Μια τραγική ακόμα ιστορία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2

    Μια τραγική ακόμα ιστορία...

    Καλησπέρα σας,

    Το θέμα που με απασχολεί ουσιαστικά αφορά στο άτομο με το οποίο έχω σχέση.
    Η κοπέλα μου είναι 30 ετών, είμαστε μαζί 6 μήνες (αν και την γνωρίζω χρόνια) και πριν λίγο καιρό μου μίλησε για ένα τραγικό γεγονός, που της συνέβη όταν ήταν 12 χρονών. Κακοποιήθηκε σεξουαλικά από τον ξάδερφό της μέσα στο ίδιο της το σπίτι. Γιάυτό το τραγικό συμβάν δεν έχει μιλήσει πότε σε κανέναν παρά μόνο σε μένα και σε μία αδελφική της φίλη, στην οποία το ανέφερε όταν ήταν πλέον 18 χρονών και είχε περάσει από διάφορα στάδια όπως είναι ο θυμός, η εσωστρέφεια, οι τάσεις αυτοκτονίας κ.ά.
    Γενικότερα, εκτός από εκείνη τη φορά που μου μίλησε γι'αυτό δεν έχει αναφερθεί ξανά στο θέμα και κατανοώ ότι το αποφεύγει.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς πιστεύετε ότι θα μπορόυσα να τη βοηθήσω να το ξεπεράσει στο βαθμό που μπορεί να γίνει αυτό.. Για να μιλήσει σε κάποιον ειδικό το βλέπω αδύνατο, αφού δεν το έχει κάνει τόσα χρόνια και μου έχει πει ότι δεν θέλει να το κάνει. Απλά, ενώ εξωτερικά φαίνεται απόλυτα φυσιολογικός άνθρωπος χωρίς προβλήματα και είναι πάντα με το χαμόγελο πιστεύω ότι κατά βάθος αυτό το έχει στο μυαλό της -φυσικά τέτοια γεγονότα δεν ξεπερνιούνται ποτέ- και έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές ότι γίνεται πολύ σκληρή και απόλυτη με τους γύρω της, αντιδρώντας υπερβολικά χωρίς λόγο. Έχω την εντύπωση ότι αυτό προκύπτει από τα όσα πέρασε στα παιδικά της χρόνια και θα ήθελα να κάνω ό,τι μπορώ για να τη βοηθήσω.
    Νομίζετε ότι υπάρχει λύση??

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Καλημέρα manager, εάν η επιθυμία σου είναι να βοηθήσεις άστην να σου μιλήσει για αυτό το θέμα όποτε η ίδια νομίζει και αν. Σίγουρα είναι ένα σημαντικό γεγονός και καμιά εμπειρία μας δεν διαγράφεται ούτε ξεγίνεται, όμως μπορούμε να αποκτήσουμε νέες και καλύτερες εμπειρίες, να κατανοήσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και τους άλλους και βεβαίως να ξεπεράσουμε τα όποια δυσάρεστα ή τραυματικά συμβάντα. Εξάλλου από όσο καταλαβαίνω η κοπέλα έχει μια καλή σχέση αυτή τη στιγμή και έχει προχωρήσει στη ζωή της κι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Η καλύτερη \'βοήθεια\' είναι μια υγιής σχέση με έναν άνθρωπο που έχει στην άκρη του μυαλού του τις όποιες ευαισθησίες του συντρόφου και φέρεται ανάλογα, άσχετα με το πού οφείλονται αυτές οι ευαισθησίες.

    Ίσως να το είχε αντιμετωπίσει πιο αποτελεσματικά αν είχε απευθυνθεί σε ειδικό, ίσως να αποφασίσει να το κάνει στο μέλλον αν νιώθει ότι το χρειάζεται. Μη θεωρείς όμως δεδομένο ότι το έχει πάντα στο μυαλό της ή πως η όποια συμπεριφορά της οφείλεται σε αυτό το γεγονός. Αν νομίζεις ότι κάποιες φορές είναι σκληρή και απόλυτη ή αντιδρά υπερβολικά, απλά πες της ότι κατά την άποψή σου είναι υπερβολική αφήνοντας κατά μέρος τις δικές σου υποθέσεις και ερμηνείες. Η δική σας σχέση είναι αμοιβαία ικανοποιητική;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2
    Καλημέρα Μαρίνα,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Η σχέση μας είμαι ικανοποιητική, απλά όντως πιστεύω ότι η σκληρότητα με την οποία αντιμετωπίζει κάποιες καταστάσεις οφείλεται στο γεγονός που της συνέβη. Θεωρώ πως όταν καταφέρνουμε να επιβιώσουμε από πολύ δύσκολες καταστάσεις γινόμαστε πιο δυνατοί και κατά συνέπεια πιο σκληροί μπροστά σε προβλήματα που άλλοι θα ήταν ανίκανοι να αντιδράσουν. Βέβαια δεν με πειράζει τόσο αυτό, όσο το ότι υποθέτω ότι το κουβαλάει μέσα της τόσα χρόνια και πιστεύω ότι πάντα θα είναι κάτι που θα την κρατάει στο να αφεθεί και να εμπιστευθεί απόλυτα άλλους ανθρώπους.
    Κι εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν πάντως, όπως λες κι εσύ να μην αναφερθώ στο θέμα αυτό κι όταν κι αν θελήσει να μου μιλήσει ξανά, απλά να είμαι εκεί για να την ακούσω.

    Σε ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μanager,

    καλώς ήρθες. Συμφωνω με τη Μαρίνα. πιστεύω κ εγω πως ειναι καλο να της δ\'ωσεις τον χρονο που χρειαζεται ωστε να ανοιχτει κ αλλο κ να σου εμπιστευτει οτι αλλο θελει σε σχεση με το τραγικο περιστατικο.

    Ηδη φαινεται πως για να σου αποκαλυψει κατι τοσο σοβαρο σημαινεις πολλα εσυ κ η σχεση σας γι αυτην. Μην την πιεσεις ομως κ μην εκβιασεις καταστασεις.

    Σιγουρα αν αφηνοταν να βοηθηθει ειτε απο σενα ειτε απο καποιον ειδικο αυτο θα γινοταν. Κ μην το αποκλειεις για το μελλον. Ποτε δεν ξέρεις τί αναγκες θα μας δημιουργηθουν. Θεωρω πολυ σημαντικη κ καταλυτικη την παρουσια σου στη ζωή της. Ηδη εκανε μια αρχη κ μιλησε. Εξαιρετικα σημαντικο. Ειναι ηδη ενα βήμα γι αυτην.

    Αρα ναι,πιστευω πως υπάρχει λύση. Κ μπορει η αρχη να εχει γινει ήδη. Ενα τέτοιο γεγονος δεν μπορει παρα να μην ειναι τραγικο. Ομως δεν φέρνει το τελος σε οτι καλο.

    Το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να σταθεις διπλα της, χωρις ομως διαθεση λύπησης ή μιζεριας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    αν πραγματικα θελεις να τη βοηθησεις θα βρεις μονος σου τους τροπους να το κανεις μεσα στην καθημερινοτητα της σχεσης σας απο μικρα μεχρι κ μεγαλα πραγμτα
    η σωστη θεληση δειχνει τους δρομους μονη της
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Mη λάβεις την γνώμη μου ως σωστή.

    Αλλά έτσι όπως το διαβάζω εγώ δεν έχεις την δυνατότητα να μείνεις άπραγος εν αναμονή.
    Πλέον δεν είναι ένα δικό της θέμα. Εϊναι ένα δικό της θέμα που σου το έχει εμπιστευθεί. Πλέον το γνωρίζεις.
    Τώρα αν όπως λες σε κάποιον ειδικό δεν θέλει να πάει μήπως ο δικός σου ρόλος πρέπει να είναι κάπου εδώ??

    Επίσης δεν νομίζω ότι \"απλά\" μπορείς να είσαι εκεί όταν θέλει να σου μιλήσει. Το θέμα είναι να της δείξεις ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί για να σου μιλήσει . Γιατί ότι το θέλει να σου μιλήσει ήδη στο έχει δείξει. Ίσως περιμένει από εσένα τώρα να της δείξεις ότι είσαι έτοιμος .....

    Α ναι αν μπορείς ή αν είναι στον τύπο σου ή δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί πάνε και βρες τον τύπο και σπάστον στο ξύλο. Ετσι χωρίς λόγο. Χωρίς κουβέντες. Χωρίς κανείς να μάθει (και κυρίως η κοπέλα σου) τίποτα. Χωρίς να δεί ούτε αυτός το πρόσωπό σου (για να μη καταλάβει ούτε αυτός). Αλλά βαθιά μέσα του θα ξέρει ........

    Επαναλαμβάνω
    Mη λάβεις την γνώμη μου ως σωστή. (και κυρίως το τελευταίο αλλά να ξέρεις πως αν το κάνεις να το κάνεις σωστά)
    been good, been bad. WILL GO ON

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Tέτοια περιστατικά Manager, αφήνουν στην ψυχή του παιδιού τεράστιες τρύπες που προσπαθεί να γεμίσει.
    Άλλες φορές μπαζώνοντάς τες κακήν κακώς, κ άλλες προσπαθώντας να βάλει σε τάξη το χάος κάνοντας κολλάζ καλών εικόνων πάνω στις κακές.

    Κατ\'εμέ, το \"μόνο\" που θα μπορούσες να κάνεις είναι να την απαλλάξεις από την ανασφάλεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Λυση για τι πραγμα?
    Εγω οπως το βλεπω αν δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα δεν χρειαζεται να παει σε καποιον ειδικο και να ανασκαλισει πραγματα που μπορει να τα εχει ξεπερασει απο μονη της.
    Δυστυχως ενα τετοιο γεγονος της σημαδεψε τη ζωη οπως και ολες οι αλλες εμπειριες της και την εκανε την προσωπικοτητα που ειναι σημερα.Μπορει καλυτερο ανθρωπο απο οτι θα ηταν χωρις αυτην...μπορει χειροτερο...σημασια ειναι οτι εχει μια προσωπικοτητα που χτιστηκε πανω στα βιωματα της.
    Δεν βλεπω το λογο αν δεν υπαρχει προβλημα να πρεπει να το \"ψαξεις\" περισσοτερο το θεμα.
    Αν γινεται πολυ σκληρη και απολυτη με τους γυρω της...μπορει να φταιει αυτο...αλλα μπορει να φταινε και χιλια δυο αλλα...δεξου το ως κομματι της προσωπικοτητας της.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by keep_walking
    Λυση για τι πραγμα?
    Εγω οπως το βλεπω αν δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα δεν χρειαζεται να παει σε καποιον ειδικο και να ανασκαλισει πραγματα που μπορει να τα εχει ξεπερασει απο μονη της.
    ........
    Δεν ξέρω την απάντηση......Δεν ξέρω καν αν υπάρχει ΜΙΑ απάντηση....αλλά αναρωτιέμαι:
    Άραγε ξεπερνιούνται ποτέ τέτοιες εμπειρίες???
    been good, been bad. WILL GO ON

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι ξεπερνιούνται και βοηθά πολύ να μην έχουμε γύρω μας ανθρώπους που τις υπενθυμίζουν είτε με την ανάλογα κακή συμπεριφορά τους, είτε με τον οίκτο και τη συνεχή ανησυχία για το αν \'είμαστε καλά\'.

    Για να προχωρήσει κανείς μπροστά χρειάζεται να βγει από το ρόλο του θύματος, του \'καημένου\' που υπέστη μια τέτοια εμπειρία. Άλλο η κατανόηση και η υπομονή που έχουν ανάγκη όσοι υπέστησαν τραυματικές εμπειρίες και άλλο να τους υπερπροστατεύουμε και να δικαιολογούμε κάθε τους αδυναμία ή κάθε τους συμπεριφορά.

    Συμφωνώ ότι είναι σημαντικό οι άνθρωποι που νοιάζονται να μην είναι \'απλά εκεί\' αλλά να υπάρχει ένα κλίμα εμπιστοσύνης και ασφάλειας. Οι αρνητικές εμπειρίες δεν διαγράφονται, αλλά αν δεν τις αφήσουμε να κατακλύσουν τη σκέψη μας και να μας αποκλείσουν από την απόκτηση νέων θετικών εμπειριών η επιρροή τους μειώνεται.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •