βαρυ ψυχωτικο επεισοδιο μου λενε.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 394
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ειναι σημαντικο να γνωριζει η ιατρος σου το περιβαλλον σου και καποιες πεποιθησεις τους.
    δεν το ηξερα οτι ειναι σημαντικο...θα της το πω την Τεταρτη

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπου εγώ έχω μόνιμη κατάθλιψη αλλά με τα σωστά φάρμακα μπορώ κι έχω ένα καλό επίπεδο ζωής πρώτον δε με καταλαβαίνει κανείς δεύτερον δουλεύω κάνω γυμναστική και πάω και τα καφεδάκια μου αλλά πρέπει να βρεις τα σωστά φάρμακα αυτό είναι το βασικότερο όλων
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Με ψυχωτικα στοιχεία ξέχασα να πω και φαίνομαι απλά μουτρωμένος λες και μου φάγανε το μπιφτέκι μου τίποτα άλλο και που και που μου ξεφεύγει καμιά μαλακιά
    λογω καταθλιψης παιρνω κι εγω ακομα 2 αντικαταθλιπτικα.παιρνω πολλα φαρμακα και μου τη δινει κι αυτο περα του οτι χδε θελω να τα παιρνω πλεον για να μη με κοιμησουν.
    η μονη παρενεργεια που εχω ειναι οτι βλεπω εφιαλτες καθε βραδυ και πεταγομαι απο το κρεβατι αυτο απο οταν αρχισα το remeron, εχω και καποιες παρενεργιες απο το solian διακοπη περιοδου κλπ κλπ

  3. #33
    Μπου κοιτα να παλευεται η καθε μερα οσο γινεται και σιγα σιγα απο τεταρτη βλεπεις, αν δεν θες να ξεχασεις κατι σημειωσε το με δικα σου λογια στο κινητο...:cool:

    δε στο κοψε το ρεμερον ακομα ε ? μμ...
    υπομονη, ο στοχος ειναι να νιωσεις καλυτερα και μετα αρχιζει η μειωση, μεχρι τοτε ομως προγραμμα !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Μπου μπορεί να είσαι διπολική πλέον και στη μανία σου να κάνεις ψύχωση είναι μια πιθανότητα κι αυτό αλλά θέλει στενή παρακολούθηση από γιατρό και καλή συνεργασία για να μάθεις για σένα εγώ μετά την πενταετία άρχισα να τα συνειδητοποιώ γι αυτό λέμε θέλει να τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό να του πεις τα πάντα για να βγάλει άκρη και μέχρι να το εμπεδώσεις κι εσύ και να το δεχτείς θέλει χρόνο εγώ ας πούμε δέχομαι ότι έχω πρόβλημα αλλά δε δέχομαι ότι είναι βαρύ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Τα αντικαταθλιπτικά ίσως σε κάνουν χειρότερα άμα έχεις ψύχωση δηλαδή η διπολική δεν κάνουν υπάρχει δηλαδή μεγάλη ελπίδα να νιώσεις καλύτερα σίγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Από κατάθλιψη δεν πάει σε ψύχωση πάντως να ξέρεις απλά βαριέται να δουλέψει να σου πει πως βγήκε αυτό από νεύρωση δεν μπορείς να κάνεις ψύχωση η νεύρωση θα χεις η ψύχωση και τα δύο δε γίνεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειναι προσφατη η καταθλιψη.απο νοεμβρη ως μεσα φλεβαρη κρατησε.ισως γι αυτο μου τα εχει αφησει ακομα

    δεν εχω ουτε καταθλιψη τωρα ουτε μανια, επιπεδο συναισθημα φυσιολογικο απο πανω-κατω.
    μονο τα ασχημα συναισθηματα απο τη συνομοσια εχω

    ειχε αρχισει να μου τα μειωνει αφου για ενα χρονο ημουν νορμαλ.μετα απο νοεμβρη αρχισαμε να αυξανουμε παλι.και τωρα παιρνω ενα καρο..μια σακουλα ολοκληρη που ουτε καν ξερω γιατι παιρνω το καθενα..

    φοβαμαι μηπως με ξαναβαλει στο aloperidin γιατι οι δικοι μου με ειχαν πρηξει τοτε κυριολεκτικα και ντρεποντουσαν για μενα γιατι ειχα πολυ τρομο στα χερια και στα ποδια

    επισης φοβαμαι μην μου ξαναδωσει stedon ειχα γιει ζομπυ..και παλι μου την ελεγαν οι δικοι μου

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Από κατάθλιψη δεν πάει σε ψύχωση πάντως να ξέρεις απλά βαριέται να δουλέψει να σου πει πως βγήκε αυτό από νεύρωση δεν μπορείς να κάνεις ψύχωση η νεύρωση θα χεις η ψύχωση και τα δύο δε γίνεται
    για σχιζοφρενεια ειχα ακουσει στο παρελθον να λεει.και τωρα το ιδιο ακουσα να λεει απο οοοσο μπορω να θυμηθω δηλαδη.εχω αρχισει να ξεχναω πολυ.δε θυμαμαι τι εκανα πριν 2 ωρες..το solian φταιει γι αυτο?

  9. #39
    Ε οχι μπου, δε φταις εσυ αν το αλοπεριντιν φερνει εξωπυραμιδικη διαταραχη κινησης ... ε οχι.
    Τωρα θα προσεξεις μονον την μπου. Και να πεις στην γιατρο σου οσο περισσοτερα γινεται... για το τι γινεται και μεσα στο σπιτι.
    Εισαι ασφαλης, υπομονη μεχρι το ραντεβου !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ψυχωση ειναι η σχιζοφρενεια και νευρωση η καταθλιψη και η διπολικη?δεν τα ξερω αυτα

  11. #41
    Μπου φιλικη συμβουλη.
    Δουλεια του - της Ψυχιατρου ειναι να βγαλει την γνωματευση με την καλη συνεργασια απο μερους σου, μου, οποιουδηποτε να βρεθει η πιο καλη αγωγη.

    Εγω το εψαξα παρα πολυ και απλα μου βαλα 15 ταμπελες. ε δε βοηθησε και πουθενα.
    Μπορεις να την ρωτησεις και ευθεως στην τελικη. Γιατρε ποια ειναι η κυρια γνωματευση μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #42
    davidh
    Guest
    Να εμπιστευτεις το γιατρο σου να μιλησει και με τους γονεις για να τους συμβουλεψει τι πρεπει να κανουν κ πως να σου συμπεριφεροντε. Δεν μπορεις να εισαι σε κοσμο γιατι εχεις αγοραφοβια. Κι γω τρελενομουνα οταν με κοιτουσαν στα μστια αλλα απο τοτε που κοιταξα τη μυωπια μου κ εβαλα φακους εχω καλη οραση κ δεν με ενοχλη. Πηγαινε σε ενα οφθαλμιατρο να σου κοιταξει την οραση κ φιρα φσκους επαφης. Ισως καλυτερεψουν τα πραγματα. Λεφτα μπορεις να γεαφτεις στη προνοια κ να περνεις το επιφομα αναπηριας που ειναι 624 € το διμηνο. Ξεκινα γυμναστικη απο το σπιτι. Καμψεις κοιλιακους τρεξιμο καθισματα χοροπηδηματακια. Σιγα σιγα θα αναιβεις. Πρεπει να να το ξεπερασεις κ να φανεις δυνατη. Η ψυχωση δε θελει μονο χαπια θελει κ οφθαλμιατρο κ γυμναστικη.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ε οχι μπου, δε φταις εσυ αν το αλοπεριντιν φερνει εξωπυραμιδικη διαταραχη κινησης ... ε οχι.
    Τωρα θα προσεξεις μονον την μπου. Και να πεις στην γιατρο σου οσο περισσοτερα γινεται... για το τι γινεται και μεσα στο σπιτι.
    Εισαι ασφαλης, υπομονη μεχρι το ραντεβου !
    φυσικα και δεν εφταιγα εγω για τον τρομο αλλα αυτοι με κοιταγανε και μου την ελεγαν λες και ειχα δε ξερω και εγω τι.
    αυτο το "εισαι ασφαλης" πολυ μ αρεσε, σαν να το ειχα αναγκη να το ακουσω..ευχαριστω..

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μπου φιλικη συμβουλη.
    Δουλεια του - της Ψυχιατρου ειναι να βγαλει την γνωματευση με την καλη συνεργασια απο μερους σου, μου, οποιουδηποτε να βρεθει η πιο καλη αγωγη.

    Εγω το εψαξα παρα πολυ και απλα μου βαλα 15 ταμπελες. ε δε βοηθησε και πουθενα.
    Μπορεις να την ρωτησεις και ευθεως στην τελικη. Γιατρε ποια ειναι η κυρια γνωματευση μου.
    δε νομιζω οτι θα μου πει, παντα το αποφευγει και μου λεει γενικοτηες..δε ξερω γιατι..δε θελει να με τρομαξει?δεν ειναι σιγουρη?τι να πω
    πριν 2 χρονια που εκανα το 7μηνο ψυχωτικο οπως ειπαν, μιλουσε για σχιζοφρενεια..τον επομενο χρονο που ημουν νορμαλ μου ελεγε οτι μαλλον ειναι χαρακτηρολογικο το οτι συμβαινει.τωρα ξαναμιλαει για σχιζοφρενεια.δε ξερω αν θα μου απαντησει.καποια αλλη φορα την ρωτησα και μου λεει μη σε νοιαζει πως λεγεται οτι και να εχεις αυτες οι ταμπελες ειναι μονο για να συνενοουνται οι ψυχιατροι μεταξυ τους και δε θα με ωφελησει να μαθω τον τιτλο..αρκει να νιωθω καλα λεει αυτο μετραει
    τι να της πω και εγω μετα..εμεινα με την απορια..

  14. #44
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καποια αλλη φορα την ρωτησα και μου λεει μη σε νοιαζει πως λεγεται οτι και να εχεις αυτες οι ταμπελες ειναι μονο για να συνενοουνται οι ψυχιατροι μεταξυ τους και δε θα με ωφελησει να μαθω τον τιτλο..αρκει να νιωθω καλα λεει αυτο μετραει
    τι να της πω και εγω μετα..εμεινα με την απορια..
    Και εγω αφου με υπερ ταλαιπωρησα με το τι στο καλο εχω, αποφασισα να ξεκολλησω απο την ταμπελα αλλά να ειμαι πιο παρατηρητικη στο πως αισθανομαι... τι νιωθω εγω μεσα μου, οπως σου ειχα προτεινει ενα ημερολογιο σκεψεων, αν δεν θες εκτεθειμενο κρατα το στον υπολογιστη ισως αν κανεις και ψυχοθεραπεια να σε βοηθησει περισσοτερο.

    Δεν ευθυνεσαι εσυ για ολα οσα συμβαινουν, πρεπει να ενημερωθουν οι γονεις σου. Θα βρεθει η ακρη μπου... προταιρεοτητα εισαι εσυ !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    boo μην μασάς και μην σε ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι για σένα, αυτή τη στιγμή δεν σε παρακολουθεί κανείς ρε μην μασάς, παίρνε τα φάρμακα και όλα θα γίνουν οκ. Μην κάνεις κανά σφάλμα και πιεις κανα χόρτο, θα σε φρικάρει, μείνε στα φάρμακα.Και να πηγαίνεις στη γιατρό η γιατρός θα θέλει το καλό σου. Όσο περισσότερο της ανοίγεσαι τόσο πιο εύκολο θα κάνεις το έργο της και θα νιώσεις πιο γρήγορα καλά. Αν δεν της λες τίποτα ή της απαντάς μονολεκτικά με ένα ναι ή ένα όχι την δυσκολεύεις και δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει να γλυτώσεις από τις συνωμοσίες πιο γρήγορα.

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πως μπορώ να βοηθήσω μετά από ψυχωτικό επεισόδιο
    By dimi27 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 05-12-2014, 16:10
  2. Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
    By efkalyptos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 19-09-2014, 13:13
  3. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •