η φιλικο τομεα. Ωστοσο εχω συνηδητοποιησει πως οποτε ξεκιναω μια πιο σοβαρη σχεση και το αλλο ατομο με κανει να αφεθω και να νιωσω ανετα μου βγαινει ενας αλλος εαυτος! Δεν μου αρκει τιποτα,βρισκω συνεχως προβληματα και αφορμες για τσακωμο,ζηλευω,νιωθω πως ειμαι ασχημη,ζηλευω οποιαδηποτε αλλη γυναικα..γκρινιαζω για ολα κ πολλες φορες ειναι σαν να τα προκαλω επιτηδες ολα αυτα ωστε στο τελος του καυγα να με πιασουν τα κλαματα και ο αλλος να ασχοληθει μαζι μ! Στην ουσια μου βγαινει μια ανωριμη συμπεριφορα για να τραβηξω την προσοχη του φιλου μου! Του εχω μιλησει για τις ανασφαλειες μου και εκανε υπομονη ομως προσφατα εφτασα και αυτος στα ορια του ! Μου ξεκαθαρισε πως πρεπει κ γω να προσπαθησω//η αληθεια ειναι πως θελω πολυ ν αλλαξει ολο αυτο αλλα δυστυχως δν ειναι τοσο ευκολο...αποφασισα να επισκεφτω καποιον ειδικο να με βοηθησει γιατι θεωρω πως αν συνεχισω ετσι θα κατστρεφω μονη μ τις σχεσεις μ..κατι που μαλλον υποσυνειδητα κανω τελικα ωστε να καταληξω να λεω δεν μ αξιζει κανεις...εχετε βιωσει κατι αντιστοιχο? Επισης αρκετα συχνα μ ερχεται κατι στο μυαλο..πχ σκεφτομαι χθες που τον ειδα δεν εδειξε να με θελει τοσο οσο αλλες φορες αρα δεν με θελει πια...και αυτη η σκεψη μενει εκει για ωρες ισως και μερες και με βασανιζει αδιακοπα κ φυσικα καταληγουμε να τσακωνομαστε...θελω τοσο πολυ ν αφεθω και να το ζησω ολο αυτο και δεν μπορω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τι ηλικια εχεις και ποσο καιρο ειστε μαζι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    εγω 28 εκεινος 29..ειμαστε μαζι 5μηνες περιπου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    καλώς ήρθες
    κανε έρωτα όχι πόλεμο
    αν συμπεριφέρεσαι έτσι όπως λες λογικό είναι να κουράζετε και να μη νιώθει και πολλή άνετα
    κατάλαβε ότι για να είναι μαζί σου θέλει εσένα κι όχι κάποια άλλη
    το να πας σ έναν ειδικό είναι μια πολλή καλή σκέψη και θα σου κάνει καλό
    μη χαλάς την σκέψη σου με χαζά ερωτήματα
    χάλασε την για το πως θα τον κάνεις να περάσει καλά μαζί σου και εσύ μαζί
    φτιάξε την διάθεσή σου και κανε τον να νιώθει ευχάριστα κι όχι να βαριετέ να γυρίσει σπίτι


    ζήλια ο διάολος του έρωτα
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Αν η ζήλεια φτάσει να ειναι μια παθολογική κατάσταση τότε ο άλλος πνίγεται και κάποια στιγμή δεν θα αντέξει...
    Το καλό είναι ότι ξέρεις το πρόβλημα και ζητάς βοήθεια .... Ναι ο ειδικός θα κρίνει ποσο και τι ακριβώς σου συμβαίνει...
    Διακρίνω όμως μια επιθυμία για επιβεβαίωση μέσα από αυτό, ανασφάλεια και ανάγκη για προσοχή... Δεν ειναι κακό οταν δεν φτάνει σε ακραία σημεία... Προφανώς εσένα όλο αυτο απο κάπου πηγάζει... Ίσως χαμηλή αυτοεκτίμηση ( όσο και να πιστεύεις ότι έχεις) , ίσως ανάγκη για προσοχή γιατί δεν είχες ποτέ όσο θα ήθελες κλπ
    Εγω όμως δεν ειμαι.ψυχολογος οποτε η κίνηση σου να απευθυνθείς κάπου τη βρισκω σωστή...
    Επίσης τονίζεις πως γίνεσαι έτσι οταν ξεκινάς μια σοβαρή σχέση... Αισθάνεσαι ότι αυτο σε πνίγει, η δενεσαι με τον άλλο ( φυσικό βέβαια) και φοβάσαι ότι για κάποιο λόγο θα τον χάσεις και ουσιαστικά γίνεσαι εσυ η αιτία?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    προσφατα μου αρεσε καποιος, που φεροταν πολυ σωστα σε όλα και εδειχνε πραγματικα να τον ενδιαφερω, παρολαυτα, εμενα κατι με ετρωγε..ξερεις .. σαν ενστικτο οτι κατι δεν πάει καλα... ναι μεν ηταν σωστος, αλλα δεν εκανε αυτο το εξτρα ενος ανθρωπου που νιωθει πραγματικα κατι για μενα, δεν ξερω πως να στο εξηγησω ...οταν ο αλλος σε γουσταρει πραγματικα πάντα δινει και κατι παραπάνω χωρις να το θελει... το εχει αναγκη... μην στα πολυλογω αποδειχτηκε οτι το ενστικτο μου ηταν σωστο και αυτος ο πολυ σωστος, μονο σωστος δεν ηταν.
    δεν θελω να σε μπριζωσω τωρα αλλα επειδη το βιωσα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι σιγουρη οτι όλα αυτα ειναι ανασφαλειες του μυαλου σου ή κατι παρομοιο με το δικο μου, υπάρχει διαφορα φυσικα και μπορεις να καταλάβεις το ενστικτο απο την ανασφαλεια

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Η ζηλια δεν ειναι τοσο σοβαρο θεμα γιατι εχω καταφερει και την κραταω σε φυσιολογικα επιπεδα...και δεν τον εχω πιεσει καθολου,δηλαδη δεν εχει καποιο παραπονο για πιεση..το θεμα ειναι αυτο ακριβως που λες..ανασφαλεια,αναγκη για προσοχη κλπ σε σημειο που γινομαι κουραστικη. μαλλον οφειλεται στο οτι δενομαι με τον αλλον και προσπαθω να αντλησω απο αυτον ολα οσα μου λειπουν..Μεγαλωνοντας μαλλον διαπιστωσα πως ολο αυτο πηγαζει απ την μητερα μου η οποια ηταν καπως απομακρη μαζι μου,γενικα δεν μου ελεγε μπραβο,οσο καλα και να τα καταφερνα σε ολα δεν της ηταν ποτε αρκετο και παντοτε εκανε συγκρισεις με αλλους..ακομα και στο εξωτερικο κομματι μ εχε περασει το οτι εαν εισαι ομορφη και πολυ αδυνατη θα εισαι και ευτυχισμενη..εννοειται πως ξερω πως δεν ισχυει ομως ολο αυτο εχει μεινει μεσα μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by jennaki88 View Post
    Η ζηλια δεν ειναι τοσο σοβαρο θεμα γιατι εχω καταφερει και την κραταω σε φυσιολογικα επιπεδα...και δεν τον εχω πιεσει καθολου,δηλαδη δεν εχει καποιο παραπονο για πιεση..το θεμα ειναι αυτο ακριβως που λες..ανασφαλεια,αναγκη για προσοχη κλπ σε σημειο που γινομαι κουραστικη. μαλλον οφειλεται στο οτι δενομαι με τον αλλον και προσπαθω να αντλησω απο αυτον ολα οσα μου λειπουν..Μεγαλωνοντας μαλλον διαπιστωσα πως ολο αυτο πηγαζει απ την μητερα μου η οποια ηταν καπως απομακρη μαζι μου,γενικα δεν μου ελεγε μπραβο,οσο καλα και να τα καταφερνα σε ολα δεν της ηταν ποτε αρκετο και παντοτε εκανε συγκρισεις με αλλους..ακομα και στο εξωτερικο κομματι μ εχε περασει το οτι εαν εισαι ομορφη και πολυ αδυνατη θα εισαι και ευτυχισμενη..εννοειται πως ξερω πως δεν ισχυει ομως ολο αυτο εχει μεινει μεσα μου..

    Αυτο σου συμβαίνει μόνο στις ερωτικές σχέσεις?
    Δυστυχώς η μαμά σου σου έχει ριζώσει αυτο το μικρόβιο και επιζητάς αυτο που δεν είχες στους ερωτικούς συντρόφους και πολυ πιθανόν να το κανεις ασυνείδητα και σε φιλικό επίπεδο ... Ίσως και στη δουλειά... Αλλα στο συντροφο βγαίνει σε μεγάλο βαθμό γιατί είναι ο δικός σου άνθρωπος!!!
    Ακόμα και αυτο που λες για την εξωτερική εμφάνιση μπορεί να μην το πιστεύεις όπως λες αλλά έχει περάσει μέσα σου...
    Δεν ειναι κάτι που δεν λύνεται... Απλά θέλει χρόνο και υπομονή ... Ήδη ξέρεις απο που προέρχεται και αυτο θέλει πολύ δουλειά για να το ελέγξεις... Ψυχοθεραπεία προτείνω στην περίπτωση σου όχι απλά έναν ψυχολόγο... Η ψυχοθεραπεία ειναι μια μαγική διαδικασία και άκρως εποικοδομητική οταν έχεις έναν καλό θεραπευτή...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Ναι ναι μονο στις ερωτικες και μονο με ατομα που μου δινουν την ανεση να αφεθω..στους υπολοιπους τομεις δεν θελω ποτε να τραβαω την προσοχη ουτε προβληματιζομαι για κατι..ισως στα επαγγελματικα μονο οπου εαν πχ το αφεντικο μου κανει καποια παρατηρηση αμεσως μεσα μου νιωθω αχρηστη και ανικανη και το θεωρω ανεπιτρεπτο να κανω καποιο λαθος..που κι αυτο ειναι κομματι της ανασφαλειας μου..η αληθεια ειναι πως την ψυχοθεραπεια σκεφτομουν κι εγω ελπιζοντας να με βοηθησει..

  10. #10
    το μήνυμα τροποποιήθηκε για λόγους παραβίασης όρων χρήσης forum

    Αμα φαινεσαι στον καθρεφτη ωραια,εισαι ωραια.Τελος.Αυτο ειναι το κυριο κριτηριο.

    Αν επισης τραβας την προσοχη των αντρων ειναι θετικο,αν και οχι αξιοπιστο.

    Αν ουτε ο καθρεφτης ουτε το αντρικο ενδιαφερον δε σε πειθουν,τοτε δε θα πειστεις ποτε.

    Ειναι σαν να προσπαθει να πειστει καποιος οτι η Γη ειναι στρογγυλη.

    ΥΓ Μην ακους συγγενεις και ειδικα φιλες,γιατι συνηθως δε λενε αληθεια.
    Last edited by vasia05; 31-03-2016 at 15:17.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Θα συμφωνήσω με την rea...οταν κατι μας τρώει και ψάχνουμε ασυνειδητα αφορμές για να εκφράσουμε δυσαρέσκεια η ανασφάλεια η οτιδήποτε ειναι το ένστικτο μας που μας λεει πως οσο καλη κι αν φαινεται μια σχεση δεν ειναι το καλύτερο για εμάς. Λειπει αυτο το κατι παραπανω που δινει αθελα του καποιος που πραγματικα νοιαζεται. Οταν όντως νοιάζεται δεν υπάρχει ιδιαίτερο περιθωριο για να αμφιταλαντευτεις. Και δεν υπάρχει αυτο που λένε αβάσιμη γυναικεία γκρίνια η ανασφάλεια ετσι επειδη μας τη βαράνε οι ορμόνες η ο ερμης ειναι ανάδρομος. Ειναι το φοβερό μας ένστικτο που γενικα πιστευω πρεπει να εμπιστευόμαστε παραπανω. Τωρα για την ανασφάλεια οκ μπορει να ειναι η πηγή των προβλημάτων σε μια σχέση αλλα νομιζω δεν γινεται να πυροδοτειται χωρις λογο (ασχετα που ειναι καλο να προσπαθεί κάποιος να βρει μια ισορροπία μόνος του σε συτο τον τομέα). Ειναι μάλλον λιγο φαύλος κύκλος...οι ανασφάλειες οδηγουν σε μη υγιείς σχέσεις και οι μη υγιείς σχέσεις πυροδοτούν ανασφαλειες. Χωρις να λεω πως δεν ειναι υγιείς οι σχέσεις σου αυτό δεν μπορω να το ξερω. Απλα το ότι αισθάνεσαι ασχημα δεν ειναι καλο σημάδι...σκοπος ειναι είτε μονη είτε σε σχέση να αισθάνεσαι καλα. Σε περιόδους που εισαι ελεύθερη πως αισθάνεσαι;

  12. #12
    μηπως το να ψαχνεις για αφορμες,το να δημιουργεις τσακωμους,υποθετικες ζηλειες,ανασφαλειες και το να αναζητας να ασχολουνται περισσοτερο μαζι σου (με αυτους τους τροπους) σου προκυπτει και στην οικογενεια ή και σε καποια κολλητη σου??

    μηπως σε πιανει (συχνα) και μια φλυαρια απλα στην παρεα σου για να ασχοληθουν περισσοτερο (ισως) μαζι σου?
    μηπως και ως μαθητρια στην ταξη εψαχνες να βρεις ασυνηθιστους "τροπους" ωστε να εισπραξεις ενδιαφερον?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κούκλα εγώ το χω αυτό όταν αρχίζω και γουστάρω λέω μαλακές και βλακείες όταν φλερτάρω προσπαθώ να κάνω πλάκα και λέω βλακείες μετά γίνομαι πιεστικός κλπ αλλά με δέχονται οι γυναίκες όσες με δέχονται γτ ξέρουν ότι πάντα όπως και να μαι όσο σκάτα θα κάτσω να τις ακούσω και θα προσπαθήσω να βρω λύση αν έχουν πρόβλημα μόνο αυτό κάνω κατά τα άλλα κάνω από χαζομάρες μέχρι βλακείες ανάλογα το άτομο που έχω απέναντι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Ανασφάλεια
    By panagiotap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 22-06-2015, 15:06
  2. Drama queen
    By unlucky in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 13-09-2013, 02:49
  3. ανασφαλεια
    By nanpap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-08-2013, 15:36
  4. Ανασφάλεια
    By WaDe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2012, 20:37
  5. zw ena drama!!!
    By marie4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-2012, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •