ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Από την άλλη κάποιος μου είπε μήπως αυτό το κάνω για να ξεφύγω από την κατάσταση που ζω.Κάτι σαν άμυνα δηλαδή κι εκεί που θα πάω να είναι χειρότερα.
    Το ζητημα για εμενα ειναι πανω σε αυτη την τοποθετηση, "ποσα θα χάσεις αν το τολμήσεις" ?
    Περαν του κλασσικου πως αν δεν δοκιμασεις ποτέ δεν θα μαθεις. Παρα πολλοι γνωστοί μου παντως που τους εχασα λογω συνθηκων περνάνε ομορφα εξωτερικό. Ισως επειδη συνειδητα ηξεραν ακριβως τι ηθελαν απο εκει και ποιος ειναι ο ρολος τους !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το ζητημα για εμενα ειναι πανω σε αυτη την τοποθετηση, "ποσα θα χάσεις αν το τολμήσεις" ?
    Περαν του κλασσικου πως αν δεν δοκιμασεις ποτέ δεν θα μαθεις. Παρα πολλοι γνωστοί μου παντως που τους εχασα λογω συνθηκων περνάνε ομορφα εξωτερικό. Ισως επειδη συνειδητα ηξεραν ακριβως τι ηθελαν απο εκει και ποιος ειναι ο ρολος τους !!!
    Να χάσω?Τϊποτα δεν έχω να χάσω εδώ και νομίζω πως αν θέλεις δεν χάνεις τίποτα.
    Η απόφαση για εξωτερικό πάρθηκε μερικά χρόνια πριν.Δυστυχώς όμως πέθανε ο πατέρας μου κι ένιωθα ότι δεν μπορώ να αφήσω την μητέρα μου και για μένα έκανα το σωστό.Μετά ήρθαν κάτι άλλες δυσκολίες πάλι με θανάτους και νοσοκομεία οπότε στην ουσία αν έφευγα ίσως είχα ενοχές.Δεν θα ήταν σωστό που θα τις είχα αλλά θα τις είχα.
    Πλέον που όλα έχουν μπει σε μία σειρά,νομίζω πως ήρθε η ώρα να δούμε λίγο πιο σοβαρά τη ζωή μας κι αυτό το λέω γενικά.Ίσως εννοώ να κάνουμε κάποια σχέδια για το μέλλον και να μην μένουμε σε αυτό που μας βασανίζει,στις σκέψεις για παράδειγμα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Να χάσω?Τϊποτα δεν έχω να χάσω εδώ και νομίζω πως αν θέλεις δεν χάνεις τίποτα.
    Η απόφαση για εξωτερικό πάρθηκε μερικά χρόνια πριν.Δυστυχώς όμως πέθανε ο πατέρας μου κι ένιωθα ότι δεν μπορώ να αφήσω την μητέρα μου και για μένα έκανα το σωστό.Μετά ήρθαν κάτι άλλες δυσκολίες πάλι με θανάτους και νοσοκομεία οπότε στην ουσία αν έφευγα ίσως είχα ενοχές.Δεν θα ήταν σωστό που θα τις είχα αλλά θα τις είχα.
    Πλέον που όλα έχουν μπει σε μία σειρά,νομίζω πως ήρθε η ώρα να δούμε λίγο πιο σοβαρά τη ζωή μας κι αυτό το λέω γενικά.Ίσως εννοώ να κάνουμε κάποια σχέδια για το μέλλον και να μην μένουμε σε αυτό που μας βασανίζει,στις σκέψεις για παράδειγμα.
    ντου έτσι όπως είναι η κατάσταση αυτή τι στιγμή πιθανόν μόνο καλό θα σου κάνει
    αν έχεις και την κοπέλα σου θα συνηθίσεις πολύ πιο εύκολα και σε έναν μηνά θα μας στέλνεις χαρούμενα μηνύματα
    θα έχεις έναν λόγο να δουλεύεις γιατί θα κάνεις όνειρα για το μέλλον πράγμα που εδώ στερούμαστε
    θα ζεις αξιοπρεπώς
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  4. #19
    Να πανε ολα καλα μεγαλε γιατι μετα απο πολλές πικρες καλο ειναι επιτελους να σκανε και οι γλύκες !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ντου έτσι όπως είναι η κατάσταση αυτή τι στιγμή πιθανόν μόνο καλό θα σου κάνει
    αν έχεις και την κοπέλα σου θα συνηθίσεις πολύ πιο εύκολα και σε έναν μηνά θα μας στέλνεις χαρούμενα μηνύματα
    θα έχεις έναν λόγο να δουλεύεις γιατί θα κάνεις όνειρα για το μέλλον πράγμα που εδώ στερούμαστε
    θα ζεις αξιοπρεπώς
    Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω φίλε.
    Δεν θα φύγω τώρα.Σε λίγο καιρό.Αρχές καλοκαιριού έχει κανονιστεί ταξίδι σε μια χώρα.Πάντως οι συνεντεύξεις για δουλειά εχουν αρχίσει για την κοπέλα μου κι εγώ ψάχνω σε διάφορα site και μιλάω με γνωστούς που είναι ήδη στο εξωτερικό.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Να πανε ολα καλα μεγαλε γιατι μετα απο πολλές πικρες καλο ειναι επιτελους να σκανε και οι γλύκες !!!
    Να είσαι καλά :)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Να είσαι καλά :)
    όλα να σας πάνε καλά και να τα βρείτε όπως επιθυμητέ
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ναι σορυ πρόσφυγες
    κορόιδο γιατί θα μας πάρουν τα σπίτια κι ότι έχουμε και τους πρόσφυγες τους έχουν μες την χλιδή
    αλλά ας μη βγούμε οφ αν είναι ν ανοίξουμε άλλο
    οχι παιδια δεν ειναι προσφυγες ουτε μεταναστες, ειναι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.
    προσφυγες ειναι ωσπου να πανε στην τουρκια.εκει δεν απειλητε η ζωη τους απο τον πολεμο ετσι δεν ειναι;;
    απο την στιγμη που περασουν το αιγαιο ειναι σκετο ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    μην τρωτε απο τις βρωμιες που σας σερβιρουν

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οχι παιδια δεν ειναι προσφυγες ουτε μεταναστες, ειναι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.
    προσφυγες ειναι ωσπου να πανε στην τουρκια.εκει δεν απειλητε η ζωη τους απο τον πολεμο ετσι δεν ειναι;;
    απο την στιγμη που περασουν το αιγαιο ειναι σκετο ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    μην τρωτε απο τις βρωμιες που σας σερβιρουν
    είμαστε offtopic εδώ μιλάνε για την απόφαση που πήρε ο ντου
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οχι παιδια δεν ειναι προσφυγες ουτε μεταναστες, ειναι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.
    προσφυγες ειναι ωσπου να πανε στην τουρκια.εκει δεν απειλητε η ζωη τους απο τον πολεμο ετσι δεν ειναι;;
    απο την στιγμη που περασουν το αιγαιο ειναι σκετο ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    μην τρωτε απο τις βρωμιες που σας σερβιρουν
    άσχετο ...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Ζω εδω και αρκετα χρονια στην Αγγλια. Το να πας με τη κοπελα σου ειναι πολυ σημαντικο! Ξεφευγεις απο αρετες φρικες. Εμενα πρωτη φορα που μου τα εσκασε η καταθλιψη ημουν μονος. Περασα πολυ ασχημα. Τωρα μου τα εχει ξανασκασει εδω και 2-3 μηνες και ειμαι παλι μονος. Γαματα. Εγω προσωπικα δε νιωθω αλα με τον εαυτο μου. Αλλα εγω ειμαι αλλο. Ηρθα μικρος, χαμενος τελειως μεσα μου χωρις να ξερω τι κανω και γιατι. Εσυ απο οτι βλεπω οτι σκεφτει και εχεις και τη κοπελα σου μαζι οποτε θα σου ελεγα να το κανεις. Δεν εχεις απολυτως τιποτα να χασεις.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by JohnT View Post
    Ζω εδω και αρκετα χρονια στην Αγγλια. Το να πας με τη κοπελα σου ειναι πολυ σημαντικο! Ξεφευγεις απο αρετες φρικες. Εμενα πρωτη φορα που μου τα εσκασε η καταθλιψη ημουν μονος. Περασα πολυ ασχημα. Τωρα μου τα εχει ξανασκασει εδω και 2-3 μηνες και ειμαι παλι μονος. Γαματα. Εγω προσωπικα δε νιωθω αλα με τον εαυτο μου. Αλλα εγω ειμαι αλλο. Ηρθα μικρος, χαμενος τελειως μεσα μου χωρις να ξερω τι κανω και γιατι. Εσυ απο οτι βλεπω οτι σκεφτει και εχεις και τη κοπελα σου μαζι οποτε θα σου ελεγα να το κανεις. Δεν εχεις απολυτως τιποτα να χασεις.
    Η αλήθεια είναι ότι λόγω δουλειάς ανά 6μηνο ήμουν με μια βαλίτσα στο χέρι.Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στο κομμάτι αυτό,γιατί κατά κάποιο τρόπο το έχω συνηθίσει ή μάλλον το έχω ζήσει για αρκετά χρόνια.Ξέρω πως είναι η συγκατοίκηση με κάποιον που μόλις έχεις γνωρίσει ή ξέρω πως είναι να είσαι μακριά από το σπίτι.
    Δεν ξέρω πως θα ''ακουστεί'' αυτό αλλά μέσα μου νιώθω ότι δεν μπορώ να κάνω ένα τετράγωνο (όχι στην υπερβολή του πλέον) στην περιοχή μου αλλά δεν ''φοβάμαι'' να φτιάξω την βαλίτσα μου,να πάρω το αεροπλάνο και να φύγω.Πως το καταλαβαίνετε αυτό?
    Μιλάω απλά το να φύγω,το τι θα συναντήσω και πως θα νιώσω είναι άλλο θέμα.

    Ποιος είναι ο λόγος που είσαι έξω?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Εφυγα στα 18 για σπουδες με σκοπο να γυρισω, μετα εσκασε η φουσκα στην Ελλαδα και εμεινα εδω. Εγω δυστυχως δεν ημουν ανθρωπος να ζησει στο εξωτερικο λογω δικων μου θεματων που ξεκινησαν απο την οικογενειακη μας κατασταση οταν ημουν παιδι. Μετα απο τοσα χρονια πλεον νιωθω να μου λειπει απιστευτα η Ελλαδα, αλλα δυστυχως δε βρισκω δουλεια για να γυρισω. Αλλα το δικο μου ειναι αλλο απο το δικο σου.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by JohnT View Post
    Εφυγα στα 18 για σπουδες με σκοπο να γυρισω, μετα εσκασε η φουσκα στην Ελλαδα και εμεινα εδω. Εγω δυστυχως δεν ημουν ανθρωπος να ζησει στο εξωτερικο λογω δικων μου θεματων που ξεκινησαν απο την οικογενειακη μας κατασταση οταν ημουν παιδι. Μετα απο τοσα χρονια πλεον νιωθω να μου λειπει απιστευτα η Ελλαδα, αλλα δυστυχως δε βρισκω δουλεια για να γυρισω. Αλλα το δικο μου ειναι αλλο απο το δικο σου.
    Σίγουρα,κανείς δεν είναι ίδιος με κανέναν.
    Απλά είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει για τίποτα και για κανέναν να ''θυσιάσεις'' την ψυχική σου υγεία.Το κατάλαβα αργά αλλά το κατάλαβα :)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Φύγε το γρηγορότερο δυνατόν. Φύγε.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 20:50
  2. Ερωτας απο τα παλια και το ...εξωτερικο!!!!
    By Τάρια in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 28-05-2014, 12:40
  3. ταξιδι στο εξωτερικο.... αεροπορικος
    By vasilis1974 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-05-2014, 14:21
  4. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 10:23
  5. Βρεφονηπιοκόμοι - Νηπιαγωγοί στο εξωτερικό
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2012, 03:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •