βαρυ ψυχωτικο επεισοδιο μου λενε.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 27 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 394
  1. #16
    Εαν με την αγωγη ομως φυγει ο φοβος και εχεις και επιγνωση αλλά και ηρεμια που ειναι το κακο ?
    Εσυ δεν θα εισαι η κερδισμενη ?
    Τηρησε την και γραφε μας εδω οτι σε βασανιζει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εαν με την αγωγη ομως φυγει ο φοβος και εχεις και επιγνωση αλλά και ηρεμια που ειναι το κακο ?
    Εσυ δεν θα εισαι η κερδισμενη ?
    Τηρησε την και γραφε μας εδω οτι σε βασανιζει.
    αυτο που λες δεν ειναι κακο ειναι τελειο.αν ειναι να καταλαβαινω τι γινεται αλλα τα χαπια να διωξουν τα ασχημα τοτε μ αρεσει

  3. #18
    Δεν ξερω μπου μου, αλλά δεν θελω να κανεις κακο στον εαυτο σου. Γραφε, ζωγραφιζε, μιλα, παιρνε την γιατρο, γραφε τα εδω στα φορουμ, τηρησε καλα την αγωγη σου και θα δεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,783
    Αυτά που λες ότι υπάρχει συνωμοσία εναντίον σου δεν είναι αληθινό και οι γονείς σου είναι οι πραγματικοί και δεν τους έχουνε απαγάγει εξωγήινοι μην σκέφτεσαι τέτοια είναι από την ψύχωση αυτά. Σε διέγνωσαν με κάποια ασθένεια ή απλά σε είπανε ότι έχεις βαρύ ψυχωτικό επεισόδιο να πας σε ένα ΚΨΥ να σε παρακολουθεί. Πόσο χρόνων είσαι; Να το πεις στους γονείς σου (που είναι οι πραγματικοί σίγουρα) για να σε βοηθήσουνε. Έπαιρνες ουσίες; Από τι το έπαθες αυτό;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν ξερω μπου μου, αλλά δεν θελω να κανεις κακο στον εαυτο σου. Γραφε, ζωγραφιζε, μιλα, παιρνε την γιατρο, γραφε τα εδω στα φορουμ, τηρησε καλα την αγωγη σου και θα δεις.
    γι αυτο εγραψα εδω δεν αντεχα αλλο ηθελα να το μοιραστω.θα προσπαθω να γραφω εδω.απλα δεν μπορουσα και νωριτερα γιατι ειναι πολυ δυκολο να συγκεντρωθω να γραψω.θα προσπαθω να γραφω εδω

  6. #21
    davidh
    Guest
    Απ' οτι βλεπω εχεις βαρυ ψυχωτικο επισοδειο με συμπωματα σχιζοφρενειας. Απ οσο καταλαβα εκανες ναρκωτικα κ σιγουρα κ αλκοολ. Εισαι παρομοια μορφη με μενα. Εγω επαφα ψυχωση στα 23 απο καταχρηση ναρκωτικων αλλα δεν ειχα ποτε που ψευδαισθησεις. ειχα και γω σκεψεις οτι διαβαζουν τι σκεψει μου και οτι με κοιτανε ολοι. Ξερεις.. ολα ειναι στο μυαλο δεν συμβαινει τπτ τετοιο εξω απλα το μυαλο τα μπερδευει λιγο και η φαντασια μας δημιουργει πολλα σεναρια. Σιγουρα σκεφτεσαι με 1000 δλδ πολυ γρηγορα κι αυτο σε κανει να μπερδευεις καταστασεις γτ αγχωνεσε. Η δικια μου περιπτωση ηταν λιγο διαφορετικη. Ηταν ναρκωτικα και σεξ. Δεν ηθελα να παω με γκευ και κλειστικα ενα μηνα στο σπιτι μονο με ναρκωτικα χωρις φαι νυστικος ενα μηνα ετρωγα κατι περισευματα ζαχαρης νερου κ βυτουρο και ακουγα πολυ μουσικη και εβλεπα συνεχεια τβ ωσπου εγινε η μονη μου παρεα και αρχισα να μιλαω μαζι της για να ξεφυγω απο τη μυζερια.

    Anyway. 1. Εμπιστεψου το γιατρο σου. Μιλα του ελευθερα κι αν χρειαστει νοσηλευψου. Δεν ειναι τπτ θα περασει γρηγορα ο καιρος πες οτι ειναι γριπη. Να εισαι φιλικη κοινωνικη και ευγενικη πανω απο ολα.

    2. Κοψε τους καφεδες και το αλκοολ οπωσδηποτε αν πινεις και για καφε αν θες πιες μονο γαλλικο. Ειναι πολυ ελαφρυς. 4 ποτηρια με 2 κουταλακια καφε στρρο φιλτρο ειναι μια χαρα.

    3. Γραψου γυμναστηριο. Κανε γυμναστικη και θα δεις πως θα δυναμωσεις και θα αλλαξεις και θα νιωσεις καλυτερα. Θα ανεβει το ηθικο σου και η αυτοπεποιθηση σου και η φυσικη σου κατασταση.

    4. Περνε τα φαρμακα σου και συζητα με το γιατρο σου γιαυτα για το πως νιωθεις και αν σου φερνουν καμια παρενεργεια.

    5. Να ξερεις πως οποτε σκεφτεσε να κοψεις τα φαρμακα ειναι λαθος σκεψει και λαθος αυτοεκτιμηση. Πρεπει να τα περνεις. Αν σε ενοχλουν ειναι επειδη δεν εχεις καλη φυσικη κατασταση, γυμναστικη δλδ και νομιζεις οτι αυτα σου φταινε. Αν γυμναζεσε και τα περνεις θα δεις που δεν θα εχεις κανενα προβλημα και ουτε καν θα τα σκεφτεσε.

    6. Πινε πολυ νερο. 5 κανατες τη μερα. Αν πας γυμναστηριο και κανεις σωστα γυμναστικη θα σε βοηθησει στο να το κανεις αυτο και να πινεις νερο.

    Εγω περνω 13 χρονια ρισπερνταλ κονστα ενεση 50μλ καθε δυο βδομαδες ενα λαντοζε και μισο στεντον.

    Επι 13 χρονια τα περνω ολα αυτα με καταχρησεις αλκοολ κ χορτο και παντα πιστευα οτι ειμαι υγιεις κ οτι δεν χρειαζομαι τα φαρμακα. Μολις εκοψα αλκοολ και καταχρησεις και αρχισα γυμναστηριο και πινω τοσο πολυ νερο καταλαβα ποσο μαλακς ημουν τοσο καιρο που δεν το εκανα. Οχι δεν μου εφταιγαν τα φαρμακα. Ισα ισα δεν το σκεφτομουνα ποτε τα επερνα σαν καραμελα το πρωι ειχα πολυ πιο πολυ ανεβασμενη διαθεση και η σωματικη μου κατασταση ηταν τελεια. Πετουσα. Ποτε δεν ειχα ψυχωτικα συμπτωματα και κακη διαθεση. Το μυαλο μου εγινε καλα και η ζωη μου υπεροχη.


    Καντα και θα δεις αλλαγη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Αυτά που λες ότι υπάρχει συνωμοσία εναντίον σου δεν είναι αληθινό και οι γονείς σου είναι οι πραγματικοί και δεν τους έχουνε απαγάγει εξωγήινοι μην σκέφτεσαι τέτοια είναι από την ψύχωση αυτά. Σε διέγνωσαν με κάποια ασθένεια ή απλά σε είπανε ότι έχεις βαρύ ψυχωτικό επεισόδιο να πας σε ένα ΚΨΥ να σε παρακολουθεί. Πόσο χρόνων είσαι; Να το πεις στους γονείς σου (που είναι οι πραγματικοί σίγουρα) για να σε βοηθήσουνε. Έπαιρνες ουσίες; Από τι το έπαθες αυτό;
    κι ομως το νιωθω δεν ειναι οι πραγματικοι μου γονεις!γι αυτο κλεινομαι στο δωματιο και δε σηκωνομαι απο το κρεβατι.μονο για φαι παω στην κουζινα για 5-10λεπτα.τρωω οσο πιο γρηγορα μπορω και ξανα κρεβατι.

    την προηγουμενη φορα η γιατρος στο ΚΨΥ μου ελεγε για 6 μηνες οτι ολα ειναι ης φαντασιας μου και δε μου αλλαζε χαπια.τον 7ο μηνα μπηκα για νοσηλεια και μου εδωσαν χαρτι που ελεγε οξυ ψυχωτικο επεισοδιο με στοιχεια σχιζοφρενειας.αλλαξα γιατρο τοτε και παω σε γυναικα ιδιωτικη γιατρο.το καλοκαιρι ειχα παλι για 2 μηνες συνομοσια.αλλα οχι τοσο πολυ οσο τωρα.τοσο πολυ δεν το ειχα ξανανιωσει.απο οταν ημουν 14 μεχρι πριν 1.5 μηνα δεν ηταν ποτε τοσο δυνατο.

    τωρα ακουσα που λεγανε μαλλον μιλαμε για σχιζοφρνεια αυτο ειναι βαρυ ψυχωτικο επεισοδιο.

    28 ειμαι
    οι γονεις μου λεμεε τωρα..φρικαρουν οταν τους λεω κατι και με κανουν πολυ χειροτερα..αρχιζουν τα..τι εφταιξα κι εισαι ετσι και γινε γρηγορα καλα για να κοψεις τα χαπια, και ποτε θα τα κοψεις, και ελα να βγουμ εξω με το ζορι,και καθε 5 λεπτα τωτανε πως ειμαι και πως ειμαι και να σε παμε σε κανα παπα να σε διαβασει

  8. #23
    Γνωριζει η γιατρος σου πως οι γονεις σου εχουν αυτην την αποψη για την θρησκεια μπου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,762
    Μπου εγώ έχω μόνιμη κατάθλιψη αλλά με τα σωστά φάρμακα μπορώ κι έχω ένα καλό επίπεδο ζωής πρώτον δε με καταλαβαίνει κανείς δεύτερον δουλεύω κάνω γυμναστική και πάω και τα καφεδάκια μου αλλά πρέπει να βρεις τα σωστά φάρμακα αυτό είναι το βασικότερο όλων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,762
    Με ψυχωτικα στοιχεία ξέχασα να πω και φαίνομαι απλά μουτρωμένος λες και μου φάγανε το μπιφτέκι μου τίποτα άλλο και που και που μου ξεφεύγει καμιά μαλακιά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Γνωριζει η γιατρος σου πως οι γονεις σου εχουν αυτην την αποψη για την θρησκεια μπου ?
    οχι δεν ετυχε να της πω οτι θελουν να με διαβασει παπας, ντραπηκα κιολας να ξεστομισω οτι εχουν τετοιες αντιληψεις..αλλα την επομενη φορα θα της το πω

  12. #27
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οχι δεν ετυχε να της πω οτι θελουν να με διαβασει παπας, ντραπηκα κιολας να ξεστομισω οτι εχουν τετοιες αντιληψεις..αλλα την επομενη φορα θα της το πω
    Ειναι σημαντικο να γνωριζει η ιατρος σου το περιβαλλον σου και καποιες πεποιθησεις τους.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,762
    Δίκιο έχει η cc
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Απ' οτι βλεπω εχεις βαρυ ψυχωτικο επισοδειο με συμπωματα σχιζοφρενειας. Απ οσο καταλαβα εκανες ναρκωτικα κ σιγουρα κ αλκοολ. Εισαι παρομοια μορφη με μενα. Εγω επαφα ψυχωση στα 23 απο καταχρηση ναρκωτικων αλλα δεν ειχα ποτε που ψευδαισθησεις. ειχα και γω σκεψεις οτι διαβαζουν τι σκεψει μου και οτι με κοιτανε ολοι. Ξερεις.. ολα ειναι στο μυαλο δεν συμβαινει τπτ τετοιο εξω απλα το μυαλο τα μπερδευει λιγο και η φαντασια μας δημιουργει πολλα σεναρια. Σιγουρα σκεφτεσαι με 1000 δλδ πολυ γρηγορα κι αυτο σε κανει να μπερδευεις καταστασεις γτ αγχωνεσε. Η δικια μου περιπτωση ηταν λιγο διαφορετικη. Ηταν ναρκωτικα και σεξ. Δεν ηθελα να παω με γκευ και κλειστικα ενα μηνα στο σπιτι μονο με ναρκωτικα χωρις φαι νυστικος ενα μηνα ετρωγα κατι περισευματα ζαχαρης νερου κ βυτουρο και ακουγα πολυ μουσικη και εβλεπα συνεχεια τβ ωσπου εγινε η μονη μου παρεα και αρχισα να μιλαω μαζι της για να ξεφυγω απο τη μυζερια.

    Anyway. 1. Εμπιστεψου το γιατρο σου. Μιλα του ελευθερα κι αν χρειαστει νοσηλευψου. Δεν ειναι τπτ θα περασει γρηγορα ο καιρος πες οτι ειναι γριπη. Να εισαι φιλικη κοινωνικη και ευγενικη πανω απο ολα.

    2. Κοψε τους καφεδες και το αλκοολ οπωσδηποτε αν πινεις και για καφε αν θες πιες μονο γαλλικο. Ειναι πολυ ελαφρυς. 4 ποτηρια με 2 κουταλακια καφε στρρο φιλτρο ειναι μια χαρα.

    3. Γραψου γυμναστηριο. Κανε γυμναστικη και θα δεις πως θα δυναμωσεις και θα αλλαξεις και θα νιωσεις καλυτερα. Θα ανεβει το ηθικο σου και η αυτοπεποιθηση σου και η φυσικη σου κατασταση.

    4. Περνε τα φαρμακα σου και συζητα με το γιατρο σου γιαυτα για το πως νιωθεις και αν σου φερνουν καμια παρενεργεια.

    5. Να ξερεις πως οποτε σκεφτεσε να κοψεις τα φαρμακα ειναι λαθος σκεψει και λαθος αυτοεκτιμηση. Πρεπει να τα περνεις. Αν σε ενοχλουν ειναι επειδη δεν εχεις καλη φυσικη κατασταση, γυμναστικη δλδ και νομιζεις οτι αυτα σου φταινε. Αν γυμναζεσε και τα περνεις θα δεις που δεν θα εχεις κανενα προβλημα και ουτε καν θα τα σκεφτεσε.

    6. Πινε πολυ νερο. 5 κανατες τη μερα. Αν πας γυμναστηριο και κανεις σωστα γυμναστικη θα σε βοηθησει στο να το κανεις αυτο και να πινεις νερο.

    Εγω περνω 13 χρονια ρισπερνταλ κονστα ενεση 50μλ καθε δυο βδομαδες ενα λαντοζε και μισο στεντον.

    Επι 13 χρονια τα περνω ολα αυτα με καταχρησεις αλκοολ κ χορτο και παντα πιστευα οτι ειμαι υγιεις κ οτι δεν χρειαζομαι τα φαρμακα. Μολις εκοψα αλκοολ και καταχρησεις και αρχισα γυμναστηριο και πινω τοσο πολυ νερο καταλαβα ποσο μαλακς ημουν τοσο καιρο που δεν το εκανα. Οχι δεν μου εφταιγαν τα φαρμακα. Ισα ισα δεν το σκεφτομουνα ποτε τα επερνα σαν καραμελα το πρωι ειχα πολυ πιο πολυ ανεβασμενη διαθεση και η σωματικη μου κατασταση ηταν τελεια. Πετουσα. Ποτε δεν ειχα ψυχωτικα συμπτωματα και κακη διαθεση. Το μυαλο μου εγινε καλα και η ζωη μου υπεροχη.


    Καντα και θα δεις αλλαγη.
    δεν μπορω να βγω απο το σπιτι ουτε για τσιγαρα, με δυσκολια και απο αναγκη κατεβαινω.δε θελω να ερχομαι σε επαφη με κοσμο φρικαρω, μου διαβαζουν τη σκεψη και δεν αντεχω να με κοιτανε στα ματια

    εκτος αυτου δεν εχω λεφτα για γυμναστηριο..αλλα και να επαιζε χρημα σ αυτη τη φαση δε θα μπορουσα να παω.θελω να μαι κλεισμενη στο δωματιο μου στο κρεβατι μου να μην ακουω και να μην βλεπω κανενα

    νερο προσπαθω και πινω κατι παραπανω απο μισο λιτρο νερο τη μερα, αποκει που για χρονια δεν επινα καθολου..κατι ειναι κι αυτο απο το τιποτα.αλκοολ επινα πριν αρκετα χρονια τωρα ουτε να το μυρισω δε θελω.

    προσπαθω να την εμπιστευτω τη γιατρο πολυ δυσκολο ομως κανω οτι μπορω για να πηγαινω αν και δε θελω

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οσο για τη νοσηλεια ισως και να την ηθελα για να ηρεμησω απο ολους και ολα αλλα οι δικοι μου δε θα μ αφηναν να παω..τι θα πει ο κοσμος..?το παιδι τους σε ψυχιατριο?απαπα..2 φορες που νοσηλευτηκα μπηκα κρυφα απο αυτους στο νοσοκομειο

Page 2 of 27 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πως μπορώ να βοηθήσω μετά από ψυχωτικό επεισόδιο
    By dimi27 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 05-12-2014, 16:10
  2. Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
    By efkalyptos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 19-09-2014, 13:13
  3. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •